Zdieľaj

Naučiť sa cudzí jazyk môže byť pre niekoho celkom jednoduché, pre iného priam nadľudská sila. Ak sa učíte roky cudzí jazyk, napríklad angličtinu a stále viete len pár slovíčok, skúste sa ju naučiť metódou, ktorá vám najviac vyhovuje. Jednou z týchto metód je aj metóda Imitum.

Angličtina bez bifľovania

Myslíte si, že naučiť sa angličtinu je bez bifľovania nemožné? Nie, nie je. Zdá sa vám, že cudzie jazyky nie sú vaša šálka kávy a nech robíte čo chcete nedarí sa vám ich naučiť? Existuje niekoľko spôsobov ako sa cudzí jazyk a teda aj angličtinu naučiť.

Cudzí jazyk sa môžete naučiť aj doma. V čase internetu a možnosti sledovať zahraničné televízne stanice to týmto spôsobom robí viacero ľudí.

 • zaobstarajte si učebnicu – bez nej to jednoducho nepôjde. Dá vám základy angličtiny ako je výslovnosť a pravopis.
 • slovník – majte ho vždy pri sebe. Ak začnete pozerať televízny kanál v angličtine, alebo čítať knihu v tomto jazyku slovíčko, ktorému nerozumiete si jednoducho preložíte.
 • obklopte sa angličtinou – mobil, počítač a ďalšie zariadenia obsahujú program, v ktorom sa dá zmeniť jazyk. Ak ho máte prepnutý na slovenčinu prepnite ho do angličtiny. Na týchto zariadeniach už pracujete automaticky, takže vás zmena jazyka nijako nebude obmedzovať. Veľkým plusom ale je, že sa slovíčka podvedome dostanú do vašej pamäte, vy sa na tento jazyk automaticky naladíte a dostane sa vám pod kožu.
 • potrebujete sa naučiť hovorovú angličtinu, alebo chcete v tomto jazyku zvládnuť obchodné rokovanie? Z internetu si môžete stiahnuť aplikácie, na učenie angličtiny zamerané na konkrétne témy.
 • pesničky, filmy – výslovnosť sa najlepšie naučíte počúvaním anglických piesní a sledovaním filmov v originálnom jazyku. Pri filme si vždy môžete zapnúť titulky, ktoré vám pomôžu v preklade, keď si nebudete istí.

Tento spôsob ako sa naučiť po anglicky má niečo do seba, ale ak nebudete dôslední veľa sa toho nenaučíte. Navyše, tento spôsob si vyžaduje aj čas. Po anglicky sa naučíte až po pár mesiacoch, alebo rokoch snaženia.

Výučba angličtiny – metóda Imitum

Metóda výučby cudzích jazykov s názvom Imitum má veľký úspech nie len u nás, ale aj v zahraničí. Oproti iným metódam má viacero výhod.

 • naučíte sa po anglicky rýchlo a bez bifľovania jednotlivých slovíčok.
 • denne vám učenie zaberie maximálne 20 minút.
 • naučíte sa po anglicky nie len hovoriť, ale aj myslieť v tomto jazyku.

Princíp metódy Imitum je jednoduchý. Využívate pri ňom svoju logickú pamäť. Do výučby sa zapájajú všetky vaše zmysly čím si cudzí jazyk rýchlejšie a ľahšie zapamätáte.

História metódy Imitum

Základy tohto spôsobu štúdia cudzieho jazyka siahajú až k J. A. Komenskému. Jeho vyučovacie metódy jazykov boli zhrnuté v troch bodoch

 • bez bifľovania, slovíčok a gramatiky
 • počúvať a hovoriť v cudzom jazyku
 • nové poznatky spojiť s vizuálnym alebo zvukovým vnemom.

Týmto spôsobom sa učia deti rozprávať v materinskom jazyku. Postupne chápu slovíčka, vkladajú ich do viet a nakoniec s vami normálne a zrozumiteľne komunikujú. Ak im chcete vysvetliť čo je to jablko tak im ukážete jablko, alebo obrázok a vyslovíte slovo jablko. Dieťa si to rýchlo zapamätá, pochopí a naučí. Rovnaký spôsob sa využíva aj pri metóde Imitum.

Za otca tohto spôsobu výučby cudzích jazykov sa považuje psychoterapeut a neurológ Georgi Lozanov, ktorý vytvoril učebnú metódu s názvom sugestopédia. Práve táto metóda našla uplatnenie vo výučbe rôznych predmetov, ale hlavne vo výučbe cudzích jazykov. Druhou osobou, ktorá sa na vývoji tejto učebnej metódy výrazne podieľala bol psychológ Paul Pimsleur, ktorý sa venoval skúmaniu ako sa učia hovoriť malé deti. Aj tu sa potvrdili Komenkého princípy:

 • nebifľovať
 • poslúchať
 • hovoriť

O účinnosti metódy Imitum svedčí aj fakt, že si tento spôsob výučby cudzích jazykov vybrali aj organizácie ako FBI a CIA pre výučbu jazykov svojich agentov. Či je to ale naozaj pravda sa s istotou nevie. 

