Zdieľaj

Nepríjemný dych, zápach z úst je nežiaduce nielen pre ľudí, ktorých sa osobne týka, ale je ťažko znesiteľný aj pre ich okolie.

Zápach z úst

Nepríjemný zápach z úst neodstráni mentolový cukrík alebo žuvačka. Dôležitejšie je, aby sa našli príčiny, ktoré sú za zápach z úst zodpovědné.Prvořadým krokom je odhalenie príčiny tohto problému, tak ako v prípade iných problémov.

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý môže mať veľa príčin. Zápach z úst si vyžaduje dôkladné vyšetrenie každej príčiny. Na stanovenie presného dôvodu tejto nepríjemnosti bude pravdepodobne potrebná lekárska pomoc.

Zápach z úst a jeho možné príčiny

Zápach z úst a jeho možné príčiny. Nepríjemný zápach z úst môže mať bežné aj menej bežné príčiny.

Jednoznačné príčiny, akými sú napríklad pravidelné fajčenie, konzumácia cibule, cesnaku alebo alkoholu, ani neuvádzame. Sú to bezprostredné príčiny, po ich odstránení po krátkom čase zmizne aj zápach z úst a nevyžadujú žiadne špeciálne ošetrenie.

Možné príčiny zápachu z úst:

1- zlá zubná hygiena,
2 – zdravotné problémy (napr. cukrovka, zápaly ústnej dutiny, nosových dutín, dýchacieho   ústrojenstva, stredného ucha alebo tráviaceho ústrojenstva),
3 – niektoré lieky (napr. na depresie, alergie, vysoký krvný tlak),
4 – únava,
5 – hormonálne zmeny,
6 – hlad,
7 – držanie diét,
8 – fajčenie,
9 – konzumácia silne aromatických potravín a nápojov (cesnak, cibuľa, káva, alkohol,        kapustovité potraviny a pod.),
10 – zlý pitný režim,
11 – dedičné dispozície.

Ako spoznať zápach z úst

Na zistenie prípadného zápachu z úst skúste nasledujúce technikou: oblizne si zápästie, počkajte päť sekúnd, než sa sliny odparí a potom si privoňajte. To, čo cítite, je aróma, ktoré sa line z vašich úst. Presnejšie ide o odér špičky vášho jazyka.

K tomu, aby ste zistili, ako je cítiť zadnú časť vášho jazyka, budete potrebovať iný experiment: Vezmite si čajovú lyžičku, obráťte ju hore nohami a s jej pomocou zoškrabnite vrstvu zo zadnej časti jazyka (pozor na dáviaci reflex). Najprv si zoškrabnutie hmotu prehliadnete, ideálne by malo ísť o malé množstvo belavé hmoty. Teraz zoberte odvahu a privoňajte si. Ako je ona hmota cítiť? Cítite neutrálnu vôňu, alebo sa vám obracia žalúdok. Tento typ zápachu pravdepodobne cítia ostatní, kedykoľvek prehovoríte.
Prirodzene najspoľahlivejšie cestou, ako sa dozvedieť pravdu o svojom dychu, je jednoduchá otázka. Môžete sa skúsiť spýtať svojej partnerky, alebo niekoho, komu dôverujete, ale v tomto prípade existuje reálna možnosť, že dotyčnému bude veľmi nepríjemné zodpovedať a z ohľadu k vám pravdu zjemní alebo zatají. Oveľa prijateľnejšie pre obe strany je otázka smerovaná na vaše dentistu. Ten nemá dôvod zatajovať vám pravý stav vecí a navyše ide o problém, ktorý spadá do jeho odbore, takže sa k nemu môže postaviť ako profesionál a prípadne vám rovno navrhnúť aj jeho riešenie.

 

Čo môže zápach z úst zhoršiť

Konzumácia silne aromatických potravín, ako je cibuľa a cesnak. Pozor: Problém môže nastať aj potom, čo zjete niektorú z kapustovitých zelenín (kaleráb, karfiol, brokolica) alebo zrejúci syr. Zápach takisto spôsobuje pitie veľkého množstva kávy.
Fajčenie a alkohol. Fajčenie vysušuje sliznicu v ústach a podporuje tvorbu plaku a zubného kameňa a navyše znižuje veľké množstvo kyslíka. Alkohol sám o sebe pôsobí aromaticky.
Hlad a držanie pôstu. Organizmus uvoľňuje rôzne j odpadové látky, ktoré môžu na jazyku vytvárať páchnuce povlak.

Pastilky a žuvačky sú krátkodobým riešením

Dá sa vôbec zápach z úst niečím prekryť? Niekedy pomôžu, no krátkodobo, pastilky či žuvačky bez cukru. Žuvanie totiž v ústach vytvára sliny, čím sa vyrovnáva pH a zabraňuje aj tvorbe plaku. Žuvačka však takto pomáha iba počas prvých niekoľkých minút po začiatku žuvanie. Dlhodobé žuvanie je bezpredmetné. Vhodné je používať ju najmä po jedle.

Na účinné riešenie existuje celý rad prostriedkov, tie najznámejšie uvádzame nižšie:

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaKáva a jej vplyv na zdravie
DalšieAvokádo a zdravie
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre