Obsah
Kto chce vo svojej kuchyni používať pomalý hrniec, mal by si urobiť zásobu receptov vhodných na pomalé varenie. Dala som dohromady tie najchutnejšie overené tipy, v ktorých si nenájdete len jedného favorita, ale hneď niekoľko chutných, výnimočných a predovšetkým na prípravu nenáročných jedál. Ja osobne používam pomalý hrniec najmä cez víkend. Chcem voľný čas venovať rodine, nie pobehovať okolo sporáka niekoľko hodín. A tak večer naložím všetky ingrediencie do hrnca, zapojím elektrický hrniec do zásuvky, nastavím časovač a ráno sa všetci budíme za príjemnej vône domáceho jedla. Chvíľu mi síce trvalo vybudovať si k tomuto spotrebiču istú dôveru a prekonať strach z pripálenia (vyhorenia), ale nič také sa doposiaľ nestalo.
“Milujem všetko, čo sa dá v pomalom hrnci uvariť. Je to veľká úspora môjho času, ale tiež aj jedinečná chuť jedla”
Hoci som sa už týmto témam v článkom o pomalom hrnci a pomalom varení detailnejšie venovala, nezaškodí si pár zaujímavých informácii pripomenúť.
Výhody varenia v pomalom hrnci
- Jedlo nemusíte počas varenia miešať, ani kontrolovať. Nie je potrebné zostávať pri hrnci, svoj čas istotne využijete omnoho lepšie (prechádzky, oddych, hobby, práca na záhradke, … )
- Varíte s minimom tuku a bez použitia hotových dochucovadiel (napr. bujóny) - prirodzené chute sú plné a bohaté, menej kalorické jedlá vhodné pre diétu.
- Netreba dolievať vodu, ani žiadnu šťavu. Tekutiny sa z pokrmu nevyparujú, zrážajú sa na pokrievke a vracajú naspäť.
- Kvalitný pomalý hrniec možno použiť na sporáku alebo aj v rúre - prípravu jedla tak hravo vyladíte k dokonalosti (zapečená kôrka na nákype, chrumkavá kačka, …)
- Spotreba elektrickej energie je aj po niekoľkých hodinách sústavného varenia stále nižšia ako dvojhodinové varenie na varnej doske (príkon pomalého hrnca priemerne 200 W).
Ak sa o recepty na varenie v pomalom hrnci momentálne zaujímate, pravdepodobne jeden takýto kuchynský spotrebič už vo výbave máte. Ak sa však ešte len rozhliadate, odporúčame nepriehliadnuť túto ponuku kvalitných pomalých hrncov.
Netradičný guláš z pomalého hrnca
Či už to bude klasický guláš, alebo segedínsky guláš, držkový guláš, kapustnica - s týmto si pomalý hrniec rozhodne poradí!
Budeme potrebovať:
- 1 kg bravčovej krkovičky
- 2 veľké cibule
- 100 g slaniny
- 2 veľké cibule
- 3 strúčiky cesnaku
- ½ póru
- Mletú červenú papriku
- Nakrájané olúpané paradajky - z plechovky
- ½ hlávky menšej čínskej kapusty
- Pálivú paprika alebo feferónka podľa chuti
- 50 g hladkej múky
- Vodu alebo vývar podľa potreby
- Trochu masti alebo oleja
Postup:
Príprava a samotné varenie nie sú v ničom komplikované, no isté základné kroky vás predsa len čakajú.
Na úvod treba nakrájať cibuľku na drobno, mäso na kocky. Na panvici (alebo v hrnci, ak to umožňuje materiálové prevedenie) orestujte cibuľku a slaninku nakrájanú na drobné kocky. Po chvíli pridáme mäso, posypeme mletou sadkou paprikou a pár kúskov feferónky (ak máte radi pálivejšie pokrmy). Zasypeme múkou a ešte chvíľu miešame.
Všetko premiestnite do pomalého hrnca, pridáme paradajky, na kolieska pokrájaný pór a na tenké pásiky nakrájanú čínsku kapustu. Podlejeme vodou, osolíme a dôkladne premiešame.
V pomalom hrnci sa tento guláš varí na vyššom stupni približne 4 - 4,5 hodiny, na nižšom ešte dlhšie. Podáva sa s knedľou, cestovinami alebo čerstvým chlebíkom.
Recept na segedínsky guláš
Budeme potrebovať:
- 1 kg bravčového pliecka
- 1 kg kyslej kapusty
- 2 stredne veľké cibule
- 50 - 60 g hladkej múky
- 250 ml smotany na varenie
- soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika
- 1 lyžica bravčovej masti
- 250 ml vody alebo vývaru
Postup:
Cibuľku nakrájame na drobno, mäso na kocky, kapustu, ak je kyslá, prepláchnite. Na panvici roztopíme trochu masti, cibuľku osmažíme do zlatista, prudko orestujeme mäso. Obsah preložíme do pomalého hrnca, podlejeme vodou, pridáme koreniny a ¾ z množstva kapusty. V pomalom hrnci varíme približne na 3 - 3,5 hodiny na vyššom stupni. Následne odoberieme z vývaru, rozmiešame v miske spolu s múkou a prilejeme naspäť do hrnca. Varíme minimálne 20 - 30 minút a na záver pridáme zvyšok kapusty a smotanu na zjemnenie.
