Zdieľaj
rýchla diéta

10 dňová diéta na chudnutie: Aj keď nás odborníci na stravu upozorňujú, že rýchle chudnutie je pre ľudské telo škodlivé, z času na čas sa objaví príležitosť, pre ktorú sme ochotní podstúpiť hoci aj menšie riziko, len aby sme sa so svojím telom cítili komfortnejšie a viac príťažlivo. Ak sa chcete odhodlať pre 10 dňovú diétu, ktorá bude korunovaná úspechom, musíte urobiť zmeny na viacerých frontoch. Začneme samozrejme stravou, pridáme cvičenie a urobíme niekoľko zmien v životnom štýle.

10 dňová diéta: Úprava stravy

Na to, aby ste začali rýchlo chudnúť musíte radikálne zmeniť svoje stravovacie návyky. Pravdepodobne vás čaká 10 dní bez cukroviniek, sladených vôd, pečiva a sacharidových príloh a ťažkých mastných jedál. Vydržíte to?

Dospelé ľudské telo potrebuje na zabezpečenie optimálneho fungovania denne v strave prijať 1200 kalórii. V realite sa však príjem bežne vyšplhá cez 2000-2500 kalórií a závisí len od vašej fyzickej aktivity a rýchlosti metabolizmu, či postupnému ukladaniu kíl odolávate alebo sa ručička na váhe posúva smerom vyššie.

Vašou úlohou bude počas desiatich dní skresať energetický príjem na hodnotu do 1500 kalórii. Neznamená to však, že nebudete jesť či dokonca hladovať, len sa inteligentne naučíte kombinovať zdravšie potraviny, ktoré v sebe ukrývajú menej kalórií, no pritom sú výživnejšie pre svaly. Reč je predovšetkým o zásobovaní tela proteínmi – bielkovinami, či už v prirodzenej podobe, alebo v praktickej podobe hotových pokrmov a kokteilov

Rovnica je jednoduchá – čím viac svalov máte, tým viac energie dokážu na svoj chod zúžitkovať a tým menej energie sa mení na tukové zásoby. Nejde tu o vzhľad profi športovcov a vymakané svaly. Ide skôr fyzickú silu, ktorou disponujete a ktorú aj efektívne dokážete využívať.

Aké množstvo bielkovín sa v konkrétnych potravinách nachádza? Viac sa dozviete TU.

Vaša strava by mala byť bohatá na zeleninu, strukoviny i ovocie (najmä v doobedných hodinách) a zdroje bielkovín ako sú červené mäso, hydinové mäso, ryby, ktoré vám dodajú dostatok energie, zasýtia na dlhšiu dobu a v kombinácii so zeleninovou oblohou nebudete ani po plnom tanieri na obed pociťovať únavu. Odporúča sa denne skonzumovať 150-200 g chudého mäsa alebo ryby.

Na raňajky stavte na vajíčkové variácie, ktoré môžete kombinovať s avokádom a sezónnou zeleninou.

Večere by sa mali niesť v znamení ľahkých šalátov, ktoré budú obsahovať strukoviny – šošovica, fazuľka, cícer, ktoré zvýšia pred spánkom váš metabolizmus a zasýtia vás tak, aby vás o pár hodín neprepadli návaly hlady.

Na snacky medzi jedlami sú povolené oriešky alebo kúsky ovocia (i sušeného) v gréckom jogurte, s cottage syrom alebo odtučneným tvarohom.

Náš tip: Nestravujte sa striedmo a fádne, pokušenia budú striehnuť z každého rohu, preto voľte pestrofarebné jedlá a skúšajte nové kombinácie.

10 dňová diéta: Cvičenie

Bez cvičenia to jednoducho nepôjde. Alebo popravde – išlo by to, ale o niečo pomalšie, ako teraz potrebujete a hlavne – cvičenie je nielen super spôsob ako spáliť energiu a vyformovať telo, cvičením dokonca zlepšíte svoju náladu a zaženiete myšlienky na jedlo.

Najúčinnejšia kombinácia ako schudnúť je : zdravá strava + pravidelný pohyb

Ako začať? Na výber máte niekoľko jednoduchých možností:

 • Kráčajte aspoň 2 hodiny denne rýchlou chôdzou.
 • Oprášte korčule, bicykel alebo aj kolobežku a vyberte sa hodinovú intenzívnu fitness jazdu vo vyššom tempe.
 • Jednu hodinu denne plávajte – perfektný pohyb na tvarovanie postavy a úľavu pohybovému aparátu.

Pre inšpiráciu môžete vyskúšať aj tento účinný cvičebný plán – workout – s ktorým spálite 1000 kalórií na jedno cvičenie. Patrí k náročnejším, takže možno prvé dni nezvládnete všetky intervaly a opakovania dodržať (a nasledujúce dni sa po ňom ani nepostavíte), ale stojí za to skúsiť a zistiť, ako sa s ním popasujú vaše svaly. Možno objavíte v sebe skrývanú silu a výdrž.

Workout, s ktorým spálite 1000 kalórií

 • 40 Jumping Jacks (video viď na konci zoznamu)
 • 1 minúta behu na mieste
 • 20 kľukov (podľa kondície – v mužskom alebo ženskom prevedení)
 • 1 minúta behu na mieste
 • 40 drepov s postojom na šírku na ramien
 • 1 minúta behu na mieste
 • 40 krát Jumping Jacks
 • 1 minúta behu na mieste
 • 20 kľukov (podľa kondície – v mužskom alebo ženskom prevedení)
 • 1 minúta behu na mieste
 • 40 drepov s postojom na šírku na ramien
 • 1 minúta behu na mieste
 • 1 minúta plank – základná pozícia na lakťoch

Vyzerá to náročne, však? Akýkoľvek pohyb, pre ktorý sa počas 10 dňovej diéty rozhodnete, je vítaný a prispeje k úbytku kilogramov. Mal by byť cielený a pravidelný a musíte sa skutočne spotiť a vydať zo seba energiu.

10 dňová diéta: Životný štýl

Prečo by ste mali zmeniť svoj životný štýl na 10 dní? Aký to bude mať význam? Svojím doterajším životným štýlom ste sa prepracovali ku kilám navyše a nespokojnosti s vlastným telom. Stačí? Takže, ak ste sa odhodlali pre úpravu stravy, pridanie pohybu, môžete “zaútočiť” aj na ďalšie oblasti.

Spánok

Dostatok spánku je dôležitý pre každú diétu. Unavený človek skôr podľahne stresu a negatívnym náladám, jeho výkon je mizerný a preto siaha po jedinej úteche – kalorickom jedle. Viete o tom, že za 8 hodín spánku spáli vaše telo 500 kalórií?

Pitný režim

Voda má priamy vplyv na vašu fyzickú kondíciu a pohodu, je nevyhnutná pre správne fungovanie orgánov, svalov a buniek. Zvyšuje metabolizmus, podporuje a uľahčuje trávenie a hydratuje pokožku. Tá pri radikálnom chudnutí môže stratiť na pružnosti a pevnosti, preto je dostatočný prísun vody tak dôležitý.

 1. Pohár vody pred každým jedlom vám pomôže prijať menej kalórií z jedla. Môže sa stať, že obsah celého taniera ani nezjete.
 2. Pohár vody zaženie chuť na sladké a celkovo i chuť do jedla. Aspoň dočasne.
 3. Zlepšuje trávenie, uľahčuje pohyby čriev a vyprázdňovanie. Ak sa zvýši príjem vlákniny v strave, nezabudnite aj na zvýšenie príjmu tekutín za deň, aby ste predišli nepríjemnej zápche.
 4. Zdrojom pitného režimu nemusí byť striktne iba čistá voda. Nápomocné môžu byť i čaje podporujúce chudnutie, káva v rozumnej miere a výživné smoothie – viac tipov nájdete TU. 
 5. Ak si zakladáte na čistote a nezávadnosti vody a tá z vodovodného kohútika vám jednoducho nechutí, potom využite potenciál praktických a cenovo dostupných filtračných kanvíc, ktoré zlepšia chuť a vôňu vody a dokážu účinne odfiltrovať nečistoty, v najlepšom prípade aj ťažké kovy a chemikálie. V očistenej vode sa navyše pri varení lepšie rozvinú vône a chute a doteraz bežné pokrmy budú zrazu chutnejšie.

Pozitívne myslenie

Spôsob, akým čelíte problémom a ako sa vyrovnávate s ťažkými situáciami má veľký dosah na celé vaše vnímanie reality. Stres, náladovosť, hnev, psychická nevyrovnanosť vedú k celkovej nespokojnosti so životom, nielen s vizuálom a telom, ktoré má pár kíl navyše. Eliminujte prežívanie starostí na minimum, väčšina z nich sa aj tak vyrieši postupne bez vašej úpornej myšlienkovej účasti a užívajte si každý jeden deň.


Ak chcete zmeniť svoje telo a nájsť nové inšpirácie, potom vám do pozornosti odporúčame aj články v našej sekcii Chudnutie a diéty. 

zdroj: Workout plan z www.timeshood.com

 

...

Žiadne komentáre