Zdieľaj

Všimli ste si v obchode alebo na trhu zvláštne tvarovaný koreň zázvoru a láka vás kúpiť ho? Čo s ním? Čoraz viac ľudí verí tejto pálivej esencii a ak neviete prečo, odpovede nájdete v našom článku.

 

Áno pre zázvor

Zázvor (alebo aj ďumbier lekársky) má veľa pozitívnych stránok, stojí za vašu pozornosť poznať jeho rozsiahle prínosy, ale taktiež sa treba informovať aj o možných nežiaducich účinkoch. Táto rastlina, predovšetkým jej koreň, sa používa už tisícročia na rôzne medicínske účely:

 

– má výrazné protizápalové účinky

Zápalové ochorenia v ľudskom tele sa stali súčasťou života mnohých ľudí a sú aj príčinou viacerých chronických ochorení. Vo výskumoch sa zistilo, že užívaním zázvoru došlo k zníženiu alergických reakcií, ktorých pôvod bol v zápale a v inom prípade – skupine ľudí, ktorí pravidelne zaradili do svojho jedálnička zázvor, sa výrazne znížila zápalová bolestivosť svalov.

 

– je antioxidantom

Antioxidačné vlastnosti zázvoru napomáhajú pri ochoreniach srdca, zabraňujú rozvoju Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, spomaľujú príznaky starnutia a množenie zhubných buniek. Antioxidanty obsiahnuté v zázvorovej vode bojujú proti oxidačnému stresu a poškodzovaniu buniek.

 

– tlmí množenie baktérii a vírusov

Je známe, že zázvorový čaj je výborným pomocníkom na zvládnutie nádchy, chrípky, pri zápale prínosových dutín a to vďaka svojim účinným látkam (gingerol, antibiotické zložky, vitamíny B, C, E).

 

– kontroluje hladinu cukru v krvi

U ľudí trpiacich cukrovkou dokáže zmierniť viaceré zdravotné ťažkosti spojené s týmto ochorením.

 

– pomáha pri trávení

Nielen, že harmonizuje tráviace procesy, ale je efektívny aj pri nevoľnosti a zvracaní. Určite poznáte zázvorové cukríky, lízatká, či keksy, ktoré sa odporúčajú konzumovať pri kinetóze – cestovnej nevoľnosti.

– postará sa o úbytok hmotnosti

Ak vypijete teplú zázvorovú vodu po jedle, budete mať dlhšie pocit sýtosti.  Zázvor naštartujte vaše trávenie, svoji účinkami vyváži hladinu cukru v krvi a vás neprepadnú nečakané návaly hladu.

Na čo treba dať pozor?

Dlhodobé užívanie akejkoľvek bylinky alebo rastliny s priznanými liečivými vlastnosťami je vhodné konzultovať s lekárom, najmä v prípade, ak trpíte srdcovými ochoreniami, cukrovkou, vredovými ochoreniami, v tehotenstve, alebo pri dojčení.

Odporúčaná denná dávka zázvoru by nemala prevýšiť 4 gramy! Toto množstvo zodpovedá veľkosti článku palca. Pri prekročení dennej dávky sa môžu dostaviť pocity nevoľnosti, búšenie srdca, závraty, zhoršenie kožných problémov.

 

banner-300x250-1432132208.png

Zázvor ako detox

Zázvor dokáže stimulovať trávenie, krvný obeh a potenie.

Sú to tri hlavné „čistiace“ oblasti každej správne zameranej detoxikácie. Telo sa vyčistí od odpadu a toxínov v tráviacej sústave, v črevách a pečeni, a veľa z nečistôt, ktoré sa v organizme nahromadili, sa vylúči pokožkou.

Každé ľudské telo má svoj prirodzený detoxikačný mechanizmus. Ten sa však vplyvom nekvalitnej stravy a znečisteného prostredia spomaľuje a my mu môžeme pomôcť práve tak, že sa rozhodneme pre cielenú detoxikáciu a zlepšíme tak svoju obranyschopnosť a celkový zdravotný stav tela.

Zázvor je so svojimi protizápalovými a protikŕčovými vlastnosťami ideálnou voľbou pre očistu trávenia. Dokáže naštartovať tráviace enzýmy, rozohriať celé telo a zmierniť žalúdočné nepohodlie.

Ak máte radi pálivú chuť, stačí kúsok zázvorového koreňa očistiť a požuť. S protizápalovou ochranou tak začnete už v ústnej dutine a pri pravidelnej konzumácii sa zbavíte zapálených ďasien, ochránite svoje zuby pred vznikom nových kazov a bolesť hrdla viac nebudete poznať.

TIP !
PRODETOX – najlepší prípravok na detoxikáciu – RECENZIA TU !

Alebo môžete zázvor do svojho jedálnička zaradiť „nenápadne“:

– pridávajte ho v malom množstve ako dochucovadlo do obľúbených jedál (šaláty, polievky, mäso).

– vyskúšajte výborné smoothie s jablkami, mrkvou, postrúhaným zázvorom a šťavou z citróna.

zázvorový čaj je liekom na veľa neduhov a pri pravidelnej vyváženej konzumácii spozorujete na sebe rad pozitívnych zmien.

  • Zalejte 5 tenkých plátkov čerstvého zázvoru 2-3 dcl vriacej vody a nechajte chvíľu lúhovať. Pre výraznejší vplyv na trávenie pridajte mätové listy.
  • V šálke s teplou vodou nechajte vylúhovať 1 čajovú lyžičku nastrúhaného zázvoru spolu s pár kvapkami citrónovej šťavy. Tento nápoj môže byť vaším spoločníkom každé ráno.

Podporíte trávenie, naštartujete  metabolizmus a vďaka extra dávke vitamínu C posilníte svoju imunitu a odolnosť.

 

tipy ako dochutiť zázvorovú vodu

Postup ako pripraviť zázvorovú vodu nemôže byť jednoduchší: očistite max. 4 gramy čerstvého zázvoru a nastrúhajte najemno. Do varu priveďte pol litra vody a primiešajte nastrúhaný zázvor. Nechajte 10-15 minút lúhovať a potom cez sitko vodu sceďte do džbánu. Citrón je jasná voľba, ale môžete skúsiť viac kombinácii. Lyžica medu, javorový sirup, škoricové tyčinky, čerstvé mätové alebo medovkové listy, tinktúra z echinacey alebo štipka kajenského korenia dajú tejto pálivej vode zase iný rozmer. Podávať sa môže vlažná alebo vychladená s kockami ľadu, v tejto koncentrácii alebo zriedená filtrovanou vodou priebežne počas celého dňa, ako súčasť vášho detoxikačného a zároveň aj pitného režimu.

 

Ako si vyrobiť zázvorový čaj

...

Žiadne komentáre