Zdieľaj

So soľou chutí všetko lepšie. Ale počkajte, kým pridáte ďalšiu čarovnú ingredienciu. Nižšie sa pozrieme na jeho štipľavého priateľa, ktorý je dokonca platidlom už od rímskych čias. Reč je, samozrejme, o korení, alebo ak môžem byť konkrétny, o jednom z najlepších korení na sveteKampotskom korení. Dotyk korenia zázračne mení nespočetné množstvo jedál a pomáha nášmu telu zostať zdravším. Navyše každá odroda zanecháva jedinečnú stopu svojimi vlastnosťami. Zvyčajne nevenujeme čas štúdiu skromného korenia, ale keď to urobíme, otvorí sa nám králičia nora. Tu je niečo málo zo všetkého, o čo sa s vami chceme podeliť po prehliadke nádhernej paprikovej farmy v Kampote.   

🌿O korení

Začnime ohromujúcim počtom rastlín z čeľade Piperaceae. Viete si predstaviť, ako sa všetkých tých 3 600 druhov líši? Pre nás ľudí je dôležité len jedno, Piper nigrum, čierne korenie. História pestovania korenia v južnej Indii siaha až do obdobia 2 000 rokov pred naším letopočtom, keď bolo prvýkrát objavené. Nie je prekvapením, že korenie je hojne zastúpené v ajurvédskej medicíne a indickej kuchyni.

V súčasnosti sú najväčšími producentmi papriky Vietnam a Brazília, kde sa rastliny intenzívne ošetrujú chemikáliami, aby sa dosiahli vysoké výnosy a nízke ceny. Väčšina z nás vidí korenie v supermarkete, kde je triedené podľa farby, a nie podľa druhu. Známe kvarteto zelenej, čiernej, červenej a bielej farby pochádza z tej istej rastliny. Líšia sa len zrelosťou a povrchovou úpravou.

Po prvé, korenie má naozaj žiaduci korenistý nádych, ktorý je príjemný na jazyku. Majte však na pamäti, že pikantnosť a aromatické látky sa začnú vytrácať po troch rokoch a pri nesprávnom skladovaní aj skôr. Chuť korenia sa mení podľa zrelosti a odrody a dá sa použiť takmer všade – do slaných jedál, dezertov a dokonca aj do koktailov.

🌿Na pôde záleží

Pôda má na papriku rovnaký vplyv ako na víno. Pôda však ovplyvňuje rastliny mnohými spôsobmi. Napríklad najlepšie korenie na svete sa pestuje v pôde bohatej na minerály, kde sú prítomné kryštály kremeňa. Hovoríme o Kampotskom korení, ktorého podnebie a poloha ponúkajú ideálne podmienky na pestovanie. Ďalšia vec, ktorú treba spomenúť, keď hovoríme o pôde, je to, ako dobre môže rastlina rozprestrieť svoje korene. Vďaka tomu má paprika schopnosť prijímať potrebné minerály a živiny, ktoré najviac ovplyvňujú chuť.

🌿Vypestujte si vlastné korenie

Mať doma živú rastlinu vám dodá kyslík, je radosť sa na ňu pozerať a ja som ju ani neochutnal. Nároky popínavej papriky na svetlo sú skromné, potrebuje mierne nepriame svetlo alebo čiastočný tieň. Na druhej strane je pomerne náročný na teploty, pretože vyžaduje večné leto. Nezabudnite, že korenie pochádza z indickej Keraly. Za zmienku stojí aj potreba vody, pretože čierne korenie má rado vlhký vzduch a skôr sa napije. Paprika určite vyskúša vašu trpezlivosť. Na čerstvé plody papriky si budete musieť počkať 4 roky. Zatiaľ sa môžete zmieriť s tým, ako rýchlo čas letí, a tešiť sa na budúcnosť.

🌿Kampotské korenie

Ako už bolo spomenuté, Kampotské korenie má zvláštny status “kráľa korenia“, t. j. najlepšieho korenia na svete. Ako by nemohla, keď je tu ideálna kombinácia pôdy bohatej na kremeň a tropického podnebia podporovaného oceánskym vetrom? Okrem vhodnej pôdy v Kep a Kampote sa pestovatelia zameriavajú na odrody papriky Kamchay a Lampong, ktoré sú miláčikmi Kambodže prinajmenšom od 13. storočia.

Najkrutejším obdobím pre odrody korenia a pre ľudí bolo obdobie genocídnej vlády Červených Khmérov. Počas nej bolo toto vzácne korenie takmer vykorenené z Kambodže. Hlavnou príčinou bola potreba vojakov a medzinárodný obchod s korením pripomínal francúzske koloniálne časy. Tradičným pestovateľom trvalo desať rokov, kým sa začiatkom tisícročia vrátili k plodinám svojich predkov. Odvtedy sa v prípade certifikovaného papriky Kampot používa tradičná metóda pestovania bez chemických hnojív.

