Zdieľaj
ako schudnúť z brucha

Cesta za plochým bruškom alebo aspoň o pár centimetrov štíhlejším pásom nemusí byť náročná. Dokonca aj za pár dní sa dajú vyčarovať zaujímavé zmeny. Možno máte pred dovolenkou, možno sa chystáte na svadbu alebo len túžite, aby ste vyzerali v letnom oblečení chudšie. Poznáme spôsob, ako schudnúť z brucha a cítiť sa omnoho lepšie.

Tajomstvo štíhleho pásu tkvie v strave. Pozrite sa kritickým očkom na zloženie svojho jedálnička a bez milosti vyhoďte všetky pokušenia, ktoré vás nútia k nočným rabovačkám. Sú to práve sladkosti a slané krekry, ktoré zbytočne zvyšujú váš denný kalorický príjem. Pečeň sa musí vysporiadať s náporom sacharidov a tukov a to, čo nedokáže využiť na bežný chod organizmu, ukladá v podobe tukových zásob do brucha, stehien a bokov.

Skoncujte s nafúknutým bruchom

...a so spomaleným trávením. Centimetre navyše v obvode pásu spôsobujú aj bežné problémy s trávením. Trápite sa nadúvaním, plynatosťou, nohavice vás na páse každým dňom tlačia viac a viac. Trávenie je komplexný mechanizmus, ktorý je vo veľkej miere ovplyvňovaný zložením vašej stravy. Ak ovocie a zelenina nedominujú na vašom tanieri, netreba sa čudovať, že máte pravidelne problém so zápchou. V črevách sa hromadia zvyšky potravy, škodliviny a toxíny. Cítite sa čoraz nepríjemnejšie a o vašom nepohodlí hovorí aj zväčšené brucho.

Jednotkou v ceste za štíhlejším pásom je bez pochybnosti vláknina a dostatočný pitný režim. Vláknina dominuje najmä v ovocí a zelenine, samotná nemá žiadne kalórie, dokáže však niekoľko násobne zväčšovať svoj objem. Zaplní žalúdok a zasýti vás. Pri prechode črevami do seba viaže škodliviny, nebezpečné mikroorganizmy, prirodzenou cestou čistí steny čriev a uľahčuje pohyb stolice. Bohatými zdrojmi sú fazuľa, hrach, kel, kapusta, karfiol, petržlen, avokádo, hlávkový šalát, maliny, hrušky, ríbezle, černice jablká.

V spojení s prebiotickými a probiotickými kultúrami máte možnosť prevziať kontrolu nad svojím trávením a znovu obnoviť plynulý prechod potravy a vyprázdňovanie. Obnoví sa črevná mikroflóra a budete sa cítiť podstatne lepšie. Dostatok probiotík nájdete v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, kvasených uhorkách, acidofilnom mlieku, zrejúcom syre, ale aj v obľúbenej bryndzi.

vláknina trávenie

Ako schudnúť z brucha: Najlepšie potraviny pre štíhly pás

Základom je jesť zdravo. Vždy môžete urobiť zmeny k lepšiemu a vzdať sa prevahy sacharidov a nezdravých tukov. Ešteže je niekoľko chutných a pre ploché bruško prospešných potravín, ktoré vám pomôžu s trávením alebo zamedzia ukladaniu tuku do oblasti brucha. Ktoré to sú?

Avokádo

Vďaka vysokému obsahu zdravých tukov pomáha spaľovať tukové zásoby. Ako? Hlavný prínos avokáda je v ustálení hladiny krvného cukru, udržuje metabolizmus v chode, obsahuje prirodzene málo kalórií, no za to veľa vlákniny. Výborne sa chodí na spestrenie sladkých aj slaných pokrmov a ak si avokádo obľúbite, môžete si ho dopriať bez výčitiek.

Orechy

Prvá ochrana pred veľkým hladom. Za hrsť nesolených orieškov dokáže zahnať aj veľkú chuť do jedla a pomôže vám vydržať do ďalšieho hlavného jedla. Obsahujú veľa zdravých tukov a v primeranom množstve (do jednej hrsti) sa určite nepričinia o prírastok hmotnosti. V tomto prípade platí - všetko s mierou, potom si môžete naplno užívať ich chuť aj pozitívne účinky. Zlepšujú náladu, zvyšujú mentálnu výkonnosť a čo je najhlavnejšie - potláčajú chuť do jedla a zabraňujú ukladaniu tuku do oblasti brucha.

Marhule a broskyne

Sú sladké, chutné, osviežujúce a ak si ich doprajete v doobedných hodinách, nemusíte sa obávať o štíhlu líniu. Ukrývajú v sebe množstvo vlákniny, po ich zjedení nebudete pociťovať hlad. Majú mierne laxatívny účinok. Uľavia od zápchy a prečistia zaťažené trávenie.

Uhorky

Hoci ich s viac ako 95 % tvorí voda, tých pár zvyšných percent má perfektné zloženie! Uhorky majú hneď niekoľko superlatívov - sú cenovo dostupné (alebo ľahko dopestovateľné) a nenáročné na prípravu. Majú močopudné účinky a zbavia vás prebytočnej vody. Podporujú činnosť pečene aj čriev, vaše trávenie bude rýchlejšie a tuky nebudú mať šancu usadiť sa v kritických miestach.

Celozrnné pečivo

Pri snahe o udržanie štíhlej línie netreba zatracovať všetky sacharidy a spolu s nimi aj pečivo. Celozrnné pečivo v sebe na rozdiel od bieleho pečiva ukrýva vysoký obsah vlákniny a vitamínov skupiny B, ktoré podporujú plynulé trávenie. Udržuje tak črevá zdravé a bez nánosov škodlivín. Navyše - celozrnné pečivo pomáha optimalizovať hladinu cukru v krvi, nespôsobujú prudké výkyvy a navodzuje dlhší pocit sýtosti.

Višne

Vedci z Univerzity v Michigane v roku 2007 publikovali štúdiu podľa, ktorej višne preukázateľné podporovali odbúravanie problematického tuku z okolia brucha. Sú na 14. mieste v množstve antioxidantov spomedzi všetkých potravín. Výborne sa hodia na podporu trávenia, chránia tráviaci trakt pred zápalom, rakovinou.

Strukoviny

Azda nie je diéta, ktorá by nevyzdvihovala prínos strukovín. Mnohí z nás ich nemajú v obľube alebo správnejšie - nevedia, ako si ich chutne a zdravo pripraviť. Mliečny fazuľový prívarok zahustený múkou to nebude! Strukoviny obsahujú veľa vlákniny, urýchľujú metabolizmus, podporujú chudnutie z brucha a bokov a sú bohatým zdrojom cenných vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k lepšej regenerácii tela, napr. aj po náročnom tréningu.

Vajíčka

Perfektný spôsob, ako začať deň! Vajíčka obsahujú veľa bielkovín a vôbec sa nemusíte obávať, že by vám ich pravidelná konzumácia zvyšovala cholesterol. Tieto mýty už boli dávno vyvrátené. Bolo dokázané, že pravidelná konzumácia vajíčok na raňajky znižuje denný kalorický príjem až o 400 kalórií. Bez zbytočných snackov vydržíte až do obeda a rýchlejšie schudnete.

Čaje na podporu trávenia

Ktoré nápoje urýchlia metabolizmus, vyladia trávenie a podporia spaľovanie tukov? Tu sú 4 najlepšie z nich:

  • Zelený čaj - kvalitný zelený čaj veľmi aktívne štartuje metabolizmus a odporúča sa piť najmä v období redukcie hmotnosti.
  • Zázvorový čaj - funguje ako “zahrievač” Podporuje termogenézu a detoxikáciu, pri pravidelnom pití rýchlejšie chudnete a pocítite úľavu pri trávení.
  • Mätový čaj - overená klasika našich starých mám vždy zaberie pri spomalených črevách, nadúvaní a plynatosti.
  • Rascový čaj - do šálky stačí nasypať lyžičku podrvenej rasce a zaliať horúcou vodou. Pri pravidelnom popíjaní sa váš metabolizmus urýchli a hladina krvného cukru ustáli. Môžete veľmi efektívne schudnúť prebytočné kilogramy a zbaviť sa nechceného tuku.

Hľadáte ďalšie možnosti, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov? Zaujímavé tipy a informácie prináša naša sekcia Chudnutie a diéty.

...

Žiadne komentáre