Zdieľaj

Ako schudnúť za týždeň a hlavne koľkých kilogramov sa vôbec za takú krátku dobu môžete zbaviť? Z času na čas potrebujeme rýchlo schudnúť zopár prebytočných kilogramov, cítiť sa lepšie a zapôsobiť na ostatných. Dôvodom môže byť prvé rande s novým potenciálnym objavom, letná dovolenka, stretávka zo školy, alebo len priúzke rifle a pneumatika okolo pása. Ak ste sa odhodlali, že vyskúšate 7-dňovú diétu, ktorá by vás mohla rýchlo odľahčiť o pár kilogramov, máme pre vás hneď dve verzie.

 1. verzia – Nutrične vyvážená diéta s množstvom zeleniny, kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov a zdravých tukov. Denne prijmete menej ako 1500 kalórií a budete sa stravovať rozmanito a chutne. Predpokladaný úbytok hmotnosti 3-4 kg.
 2. verzia – Diéta bohatá na ovocie a zeleninu s menším množstvom živočísnych produktov. Každý deň má v tejto diéte svoje pravidlá. Diéta patrí k náročnejším, no s predpokladaným úbytkom až 7 kg za týždeň.

Skutočný úbytok váhy môže byť rôzny. Záleží od vašej počiatočnej váhy/nadváhy a od množstva fyzických aktivít, ktorým sa popri chudnutí dokážete venovať.

Ako schudnúť za týždeň – Jedálniček na týždeň – 1.verzia

Čo môžete od nasledujúcej diéty očakávať? V dennom príjme bude približne 40% komplexných sacharidov a vlákniny, 30% proteínov a 30 % zdravých tukov. Nebudete pociťovať hlad, udržíte svoju svalovú hmotu, budete mať dostatok energie a každý deň bude iný. Diéta je založená na rozmanitosti potravín, preto odporúčame, aby ste sa vopred pripravili a nakúpili zásoby. Znížite tak riziko, že vás časté návštevy obchodov budú rozptyľovať a lákať k zhrešeniu s nejakou “malou maškrtou”. Ak nemáte radi ryby, môžete ich v jedlách nahradiť chudým kuracím alebo morčacím mäsom.

1. deň

 • Raňajky – 1 biely jogurt, 2 lyžice nesladených ovsených vločiek, 1 lyžica drobného ovocia na dochutenie
 • Desiata – 1 banán
 • Obed – 100 g kuracieho mäsa orestovaného drobno, 200 g špenátových listov, 1 lyžička olivového oleja, citrón.šťava
 • Olovrant – kúsok tvrdého syra, 2 paradajky
 • Večera – ľahká zeleninová polievka

2. deň

 • Raňajky – 2 vajíčka natvrdo, uhorka (paradajky)
 • Desiata – 1 pomaranč
 • Obed – dusené hovädzie na mrkve , ½ porcie ryže
 • Olovrant – tvaroh s drobným ovocím
 • Večera – pečená cvikla s cesnakom a bazalkou/rozmarínom

3. deň

 • Raňajky – tvaroh, za menšiu hrsť orieškov(ovocia) podľa chuti
 • Desiata – mrkva, ½ kalerábu
 • Obed – grilovaný losos a opekaný zemiak
 • Olovrant – 100 g kvalitnej šunky, šalát, paradajka, knäckebrot
 • Večera – zeleninový šalát s dressingom z bieleho jogurtu

4. deň

 • Raňajky – omeleta z 2 vajíčok, krajec celozrnného chleba, 2 paradajky (alebo uhorka)
 • Desiata – 1 jablko
 • Obed – zeleninový šalát s marinovaným kuracím mäsom
 • Olovrant – 1 biely jogurt, 2 lyžice nesladených ovsených vločiek, 1 lyžica drobného ovocia na dochutenie
 • Večera – tuniak (môže byť aj z konzervy) so zeleninou

5. deň

 • Raňajky – 100 g tuniaka, 3 reďkovky,1 ks celozrnného pečiva
 • Desiata – 1 grapefruit
 • Obed – cestoviny, karfiol/brokolica, kúsok strúhaného syra
 • Olovrant – mliečno-ovocné smoothie  
 • Večera – 2 vajíčka, zeleninová obloha

6. deň = 1. deň

7. deň = 2. deň

Tip redakcie : Ak chcete podporiť chudnutie a potlačiť chuť do jedla, vyskúšajte jablčný ocot. O jeho účinkoch sa viac dozviete TU.

Ako schudnúť za týždeň – Jedálniček na týždeň – 2.verzia

Počuli ste už o GM diéte? Ak sa vám s týmito dvomi písmenkami vynoril názov General Motors, tak ste sa úplne trafili. Čo však má táto diéta spoločné s jednou najväčších automobilových spoločností a prečo nesie jej iniciály je opradené tajomstvom.

Pravdepodobne bolo jej cieľom zlepšiť pohodu a sústredenosť na pracovisku a vedľajším efektom bolo chudnutie zamestnancov. Čo je však už teraz isté – GM diéta je rýchla, účinná a vyžaduje pevnú vôľu. Na rýchle schudnutie je ideálna. Už vopred však upozorňujeme, že sa počas týždňa, v ktorom sa budete stravovať podľa GM plánu občas nemusíte cítiť sýto a ani komfortne.

Diéta je zameraná na vysoký obsah ovocia a zeleniny, ktoré výborne podporia detoxikáciu organizmu. Majú nízky obsah kalórii a na ich spracovanie musí organizmus vynaložiť viac energie ako z nich prijíma. Diétny plán je bohatý na vlákninu, preto nezabúdajte pravidelne piť, najlepšie čistú vodu. V strave je však menej bielkovín a zdravých tukov, preto je táto diéta vhodná iba na krátku redukciu hmotnosti.

 

1. deň – Ovocný

Konzumovať môžete iba ovocie s výnimkou banánov. Množstvo ovocia nie je zhora obmedzené, tak sa vopred na tento deň zásobte viacerými druhmi, aby ste deň zvládli. Vhodné sú jablká, pomaranče, kiwi, sezónne ovocie, melón, hrozno, rôzne ovocné šaláty…

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

 

2. deň: Zeleninový

Prvý deň je zvyčajne úplne bezproblémový, najmä pre ženy. Druhý deň vás však uistí, že ste skutočne v diétnom režime. O hlavné slovo sa hlási zelenina. Povolené sú všetky druhy zeleniny okrem zemiakov. Pripravte si obľúbené šaláty s cherry paradajkami, strúhanú kapustu s mrkvou. Zeleninu je povolené i variť alebo dusiť. Ak máte v obľube karfiol alebo brokolicu, tento deň hravo zvládnete. Do šalátov nepoužívajte žiadny olej a pri dochucovaní zvoľte striedmosť – len veľmi málo soli alebo korenia.

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

 

3. deň: Ovocno – zeleninový

Počas GM diéty je vhodné nakúpiť rôznorodé druhy ovocia a zeleniny, aby sa vám chute neobjedli. Tretí deň diéty konzumujete neobmedzene ovocie (banány sú zakázané) a zeleninu (zemiaky sú zakázané). Je len na vás aké kombinácie zvolíte a čo bude prevažovať. Pri príprave nepoužívajte tuk a pri varení a dochucovaní zeleniny iba minimum soli.

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

4. deň: Banánovo – mliečny

Počas dňa by ste mali zjesť 8-10 banánov (v závislosti od ich veľkosti) a vypiť 3 poháre mlieka. Tento deň býva zvyčajne vyhodnotený ako najnáročnejší. Banány zrejme tak skoro nebudete chcieť jesť. Ak si banány počas dňa rozdelíte rovnomerne, nebudete pociťovať hlad. To či vám bude 10. banán ešte chutiť, už ponecháme na vašej skúsenosti a dojmoch.

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

 

5. deň: Mäso + paradajky

Po dňoch, ktoré vás takmer neobmedzovali v množstve, prichádza na rad deň so živočíšnymi proteínmi. Za deň môžete zjesť dve 300 gramové porcie kuracieho, hovädzieho mäsa alebo ryby upravené grilovaním alebo varením, či dusením. K nim môžete skonzumovať 6 paradajok alebo si vopred pripraviť paradajkovú polievku. Vegetariáni môžu 600 g mäsa nahradiť ryžou alebo cottage syrom v tomto množstve.

Vypite čo najviac čistej vody, aspoň 12 pohárov.

 

6. deň: Mäso + zelenina

Po prísnom dni je na rade deň, kedy sa vôbec nemusíte obmedzovať v konzumovaní zeleniny (okrem zemiakov) a pridať si k nej môžete až 600 g kuracieho, hovädzieho mäsa alebo ryby. S rôznymi zeleninovými šalátmi s kúskami grilovaného mäsa zvládnete tento deň bez problémov.

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

 

7. deň: Ryža+ovocie+zelenina

Počas posledného dňa je povolené zjesť 2 šálky uvarenej hnedej ryže (približne množstvo 3-4 “kopčekov”), neobmedzené množstvo zeleniny, ovocia a domácich ovocných štiav.

Za deň by ste mali vypiť 8-12 pohárov čistej vody.

Ako schudnúť za týždeň

 

Počas diéty sa vyhýbajte sladeným nápojom a prílišnému soleniu. Káva a zelený čaj – obe bez dochucovadiel – sú povolené. Nezabúdajte, že pri príprave jedál sa nepoužíva žiadny tuk ani oleje.

Ľuďom, ktorí GM diétu vyskúšali, sa páčilo najmä to, že diéta neurčuje presne, aký druh zeleniny, mäsa alebo ovocia musíte skonzumovať, dokonca nie je väčšinu dní obmedzené ani množstvo. To veľmi dobre podporuje výdrž v chudnutí a reálne dosiahnutie úbytku kilogramov v krátkom čase. GM diéta neoplýva bielkovinami, ani kvalitnými tukmi v dostatočnom množstve, na dôležité makroživiny je chudobná, preto ju nepodstupujte dlhšie ako 1 týždeň za sezónu. Pri prechode na bežnú stravu pridávajte sacharidové jedlá a sladké pokrmy iba opatrne, inak sa nevyhnete jojo efektu. Pre udržanie hmotnosti zvážte prechod na zdravšiu stravu, ktorú podporíte pravidelným pohybom.

 

Ak uvažujete o chudnutí počas dlhšej doby ako 1 týždeň, potom odporúčame články v našej kategórii CHUDNUTIE A DIÉTY


Zdroje:

www.healthline.com

www.pixabay.com

...

Žiadne komentáre