Zdieľaj
Ako zafarbiť vlasy doma

Kladiete si otázku "Ako si zafarbiť vlasy tak, aby ste s výsledkom boli čo najspokojnejšie?" Nie je to vôbec náročné. Stačí vybrať kvalitnú farbu na vlasy a dodržiavať základné pravidlá.

Farbenie vlasov už dávno nie je len výsadou kaderníckych salónov. Mnohé ženy odrádza vysoká cena a ak chcete dobre vyzerať, za rok musíte absolvovať pravidelné farbenie minimálne 6 - 7 krát, čo už dokopy z peňaženky vytiahne nemalý obnos peňazí. Či si vlasy farbíte z dôvodu, že chcete oživiť nudný odtieň svojich vlasov, alebo maskujete prvé šediny, alebo máte radi zmenu (napr. s každým ročným obdobím alebo zmenou partnera), máme pre vás tipy, ako si domácim farbením poradíte na jednotku.

Farbenie alebo tónovanie?

Ešte skôr, ako zablúdite do uličiek drogérie, alebo sa vyberiete do obľúbeného e-shopu s kozmetikou, zvážte, či chcete iba jemne zvýrazniť odtieň prirodzených vlasov, alebo použiť stálu farbu, ktorá pigment odrastených vlasov definitívne zmení. Existujú 3 druhy farieb na vlasy v závislosti od ich trvácnosti:

  • Krátkodobé prelivy, ktoré vydržia iba pár umytí a sú perfektné na experimenty (karnevaly, festivaly, párty).
  • Semipermanentné farby (alebo aj tónovacie, šampónové), ktoré prenikajú iba do hornej štruktúry vlasu a po približne 18 - 24 umytiach sa vymyjú. Sú vhodné, ak si chcete nový odtieň vlasov vyskúšať. Ich intenzita je však slabšia a ani neumožňujú veľké zmeny (iba o 2 stupne)
  • Permanentné farby, ktoré prenikajú hlboko do štruktúry vlasu, prirodzený pigment nahrádzajú chemickým a farbu vlasov natrvalo zmenia. K svojej pôvodnej farbe sa dostanete iba vtedy, ak necháte nafarbené vlasy odrásť. Aj napriek tomu patria k dlhodobo najpredávanejším.

Zvoľte správny odtieň farby

Zafarbiť si vlasy doma nemusí dopadnúť katastrofou, ak nebudete mať prehnané očakávania. Perfektný výsledok dosiahnete vtedy, ak sa nebudete snažiť zmeniť svoju prirodzenú farbu (alebo už aj farebné vlasy) o viac ako 2 farebné stupne. Ak sa chce hnedovláska jedným farbením zmeniť na blondínku, vyžaduje to podstatne viac úsilia a šetrných medzikrokov, ktoré vyjdú len vtedy, ak viete, ako na to. Nerobte výrazné zmeny. Riskujete zelené, hrdzavé a slameno-žlté odtiene, v najhoršom prípade aj spálenie vlasov, ktoré nezachráni ani rýchly zákrok od odborníka.

farbenie vlasov doma

Na aké vlasy farba najlepšie chytí?

Permanentná farba najlepšie chytí na prirodzené, ešte nefarbené vlasy. S týmto bojujú najmä ženy, ktoré už vlasy mali farebné a nová farba chytila na nových odrastoch výraznejšie, ako na už farbených vlasoch. Väčšina žien si svoje vlasy farbí doma, v kúpeľni. Ak chcete, aby vám farba tentokrát chytila, aby sa predčasne nezmývala a udržala si svoju pigmentáciu, riaďte sa radami od hairstylistov:

  • Pri poslednom umývaní vlasov pred farbením nepoužívajte žiadne ošetrujúce prípravky (balzamy, kondicionéry, masky), ktoré vlasy obaľujú. Zabraňujú totiž preniknutiu farby do štruktúry vlasy, a tak sa väčšina z farby zmyje do odtoku.
  • Pred farbením nemusíte mať čisté vlasy. Farba lepšie priľne na vlasy, ktoré ste umývali 3-4 dni pred farbením. Samozrejme - nezabudnite z vlasov dôkladne vyčesať zbytky laku a tužidla. Mierne mastný povrch pokožky navyše chráni pokožku hlavy pred chemickým pôsobením farby. Predídete nepríjemnému svrbeniu a následne podráždeniu pokožky.

