Zdieľaj
Ako sa zbaviť celulitídy

Slovo celulitída vzniklo koncom 19.  storočia vo Francúzsku a lekári ju popisovali ako zápal bunkového tkaniva. Už aj slávny obraz Tri grácie od Rubensa jasne ukazuje, že celulitídou trpeli ženy v minulosti a uberá nám na sebavedomí aj teraz. Až po druhej svetovej vojne sa lekári a odborníci na krásu z prestížnych francúzskych kozmetických firiem začali zaoberať tým, ako sa celulitídy zbaviť.

Dovtedy bola celulitída považovaná za normálnu a neodstrániteľnú. Lenže ženy sa s ňou nechceli zmieriť a boli ochotné podstúpiť rôzne procedúry, aby sa opäť mohli tešiť z hladkej kože. Dnes už vieme, že celulitída je silný nepriateľ a nedá sa jej zbaviť úplne, no našťastie dokážete stav svojej pokožky zlepšiť do takej úrovne, aby ste boli so svojím vzhľadom spokojné. Stačí urobiť jednoduché zmeny, vďaka ktorým bude pokožka na stehnách a zadku krajšia a zdravšia.

1. Odbúrajte toxíny a urýchlite detoxikáciu

Vaša pokožka, pečeň, črevá aj obličky musia neustále odstraňovať toxíny z tela. Ak máte napríklad časté problémy so zápchou, v črevách sa hromadí veľké množstvo toxínov, ktoré prenikajú späť do tela a poškodzujú kolagénové a elastínové vlákna, čo má za následok vznik celulitídy.

Na úvod začnite s pár pozitívnymi zmenami vo vašej strave a celkovom životnom štýle.

  • Vláknina: Doprajte si dostatok vlákniny a udržujte vyváženú a optimalizovanú črevnú flóru. Zelená listová zelenina, jablká, hnedá ryža, ovos, šošovica, voda, červená repa aj fazuľa pomáhajú pri pohyblivosti čriev.
  • Prebiotiká a fermentované potraviny: Tieto potraviny obsahujú organické kyseliny, antioxidanty, enzýmy a probiotiká, ktoré zvyšujú funkciu čriev. Siahnite po potravinách, ako je kyslá kapusta, kimchi, fermentovaná sója a kefír, a nezabudnite ani na výnimočný jablčný ocot. Užívajte si tiež obyčajný jogurt denne.
  • Žiadne rafinované potraviny: Akýmkoľvek kupovaným potravinám s umelými prísadami, sladidlami, chemikáliami, konzervačnými látkami, tukmi a veľkým množstvom soli, by ste mali povedať rozhodné NIE. Zaťažujú prirodzený detoxikačný systém tela. Cukor a rafinované sacharidy majú vysoký glykemický index, ktorý podporuje nadmerné vylučovanie inzulínu. Tento hormón vedie k predčasnému starnutiu a rozpadu kolagénu, čo má za následok aj stratu pružnosti tkaniva a podkožia v oblasti stehien.
  • Menej soli: Snažte sa znížiť príjem soli. Sodík spôsobuje zadržiavanie vody, Vďaka čomu sa celulitída javí ako viditeľnejšia. Diéta s vysokým obsahom sodíka môže spôsobiť zvýšenie hmotnosti, hypertenziu a tmavé kruhy pod očami.
  • Menej kofeínu a toxínov: Odstráňte alebo obmedzte užívanie tabaku, alkoholu a kávy. Kofeín, ktorý sa nachádza v káve, čaji, čokoláde a šumivých nápojoch, má negatívny vplyv na prúdenie lymfy a krvný obeh. Zhoršený stav krvných ciev má za následok nedostatočné zásobovanie buniek živinami, spomalený lymfatický systém zase nedostatočne odbúrava z buniek uložené toxíny.
celulitída antioxidanty

2. Skontrolujte príjem vody

Telo zadržuje vodu najmä z toho dôvodu, že sa bráni. Množstvo kávy, soli, alkoholu a nedostatočný pitný režim bunky stresujú a z tohto dôvodu v oblasti stehien aj viditeľne zväčšujú svoj objem.

Dajte si záležať na tom, aby ste každú hodinu vypili aspoň 150 ml čistej vody. Zaraďte do stravy aj ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody (viac ako 80 %) : melón, uhorky, jahody, ľadový šalát, cukety, paradajky, kapusta, karfiol, reďkovka, špenát, citrusy a všetky druhy bobuľovín.

3. Vezmite do rúk kefu

Ale tentokrát nie tú na vlasy! Existujú kefy určené na masírovanie pokožky. Môžu byť z dreva a prírodných štetín, moderné sú aj zaujímavé silikónové a plastové kefky, ktoré perfektne padnú do ruky.

Vždy pred sprchou alebo kúpeľom si masírujte kefou nohy od členkov v krúživých pohyboch smerom hore. Podporíte tak prúdenie lymfy, ktorá odplaví škodliviny a masírovanú oblasť prekrvíte, čím sa jej dostane extra dávka kyslíka a živín. Okrem toho sa takýmto “peelingom” zbavíte odumretých kožných buniek a pokožka nôh bude krajšia. Následne po sprche nezabudnite na masáž olejom, najlepšie prírodným, ktorý pokožku vyživí, zjemní a dodá jej dôležité vitamíny a ochranu.

Náš tip: Vyskúšajte Nuxe telový olej proti celulitíde, na ktorý sú od žien výborné ohlasy.

4. Zbavte sa prebytočného tuku kardio cvičením

Čím viac prebytočného tuku vaše telo nesie, tým viac sú rozhodené vaše hormóny. Prenasledujú vás časté návaly hladu, chute na sladké a slané, pocit sýtosti sa nedostavuje a ručička na váhe ide smerom hore. Je pravdou, že celulitída trápi takmer všetky ženy s nadváhou, no nevyhne sa ani štíhlym ženám, ktoré sa k nej dopracovali zlým životným štýlom alebo na ňu podedili predispozície. Štruktúra ich podkožného tkaniva je slabšia, a teda aj náchylnejšia na prenikanie tuku a vytváranie zhlukov.

Celulitída sa síce nedá odcvičiť a ani vám nepomôže mať na stehnách svaly ako kentaur, dobre nastaveným kardio cvičením však spálite prebytočnú energiu, podporíte činnosť metabolizmu a budete sa cítiť lepšie. U žien je veľmi obľúbená zumba, dance aerobic, beh, korčuľovanie, bicyklovanie.

beh

5. Nebojte sa spotiť

Za celulitídou stojí najmä ukladanie škodlivín v tukových bunkách. Kto sa ich chce zbaviť, mal byť mať na zreteli dve hlavné aktivity:

  1. Musíte sa spotiť - Pite veľa vody a doprajte si aktívny pohyb alebo saunovanie. Koža je najväčší detoxikačný orgán a potením vylúčite veľké množstvo toxínov, ktoré kolujú vaším telom.
  2. Musíte zhlboka dýchať - Doprajte bunkám svojho tela blahodárny kyslík, ktorý ich nabudí v aktivite, a dokážu tak lepšie čeliť voľným radikálom aj škodlivinám.

6. Potrebujete bielkoviny

Bielkoviny sa stali v mnohých diétach ospevovaným zázrakom. Ako vám môžu pomôcť s celulitídou?Proteín je hlavným zdrojom výživy pre svaly, stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, udržuje pevnosť tkanív aj pokožky. Významne prispieva k regenerácii poškodených štruktúr. Nedostatok bielkovín v strave spoznáte aj podľa večného hladu a dlhodobých problémov s kvalitou pleti. Je suchá, začervenaná a praskajúca. Vlasy sa lámu a padajú, nechty sú krehké a štiepia sa.

Jedlo bohaté na bielkoviny má dlhší sýtiaci účinok a tlmí vzostup hladiny cukru v krvi. Lepšie odoláte návalom hladu a budete mať svoju hmotnosť pod kontrolou. Ak ste v štádiu, kedy chcete pre krajšie stehná a zadok aj pár kilogramov schudnúť, najlepšou kombinácou je pravidelný tréning a strava bohatá na bielkoviny.

7. Stop voľným radikálom

Voľné radikály poškodzujú bunky, ktoré už nedokážu fungovať tak, ako v pôvodnom stave. Útočia na kolagénové a elastínové vlákna, stenšujú ich a urýchľujú ich starnutie. Spojivové tkanivo už nie je dostatočne pružné ani natoľko odolné, aby dokázalo odolať náporu tukových buniek. Tie sa votrú medzi oslabené vlákna a zväčšia svoj objem. Hladká pokožka je minulosťou...

V boji proti celulitíde budete potrebovať antioxidanty, ktoré účinne zamedzujú poškodeniu buniek. Ide najmä o vitamíny A, C a E. Bohaté zastúpenie antioxidantov nájdete v žltom, oranžovom, červenom a fialovom ovocí a tiež aj zelenej zelenine. Posilňujú pružnosť pokožky a urýchľujú rozkladanie tuku, ktorý uviazol v spojivových tkanivách.

Neprehliadnite

Existuje veľa spôsobov, ako s celulitídou zatočiť. V našich článkoch nájdete viacero užitočných informácií. Tu je výber najlepších z nich:

… a ďalšie iné. Medzi nimi aj hodnotenia a recenzie najlepších krémov a prípravkov proti celulitíde.

Tak smelo a odvážne do boja, aby ste sa opäť raz cítili vo svojom tele sebaisto a príťažlivo...

...

Žiadne komentáre