Zdieľaj

Spoznajte elektrický zavárací hrniec

Elektrický zavárací hrniec má svoju hlavnú sezónu práve počas leta a jesene. V predstave mnohých ľudí ide o objemný nevyužiteľný spotrebič, ktorý bude aj tak zapadať iba prachom. Ak však máte svoju záhradku a najradšej trávite čas vonku, elektricky zavárací hrniec si isto obľúbite.
Elektrický zavárací hrniec tvorí integrovaný ohrevný systém (najčastejšie ohrevné špirály umiestnené v dne), smaltované alebo nerezové telo hrnca, pokrievka/veko, tepelne izolované rukoväte, elektricky kábel a jednoduchý ovládací panel. V podstate funguje na rovnakom princípe ako klasický kovový zavárací hrniec – do veľkej nádoby naložíte naplnené poháre na zaváranie, zalejete vodou a sterilizujete.
Táto moderná verzia má však niekoľko benefitov naviac:

Nemusíte zavárať v kuchyni

Nemusíte sa obmedzovať iba na sporák alebo varič, zavárať výhradne iba v kuchyni a sledovať ako stúpa nielen teplota v hrnci, ale aj v miestnosti. Pri starších domoch ešte doteraz zvyknú stáť letné kuchynky, v ktorých sa počas leta diali všetky dôležité momenty. Pri nových domoch však nájdete skôr dve garáže, ako miesto pre letné kulinárstvo. Letné varenie a grilovanie sa presunulo na terasy a hoci si to možno neviete predstaviť, rovnako so sebou môžete vziať aj elektrický zavárací hrniec, rozložiť okolo seba plody úrody a zaváracie poháre a vychutnávať si príjemnú atmosféru.

Nastavenie času a teploty sterilizácie

Elektrický zavárací hrniec nemusíte kontrolovať tak dôkladne ako klasický. Prečo? Ak viete, na akej teplote sa sterilizujú napríklad marhule, slivky, uhorky, kečup,… stačí nastaviť časovač a ten začne odpočítavanie po tom, ako voda v hrnci dosiahne optimálnu teplotu. Rovnako ako čas, je možné nastaviť i teplotu. Ak potrebujete zavárať pri teplote 85°C, elektricky zavárací hrniec ju vďaka svojim regulátorom a termostatom dokáže udržať.

Veľké množstvo pohárov

Elektrické zaváracie hrnce nepatria k drahým nedostupným položkám. Charakterizuje ich výborný pomer cena/veľkosť a už za jeden cyklus môžete napríklad zavariť 14 pohárov s objemom 7 dcl.

Víno, čaj, guláš, polievky

Väčšina elektrických hrncov má integrovaný kohútik – výpustný ventil. Okrem sterilizácie sa tieto nadštandardné veľké hrnce dajú využiť aj na stáčanie vína, varenie čaju, hoci aj pre celé veľké rodinné stretnutie. Ak vám hlavou práve teraz ide – čo ak by zvládol aj varenie gulášu? Odpoveď je zrejmá – áno, v elektrickom zaváracom hrnci môžete uvariť aj guláš a rôzne iné polievky. I pri tomto varení oceníte časovač a možnosť nastaviť teplotu. Ohrevné teleso je ukryté, takže môžete rátať aj s jednoduchým čistením. Nezabúdajte však na pravidelné miešanie, aby ste sa vyhli pripáleninám. Dokonca sa už našli fajnšmekri, ktorí do neho dávajú vykysnúť cesto.


Zrhňme to najdôležitejšie

  • Dobrá cenová dostupnosť
  • Regulátor teploty
  • Časovač
  • Výpustný ventil na nápoje (víno, čaj,…)
  • Varenie polievok a gulášov
  • Jednoduché čistenie
  • Bez nutnosti zostávať v kuchyni
  • Funguje všade, kde má dostupný zdroj elektrickej energie
Za posledné roky sa s elektrickým zaváracími hrncami roztrhlo vrece. A keďže všetky vyzerajú viac menej rovnako, máme pre vás TIP :
Ak chcete spoznať favoritov u spotrebiteľov, potom si prezrite recenzie najlepších zavarácích hrncov.
...

Žiadne komentáre