Zdieľaj

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov –  Hrebeň plný vypadaných vlasov nepoteší nikoho. V obchode siahnete po prípravkoch, ktoré sľubujú zastaviť vypadávanie vlasov, v lekárni sa pýtate na výživové doplnky a kúry, ktoré, ktoré by vaše vlasy mohli zachrániť. Prinášame vám tip, ako si doma vyrobiť šampón, ktorý svojimi účinnými zložkami porazí akýkoľvek z reklamy. A navyše aj tie najobľúbenejšie domáce recepty proti vypadávaniu vlasov.

Prečo vlasy padajú?

Zamysleli ste sa nad tým, či je príčinou vypadávania vašich vlasov? Vypadávanie vlasov netrápi len staršie ročníky, zastihne vás v akomkoľvek veku a občas je náročné hneď spoznať spúšťač. Je to stresom, úbytkom váhy, zhoršením zdravotného stavu, hormonálnymi zmenami po pôrode a po menopauze? Alebo len tak, lebo opadli aj listy zo stromov?

Vlasy, ktoré vám padajú, sú tie, ktoré už aktívnu fázu rastu majú za sebou. V období zvýšeného padania vlasov sa viac vlasov naraz dostalo do fázy pokoja a vtedy vlasový korienok opúšťa vlasový folikul, aby na jeho miesto mohol nastúpiť nový vlas. Vlasy, ktoré už nerastú, nezachránite, vypadnú tak či tak, čo ale môžete urobiť, je podporiť rast nových, silných a odolných, dodať pokožke vlasov dostatok živín a zregenerovať zostávajúce a predĺžiť tak ich fázu rastu. Je to taká trošku komplikovanejšia úloha, ale takto nejako to v skutočnosti funguje. Veď koľko z nás čakalo zázrak od nejakého prípravku už po týždni a nič? Predtým, ako vám prezradíme, ako si účinný domáci šampón vyrobiť, inšpirujte sa klasickými receptami z bežne dostupných surovín.

Domáce recepty, masky a zábaly na vlasy proti vypadávaniu vlasov

Začnem tak klasicky – Nie je nič jednoduchšie, ako nájsť pomoc pre oslabené a vypadávajúce vlasy v kuchyni. Potrebujete také potraviny, ktoré v sebe obsahujú vitamíny A, B, C, D, E, draslík, zinok antioxidanty a oleje, ktoré vlasom a vlasovej pokožke prinavrátia prirodzene dobré podmienky pre rast a odolnosť.

Celé vajce a polievková lyžica olivového oleja

Vajce a olej spolu zmiešajte a masírovaním naneste na pokožku hlavy. Nechajte 20 minút pôsobiť pod igelitovou čiapkou a potom dôkladne opláchnite. Opakujte 1-2 krát týždenne. Vajce je zdrojom bielkovín a proteínov, stimuluje rast vlasov a dodáva im prirodzený lesk a zdravý vzhľad. Olivový olej zabezpečí skvelú hydratáciu.

Zrelé avokádo a zrelý banán

Avokádo a banán dôkladne spolu pomixujte a zmes nanášajte od pokožky hlavy, až ku končekom vlasov. Vlasové folikuly dostanú z tejto zmesi výživu v podobe tak potrebných bielkovín, vitamínov a minerálov. Zabaľte vlasy do igelitovej čiapky (pre praktickejších – vystačíte si aj s obyčajným tenkým igelitovým vreckom) a vydržte s touto maskou minimálne 30 minút, raz za týždeň.

Cibuľa a čajová lyžička medu

Stačí pomixovať jednu bielu cibuľu, vytlačiť šťavu a túto cibuľovú šťavu zmiešať s lyžičkou medu. Aplikovať opäť od pokožky hlavy až po končeky vlasov a po hodine pôsobenia opláchnuť. Cibuľa je vďaka obsahu síry schopná podporiť rast vlasov, stimulovať tvorbu kolagénu, spomaliť šedivenie a ukončiť problémy s lupinami. Med pôsobí antibakteriálne a má schopnosť uzamknúť hydratáciu.

Kokosový olej

Stačia vám dve polievkové lyžice rozpusteného kokosového oleja a oslabeným vlasom dodáte tie najdôležitejšie živiny. Jeho molekulárna štruktúra ľahšie preniká do vlasov, zvyšuje ich pevnosť a lesk, zlepšuje štruktúru vlasu. Hydratuje pokožku hlavy, čím predchádza vzniku lupín alebo svrbivých zápalových miest. Práve z dôvodu častého svrbenia sa vlasy oslabujú a vypadávajú.

Zelený čaj

Toto je najmenej pracný a „najčistejší“ tip. Vyluhujte vrecko zeleného čaju v 2 dcl horúcej vody. Nechajte vychladnúť a v predklone od zátylku vmasírujte do všetkých miest pokožky hlavy. Antioxidanty zeleného čaju majú v sebe silu aktivovať vlasové folikuly a podporiť tak rast nových a silných vlasov. Zároveň pôsobí zelený čaj upokojujúco aj na pokožku.

Stretnete sa s rôznymi receptami a pomermi. Taký ten základ – vajíčko, olivový olej, kokosový olej, banán, avokádo, zelený čaj, pivo a občas aj jogurt môžete skúšať v rôznych kombináciách a nájsť takú verziu, ktorá vám najviac vyhovuje a s ktorou nielenže dosiahnete zastavenie padania vlasov a rast nových, ale bude aj nenáročná na aplikáciu a zmývanie.

Z osobnej skúsenosti – vyskúšala som ich už niekoľko, ale asi budem človek netrpezlivý, aby som podstupovala pravidelnú aplikáciu. Nemám rada neporiadok v odtoku a popravde ani predstava popučeného banánu vo vlasoch ma neláka. Ak sa však vy rozhodnete, že budete nasledovať veľké množstvo spokojných „absolventov“ týchto domácich procedúr a že takto lacno a nenáročne to predsa len skúsite, venujte veľkú pozornosť zmývaniu masky. Po maske/zábale vo vlasoch totiž nesmie zostať ani stopa, inak je možné riziko zahnívania vlasov. Používajte šampón s neutrálnym pH, vlažnú vodu (nie horúcu) a opláchnite vlasy a pokožku hlavy aj dvakrát. Pridajte k tomu masáž pokožky, ktorá rastu vlasov prospieva. Zvýši sa cirkulácia krvi a vlasovým korienkom sa dostane väčší prísun živín. A vyzbrojte sa starým oblečením a uterákom – niektoré masky stekajú alebo kvapkajú.

Ako vylepšiť obyčajný šampón a zastaviť vypadávanie vlasov?

Budete potrebovať:

šampón s neutrálnym pH

2 kapsuly vitamínu E

rozmarínový olej – 10 kvapiek

citrónový olej -10 kvapiek

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov


 

1. Ako v obchode nájsť šampón s neutrálnym pH? Úplne jednoducho – vo vlasovej kozmetike určenej pre bábätká a malé deti. Neutrálne pH nespôsobuje žiadne podráždenie na citlivej detskej pokožke, ani na pokožke dospelých a zároveň pokožku i vlasy dôkladne čistí. Väčšina z nich má hypoalergénne zloženie a uľahčujú rozčesávanie vlasov, čo pri oslabených padajúcich vlasoch isto oceníte.

2. Na čo je dobrý vitamín E? Tento významný a dôležitý antioxidant spomaľuje vypadávanie vlasov, podporuje fyzickú stabilitu vlasových folikulov, zabezpečuje prekysličenie vlasovej pokožky a tým stimuluje rast vlasov. Na to, aby vám rástli zdravé a silné vlasy potrebujete mať zdravé vlasové folikuly a pokožku hlavy – a toto je úloha stvorená práve pre vitamín E.

3. Rozmarínový olej sa vo vlasových prípravkoch používa už veľa rokov. Má povzbudzujúce účinky pre podporu rastu silných vlasov. Pokožku hlavy prekrvuje, zvyšuje zásobovanie vlasových folikulov kyslíkom a dôležitými živinami. Zároveň pôsobí antioxidačne a antibakteriálne, poradí si i s lupinami a dokonca zabraňuje tvorbe prebytočného kožného mazu.

4. Citrónový olej so svojim antiseptickými účinkami bráni rozmnožovaniu škodlivých baktérií vo vlasovej pokožke a tak predchádza vzniku zápalových infikovaných miest, z ktorých vlasy vypadávajú hromadne.

Príprava

Do šampónu s neutrálnym pH nakvapkajte 10 kvapiek rozmarínového oleja, 10 kvapiek citrónového oleja, prepichnite 2 kapsule vitamínu E a ich obsah vytlačte do šampónu. Dôkladne premiešajte a už hurá do umývania vlasov.

Pri umývaní si starostlivo niekoľko minút masírujte pokožku vlasov, ale pozor – nikdy nie nechtami, iba bruškami prstov. Dodržte základné pravidlo – dvakrát tak dlho vlasy zmývať vodou ako šampónovať. Ak nemáte blond odtieň vlasov – zbytky citrónového oleja na vlasoch v reakcii so slnkom by sa postarali o objavenie svetlejších prameňov. (Práve pre toto majú blondínky citrónový olej v obľube).

Chcete vedieť, ako starostlivosť o oslabené vlasy skvalitniť? Prečítajte si náš článok TU.

...

Žiadne komentáre