Zdieľaj

Odstránenie celulitídy? Čo je celulitída?

Odstránenie celulitídy – Celulitída je proces, kedy sa v podkoží ťažko uvoľňujú nahromadené tuky a vznikajú tak ovisnuté tukovej vrstvy a nerovnosti a to kdekoľvek na tele, najčastejšie na zadku a stehnách.

V prípade celulitídy nejde o ochorenie ako také, ide skôr o estetický problém. Váha ani vek tu nehrajú významnú úlohu. Celulitída trápi ženy rôznych vekových kategórií s väčšie aj menšie váhovú hmotnosťou a postihnutí bývajú aj muži.

 

Odstránenie celulitídy – štádia celulitídy

Ženská celulitída sa najčastejšie prejaví pri požívaní antikoncepcie, tehotenstve čí začínajúci nadváhe. Častejšie ňou trpia obézne ženy, ale nevyhýba sa chudým a dokonca ani podvyživeným ženám. Najskôr sa u väčšiny prípadov objaví na zadných stranách stehien, následne na bočných a trupe, bruchu, zadku a niekedy aj na zadnej strane paží. V najhorších prípadoch môže byť postihnutá kompletne celá koža. Stupne celulitídy rozdeľujeme do štyroch štádií:

  • štádium – hrbolkovitá koža je viditeľná iba pri stlačení prstami
  • štádium – niekedy nazývané ako modelkovské štádium, hrudkovitá štruktúra kože sa prejavuje nielen pri stlačení, ale aj pri napnutí svalov, sedení na tvrdej podložke alebo voľným okom pri bočnom ostrom osvetlení
  • štádium – nerovnosti kože sú okom viditeľné vždy
  • štádium – nastávajú hrubé nerovnosti kože, môže dochádzať k opuchom alebo veľkému zväčšenie tukových buniek, toto štádium často sprevádza bolesti kože a namáhaných partií

Ako každá choroba, ani celulitída by sa nemala podceňovať a je vhodné jej liečbu konzultovať s odborníkom. Ak sa nejedná o vážnejší stav, je najlepším spôsobom na navrátenie jemnej pokožky správna životospráva. Najdôležitejším bodom bude zmena stravovacích návykov. Neexistuje žiadna diéta, ktorá by vás zbavila celulitídy nadobro, ale vhodnými potravinami sa k tomuto cieľu môžete výrazne priblížiť. Ak máte nadváhu, je vhodné začať s diétami priamo určenými pre ľudí s nadváhou. Samozrejme drastické zníženie nadváhy tiež nie je v poriadku, pretože sa zhodené kilá môžu vrátiť v podobe jo-jo efektu, ktorý vašej celulitíde ešte priťaží. Správna diéta by mala zahŕňať pestrú stravu, dostatočný pitný režim a hlavne pohyb.

 

Odstránenie celulitídy?

To vás určite zaujíma najviac. Bohužiaľ neexistuje žiadna štúdia, ktorá by priniesla definitívnu odpoveď. Rada z nich je v konflikte záujmov, alebo pod taktovkou kozmetických firiem, ktoré na celulitíde zarábajú asi najviac. Napriek tomu ponúkam možnosti, ktoré sa dali dohľadať.

 

cvičenie

Každé cvičenie, ktoré podporuje spaľovanie tukov a znižuje počet tukových buniek v tele môže zamedziť vzniku celulitídy. Cvičenie tiež zvýši prietok krvi do oblasti, kde sa celulitída vyskytuje a to prispieva k posilneniu spojivového tkaniva.

 

strava

Kvalitná strava bohatá na bielkoviny môže pomôcť pri oprave kolagénu a spojivových tkanív a tým môže dôjsť k zníženiu celulitídy. Kvalitná strava tiež podporí spaľovanie tukov, preto znižuje aj celulitídu.

 

pleťové krémy

Miliardový priemysel kozmetických prípravkov ponúka veľké množstvo krémov, ktoré zjemňujú kožu, alebo scvrkávajú tukové bunky v oblasti, kde sa celulitída vyskytuje. Kritici týchto krémov hovoria, že vlastne spôsobujú opuch, alebo určité opuchnutie, čím dočasne zmení vzhľad kože. Niekto tvrdí, že fungujú, ale väčšine ľudí nepomáhajú. Veľa týchto krémov obsahuje dráždivé látky, takže pri nákupe si dávajte pozor.