Ako prebieha výučba spôsobom Imitum

V skratke povedané metóda Imitum je metóda celých viet. Anglický jazyk sa učíte počúvaním a pochopením celých anglických viet. Výučba je úplne odlišná od školských osnov, kde sa najprv naučíte jednotlivé slovíčka, gramatiku a následne sa ich učíte používať vo vetách. Spôsob Imitum je opačný. Pochopením a porozumením celých viet sa naučíte jednotlivé slovíčka, ktoré si tak ľahšie zapamätáte a viete ich následne použiť aj v iných súvetiach.

Okrem poslúchania viet v cudzom jazyku sa využíva aj zrak. Vety nie len počujete, ale aj vidíte napísané na monitore. Slovné spojenia, vety a aj jednotlivé slovíčka si ľahšie a rýchlejšie zapamätáte ak majú súvislosť s nejakou témou. Ak k už spomínanému jablku uvidíte aj obrázok, alebo budete vidieť videorecept na prípravu jablkového koláča ľahšie si ho zapamätáte.

Metóda Imitum sa zameriava na dlhodobú pamäť. Celé vety a frázy si jednoduchšie zapamätáte, než jednotlivé slovíčka.

Je všeobecne známe že

 • 10% toho čo si prečítate si zapamätáte
 • 20% z toho čo počujete si zapamätáte
 • 30% z toho čo vidíte si zapamätáte
 • 70% si zapamätáte z toho čo poviete
 • a až 90% z toho čo urobíte

Pri spôsobe výučby angličtiny metódou Imitum sa využíva všetko – váš zrak, sluch, čítanie a aj vaše rozprávanie. Ak to všetko spočítate šanca na to, že sa po anglicky naučíte je dosť vysoká.

Stačí 15 – 20 minút denne učenia a angličtinu sa naučíte 5 krát rýchlejšie než iným spôsobom. Pokiaľ ale na jazyky talent nemáte môže vám to trvať trochu dlhšie. Skôr či neskôr ale angličtine rozumieť začnete, pochopíte ju a možno v tomto jazyku začnete aj rozmýšľať a snívať.

Materiál pre výučbu

Naučiť sa po anglicky bez bifľovania slovíčok spôsobom Imitum môžete v pohodlí domácnosti. Stačí ak máte notebook, počítač alebo smartfón či tablet.

Materiál pre výučbu angličtiny je potrebné si zakúpiť. Môžete si vybrať z

 • angličtina bez bifľovania – online kurzy pre začiatočníkov ale aj mierne pokročilých, ktorí sa chcú v znalosti angličtiny zlepšiť.
 • obchodná angličtina – kurz vhodný pre osoby, ktoré potrebujú v anglickom jazyku uzatvárať obchody, viesť pracovné debaty či menej formálne rozhovory s obchodnými partnermi
 • angličtina pre deti –  vhodná ako doplnková výučba k školskej výučbe. Ak to vašim deťom s angličtinou v škole nejde, alebo chcete aby sa v nej zlepšili môže vám metóda Imitum pomôcť.

V jednotlivých kurzoch si môžete vybrať z rôznych lekcií. Stačí ak si pustíte akúkoľvek lekciu. Vypočujete si ju, porozumiete jej, napočúvate si výslovnosť a následne ju precvičíte.

K lepšiemu pochopeniu vám pomôže aj možnosť zapnúť si preklad vo forme titulkov. Pre lepšiu výslovnosť sú lekcie nahraté formou karaoke. To čo osoba v lekcii hovorí sa zobrazuje na monitore aj napísané. Vďaka tomu sa do vášho podvedomia dostane nie len výslovnosť ale aj gramatika cudzieho jazyka. V nastaveniach si môžete aj vybrať koľko krát sa má každá veta prehrať. Je to dobré hlavne pre začiatočníkov, ktorí potrebujú na napočúvanie výslovnosti viac času.

Po každej lekcii je dobré dopriať si odpočinok. To čo ste sa práve naučili sa lepšie uloží do vašej pamäte. Výučbe sa venujte každý deň. 15 až 20 minút denne si čas určite nájdete. Pokojne sa učeniu metódou Imitum môžete venovať popri upratovaní, zaváraní alebo sušení ovocia. Vaše podvedomie cudzí jazyk bude vnímať.

Metóda Imitum – skúsenosti

Väčšina ľudí, ktorí tento spôsob výučby cudzích jazykov vyskúšali naň nedá dopustiť. Stačí len vyhľadať na internete výraz „Imitum recenzie“ a veľká väčšina z nich je kladná.

Výhodou tejto metódy je fakt, že ponúkajú aj kurz zdarma na vyskúšanie. Skôr ako sa rozhodnete investovať do tejto metódy môžete na vlastnej koži vyskúšať či vám vyhovuje.  

Existuje ale viacero spôsobov výučby cudzích jazykov. Ktorá metóda bude vyhovovať práve vám je len a len na vás. Záleží od vás či vám vyhovuje chodiť na lekcie, online kurzy, alebo sa angličtinu naučíte z filmov a piesní.

...

Žiadne komentáre