Tieto a ďalšie skutočnosti viedli v roku 2010 k ochrane zemepisného označenia Kampotského korenia. Rovnako ako pri iných výrobkoch sú na udržanie požadovaného výsledku nevyhnutné neustále kontroly. Jedna unca organického bieleho korenia Kampot stojí v roku 2020 na západných trhoch až 100 USD. Za túto cenu dostanete vysokokvalitné organické korenie, ktoré je ručne zbierané a sušené na slnku.

🌿Chuť Kampotského korenia na plantáži La Plantation

Ak ste v Kampote v Kambodži, musíte navštíviť aspoň jednu paprikovú farmu. Najznámejšia a pravdepodobne najväčšia je “La Plantation”. Keď sme po prehliadke plantáže ochutnali túto cennú plodinu, úplne sme sa zamilovali do jej vône. Chuťový profil najlepšieho korenia na svete je veľmi bohatý, ovocný a ťažko opísateľný. V závislosti od fantázie a času sa dá získať od všetkého trochu. Začali sme s mierne zaprášeným nosom, ktorý však zmizol po tom, čo sme na prvej zastávke rozžúvali dobre vyzreté bobule korenia. Kým sme sa dostali k záverečnej ochutnávke, boli sme pripravení spomaliť. Poďme sa pozrieť na rôzne kampotské papriky, dobre?

🌿Červený korenie Kampot

Dalo by sa povedať, že ide o to najlepšie, čo môžete dostať, o ultraprémiové korenie na vrchole zrelosti. Červená paprika Kampot má prekvapivo ovocnú chuť a obsahuje najviac cukru. Ak si k nim privoniate, objavíte vôňu sušených marhúľ. Čerstvo pomleté sušené červené bobule však nesú dobre zaoblený oblak citrusovej kôry s radmi čerstvých bobúľ, ktorý je podložený vôňou eukalyptu a borovice. Z trsu sa zbierajú ako posledné, často sa ručne oberajú zo stoniek.

🌿Biele korenie Kampot

Biele korenie v reštaurácii La Plantation sa vyrába z olúpaných červených bobúľ, pričom semená sa ponechávajú. Zrelosť dodáva robustnému buketu jemnú vôňu a skrýva pikantnú chuť s tónmi čerstvej trávy a citrusov.

🌿Zelené korenie Kampot

Nezrelé bobule korenia prinášajú viac borovicových tónov s prítomnosťou mäty a citrusov. Táto paprika je pripravená na zber od marca do mája. Vďaka skorému zberu nie je jeho štipľavosť taká výrazná ako v prípade dobre vyzretých alebo sušených alternatív. Zelené korenie je v podstate nezrelé a dodáva sa na trh ako sušené a konzervované. Milovali sme ho surový v Bloody Marys a vyprážaný, bez ohľadu na techniku, nás ohromil svojou kvetinovou až borovicovou vôňou.

🌿Čierne korenie Kampot

Keď bobule začnú žltnúť, papriku vyberú a rýchlo ju namočia do horúcej vody. Takto sa bobule očistia a šupka počas sušenia sčernie. Z hľadiska použitia je to najbežnejšie korenie s mierne sladkým a najintenzívnejším korenistým nádychom s prítomnými rastlinnými tónmi.

🌿Zdravotné výhody korenia

Korenie nikdy nevyjde z módy, je príliš dôležité. Toto všestranné korenie je známe už viac ako 4 tisícročia. Za ten čas sa dostala do ajurvédskych a tradičných čínskych lekárskych protokolov.

Dôvodov je mnoho, vrátane toho, že korenie má vysoký obsah antioxidantov a pôsobí protizápalovo. Je vedecky dokázané, že plody rastliny Piper nigrum bojujú proti voľným radikálom a chronickým zápalom. Prítomnosť piperínu v bobuliach zlepšuje pamäť a prospieva mozgu mnohými rôznymi spôsobmi. Keď do jedla pridáte jedlé čierne zlato, zvýši sa vstrebávanie živín a podporí sa trávenie. Kto by nepočul, že resveratrol a kurkumín vám neurobia dobre, ak ich budete jesť bez čierneho korenia?

Pre tých z vás, ktorým sa nepáči magický kúsok piperínu, sa podelím o niekoľko informácií o výhodách esenciálneho oleja z korenia. Ak sa pridá do nosného oleja, zmierňuje bolesť pri kŕčoch alebo artritíde. Olej z čierneho korenia nie je cudzí ani tým, ktorí túžia po žiarivej, omladenej a vyrovnanej pleti. Mal by byť voľbou na detoxikáciu pokožky, ak máte nečistoty, infekcie alebo alergie.

🌿Záver

Ako vidíte, Kampotské korenie je nielen pochúťka, ale aj liek. Korenie má mnoho zdravotných výhod a je kráľom medzi koreniami. Môžete ho kombinovať so sladkým, so slaným, s nápojmi, s čím len chcete. Ak hľadáte jedno z najlepších korení na svete, musíte sa vybrať do Kampotu v Kambodži a ochutnať toto výnimočné Kampotské korenie.

...

Žiadne komentáre

Nechaj komentár