Zdieľaj

Otehotnenie sa môže zdať ako trochu mystický proces. Keď sa však zoznámite s vedou a načasovaním, bude to dávať väčší zmysel. Napriek tomu vás možno zaujíma, ako dlho trvá, kým po sexe skutočne otehotniete.

Stručná odpoveď znie, že vajíčko a spermie sa môžu stretnúť v priebehu niekoľkých minút až 12 hodín po ejakulácii. Na to, aby ste na tehotenskom teste videli druhú čiarku, však musíte prekonať niekoľko prekážok.

Dozviete sa tu viac o tom, ako funguje reprodukcia (veľmi zjednodušene), ako všetko načasovať a prípadne zvýšiť svoje šance na otehotnenie.

👶Kedy dochádza k oplodneniu?

K oplodneniu dochádza, keď sa vajíčko a spermia stretnú vo vajíčkovode. Aby sa tak stalo, žena musí byť v plodnom období. To znamená, že sa blíži alebo dosiahla ovuláciu – bod v každom menštruačnom cykle, keď sa z vaječníka uvoľní vajíčko.

Vajíčko môže byť oplodnené len 12 až 24 hodín po jeho uvoľnení. Potom sa začne rozpadávať, zmenia sa hormóny a nakoniec sa začne ďalší cyklus.

Aj keď sa zdá, že šanca na zachytenie vajíčka je pomerne malá, zvážte čísla. Odhaduje sa, že ejakulát obsahuje až 280 Miliónov spermií. A za ideálnych podmienok spermie skutočne žijú niekoľko dní po vstupe do reprodukčného traktu.

Každý nechránený pohlavný styk, ktorý ste mali približne 5 dní po ovulácii, môže zanechať množstvo spermií čakajúcich a pripravených na oplodnenie. Inými slovami, môžete otehotnieť po sexe takmer týždeň pred ovuláciou, pokiaľ zdravé spermie už zostávajú na mieste určenia.

Na druhej strane, k počatiu môže dôjsť aj veľmi skoro po sexe. Odborníci tvrdia, že spermie môžu prejsť cez maternicu a vajíčkovody a dostať sa k vajíčku už 30 minút po ejakulácii..

👶Kedy dochádza k implantácii?

Po oplodnení nová zygota putuje vajíčkovodom a prechádza obrovskými zmenami. Vyvinie sa z nej morula a potom blastocysta. Keď dosiahne štádium blastocysty, je pripravené na implantáciu do sliznice maternice a ďalší vývoj na embryo.

Na dosiahnutie tehotenstva je potrebná implantácia. Bez nej sa blastocysta počas menštruácie rozpadne a vylúči spolu so zvyškom maternicovej výstelky.

Pokiaľ ide o načasovanie, k implantácii zvyčajne dochádza medzi 6. a 10. dňom po oplodnení. Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú mierne a zahŕňajú napríklad kŕče a ľahké špinenie. Niektoré ženy však nemusia pociťovať žiadne príznaky.

👶Kedy začínajú príznaky?

Keď implantované embryo začne produkovať hormóny (čo je hneď), môžu sa začať tehotenské príznaky.

Medzi najskoršie príznaky patria:

  • Zmeškaná menštruácia. Ak sa vaša menštruácia oneskorila, môžete byť tehotná. Hormóny produkované rastúcim embryom signalizujú mozgu, aby udržal výstelku maternice.
  • Zmeny na prsníkoch. Vaše prsia môžu byť na dotyk citlivé alebo opuchnuté v dôsledku hormonálnych zmien.
  • Ranná nevoľnosť. Tento príznak sa zvyčajne začína približne mesiac po implantácii, ale u niektorých žien môže začať skôr. Môžete pociťovať nevoľnosť s vracaním alebo bez neho.
  • Časté návštevy toalety. Počas tehotenstva sa vaše obličky dostávajú do nadmerného tempa, pretože majú za úlohu spracovať extra tekutiny v dôsledku zvýšeného objemu krvi. To znamená zvýšené močenie.

Ak pociťujete tieto príznaky alebo si inak myslíte, že by ste mohli byť tehotná, je dobré urobiť si domáci tehotenský test.

👶Kedy môžete získať pozitívny výsledok tehotenského testu?

Domáce tehotenské testy zisťujú prítomnosť ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v moči. Ten sa produkuje po uhniezdení vajíčka, ale jeho hladina je zistiteľná až 6 až 14 dní po oplodnení. Najspoľahlivejšie výsledky získate odo dňa vynechania menštruácie, pretože všetky cykly sú jedinečné.

Test si môžete zakúpiť v supermarketoch, drogériách alebo online. Dodržiavajte všetky pokyny a v prípade pozitívneho výsledku alebo negatívneho výsledku, ale nezačína sa vám menštruácia, sa poraďte so svojím lekárom.

V niektorých prípadoch možno budete chcieť ísť na odber krvi, ktorý môže odhaliť nižšie hladiny tehotenského hormónu hCG.

👶Je niečo, čo môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance?

V skratke, na dosiahnutie tehotenstva sa musia stať tieto veci:

  1. Vajíčko sa musí uvoľniť a zachytiť vajíčkovodom.
  2. Spermie musia byť uložené pred, počas alebo bezprostredne po ovulácii.
  3. Vajíčko a spermia sa musia stretnúť (oplodnenie), aby vznikla blastocysta.

Predovšetkým môžete zvýšiť svoje šance na otehotnenie každý mesiac tým, že lepšie pochopíte menštruačný cyklus a určíte svoje plodné obdobie. Môžete mať sex miliónkrát, ale ak sa nenachádzate v správnej časti cyklu, nebude to mať za následok tehotenstvo.

Sex už 5 dní pred ovuláciou môže viesť k počatiu, ale najvyššie šance sú pri sexe deň bezprostredne pred uvoľnením vajíčka.

U niektorých žien s 28-dňovým cyklom nastáva ovulácia približne 14. deň po začiatku poslednej menštruácie. Pre ostatných to nie je také predvídateľné. Knihy, ako napríklad Taking Charge of Your Fertility, vám pomôžu naučiť sa sledovať bazálnu teplotu alebo inak pochopiť signály, ktoré môže vaše telo dávať, napríklad zvýšený hlien krčka maternice, keď môže dôjsť k predčasnej ovulácii.

Môžete tiež zvážiť použitie súprav na predpovedanie ovulácie. Tieto voľne predajné prúžky zisťujú rôzne hormóny v moči, ktoré indikujú skoré uvoľnenie vajíčka.

Nechcete sledovať príliš podrobne? Odborníci na plodnosť odporúčajú mať sex dva až trikrát týždenne počas celého mesiaca. Takto budete mať stabilnú zásobu čerstvých spermií.

Môžete tiež skúsiť po sexe 15 minút pokojne ležať a používať lubrikanty vhodné pre spermie, ktoré im pomôžu dostať sa tam, kam potrebujú.

👶Čo ak nechcete otehotnieť?

Platí tu rovnaká rada. Oboznámte sa so svojím cyklom a počas plodného obdobia dbajte na zvýšenú opatrnosť. Bariérové metódy, ako napríklad mužské kondómy, chránia pred otehotnením približne na 87 percent.

Môžete si tiež dohodnúť stretnutie so svojím lekárom a porozprávať sa s ním o možnostiach hormonálnej a nehormonálnej antikoncepcie. Napríklad antikoncepčné tabletky sú približne 93 % účinné pri prevencii tehotenstva. Medzi ďalšie možnosti a ich účinnosť patria implantáty (99,9 percenta), vnútromaternicové telieska (99 percent) alebo injekcie (96 percent).

Ale vášeň sa stáva. Ak sa teda ocitnete v situácii, keď si myslíte, že mohlo dôjsť k počatiu, môžete zvážiť aj užitie rannej tabletky (levonorgestrel) do 72 hodín po pohlavnom styku.

Táto núdzová antikoncepcia nie je určená na pravidelné používanie. Pôsobí tak, že zabraňuje ovulácii alebo ju odďaľuje, takže nepomôže, ak už došlo k ovulácii alebo implantácii. Obchodné názvy zahŕňajú Plan B One-Step a Option 2 a tieto tablety nájdete v ordinácii svojho lekára alebo online.

Je to citlivá téma, ale nehanbite sa objednať na antikoncepciu. Váš lekár vám pomôže vybrať správnu metódu antikoncepcie pre vaše telo a váš životný štýl..

👶Odradenie

Ak sa snažíte otehotnieť, nenechajte sa odradiť, ak sa to nepodarí hneď. Samozrejme, ľahšie sa to povie, ako urobí. Ale šance sú vo váš prospech. Väčšina párov, ktoré majú pravidelne nechránený sex, otehotnie do 1 roka od začiatku snaženia.

Ak máte viac ako 35 rokov, zvážte návštevu svojho lekára, ak sa snažíte 6 mesiacov alebo dlhšie – alebo ak máte iné obavy o svoje reprodukčné zdravie.

...

Žiadne komentáre

Nechaj komentár