Zdieľaj
ketodiéta riziká

Ketodiéta patrí k nízkosacharidovým diétam s veľmi dobrými výsledkami. Okrem chudnutia však môže spôsobiť celý raz ďalších zmien, na ktoré sa bližšie pozrieme v nasledujúcich riadkoch. Buďte informovaní o rizikách a spoznajte tiež aj výhody, ktoré takýto špecifický stravovací režim ponúka. Čím viac viete, tým je šanca na úspešné chudnutie vyššia.

Typická ketodiéta obsahuje 80% tukov, 15% proteínov a iba 5% kalórií zo sacharidov. Ak skonzumujete 2 000 kalórií denne, len 100 kalórií môže pripadnúť na sacharidy, ktoré by v ideálnom prípade mali predstavovať zeleninu a ovocie. Ak sa budete stravovať týmto spôsobom, vo vašom tele sa spustí ketóza , čo znamená, že bez prísunu sacharidov si telo nájde iný zdroj energie. V pečeni sa začnú štiepiť tukové bunky a vzniknú ketóny, ako nové nosiče energie pre bežné fungovanie vášho organizmu.

ketodieta ako funguje

Aké riziká súvisia s keto diétou?

Pripravte sa na keto chrípku

Prechod do stavu ketózy (keď telo spaľuje tuk na energiu) môže spôsobiť zhluk nepríjemných príznakov, ako sú bolesti hlavy, únava, bolesti svalov, nevoľnosť a hnačka. Vedľajšie účinky sú výsledkom toho, že vaše telo prechádza na tuk ako primárny zdroj energie namiesto sacharidov.

Tieto príznaky zvyčajne odoznejú do 5 - 7 dní. Môžu však veľmi znepríjemniť úvod diéty a mnohých odradiť. Ak je to možné, naplánujte si začiatok keto stravovania na menej vyťažené obdobie a rozhodne necestujte príliš ďaleko.

Ste ohrození jojo-efektom

Keto diéta prináša už od prvých dní rýchly úbytok hmotnosti. Strava bohatá na sacharidy spôsobuje väčšie zadržiavanie vody, ako keď jedálniček zameraný na prevahu bielkovín a tukov. Prvé dni sa zbavujete prebytočnej vody, nasledujúce obdobie aj tukových zásob.

Ketodiéta vyžaduje pevnú vôľu a odhodlanie zotrvať. Ak neprekonáte úvodné náročne obdobie a po 2 týždňoch svoju snahu vzdáte, všetky kilá sa veľmi rýchlo vrátia naspäť.

Pozor na otravnú zápchu

Zápcha je častým vedľajším účinkom nízko-sacharidových stravovacích plánov, vrátane ketogénnej diéty. Obmedzenie príjmu sacharidov znamená rozlúčiť sa aj s potravinami s vysokým obsahom vlákniny, teda aj s celozrnným pečivom, strukovinami, prevažnou väčšinou druhov ovocia a škrobovitými druhmi zeleniny. Ak to spojíte s nadmerným vylučovaním vody, ste na ceste k tuhnutiu stolice a nepríjemnej zápche.

Na to, aby sa črevá udržali v dobrej kondícii, potrebujú výdatný pitný režim a vlákninu, ktorá prechod zvyškov potravy cez črevá uľahčuje. Môžete si pomôcť výživovými doplnkami - vlákninou v tobolkách alebo vyskúšať Psyllium rozpustené vo vode a chia semienka. Svoj denný režim by ste mali upraviť tak, aby ste sa zbytočne netrápili a uľahčili svojmu tráveniu.

Váš dych nebude príjemný

Keď sa vaše telo dostane do ketózy, začne produkovať ketóny. Do skupiny ketónov patrí aj acetón - áno, tá istá chemikália, ktorá sa nachádza v odstraňovači laku na nechty. Pretože acetón je veľmi malá molekula, má tendenciu dostať sa do pľúc. Molekuly acetónu síce z tela nakoniec vydýchnete, no tento dych nebude práve najsviežejší. Preto dostal aj názov "keto dych".

V ústach budete mať pocit kovovej chute, ale nebojte sa, tento stav netrvá dlho. Vaše telo sa mu onedlho prispôsobí a budete sa cítiť lepšie.

Často budete cítiť smäd

Pri ketodiéte je pitný režim veľmi dôležitý. Vylúčením väčšiny ovocia prichádza telo o tekutiny, keďže ovocie tvorí z minimálne troch štvrtín voda (niekedy až 95%). Kovová pachuť, pocit vyprahnutých úst a suchého jazyka priam nabádajú k tomu, aby ste svoj denný príjem vody zvýšili. Minimálne na takú úroveň, aby bol váš moč svetložltý až žltý. Tmavšie zafarbenie indikuje nedostatok tekutín.

ketodiéta riziká

Prejdime k tomu pozitívnemu, čo ketodiéta prináša…

Zníži sa riziko srdcových ochorení

Každý úbytok prebytočných kilogramov predstavuje nižšie riziko pre kardiovaskulárny systém. Dobre nastavená keto diéta znižuje "zlý" LDL cholesterol a podporuje tvorbu "dobrého", HDL cholesterolu, pomáha udržiavať v dobrej kondícii cievy a chráni srdce.

Nízkosacharidové diéty s prevahou rastlinných bielkovín a zdravých tukov(napr. avokádo, olivový olej, losos, morské ryby, orechy, olejnaté semienka) môžu znížiť riziko srdcových ochorení až o 30 %. Ak by sa jednalo o živočíšne tuky a bielkoviny, výsledky neboli až také pozitívne. Preto domnienka, že na ketodiéte môžete nonstop fungovať na smaženej slaninke a volskom oku, nie je správna.

Výborné výsledky pri liečbe vážnych ochorení

Ketodiéta bola pôvodne diéta vyvinutá pod vedením lekárov na začiatku 20. storočia. Používala sa pri liečbe ochorení mozgu a výborne výsledky dosahovala u pacientov s epilepsiou. Súčasné výskumy naznačujú úspech pri liečbe Alzheimerovej choroby - pacientom na ketónovej diéte zlepšuje pamäť aj funkcie mozgu.

Chudnutie bolo len vedľajším efektom, ktorého sa chytili výživoví odborníci a spracovali tento druh stravovania v diétny kult, z ktorého sa do dnešnej doby vyvinulo množstvo úspešných variácií. 

Vaša chuť do jedla bude podstatne menšia

Jednou z hlavných výhod ketodiéty je skutočnosť, že nebudete pociťovať hlad. Odpoveď, prečo je tomu tak, sa snažilo nájsť už množstvo odborníkov, v rôznych štúdiach a pozorovaniach, výsledky však zatiaľ nemajú jasnú odpoveď. Predbežne sa pracuje s tým, že ketostravovanie pozitívne vplýva na hormón hladu - grelín a vaša chuť do jedla je nižšia, ako doteraz. Môže za to samozrejme aj prechod na nízkosacharidovú stravu.

Sacharidy sú totiž rýchlym zdrojom energie. Nabudia vás na krátku chvíľu a o niekoľko hodín ste opäť hladní a bez energie. Telu trvá dlhšie, kým spracuje energiu z tukov a bielkovín, preto sa aj pozvoľna uvoľňuje a dlhšie pociťujete sýtosť.

Vaša pokožka bude krajšia

Viete o tom, že to, čo jete, sa premieta aj do stavu vašej pokožky? Povedal vám váš dermatológ, aby ste prestali jesť sladké? Ak vás dlhodobo trápia problémy s akné, zápalmi pokožky a jej stav nie je ideálny, vedzte, že za tým môže byť aj vysoký príjem sacharidov, ktoré podporujú rozvoj zápalu v tele a ich vinou je aj rozhodenie hladín hormónov.

Obmedzenie príjmu sacharidov prispieva k zlepšeniu stavu pokožky. V tomto prípade nejde o žiadny výmysel, terapeutický prínos ketogénnej diéty potvrdili aj výskumy.

Koncentrácia, energia aj mozgová činnosť bude vyššia

Je zaujímavé, ako funguje ľudské telo. Primárnym zdrojom energie pre mozog sú cukry, preto aj odporcovia ketodiét často prízvukujú negatívny dopad tejto diéty na činnosť mozgu. Dlho kolovali informácie, že mozog potrebuje na bežných chod minimálne 130 gramov sacharidov, pričom ketogénna diéta povoľuje iba 50 gramov. Mozog, na rozdiel od svalov, nemôže využívať energiu z tukov. Ak ste v ketóze, 70 % energie pre mozog tvoria ketóny a zvyšných 30% glukóza, ktorá produkuje pečeň.

Táto skutočne zaujímavá adaptačná schopnosť je podporená aj tým, že váš organizmus nie je vystavený náporu hormónov. Reč je najmä o inzulíne, ktorý prudko stúpa po skonzumovaní sacharidového jedla, o hormóne sýtosti (leptín) a hormóne hladu (grelín). Prestávate byť závislí na jedle, neovládajú vás chute, váš mozog nemusí spracovávať protichodné signály. Narastá vaša koncentrácia aj psychický výkon a vyhnete sa tomu, že počas práce budete úpenlivo myslieť prestávku na malý snack.

Chudnete počas celého obdobia

Ak máte za sebou nejaké diéty, viac alebo menej úspešné, isto viete, že najmä spočiatku to môže ísť hladko. Postupne, ako sa organizmus prispôsobí na znížený kalorický príjem, spomaľuje sa aj úbytok kilogramov. Ketodiéta je presne ten typ diéty, ktorý vám dovolí schudnúť toľko, koľko máte v úmysle. Je vhodná pre ľudí s nadváhou až obezitou, pomohla schudnúť jednotlivcom desiatky kilogramov.

Po schudnutí však myslite na to, že sa nesmiete bezhlavo vrhnúť k sladkostiam, pečivu, hranolkám a plným tanierom cestovín. Pre udržanie hmotnosti musíte urobiť trvalé zmeny v jedálničku a osvojiť si zdravší životný štýl.

najlepšia keto diéta
...

Žiadne komentáre