Rizoto z pomalého hrnca
Budeme potrebovať:
- 1 - 1,5 hrnčeka ryže
- 1 cibuľa
- 250 - 300 g zeleniny - hrášok, kukurica, mrkva na kúsky/kolieska
- 250 - 300 g mletého bravčového mäsa
- 1,5 hrnčeka vývaru (napr. z nedeľnej polievky)
- 1 lyžička mletej červenej papriky
- 1 lyžica bravčovej masti
- 1 lyžica masla
- Soľ, korenie podľa chuti
Postup:
Cibuľku nakrájame nadrobno, speníme na masti a prudko na nej orestujeme mleté mäso. (Veľkým bonusom je, ak vlastníte hrniec, ktorý môžete postaviť priamo na sporák). Na panvici roztopíme maslo a premytú ryžu opekáme do sklovita. Pridáme mletú papriku a chvíľu šikovno premiešavame. Všetko presunieme do pomalého hrnca. Dôkladne premiešame s vývarom a zeleninou, osolíme, mierne okoreníme. Rizoto sa pomaly varí bez miešania približne 2 - 2,5 hodiny na nižšom stupni.
Ak chcete zmenu, môžete vyskúšať rizoto na štýl džuveču - stačí zdvojnásobiť množstvo cibule a do pomalého hrnca tiež pridať zavárané alebo konzervované paradajky. Pár minút pred koncom pridajte 1 - 2 strúčiky prelisovaného cesnaku.
Ako piecť mäso a hydinu v pomalom hrnci
Rezne, mäsko na šťave, kuracie závitky, šťavnatá hovädzina, ktorá sa krásne rozpadá na jazyku, jahňacina, kuracie štvrte na zelenine, kačka v celosti varená v pomalom hrnci? Toto a desiatky ďalších možnosti dokáže pomalý hrniec pripraviť. Vy sa však pripravte na to, že chute budú trochu iné - výraznejšie, “mäsovejšie”, prirodzenejšie. Nemusíte ich prebíjať koreninami. Za hodiny pomalého varenia získate plnohodnotný obed s minimálnou snahou. Pozor však - majte istotu, že mäso je čerstvé a kvalitné!
Kuracie stehná so šampiňónmi (alebo lečom)
Dno pomalého hrnca vymažte tenkou vrstvou oleja a vyložte očistenými kolieskami zemiakov. Rovnomerne uložte kuracie stehná, osoľte, posypte hrubou nakrájanou cibuľou a šampiňónmi. Mierne okoreňte čiernym korením. Varte v pomalom hrnci 3,5 - 4 hodiny. Rovnaký postup môžete vyskúšať aj s lečom (alebo čerstvé paradajky + paprika + cibuľa) - ako vrchná “perina” nahradia šampiňóny.
Jednoduchá pečená krkovička
Hrubšie (nenaklepané) rezne bravčovej krkovičky sprudka orestujte na panvici. Na dno pomalého hrnca naukladajte kolieska cibule a strúčiky cesnaku. Rezne preložte do hrnca spolu s výpekom a jednou šálkou horúcej vody do pomalého hrnca, osoľte, mierne okoreňte. V pomalom hrnci varte 6 - 7 hodín. Ak chcete chuťovo výraznejšie jedlo, nebojte sa zeleniny - výborná je koreňová zelenina alebo lečový základ.
Podobným spôsobom pripravíte aj hovädziu sviečkovú na smotane. Hovädzie medialónky sa varia spolu s koreňovou zeleninou, slaninkou a litrom vody v pomalom hrnci 6 hodín. Potom odoberte mäso, rozmixujte zeleninu a vlejte smotanu. Po 1 - 1,5 hodine pomalého varenia podľa potreby zahustite.
Polievky z pomalého hrnca
Ďalšia vec, pre ktorú sa oplatí zaobstarať si objemnejší pomalý hrniec! Všetky vaše obľúbené mäsové alebo zeleninové vývary zvládne pomalý hrniec s osobitým čarom. Nebudete potrebovať žiadne bujóny, chute sa za hodiny varenia krásne rozvinú a pritom neznehodnotia.
Recepty na najlepší domáci vývar má v zásobe isto každá gazdinka a pri pomalom varení netreba žiadne zmeny. Stačí pred spánkom naložiť ingrediencie do hrnca, zaliať vodou, nastaviť čas varenia a ráno je všetko hotové. Zvyčajne je možné vnútorný hrniec naplniť do ⅔ objemu, preto ak plánujete variť viac porcií naraz, siahnite po 5 - 6 litrových verziách, ktoré sú v súčasnosti najpredávanejšími pomalými hrncami na trhu.