Zdieľaj

Med má v našich končinách svoje nezastupiteľné miesto. Táto sladká a lepkavá hmota je produktom včiel a teda jej zloženie je čisto prírodné. Peľ a nektár z kvetov sa vďaka včelám a ich práci dostáva na naše stoly. Aj keď sa prevažne používal a aj používa na sladenie jeho využitie tu rozhodne nekončí.

Med – zdroj zdravia a krásy

Med sa radí medzi superpotraviny, teda potraviny, ktoré majú na ľudský organizmus mimoriadne priaznivý vplyv.

Medzi hlavné účinky medu sa radia jeho antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu,  posilňuje imunitu a pomáha organizmu v boji so zápalmi a vírusmi. Zlepšuje trávenie, zmierňuje migrénu a odbúrava toxické látky z tela.

Pri vonkajšom použití dezinfikuje rany a hojí popáleniny. Vyčistí pleť, zbaví ju voľných radikálov, zmierňuje prejavy akné a v neposlednom rade priaznivo pôsobí aj na vzhľad a rast vlasov.

Novinka v medoch – Manuka med

Druhy medu majú názov podľa toho, z ktorej rastliny, alebo oblasti zberali včely peľ a nektár. Vďaka tomu poznáme rôzne druhy medov, ako napríklad lúčny, repkový, agátový, horský, …. poznáte ale Manuka med?

Manuka – zelený ker

Manuka med pochádza z Nového Zélandu, kde rastie Manuka. Manuka je zelený ker, ktorý u nás poznáte pod názvom Balmín metlatý. Ker s intenzívnou bylinnou arómou ma drobné biele kvety. U nás ho nájdete zriedka a len na slnečných miestach s dostatkom vlahy.

V Austrálii a Novom Zélande za tento takmer 5 m vysoký ker pestuje na plantážach. Liečivé účinky Manuky poznali už domorodci a používali ho na liečenie rán, bercových vredov a ekzémov.

V súčasnosti z tejto rastliny sú známe dva produkty – olej a med. Obe suroviny vynikajú silnými antiseptickými a protizápalovými vlastnosťami.

Manuka honey – výnimočnosť Manukového medu

Podľa viacerých štúdií a testov sa Manuka med líši od bežného medu (ktorý poznáme) v jednej zložke – metylglyoxalu (MGO). Táto látka sa nachádza len v tomto jednom druhu medu a je zodpovedná za neperoxidovú antibakteriálnu aktivitu.

Dôvodom zvýšenie množstva MGO v tomto mede je zlúčenina DHA (dihydroxyacetone), ktorá sa v značnej miere nachádza v nektári kvetov Manuky.

Vďaka MGO má Manuka med najvyššie antibakteriálne účinky spomedzi všetkých medov. Bežne látku MGO nájdete aj v káve, alebo v kôrke chleba, ale vo veľmi nízkych množstvách, od ktorých sa žiadne viditeľné zlepšenie zdravia nedá očakávať.

Manuka med a jeho účinky

Všeobecne má med na ľudský organizmus a jeho zdravie prospešné účinky. Spomínané antibakteriálne vlastnosti má každý druh medu. Manuka med ich má podľa niektorých názorov vyššie práve vďaka zložke, ktorá sa v iných medoch nenachádza. Aj keď množstvo štúdií tento fakt potvrdzuje je otázne ako na túto zložku bude reagovať organizmus ľudí, ktorí s touto látkou neprichádzajú do kontaktu.

Podľa niektorých názorov, recenzií a tvrdení zvýšené antibakteriálne vlastnosti Manuka medu vám pomôžu pri liečbe zlatého stafylokoka a aj žalúdočných vredov spôsobených bacilom Helikobakter pylori. Nezabúdajte ale, že liečba týchto ochorení patrí do rúk lekárov. Pre vaše zdravie nie je dobré spoliehať sa na účinky medu.

Užívanie

Manuka med sa užíva bežne ako klasické medy. Môžete si ho pridať do teplého čaju či  smoothie alebo natrieť na chlieb s maslom. Najlepšie ale je ak si ho dáte priamo z lyžice.

Manuka skúsenosti

Skúsenosti s týmto produktom má mnoho jeho spokojných užívateľov. Môžete byt jedným z nich. Pokiaľ ste ale tento med ešte nejedli začnite opatrne. Vyššie spomínaná alergia sa môže prejaviť aj u ľudí, ktorí alergiou netrpia.

Overenie kvality

Aby ste mali istotu, že Manuka med je naozaj kvalitný a nekupujete len jeho napodobeninu kupujte si ho z overených obchodov. Každá várka Manuka medov prechádza dôkladným testovaním pri ktorom sa zisťuje nie len kvalita a čistota medu, ale aj hladina MGO. Keďže hodnota MGO je v mede rôzna  (zvyšuje sa dozrievaním medu) na každom produkte je uvedená jeho hodnota v mg/kg.

Označenie MGO, alebo  UMF sú zárukou toho, že med pochádza z Nového Zélandu a obsahuje účinnú látku. Čím je číslo za písmenami vyššie tým viac účinnej látky MGO sa v mede nachádza.

Pozor na alergické reakcie

Najčastejším dôvodom prečo sa ľudia medu vyhýbajú je alergia. Alergia na peľ sa môže prejaviť aj keď si dajú med, ide predsa o produkt z medu. Nie vždy tomu ale tak je. Ak ste alergický na peľ z ďateliny skúste siahnuť po mede z agátu, alebo inom druhu. Alergia sa u vás prejaviť nemusí.

Pri Manuka mede by ste mali byť opatrní. Aj napriek jeho priaznivým účinkom sa môže u vás prejaviť alergia. Ide totižto o rastlinu, ktorá aj keď rastie v našich končinách nie je tak známa ako v Austrálii a nikdy neviete ako na ňu váš organizmus zareaguje.

Manuka med – áno či nie?

Manuka med vám môže pomôcť v boji s baktériami a nimi spôsobenými ochoreniami, pravdou ale je, že taký obyčajný penicilín ma 100 násobne silnejšie antibakteriálne účinky než tento med. Rozhodne by ste užívaním Manuka medu nemali nahrádzať lekársku liečbu.

Antibakteriálne účinky má každý med. Ak chcete podporiť svoj imunitný systém a udržať si lepšie zdravie čo najdlhšie zaraďte do svojho jedálničku med…. a pokojne to môže byť aj Manuka med. Ak vám nepomôže ublížiť by vám nemal (pravda, ak netrpíte alergiou).

...

Žiadne komentáre