Zdieľaj

Je pravdepodobné, že v mladosti ste ani nepomysleli na užívanie vitamínových doplnkov v inej podobe ako v potravinách. Hoci je proces starnutia sám o sebe zaujímavou skúsenosťou a určite plnohodnotným zážitkom, nesie so sebou aj úskalie v podobe zhoršeného vstrebávania niektorých živín alebo naopak – v potrebe ich vyšších dávok pre správne fungovanie vášho organizmu. V takomto prípade má doplnková výživa jednoznačný pozitívny prínos pre vaše zdravie.

Prinášame vám súhrn 7 živín, ktorých dopĺňanie je nevyhnutné pre ženy staršie ako 50 rokov.

1. Vitamín D

Aj keď sa vitamín D vyskytuje v bežných potravinách (vaječné žĺtky, mlieko, mliečne výrobky, tučné ryby), menej ako 10 percent žien starších ako 50 rokov prijíma v potrave jeho odporúčané množstvo. Najdôležitejšou výhodou tohto vitamínu je, že prijatím optimálnej dávky znižujete riziko rakoviny hrubého čreva, prsníkov a pažeráka o 30 až 50 percent. Pre ľudí vo veku 50-70 rokov je odporúčaná dávka 0,01mg denne (400 IU), pre ľudí starších ako 70 rokov 0,015mg denne (600 IU).

2. Vápnik (Calcium Ca)

S pribúdajúcimi rokmi dochádza k poškodeniu kostného tkaniva rýchlejšie ako k jeho obnove a kvôli tomu je tento minerál životne dôležitý pre udržanie normálneho fungovania svalov a nervov. Národná nadácia pre osteoporózu v USA prišla s jasným  výsledkom – viac ako 2 milióny zlomenín u žien starších ako 50 rokov sú práve v dôsledku osteoporózy. Týmto číslom medzi ochoreniami osteoporóza „porazila“ aj srdcový infarkt, mŕtvicu a rakovinu prsníka. Vápnik môžete získať z potravín ako jogurty, syry, mandle, tofu, zelená listová zelenina. Pri doplnkovej výžive sa odporúča 500 mg vápnika dva krát denne.

3. Horčík (Magnesium Mg)

S pribúdajúcimi rokmi sa znižuje schopnosť absorbovať horčík z jedla (zelená zelenina), vďaka čomu nedostatkom horčíka trpia práve starší ľudia. Jeho hlavný prínos – priaznivo pôsobí na nervový a svalový systém, uvoľňuje cievy, reguluje hladinu cukru v krvi, prispieva k zníženiu vyčerpanosti a únavy. Užívaním 350 mg horčíka denne môžete výrazne znížiť riziko rozvoja cukrovky 2.typu, srdcových chorôb, znížiť krvný tlak, eliminovať bolestivé kŕče svalov.

4. Skupina B vitamínov

Hoci výsledky výskumov nie sú jednoznačné, viacero z nich naznačuje, že vitamíny B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín) môžu znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Takmer 20 percent ľudí starších ako 50 rokov nie je schopných absorbovať B12 z potravy, pretože množstvo kyseliny v ich žalúdku sa výrazne znížilo. Ideálnou doplnkovou kombináciou je 0,4mg kyseliny listovej, 1,5mg B6 a 0,0024mg B12.

5. Kolagén

Jedným z hlavných stavebných kameňov tela je kolagén. Tvorí približne 30 percent z celkového množstva bielkovín a 75 percent vašej pokožky. Ľudské telo ho produkuje prirodzene, ale jeho produkcia klesá s pribúdajúcimi rokmi. Kolagén podporuje elasticitu pokožky, udržuje ju pružnú a pevnú a vďake nemu sú nechty silné a lesklé. Do veku 50 rokov môže žena stratiť až polovicu kolagénu v koži, ale užívaním kolagénových doplnkov dokáže tento proces spomaliť a zabrániť jeho ďalšej strate. Existujú dve formy doplnkov kolagénu: hydrolyzovaný kolagén (odporúča sa 7-10g denne) a nedenaturovaný kolagén – typ II. (40 mg denne).

6. Omega 3 mastné kyseliny

Dostatok Omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA) je dôležitý v prevencii proti nepravidelnému srdcovému rytmu, vytváraniu nánosov v artériách, proti zápalom a vysokej hladine cukru v krvi. Ich zdrojom je rybí a ľanový olej, losos, vlašské orechy a zelené sójové bôby. Omega 3 chráni ženy pred osteoporózou, reumatoidnou artridídou a rakovinou. Odporúčané dávkovanie -1000mg EPA a DHA denne.

TIP: vyskúšajte zadarmo – OmegaMarine Forte + je vysoko kvalitný omega-3 z Nórska – VIAC INFORMÁCIÍ

7. Bylinky proti zápalom

Starnutie je progresívny degeneratívny proces, ktorý úzko súvisí s rozvinutím zápalového ochorenia v tele. Vedci sa domnievajú, že oxidačný stres, mitochondriálne poškodenie, imunosenescencia (starnutie imunitného systému a neschopnosť reagovať na nové imunitné stimuly), epigenetická modifikácia a choroby spojené s vyšším vekom sú priamo prepojené s týmto záhadným zápalom. Pre váš prospech však hrá veľké množstvo liečivých byliniek a rastlín s protizápalovým účinkom, napríklad – 400-600 mg extraktu z kurkumy 3 krát denne, 500-1000mg zázvorových kapsúl 2 krát denne s jedlom alebo dve tobolky boswellínu 2 krát denne.

...

Žiadne komentáre