Obsah
Celulitída a strava: Cvičíte, masírujete, pravidelne pokožku peelingujete, no aj tak si neviete s celulitídou poradiť? Stav pokožky závisí nielen od množstva krémov a vonkajšej hydratácie, nemalú úlohu v jej kvalite zohráva aj strava a pitný režim. Tak, ako sú potraviny, ktoré stav celulitídy zhoršujú, existuje aj niekoľko užitočných potravín, ktoré telo zbavia zavodnenia, podporia vylučovanie toxínov a vaše stehná budú pri správnom jedálničku omnoho krajšie. Malými úpravami v strave môžete viditeľne zlepšiť aktuálny stav celulitídy.
Celulitída je vnímaná prevažne ako estetický problém. Uberá ženám na sebavedomí a zbytočne okresáva možnosti v ich šatníku. Prejavuje sa nepeknými hrbolčekmi v podkoží na stehnách a zadku. Do oslabeného spojivového tkaniva preniknú tukové bunky, ktoré zväčšujú svoj objem, tlačia na krvné cievy a dochádza k hromadeniu toxínov v postihnutej oblasti. Na mierne formy celulitídy vystačíte s ručnou masážou (najlepšie s pomocou výživného anticelulitídneho krému alebo oleja), zdravou životosprávou a pohybom.
Ako na to? Jedzte vysoký podiel zeleniny a ovocia
Na celulitídu zaberá surová zelenina,ktorá je bohatá množstvo vitamínov a cenných živín. Najmä mrkva, petržlen, špenát a šalátové uhorky prispievajú k obnove podkožného tkaniva. Vyskúšajte do týždňa jeden vegetariánsky, ovocno - zeleninový deň a pripravte si smoothie, ovocné a zeleninové šťavy, vhodnú zeleninu mierne sparte a dochuťte koreninami. Už jeden takýto deň pravidelne zaradený do jedálnička dokáže s vašou pokožkou zázraky. Väčšina z nás má totiž slabý príjem vitamínov a minerálov zo surovej zeleniny a ovocia. Pokožke dodáte extra dávku vitamínov A, C a E, podporíte prirodzenú tvorbu kolagénu a uľaví sa aj detoxikačným orgánom. Telo tak ľahšie vylúči škodliviny, ktoré by sa skôr či neskôr dostali aj oblasti stehien a celulitídu ešte viac zvýraznili.
Petržlen
Úplnou jednotkou je petržlen. Na našich tanieroch nemá stabilné miesto a je to skutočne veľká škoda. Pôsobí totiž ako diuretikum, zbavuje telo prebytočnej vody a urýchľuje vyplavovanie toxínov. Je cenným zdrojom vitamínov C a E, vďaka ktorým je pleť žiarivá a nepodlieha predčasnému starnutiu. Nebojte sa používať koreň petržlenu, rovnako výnimočné účinky má aj petržlenová vňať, ktorá sa hodí do rôznych osviežujúcich nápojov.
Ananás
Osviežujúci ananás v sebe ukrýva bromelaín - enzým, ktorý podporuje trávenie a urýchľuje odvodňovanie organizmu. Patrí medzi overené potraviny, ktoré sa používajú pri redukčnej diéte. Je jednou z tých látok, u ktorých bolo dokázané, že sa podieľajú na spaľovaní tukov, podporuje vstrebávanie a využitie prijatých bielkovín, vďaka čomu dochádza k obnove a výstavbe svalového tkaniva. Navyše, má aj protizápalové a hojivé účinky na tráviaci trakt. Miera škodlivín v tele a ich ukladanie sa tak podstatne znižuje.
Paradajky
Paradajky obsahujú lykopén (antioxidant zodpovedný za ich červené sfarbenie), ktorý má viacero potvrdených pozitívnych účinkov na zdravie. Medzi nimi aj stimuláciu tvorby kolagénu. Zo surových paradajok získa ľudské telo lykopén iba v minimálnom množstve a na to, aby ste denne prijali dostatočne veľkú dávku, museli by ste zjesť približne kilo uvarených paradajok. To už veru neznie ako delikatesa, ktorú by ste chceli opakovane konzumovať. Ako si pomôcť? Zjedzte 4 lyžice kvalitného, najlepšie domáceho, paradajkového pretlaku.
Tmavé bobuľovité ovocie
Extra dávka najsilnejších antioxidantov, aké nám príroda núka! V malých bobuliach (černice, čučoriedky, maliny) sa ukrývajú látky schopné zakročiť voči voľným radikálom. Účinok voľných radikálov sa navonok prejavuje aj starnutím pokožky a stratou prirodzenej bariéry, ktorá ju chránila pred vonkajšími vplyvmi. Už za hrsť chutných bobúľ denne dokáže zlepšiť textúru pokožky, príjemne ju vyhladiť a napnúť, dokonca aj v častiach tela postihnutých celulitídou.
Špargľa
Vďaka cenným živinám má špargľa schopnosť posilňovať krvné cievy a kapiláry. Sú podstatne pružnejšie, odolnejšie a zabraňujú tuku, aby “kolonizoval” podkožné tkanivo. Okrem toho patrí k močopudným potravinám, a tak je veľmi obľúbená nielen pri chudnutí, ale aj pri redukcii celulitídy.
Grep
Pravidelnou konzumáciou grepu urýchlite svoj metabolizmus, predídete návalom hladu, zredukujte svoj kalorický príjem a dodáte do tela extra dávku vitamínu C, ktorý stimuluje produkciu kolagénu. Kolagén predstavuje až 30 % z celkového množstva bielkovín a je nevyhnutným stavebným prvkom zdravej a sviežej pokožky. Bez dostatku kolagénu a elastínu, spojivové tkanivo pod kožou stráca na svojej pružnosti - na tvári vznikajú predčasné vrásky, na zadku a stehnách sa objavujú čoraz výraznejšie hrbolčeky tuku.
Slnečnicové semienka
Sú dobrým zdrojom vitamínu E, draslíka a zinku, ako aj vitamínu B6. Vitamín B6 pomáha metabolizovať bielkoviny, ktoré posilňujú a opravujú spojivové tkanivo a prispieva k navodeniu optimálnej rovnováhy tekutín v tele. Práve zavodnenosť zvyšuje viditeľnosť celulitídy.
Chilli a kajenské korenie
Vitamín B6 obsiahnutý v pálivých papričkách obnovuje a posilňuje spojivové tkanivo. Látka kapsaicín môže zvýšiť váš metabolizmus až o 25% po dobu troch hodín po ich konzumácii. Zvyšuje efektívne spaľovanie kalórií, čo pomáha pri odbúravaní tukov. Vyplavuje toxíny, zlepšuje tiež prietok krvi a znižuje množstvo tukov uviaznutých v podkožnom tkanive, čím sa redukuje viditeľnosť celulitídy.
Jablčný ocot
Draslík, horčík a vápnik obsiahnutý v jablčnom octe sú užitočnými bojovníkmi pri vyplavovaní toxínov a zmierňujú zadržiavanie vody v okolí stehien a žalúdka. Tento ocot je skvelý na primiešanie do šalátového dressingu alebo džúsu. Výsledok môže byť viac ako prekvapivý - redukcia nadúvania, úbytok kilogramov a zmiernenie celulitídy.
Tie správne čaje
Aktívna látka, známa pod názvom Epigallocatechin gallate, alebo aj EGCG, sa nachádza v zelenom, púpavovom a zázvorom čaji. Urýchľuje metabolizmus a podporuje spaľovanie tukov. Vďaka týmto dvom vlastnostiam je rozširovanie tukových buniek v podkoží stehien spomaľované. Káva v tomto prípade nie je dobrým riešením - urýchľuje dehydratáciu buniek, na čo váš organizmus zareaguje obranným zadržiavaním vody.
Čo je dobré vedieť?
Zoznam zdravej stravy, ktorá si dokáže poradiť s celulitídou by mohol byť ešte podstatne dlhší - netreba zabúdať na kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a optimálny pitný režim. Ak nebudete svoje telo prehnane zahlcovať soľou (sodík pôsobí na zvyšovanie zavodnenia organizmu), nebudete jesť polotovary, mrazené jedlá a fast food, vyhnete sa stuženým rastlinným tukom a obmedzíte príjem surovín, ktoré podporujú rozvoj zápalu (biela múka a biely cukor), ste na dobrej ceste žiť zdravšie a odmenou vám bude krajšie telo. V potravinách z predchádzajúcich odsekov je totiž celá plejáda cenných látok, ktoré dokáže váš organizmus perfektne zužitkovať vo svoj prospech.