Nefarbite poškodené vlasy

Ešte žiadna farba, nech už mala akékoľvek extra výživné zloženie, nezachránila zničené vlasy. Práve naopak - problém ešte viac zvýraznila. Ak máte vlasy suché, lámavé, poškodené, nezaťažujte vlasy permanentnou (stálou) farbou. Najskôr sa zamerajte sa na ich regeneráciu a dôkladnú výživu. V žiadnom prípade si nefarbite vlasy, ak sa posledné týždne trápite s vypadávaním vlasov. Už i tak oslabené vlasové folikuly by dostali riadnu “facku” a vaše trápenie by sa ešte viac predĺžilo. Doprajte im dostatok cenných živín, ktoré môžete nájsť aj v najobľúbenejších prípravkoch na rast vlasov.

Zabudnite na kúpeľňové experimenty

Videli ste, ako kaderníčka mieša rôzne tuby a výsledok bol nadmieru dobrý? Kaderníčka má kurzy, školenia a pracuje s profesionálnymi farbami, ktorých zloženie umožňuje miešanie (teda, ak je to dobrá kaderníčka, ktorá sa svojej práci rozumie). Vie, ako farby reagujú a má vzorkovník s presne určenými pomermi. Nesnažte sa preto doma v miske zmiešať dve krabičkové farby z drogérie - výsledok môže dopadnúť katastrofou. A už vôbec nie miešať farby rozličných značiek. Nerobte z kúpeľne chemické laboratórium!

Ako často farbiť vlasy? 

Na krabičkách nájdete údaj, že vlasy by ste si nemali farbiť častejšie, ako raz za 4 - 6 týždňov. Aj napriek snahe, aby permanentné farby neboli pre vlasy záťažou, časté farbenie ich nadmerne vysušuje a podporuje lámavosť. Dokonca aj vtedy, ak obsahujú ošetrujúce výťažky z aloe vera, prírodné oleje alebo vitamín E. V prípade, ak si farbíte vlasy, pretože maskujete šediny, už za 3 týždne sa začnú viditeľne objavovať v odrastoch. Interval farbenie vlasov však neskracujte a pokúste sa týždeň prečkať tak, že na viditeľné odrasty použijete vymývateľnú farbu v spreji.

ako si zafarbiť vlasy sama

Nezabudnite na starostlivosť o vlasy po farbení

Aká bude vaša úloha? Po domácom farbení treba obnoviť poddajnosť a pružnosť vlasov, dodať im hebkosť a uhladenosť, zabrániť predčasnému vymývaniu farby a ochrániť nové pigmenty pred zmenou farebnosti. Na to vám veľmi dobre poslúži ošetrujúca vlasová kozmetika špeciálne určená na starostlivosť o vlasy (šampóny, kondicionéry, masky). Ideálne od rovnakého výrobcu od akého bola aj farba na vlasy. Výborne sa dopĺňajú a nepôsobia proti sebe. S prvým umývaním vlasov po farbení počkajte aspoň tri dni. Pigment sa v štruktúre vlasov lepšie uchytí a nebude sa rýchlo vymývať.

Aké sú najlepšie farby na vlasy?

Hľadáte farbu, ktorá dodá vašim vlasom zaujímavé odlesky a nebude pôsobiť jednoliato ako helma? Naše skúsenosti aj skúsenosti aj množstva žien pred vami, hovoria za profesionálne farby, s ktorými pracuje množstvo kaderníkov. Postupu sa netreba báť. Kúpite tubu farby v odtieni, ktorý sa vám pači, spolu k nemu aj oxidačné činidlo/krém a postupujete rovnako, ako je tomu pri “krabičkových” farbách z drogérie. Avšak - s podstatne lepším výsledkom. Tieto farby majú výborné krytie, vlasy zanechávajú príjemné na dotyk a so zdravým vzhľadom. 

Našou TOP trojkou je:

  • L´Oréal Professionel Majirel, farba, ktorá zostáva krásne sýta, vlasy vyživuje a ...Zistiť viac
  • Schwarzkopf Profesional Igora Royal má extra dlhotrvajúci lesk, dodáva lesk matným vlasom a ...Zistiť viac
  • L´Oréal Professionel Inoa, ktorá dodá vašim vlasom intenzívny farebný odtieň a … Zistiť viac

Už onedlho pripravujeme redakčné zhodnotenie a naše recenzie farieb na vlasy, kde sa dozviete viac o ich kvalitách, zložení a skúsenostiach s používaním.

...

Žiadne komentáre