 

tesné oblečenie

Niekto tvrdí, že celulitídu spôsobuje tesné bielizeň a oblečenie, ktoré zhoršuje prekrvenie kože a zadku. No neviem, neviem. Príde mi to dosť zábavné, ale prečo nie. Môžete vyskúšať.

 

laserové ošetrenie

Celkom drahé procedúra laserovou terapiou by mala vlastne skvapalniť tuk v tele a donútiť lymfatický systém tela k jeho likvidácii. Výsledky ukazujú, že sa jedná o dosť minimálna a hlavne dočasné riešenie.

 

vysúšanie kefovaním a peeling

Suchým kefovaním by ste mali “vyčistiť” a vysušiť pokožku. Niekto tvrdí, že to otvára póry, odpadáva odumretá koža, zlepšuje sa krvný obeh a lymfatická drenáž. Rovnaký efekt má na pokožku aj saunovanie a otužovanie.

 

masáže

Zástancovia masážou tvrdí, že rovnako ako cvičenie, masáž podporuje zvýšenie prekrvenia oblasti celulitídy a to pomáha zlepšiť vzhľad v miestach, kde sú vidieť jamky. Kvalitné lymfatickú masážou rozhodne nič nepokazíte. Má na telo viac ako blahodárne účinky, aj keby s celulitídou ani nepohla.

 

hydratácia

Pitie veľa vody zlepšuje vzhľad našej pleti a tým môže dôjsť aj k zlepšeniu vzhľadu v oblasti celulitídy. Pite dostatok vody a aj chudnutie bude jednoduchšie.

 

liposukcia

Tá môže prekvapivo vlastne vzhľad celulitídy zhoršiť, pretože odstraňuje hlboké vrstvy tuku priamo pod kožou. Okrem toho, sa jedná o chirurgický zákrok vykonávaný pod anestéziou a je dosť finančne nákladný.

 

Opaľovanie a opaľovacie krémy

Tmavšiu pleť má maskovacie účinky na celulitídu. Miesta, kde sa jamky nachádzajú vyzerajú lepšie, keď ste opálenie. Opálenie navyše celkovo postavu zoštíhľuje.

Odstránenie celulitídy – Prevencia celulitídy

  • Aby sme sa vyvarovali vzniku celulitídy, je vhodné si udržiavať váhu v normálnych medziach a zabrániť veľkým a rýchlym príbytkom na váhe. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, aspoň päťkrát denne jednu porciu.
  • Ďalej tiež obmedzte alkohol, kofeín a fajčenie. Dodržujte pravidelný pitný režim. Pite aspoň dva litre vody denne.
  • Dôležitá je aj telesná aktivita. Pravidelným cvičením rozprúdite krvný i lymfatický obeh, zbavíte sa tuku a zlepšíte telesný tonus. Tiež je dobré dbať na to, aby sme dlho nestáli alebo naopak dlho nesedeli a nenosili príliš upnuté oblečenie.
  • Krvný a lymfatický systém môžeme tiež podporiť pravidelným saunovaním (samozrejme zakončeným ľadovou sprchou či namočenie v ľadovom bazéne), domácim otužovaním – teda napríklad striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní.
  • Ďalšia vec, ktorú pre seba môžeme urobiť, je používať telové krémy a mlieka určené na vyhladenie a vypnutie pokožky na problémových partiách. Dôležitý je aj spôsob, ktorým je aplikujeme – je dobré ich riadne vmasírovať do pokožky. Tým zlepšíme cirkuláciu krvi a miazgy a znížime riziko celulitídy. Dôležité je toto vykonávať pravidelne a dôsledne.

Je dobré si však uvedomiť, že tento spôsob prevencie celulitídy je skôr doplnkový a nemožno sa spoliehať len na neho. Žiadny kozmetický prípravok nie je zázračný. Zdravá strava, obmedzenie alkoholických a kofeínových nápojov a pohyb sú ďaleko dôležitejšie a účinnejšie prostriedky ako celulitíde predchádzať.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaOvocie a zelenina, ktoré majú najviac vitamínu C
DalšieAkné v dospelosti
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre