Zdieľaj

Prvé správy o vplyve čiernej kávy na ľudský organizmus boli publikované už okolo roku 1820. Vtedy z nich vyplynulo, že v semenách tejto rastliny je obsiahnutý alkaloid zvaný kofeín, ktorý priaznivo povzbudzuje činnosť niektorých orgánov, ako je srdce, mozog, nervy, obličky alebo svaly . Aj keď je kofeín v súčasnosti najznámejšou účinnou látkou v káve, obsahuje tento nápoj ešte mnoho ďalších látok, ktoré nášmu organizmu prospievajú.

 

Káva obsahuje množstvo dôležitých živín a antioxidantov

Na prvý pohľad nie je káva viac než tekutina tmavo hnedého sfarbenia (niekedy teda môže byť aj svetlejšie, napríklad ak sa do nej pridá maslo, čo je dnes veľa v móde). Obsahuje však rad pre telo dôležitých látok a antioxidantov.

Typický šálka kávy (240 ml) obsahuje: (1)

Vitamín B2 (riboflavín) – 11% DDD (doporučenej dennej dávky)

  • Vitamín B5 (kyselina pantoténová) – 6% DDD
  • Vitamín B1 (tiamín) – 2% DDD
  • Vitamín B3 (niacín) – 2% DDD
  • Kyselina listová – 1% DDD
  • Mangán – 3% DDD
  • Draslík – 3% DDD
  • Horčík – 2% DDD
  • Fosfor – 1% DDD

Toto množstvo nie je veľké, ale v prípade, že vypijeme 3-4 šálky kávy denne, sa príjem uvedených látok zvyšuje. V závislosti na dennom príjme kávy potom príjem týchto látok môže tvoriť podstatnú časť dennej odporúčanej dávky.

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov je káva jedným z najviac zdraviu prospešných nápojov. Priemerný človek, ktorý konzumuje typickú západnú stravu, získa viac antioxidantov z kávy, ako z ovocia a zeleniny.

 

Káva prispieva k ochrane mozgových funkcií a znižuje riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

Alzheimerova choroba patrí v súčasnosti medzi najčastejšie neurodegeneratívne ochorenia a je najčastejšou príčinou demencie. Klinické štúdie preukázali, že konzumenti kávy majú až o 65% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neuronegenerativním ochorením, pri ktorom dochádza k zániku neurónov produkujúcich dopamín. Bolo dokázané, že konzumácia kávy znižuje riziko vzniku tohto ochorenia o 32-60%

 

Je nabitá (nielen) antioxidanty

To, koľko kávy vypijeme, by si teda mal každý regulovať sám podľa svojich potrieb a pocitov. Vedľa kofeínu obsahuje káva i rad ďalších zdraviu prospešných látok. “Čo je v káve úplne unikátne, sú antioxidanty, ktorých je tam dokonca trikrát viac ako v zelenom čaji. Zelená kávové zrná ďalej obsahujú vodu, tuk, sacharidy, bielkoviny, vlákninu a mnohé ďalšie látky, pričom niektoré z nich sa počas spracovania kávy (najmä praženia) menia a vznikajú z nich látky nové. Je dokázané, že v zelených pražených zrnách je viac než 200 ešte neidentifikovaných látok, ktoré majú pravdepodobne na organizmus pozitívny vplyv. Minerálne látky reprezentujú v káve okolo štyroch percent sušiny, pričom z výživového hľadiska je veľmi dôležitý najmä obsah draslíka a horčíka. ”

 

Turek, alebo preso?

Možností, akú kávu si dať po prebudení alebo k dobrému dezertu, je celý rad. Stále populárnejšie sú domáce kávovary na espreso, mnoho ľudí má doma klasický kávovar, niekto si pochutí na instantné káve, zatiaľ čo iný ju zatracuje. Dôležité ale je, či zdravie priaznivé látky zostávajú v káve bez ohľadu na to, akým spôsobom je pripravovaná. Zdá sa, že pri príprave espressa veľkým prúdom pary zdravé látky v šálke kávy zostanú kompletne. Aj v instantnej káve, ktorá sa vyrába vysušovaním, všetky zdraviu prospešné látky zostávajú. Podľa posledných štúdií nemá ani u nás tak obľúbený turek, ktorý je veľmi koncentrovaný, nežiaduce účinky, ako sa traduje. “Môže však trochu viac dráždiť tráviaci trakt”.

 

Škodlivé účinky kávy

Káva zvyšuje krvný cholesterol.

Štúdie ukazujú, že u tých, ktorí pijú denne dva alebo viac šálok kávy, je dvojnásobné riziko rakoviny močového mechúra v porovnaní s tými, ktorí kávu neužívajú. Káva tiež zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva. Znižuje vstrebávanie železa, vápnika a vitamínu B-1. Čaj znižuje vstrebávanie železa dokonca ešte viac ako káva.

Káva zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav a znižuje tlak spodného zvierača pažeráka, čo často ústi do pálenie záhy. Kofeín sa považuje za drogu, ktoré by sa mala vyhnúť každá tehotná žena. Dokonca aj káva bez kofeínu prináša rad negatívnych účinkov; je teda rovnakým problémom ako bežná káva.

 

Káva s mliekom? Len občas …

Bohužiaľ kombinácia kávy a mlieka nepôsobí priaznivo na naše orgány. Pôsobí na dvanástnik čiže duodenum, ktorý si stiahne kŕčov svoje hladké svalstvo a tak začne vyraďovať z prevádzky slinivku brušnú a celý žlčník. Žlčník je vlastne skladisko žlče v našom organizme a uvoľňuje žlč vtedy, keď zjeme niečo tučného, ​​aby tento tuk bol dostatočne emulgovaný.

Ak nám žlčník riadne nefunguje, potom máme zamiesené na problémy. Snáď najväčší problém je v tom, že sa toto dozvedáme, až keď je nám 70 rokov a v priebehu päťdesiatich rokov sme obľúbenú kávu s mliekom tak radi popíjali, pretože nám to chutilo. Kŕče a bolesti sa potom za čas objavujú aj v oblasti bedrovej chrbtice, kedy nedostatok žlče v črevách spôsobuje zápchu. Žlč, ktorá sa nedostane do dvanástnika, sa usadzuje v bolesti nádržky žlčníka a tvoria sa najprv žlčový piesok a neskôr sa môžu vytvárať aj žlčové kamene. Z čínskej medicíny sa dozvedáme, že Meridiánová spojnica chorého žlčníka prechádza všetkými veľkými kĺby nášho organizmu (bedra, ramená, kolená) a spôsobuje ich bolesti.

Chýbajúce slinivkové šťavy spôsobujú v črevách nadúvanie (meteorizmus). Vracajúci sa znova aktivovaný šťavy poškodzujú pankreas a tým vzniká cukrovka (diabetes mellitus), čo vo svojej podstate je nefunkčný pankreas, kedy sa netvorí v patričnom množstve alebo vôbec hormón inzulín. Takto okrem iného je aj ochromená činnosť slizníc v celom našom tele.

Káva navyše obsahuje veľké množstvo kyseliny šťaveľovej a keď obličky túto látku nestačí dostatočne rýchlo vylučovať prostredníctvom moču, potom sa ľahko tvoria močový piesok z kryštálov kyseliny šťaveľovej, neskôr sa vytvárajú močové kamene. Je -Li v organizme prítomné veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, tá sa cez hrubé črevo vstrebáva do tela a usadzuje sa do svalov a dochádza tak k nemalým bolestiam (vnímaným najmä v noci) – ako v oblasti chrbtice, tak aj v oblasti veľkých kĺbov. Týmto spôsobom vzniká aj podobné ochorenia ako je dna! Ak teda myslíte na svoje zdravie, popíjajte radšej svoje kávičku bez mlieka!

 

Kávové náhradky

Ak vám káva nechutí alebo nerobí dobre vášmu organizmu a alebo ju jednoducho chcete len prestriedať, nezabudnite na kávové náhradky, ktoré sú veľmi chutné a majú tiež pozitívny vplyv na naše zdravie. Predstavíme si tu klasickú Melt a novšie Caro.

Melta

Melta je snáď najznámejšia kávoviny 20. storočia. Je zložená z praženého koreňa čakanky, praženého raže a jačmeňa a tiež z koreňa cukrovej repy. Jej príprava je zložitejšia v tom, že sa musí prevariť a následne scediť, však dajú sa kúpiť aj nálevové sáčky. Kvalita potom však pokrivkáva.

Caro

Táto kávová náhradka sa vyrába predovšetkým zo sušeného mletého koreňa čakanky. Jedná sa o rozpustnú kávoviny obsahujúci obilné výrobky a slad z jačmeňa. Predáva sa aj v novšej forme Vitality s prídavkami vitamínov.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaPrečo sú zdravé orechy
DalšieZapachajuci dych a ako ho riešiť
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre