Zdieľaj

Ultimátny návod na zväčšenie pŕs – Ak ste sa dostali k tomuto nášmu článku, tak ste už určite čítali veľa zaručených rád, ako zväčšiť poprsie. Nie ste v tom jediné. Až 70% žien nie je spokojných s veľkosťou, tvarom, či vzhľadom svojich pŕs. Trend štíhlosti však nejde prirodzene dohromady s krásnymi ženskými krivkami, ktoré sú tvorené prevažne tukom. Preto si treba pomôcť.

 • Máte od prírody menšie poprsie a chceli by ste už zopár rokov prsia väčšie a s plnším objemom?
 • Chceli by ste svojim prsiam prinavrátiť pevnosť a tonus po ukončení dojčenia?
 • Stratili svoju pružnosť s pribúdajúcimi rokmi?

Pre spokojnosť so svojím telom, prirodzenú sebadôveru a vyžarovanie môžete vyskúšať viacero postupov a metód nielen pre zväčšenie poprsia, ale aj pre celkové zlepšenie stavu prsníkov a ich štruktúry.

Čo pomáha pri raste pŕs?

– masáž pre prirodzené zväčšenie pŕs

– zväčšenie pŕs cvičením

– potraviny pre rast pŕs

– výživové doplnky pre rast pŕs

– plastika pŕs

 

Stavba a štruktúra pŕs – čo tvorí prsia?

Predtým ako začneme s konkrétnymi tipmi, mali by sme vedieť, z čoho sa ženské prsia skladajú – aká je ich anatómia, čo ovplyvňuje ich rast a ako na ne môžeme pôsobiť.

Ženský prsník tvoria prsné žľazy, ktoré pozostávajú z ďalších 15 – 20 jednotlivých žliaz, väzivového tkanivo a rozdielneho množstvo tuku. Jeho hlavné umiestnenie je na veľkom prsnom svale (lat. musculus pectoralis major). Na ich rast, zmenu tvaru a štruktúry majú vplyv hormóny progesterón, estrogén a prolaktín. Najväčšie zmeny sa na prsníkoch udejú pri hormonálnych výkyvoch a to v období puberty, laktačného a polaktačného obdobia a v po menopauze. Menšie zmeny v pevnosti a veľkosti poprsia zaznamenávajú ženy pravidelne pri každej menštruácii.

Je viacero možností, ako na prsia môžete pôsobiť:

 • stimuláciou a rozvojom hrudných svalov
 • zvýšením prietoku krvi v oblasti prsníkov pre podporu rastu a zdravia prsného tkaniva
 • väčším prísunom zdravých tukov
 • doplnením alebo zvýšením hladiny tých hormónov, ktoré stimulujú rast prsných žliaz

 

Masáž pre prirodzené zväčšenie pŕs

Takéto masáže skutočne fungujú ak ich vykonávate denne a správne. Ich najväčším plusom je úplná diskrétnosť a bezpečnosť – nikto vás pri tejto aktivite neuvidí, nemusí poznať vaše úmysly a nehrozia žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Získate:

 • celkové zlepšenie vzhľadu poprsia;
 • krajšie kontúry prsníkov, lepšiu pružnosť a pevnosť;
 • pokožku dekoltu príjemnú na dotyk;
 • prehľad o potenciálnych rizikách v podobe vznikajúcich zdurenín a cýst (nebudete sa báť dotknúť svojich pŕs so strachom, že „si niečo nájdete“);
 • z tela sa masážou vyplavia toxíny, podporíte cirkuláciu krvi a lymfy.

Masáž pre prirodzené zväčšenie pŕs

Jednoduché pravidlá:

 1. Základom dobre vykonanej masáže prsníkov sú správne pohyby. Ľavý prsník masírujte od hrudnej kosti v smere hodinových ručičiek a pravý prsník – od hrudnej kosti v protismere hodinových ručičiek. Pre ľahké zapamätanie – ruka alebo dlaň má vždy prsník podopierať alebo stláčať smerom hore, nikdy ho netlačiť nižšie.
 2. Masáž vykonávajte 1-2 krát denne, ráno a ideálne aj večer (počas noci sú hormóny aktívnejšie, prsia rastú rýchlejšie), zopakujte minimálne 100 rotácií pre každý prsník.
 3. Masážou podporujete funkcie hormónov zodpovedných za rast pŕs, zastavujete hromadenie škodlivín v prsnom tkanive, zlepšujete cirkuláciu lymfy a krvi a tým stimulujete prsné žľazy. Práve z tohto dôvodu noste vo voľnom čase, keď ste doma, čo najmenej podprsenku alebo zvoľte verziu z prírodného priedušného materiálu bez kovovej výstuže.
 4. Pri masáži sa vyhýbajte dvorcom a bradavkám.
 5. Ruky pred masážou o seba chvíľku trite, aby ste sa vyhli studeným dotykom.
 6. Používajte masážne krémy a oleje (mandľový, olivový, kokosový, …), využite pri tom silu prírody a zopár našich tipov, kde okrem iného zistíte
 • ako si neutrálne obľúbené telové mlieko obohatiť o dôležité živiny;
 • ako využiť cibuľu a med pre zväčšenie pŕs.

Videonávod techniky masáže s detailným postupom nájdete u nás v článku TU

 

Zväčšenie pŕs cvičením

Ak sa pozriete bližšie na anatómiu prsníka, tak viete, že sa vo veľkej miere skladá len z prsnej žľazy a tuku. Je zrejmé, že tieto typy tkanív nemôžu byť ovplyvnené fyzickou aktivitou. Môže vám pri takýchto podmienkach cvičenie priniesť nejaký osoh? Áno, zväčšenie pŕs a nielen to. Sériou cvikov zameraných na poprsie dokážete navyše zlepšiť ich tonus, získať krajšie ramená bez ochabnutej kože. Línia chrbtu sa uhladí a zbavíte sa tukových vankúšikov, ktoré sa na ňom objavovali po zapnutí podprsenky.

Podporiť prsia cvičením znamená zamestnať ruky a hornú polovicu tela, aby ste pôsobili na hlavné hrudné svaly – pectoralis major a pectoralis minor. Tieto svaly sú základňou pre prsné tkanivo. Ak sú trénované a pevné, dokážu poprsiu poskytnúť dostatočnú oporu, pridávajú na jeho objeme. Vďaka týmto cvičeniam máte dokonca aj rovnejší chrbát, prestanete sa hrbiť a váš hrudník sa vypína – čo je ďalšie pozitívum. Je len na vás, či sa rozhodnete pre akčné a svižné cviky alebo statické, pokojné (ako napr. jóga), pri ktorých pôsobíte váhou svojho tela a silou svalov.

Prečítajte si náš článok zameraný na niektoré zaujímavé cvičenia. V priložených videách isto nájdete to svoje obľúbené alebo si vytvoríte vlastné série, ktoré vám najviac vyhovujú. Nemajte obavy, sú to cviky, pri ktorých potrebujete málo – iba podložku (často krát ani tú nie), 2 ručné činky (alebo 2 plné plastové fľaše s objemom 1,5 – 2 litre) a svoje odhodlanie.

 

Potraviny pre rast pŕs

Chcete väčšie prsia. Prsia tvorí tuk. Čo je vhodné jesť, aby sa tuk „navyše“ ukladal na tých správnych miestach? Potraviny obsahujúce izoflavóny alebo fytoestrogény, alebo hormóny živočíšnej ríše podporujúce rast prsníkov u všetkých cicavcov – prolaktín, estrogén a progesterón. Znie to takto komplikovane, ale vedzte, že dávno tieto typy potravín dávno konzumujete.

1. Mliečne produkty

Mliečne výrobky obsahujú hormóny podobné tým ľudským. Preto aj stopové množstvá estrogénu, progesterónu a prolaktínu, ktoré sa nachádzajú v mlieku, syroch a jogurtoch, sa vo vašom tele spolupodieľajú na raste pŕs.

2. Listová zelenina

Konzumácia listovej zeleniny prispieva k zlepšeniu prsného tkaniva. Hoci neobsahujú toľko fytoestrogénu ako iné potraviny, sú plné antioxidantov, železa a vápnika a pomáhajú pri udržaní optimálnej hladiny testosterónu v ženskom tele. Zvýšená hodnota testosterónu obmedzuje estrogén v činnosti.

3. Olejnaté semená

Slnečnicové semienka, tekvicové alebo ľanové semienka – prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu v tele ženy a je veľmi jednoduché ich zaradiť do jedálničku ( zamiešať do raňajkovej kaše, rozmixovať v smoothie alebo posypať šalát).

4. Orechy

Prakticky všetky druhy orechov sú zdrojom zdravých tukov. Sú prospešné pre mozog a srdce a navyše sú základnou stavebnou jednotkou v podobe tuku, ktorý sa ukladá v prsiach. A rovnako ako kategória pred nimi – je nenáročné pridať ich ako spestrenie do vašej stravy.

5. Sója

Pre zväčšenie pŕs je sója obľúbenou voľbou. Je bohatá na fytoestrogény a izoflavóny a pomáha bojovať proti voľným radikálom a rakovinovým bunkám.

6. Morské plody

Morské plody ako lastúrniky, krevety, ustrice a morské riasy majú vysoký obsah mangánu, ktorý má tú špeciálnu schopnosť v ľudskom tele, že dokáže priaznivo zvyšovať hladiny hormónov. Zvyšuje teda aj hodnotu estrogénu, progesterónu, ktoré sú dôležité pre rast prsného tkaniva.

7. Celozrnné a viaczrnné produkty

Výrobky z celozrnnej múky alebo viaczrnnej zmesi sú vhodnou prevenciou v boji proti zvýšenej hladine testosterónu v tele ženy, ktorý v tomto prípade obmedzuje funkcie hlavných ženských hormónov.

8. Chudé alebo kuracie mäso

Mäso sa v tomto zozname vyskytlo z dôvodu obsahu proteínu, ktorý je pre rast poprsia dôležitý, predovšetkým z pohľadu rozvoja prsných svalov, ktoré sú podporou pre „tukové“ prsia.

9. Bylinky na zväčšenie pŕs

Matka príroda bola v tomto prípade k nám veľmi štedrá a poskytuje veľké množstvo rastlín a byliniek, ktoré sú plné fytoestrogénov, fytoprogestínov, pôsobia ako anti-androgény, priaznivo ovplyvňujú produkciu prolaktínu. Zoznam tých najlepších z nich, spolu s vysvetlením účinkov nájdete v našom článku: Zoznam najúčinnejších rastlín pre zväčšenie poprsia. Ako a prečo fungujú?

Všimli ste si, že tento zoznam je rozmanitý a zahŕňa rôzne druhy potravín? Tak je to dobré a to nielen pre zväčšenie a zdravie vašich pŕs, ale aj pre výživu celého tela. Pri rôznych diétnych režimoch, zmenách stravovania, vylúčení niektorých zložiek (mlieko, mäso) sa telo musí prispôsobovať zmenám a vy by ste mu mali za chýbajúcu výživu nájsť náhradnú zložku, aby organizmus nemusel čerpať zo svojich zásob až do kritických hodnôt. Ruku hore všetky tie, ktorým ako prvé po diéte spľasli prsia? Správne nastavenou diétou s dostatkom živín by k ani k takémuto javu dôjsť nemalo.

Pre sumarizáciu prehľadná tabuľka:

Potraviny bohaté na fytoestrogén

ovocie

zelenina

obilniny

semienka

orechy

nápoje

čerešne

cvikla

jačmeň

ľanové

pistácie

biele víno

slivky

karfiol

ryža

slnečnicové

vlašské orechy

červené víno

melón

kel

pšenica

feniklové

kešu

zelený čaj

marhule

kapusta

  

gaštany

čierny čaj

broskyne

brokolica

  

mandle

pivo

jahody

sojové klíčky

  

arašidy

 

maliny

zelené fazule

    
 

cesnak

    
 

petržlen

    

Výživové doplnky pre rast pŕs

Jednou z „pohodlných“ možností, ktorá nevyžaduje zmenu stravovania ani žiadnu športovú aktivitu, je užívanie výživových doplnkov zameraných na zväčšenie a spevnenie poprsia. Táto téma je medzi ženami veľmi diskutovaná práve pre skutočnú účinnosť a sľubovaný výsledok.

Ako a prečo ne/fungujú?

 1. Výhodou takýchto prírodných výživových doplnkov je ich praktickosť. V predpísanej dennej dávke dodáte svojmu telu určité množstvo fytoestrogénov, ktoré má na vaše prsia podobné účinky ako samotný estrogén. Dochádza teda k stimulácii a rozvoju prsného tkaniva. Ich základ tvoria rôzne kombinácie prírodných rastlín a byliniek, napr. Serenoa, Dioskórea huňatá, Saw Palmetto, Senovka grécka, Divoký Yam,…
 2. ľahko dostupné, finančne oveľa menej náročné ako chirurgický zákrok, avšak s neistým výsledkom. Zvýšením hladiny hormónov dochádza k podpore už existujúcej hmoty prsníkov. Prsia sú pevnejšie (čo oceňujú hlavne ženy po ukončení obdobia dojčenia), kvalita pokožky pŕs a dekoltu sa výrazne zlepší, nárast o dve čísla v objeme podprsenky sa však u väčšiny prípadov nekoná. Nie je to totiž v možnostiach a sile týchto prírodných látok. Iba v prípade vysokých dávok, no s najväčšou pravdepodobnosťou by sa dostavil rad nežiaducich zdravotných reakcií – takže tento postup nikdy neskúšajte!
 3. Ak sa rozhodnete dať niektorému produktu šancu, nepresahujte odporúčané denné dávkovanie, nakupujte výživové doplnky iba u oficiálnych predajcov alebo v lekárňach, certifikované ministerstvom zdravotníctva Slovenskej Republiky.
 4. Obrňte sa trpezlivosťou a zaobstarajte si meter, aby ste si prírastok mohli v týždenných intervaloch zaznamenávať. Tak získate najlepší prehľad o účinku tabliet a raste vášho poprsia.
 5. Zázraky z večera do rána sa konať nebudú, ale nič vás nebude bolieť (ako pri plastike pŕs), nevystavujete svoje telo vedľajším účinkom. Zvážte cenu – pri viacerých baleniach a dlhodobom užívaní, pri ktorom však nezaznamenáte žiadny výsledok, sa táto metóda výrazne predražuje. Preto odporúčame, aby ste užívaniu jedného druhu produktu nevenovali viac ako 3 mesiace.

V krátkej sumarizačnej tabuľke môžete vidieť dôležité údaje niektorých aktuálne dostupných a obľúbených výživových doplnkov pre spevnenie a rast poprsia – Decolen Forte, Breast Extra+, Super Prsia, Breast Fast

Názov

Decolen Forte

BreastEXTRA+ TOP hodnotenie

Super Prsia

Breast Fast

Odporúčané množstvo v 1 kúre

60 tabliet

120 kapsúl

180 kapsúl

270 kapsúl

Dávkovanie

1 tableta/ deň

3-4 kapsule/ deň

3 kapsule/ deň

3 kapsule/ deň

Odporúčaná dĺžka užívania

2 mesiace

1-3 mesiace

2 mesiace

3 mesiace

Zloženie

Extrakty z hroznových jadierok, chmeľu otáčavého, krídlatky japonskej, sóji a z ľanu siateho

Damiana, saw palmetto, senovka grécka, divoký yam, sójové izonoflavonoidy, angelica sinensis, a i.

senovka grécka, palma plazivá, dioskórea huňatá, fenikel obyčajný, damiána, angelika čínska, a i.

Senovka grécka, fenikel, angelika čínska, chmeľ obyčajný, damiána, Wild Yam

Výsledok, ktorý uvádza výrobca

Plné a pevné prsia, ochrana zdravia prsného tkaniva

Väčšie, plnšie a pevnejšie poprsie, zlepšenie kvality pokožky

Spevnenie a zväčšenie prsníkov, udržanie štíhlej línie, zlepšenie štruktúry vlasov a pokožky

Plnšie a väčšie poprsie, jemnejšia pokožka dekoltu

Najlacnejšie kúpite

DO OBCHODU

DO OBCHODU

DO OBCHODU

DO OBCHODU

Cena za kúru*

20€ na 2 mesiace

recenzia TU

45€ na 1 mesiac (balenie na týždeň -14€)

recenzia TU

50€ na 2 mesiace

117€ na 3 mesiace

* Na trhu sa nachádzajú rôzne veľkosti a balenia týchto prípravkov. V tabuľke uvádzame cenu rozrátanú na celú odporúčanú dobu užívania pre lepší prehľad a porovnanie. Vo väčšine prípadov je cena za väčšie balenie výhodnejšia a možno uplatňovať aj rôzne zľavy.

Plastika pŕs 

Invazívna plastika pŕs

Augmentácia je operačná technika zameraná na zväčšenie prsníkov. Je určená pre všetky tie ženy, ktoré sú z rôznych dôvodov nespokojné s veľkosťou, plnosťou a tvarom svojho poprsia. Táto oblasť plastickej chirurgie podlieha často sa meniacim trendom a už dávno pominuli časy, kedy sa „prsia so silikónmi“ dali rozpoznať pohľadom.

Ak ste už vyskúšali všetky predchádzajúce postupy a bez výsledku a ak váš vnútorný hlas a túžba po väčších prsiach sú stále silné, dohodnite si konzultáciu s odborníkmi v niektorom z medicínskych centier zameraných na tento typ zákrokov. Budú vám vysvetlené všetky náležitosti spojené s operáciou, rekonvalescenciou, riziká a v neposlednom rade – aj výsledná cena za tento operačný úkon.

Čo by ste mali vedieť?

Ako pacientka podstúpite niekoľko konzultácií s chirurgom a ďalšími odborníkmi, kde stanovia najlepší postup, zvolia veľkosť implantátov, predvedú simuláciu nových pŕs. Absolvujete predoperačné vyšetrenia, podstúpite sono prsníkov a EKG, lekár zhodnotí výsledky laboratórnych vyšetrení. Dva až tri týždne pre zákrokom sa vyhýbajte alkoholu a cigaretám a udržujte v priaznivom zdravotnom stave. S teplotou alebo hoci aj zapáleným hrdlom vás operovať nebudú.

Chirurg počas zákroku, ktorý prebieha v celkovej anestéze, vloží pod prsnú žľazu alebo čiastočne aj pod prsný sval vhodný implantát. Zákrok trvá 2-3 hodiny. Chirurg vykoná rez o veľkosti približne 4 cm a má na výber tri miesta rezu:

 • priamo pod prsníkom
 • cez okolie dvorca
 • v oblasti podpazušia.

Veľkosť implantátov sa udáva v mililitroch a je jasné, že žiadny profesionálny odborník neodsúhlasí radikálne zväčšenie prsníkov. Elasticite kože na prsníkoch by veľké implantáty uškodili a ani výsledný vzhľad by nepôsobil prirodzene.

Najčastejšie sa používajú silikónové implantáty rôzneho tvaru, štruktúry a výplne:

 • Tvarpravidelné okrúhle, asymetrické, anatomicky prispôsobiteľné
 • Štruktúrahladká alebo s textúrou. Silikóny s textúrovanou štruktúrou prsné tkanivo lepšie prijme a obrastie.
 • Výplň soľný roztok alebo gél. Silikóny vyplnené gélom sú v súčasnosti v takej vysokej kvalite, že ich prítomnosť nemožno v prsníkoch odhaliť ani pri pohybe, či dotyku, gél verne napodobňuje konzistenciu prsného tkaniva.

Keďže toto riešenie je invazívnym zákrokom do vášho tela, sú s ním spojené aj isté riziká – komplikácie pri operačnom zákroku, dlhšie zotavovanie (minimálne 3 dni pobudnete v nemocnici) prípadné bolesti, porušené nervy, krvácanie, zlé hojenie a s ním spojené infekcie rany, neschopnosť organizmu prijať implantáty. Je dôležité si zvážiť priebeh budúcich rokov. Mladým ženám, ktoré ešte neboli tehotné a nedojčili, sa vloženie implantátov v reprodukčnom veku neodporúča. Implantáty síce nebránia dojčeniu, ani nijako neovplyvňujú kvalitu materského mlieka, no žena po ukončení dojčenia musí podstúpiť ďalšiu operáciu – korekciu pŕs. Cena základného zákroku sa pohybuje okolo 2400€.

