Zdieľaj
mýty o farbení vlasov

Vôbec nepochybujeme o tom, že o niekoľkých z nich ste už počuli a možno ich aj pravidelne dodržiavate. O farbení vlasov koluje niekoľko poloprávd, právd ale aj mýtov. Je pravda, že farbenie vlasov počas menštruácie nie je vhodné? Môžeme si farbiť vlasy v tehotenstve? Máme sa riadiť lunárnym kalendárom, aby farba na vlasoch chytila? Je na čase spoznať pravdu, nedať na babské reči a získať vierohodný obraz o tom, kedy a ako si farbiť vlasy, dokonca aj doma, bezpečne a pohodlne.

Farba lepšie chytí na umyté vlasy

Mýtus

Verím, že mnoho žien dlhé roky verilo tomu, že vlasy treba pred farbením umyť, aby farba lepšie chytila. Však v tom nie som sama? Opak je však pravdou. Farba lepšie chytí na vlasy, ktoré ste naposledy umývali 3-4 dni dozadu. Na pokožke sa vytvoril prirodzený mastný film a počas farbenia je tak chránená. Vlasová pokožka je menej vysušená a vyhnete sa aj podráždeniu. Základom je iba dôkladne vyčesanie zbytkov laku na vlasy.

Vlasy by sa pred farbením mali dôkladne zregenerovať

Mýtus

Druhý z častých rozšírených mýtov, ktoré pretrvávajú doteraz. Permanentné farby boli v minulosti agresívne. Stačilo pár minút navyše a miesto vlasov ste mali na hlave suchú slamu. Ženy sa preto snažili vlasy pre farbením uhladiť, hydratovať a zaceliť. V súčasnosti sa však odporúča presný opak. Pri poslednom umývaní vlasov pred zamýšľaným farbením vynechajte akékoľvek balzamy, kondicionéry a masky, ktoré obaľujú vlas filmom. Ten zamedzuje preniknutiu farby do štruktúry vlasu a väčšinu farby potom spláchnete do odtoku bez želaného výsledku.

Vlasy po zafarbení vypadávajú v chumáčoch

Mýtus

Ak ste sa pri farbení držali inštrukcií, nemalo by k tomu dôjsť. Tento problém sa objavuje najmä vtedy, ak sa hneď po farbení rozhodnete pre úpravu vlasov za pomoci vysokej teploty. Vlasy, ktoré spáli žehlička alebo kulmofén, sú náchylné na lámanie. Je dôležité rozlišovať, či vám vypadávajú celé vlasy celej dĺžky alebo iba ich časti, čo môže tiež viesť k optickému zrednutiu vlasov. Farbené vlasy potrebujú dôkladnú starostlivosť - nezabudnite na vlasové prípravky určené pre farbené vlasy (lepšie chránia farbu aj udržujú hydratáciu vlasov) a pri tepelnej úprave používajte ochranné oleje alebo spreje.

O tom, ako zabrániť vypadávaniu vlasov a posilniť rast zdravých a silných vlasov, nájdete niekoľko užitočných informácií v našom sprievodcovi.

Permanentné farby vlasy vysušujú a ničia

Mýtus

Je to mýtus, no ak nerešpektujete pokyny v návode na používanie alebo natrafíte na menej skúsenú kaderníčku, tak je možné všetko. Moderné farby na vlasy obsahujú prírodné oleje, vitamíny a látky, ktoré zaceľujú štruktúru vlasu. Nielen v snahe čo najdlhšie ochrániť nový pigment pred vymývaním, ale tiež aj preto, aby vlasy uhladili, spevnili a zamedzili lámavosti, či strate hydratácie.

Farbenie vlasov počas menštruácie sa neodporúča.

Pravda

Počas menštruácie dochádza k prudkým hormonálnym výkyvom a úbytku dôležitých živín z tela ženy. Aj z tohto dôvodu farba na vlasy horšie chytá alebo nadobudne odtieň, aký ste nečakali. Vlasová pokožka je náchylnejšie na svrbenie a podráždenie. Možno ste si už aj vy všimli, že počas menštruácie vlasy neposlúchajú. Nedajú sa upravovať a vracajú sa do tvaru, ktorý mali na začiatku. Dokonca sa neodporúča ani strihanie a trvalá ondulácia. Pár dní počkajte, kým budete opäť v svojej koži.

Farbenie vlasov počas tehotenstva je rizikové

Polopravda

Záleží od zloženia a kvality farby, ktorú používate vy alebo vaša kaderníčka. Dnes je už na trhu veľké množstvo bezpečných farieb na vlasy, bez obsahu dráždivých chemických látok a amoniaku. Vo všeobecnosti však žiadny výskum škodlivosť farbenia vlasov počas tehotenstva nepotvrdil (pretože sa z etických dôvodov na tehuľkách ani nekonajú). Pravdou však je, že tehotenstvo mení hormonálny profil, a preto sa počas prvých mesiacov pripravte na to, že vaše vlasy budú reagovať inak. Alebo sa riaďte odporúčania lekárov, ktorí farbenie počas prvých troch mesiacov, kedy sa vyvíjajú orgány dieťatka, neodporúčajú. Od druhého trimestra používajte šetrné alebo prírodné farby a užívajte si čoraz krajšie a pevnejšie vlasy, ktoré sú typické práve pre obdobie tehotenstva.

farbenie vlasov počas tehotenstva

Výsledok farbenia vlasov závisí od lunárneho kalendára

Polopravda

Veríme rôznym veciam a isto sú medzi nami aj ženy, ktoré nedajú dopustiť na lunárny kalendár (fázy mesiaca), ktorému prispôsobujú svoje kozmetické procedúry. Pri ubúdajúcom mesiaci sa lepšie chudne ako pred splnom, menštruačný cyklus niektorých žien je dokonca totožný s fázami mesiaca (napr. v nove ovulácia, v splne menštruácia). Ak dokáže Mesiac svojím magnetickým vplyvom pôsobiť na príliv a odliv, prečo by nemohol pôsobiť aj na ľudí? Ak patríte k senzitívnym ľuďom a cítite, že ste pod vplyvom Luny, ideálny čas na farbenie alebo melírovanie vlasov je niekoľko dní pred splnom

Farbenie vlasov doma je veľkým riskom

Mýtus

Cena za farbenie vlasov u odborníka sa za rok môže vyšplhať k sume za kratšiu last minute dovolenku v Chorvátsku. Aj z toho dôvodu si veľa žien farbí vlasy doma, v kúpeľni. Súčasné farby na vlasy už dávno nevytvárajú jednoliatu farebnú helmu, ani nespôsobujú podráždenie a štípanie. Stačí si len vybrať ten správny odtieň a farbu, ktorá dokonale prekryje šediny, vlasom dodá krásnu pigmentáciu a vydrží bez vymývania do ďalšieho farbenia. Ak chcete zmenu od klasických “krabičkových” farieb z drogérie, dávame do vašej pozornosti TOP 3 profesionálne farby, ktoré bežne v obchode nekúpite. Na internete im nájdete stovky spokojných recenzií, nielen od hairstylistov, ale aj od žien, ktoré vyskúšali ich aplikáciu v pohodlí domova. A rozhodne neľutujú.

L´Oréal Professionel Majirel

loreal majirel

Schwarzkopf Profesional Igora Royal

schwarzkopf igora

L´Oréal Professionel Inoa

loreal inoa

Raz čierne vlasy, navždy čierne vlasy

Mýtus

Ruku hore každá žena, ktorá vo svojom živote prešla havraním obdobím! Krásne čierne lesklé vlasy sú typické najmä pre mladé ženy. Nevýhodou tohto najtmavšieho odtieňu je však vysoká intenzita pigmentu. Pigment žiadnej inej farby nedokáže preraziť čiernu bez medzikroku - sťahovania farby. To by ste mali pre istotu absolvovať pod rukami odborníka.

Umývanie horúcou vodou predčasne zmýva farbu

Polopravda

Ak si vlasy umyjete horúcou vodou a šampónom tesne po nafarbení, isté percento pigmentov sa zo štruktúry vlasov vyplaví. Na to, aby ste si vlasy umyli šampónom, počkajte aspoň 3 dni. Farba do vlasov lepšie prenikne. Horúca voda neskôr nezmýva farbu, no nerobí dobre najmä pokožke vlasov. Veľmi ju vysušuje a častým svrbením riskujete podráždenie a neskôr aj padanie vlasov. Na umývanie prirodzených, ale aj farbených vlasov je ideálna vlažná teplota.

Ktorému z týchto mýtov ste verili vy? Dajte nám vedieť...

...

Žiadne komentáre