Bojíte sa celkovej narkózy, bolesti a rekonvalescencie? Existujú už aj iné možnosti. Patria do kategórie neinvazívnej plastiky pŕs a svojimi vlastnosťami sa výrazne odlišujú od invazívnej plastiky pŕs, pri ktorej ste v celkovej narkóze a do tela vám vkladajú implantáty.

Neinvazívna plastika pŕs

Celý zákrok prebieha ambulantne pri plnom vedomí a lokálnom znecitlivení oblasti prsníkov. Žiaden skalpel, žiadne rezanie ani jazvy a do bežného života sa môžete vrátiť hneď na druhý deň bez výrazných obmedzení a s minimálnou bolesťou.

Pomocou injekčnej striekačky sú do vopred stanovených miest na prsníkoch vpustené výplňové látky. Patrí sem:

Plastika pŕs vodou a kyselinou hyalurónovou

Špeciálne vyvinuté veľké molekuly kyseliny hyalurónovej, ktoré sa v tele zadržia dlhšie, sa injekčne vpichnú do prsníkov. Voda a kyselina hyalurónová sú telu vlastné látky, riziko nežiaducej reakcie je minimálne. Zákrok je len o čosi lacnejší ako vloženie implantátov, no trvácnosť výsledku je obmedzená na 1-2 roky – látka sa vstrebáva a prsia sa zmenšujú. Dokonca počas tohto obdobie nemôže žena otehotnieť. Cena základného zákroku sa pohybuje okolo 2000€.

Plastika pŕs vlastným tukom

Z brucha, zadku alebo stehien sa injekčne odoberie tuk pacientky. Následne sa tento tuk v laboratóriu modifikuje tak, aby ho telo spätne nevstrebávalo, aby bol stabilnejší a mohol byť použitý na zväčšenie pŕs. Takáto upravená zmes sa pomocou tenkých kanyliek aplikuje do pŕs. Zákrok trvá asi hodinu a je dôležité, aby po ňom žena po dobu 2 – 4 týždňov nosila špeciálne elastické spodné prádlo kvôli stabilizácii tuku v prsníkoch. Tento spôsob sa používa aj ako doplnkový pri korekcii pŕs s už vloženými silikónovými implantátmi. Cena základného, prvého zákroku sa pohybuje okolo 2800€.

A na záver – vedeli ste, že:

 • Až 7 z 10 žien nosí nesprávnu podprsenku? Nesprávnu v zmysle zlej veľkosti alebo nesediaceho prevedenia.
 • Každá žena vlastní v priemere 10 podprseniek a pravidelne z nich nosí 6?
 • Za posledných 15 rokov narástli prsia v priemere z 34B na 36C? Kedysi boli najpredávanejšie podprsenky veľkosti 34B. Teraz 36C.
 • Jedna z ôsmych žien trpí počas priebehu svojho života rakovinou prsníka?
 • Až 65% mužov priznáva, ženské prsia považujú za najpríťažlivejšiu časť na tele ženy?
 • Priemerná hmotnosť jedného prsníka je 0,5 kg?
 • Žena, ktorá dojčí, za deň vyprodukuje 1 liter mlieka?

Toto a mnoho ďalších zaujímavostí a faktov sa dozviete o ženských prsiach, keď sa vyberiete na potulky internetom. Celú epochu ľudstva fascinujú mužov a sú symbolom ženskosti. Ak nám „chýbajú“ – cítime sa byť menej ženami. Sme s nimi len málokedy spokojné a tak skúšame rôzne triky a kamufláže. Možno to niekedy robíme pre mužov, ale najčastejšie pre vlastnú spokojnosť, sebavedomie a príťažlivosť. Pre dobrý pocit vo svojom tele. Najdôležitejšie je však, aby sme sa mali rady také, aké sme. S takýmto pozitívnym vyžarovaním nás potom prijme s úsmevom aj naše okolie.

Aké sú vaše skúsenosti so zväčšovaním poprsia? Čo ste vyskúšali? Čo zaberá a čo nie?

...

Žiadne komentáre