Zdieľaj

Je káva zdravá?

Svetom koluje veľa mýtov o tom, ako je pitie kávy škodlivé a ako nám môže ublížiť. Pritom veľa z nás berie kávu nielen ako nápoj, ale skôr ako spoločenskú udalosť a máme s ňou spojené príjemné chvíle. A v podstate to vyzerá, že nám káva prináša oveľa viac pozitív, tak prečo ju zatracovať.

Je káva skutočne škodlivá? – Pozrime sa na najčastejšie MÝTY

Je káva zdravá? – Káva škodí zdraviu

To je jeden z najstarších a najrozšírenejších mýtov. Doterajšie štúdie ale nič také nepotvrdili. Skôr naopak – vypijeme Ak niekoľko šálok denne, môže to byť pre nás prevencia proti celej rade chorôb a navyše káva obsahuje telu prospešné antioxidanty. Káva obsahuje dokonca až štyrikrát viac antioxidantov ako zelený čaj.

Je káva zdravá? – Pitie kávy škodí srdcu a zvyšuje krvný tlak

Vedci zistili, že pijeme ak kávu v primeranom množstve, nezvyšujeme si tým riziko kardiovaskulárnych chorôb. Primeraným množstvom sa rozumie tri až päť šálok denne (približne 300 – 400 mg kofeínu). A ani na vysoký krvný tlak nemá kofeín tak veľký vplyv. Na krátku dobu ho síce môže u niektorých z nás zvýšiť, ale nie je to nejako významné ani dlhodobé. Výskumy naopak preukázali, že organizmus zdravého človeka je schopný si počas troch až štyroch dní na účinok kofeínu zvyknúť a tolerovať ho.

Je káva zdravá? – spôsobuje rakovinu

Z určitých informácií vraj káva zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra, ale zároveň vraj znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a hrubého čreva.

Je káva zdravá? – Vyvoláva žalúdočné vredy

Káva bola tiež zatracovaná za to, že dráždi žalúdok a spôsobuje žalúdočné vredy. Síce u niektorých z nás môže spôsobiť prekyslenie žalúdka, ale neexistujú žiadne dôkazy o vyvolanie chorôb žalúdka alebo zažívacieho traktu.

Je káva zdravá? – Káva dehydruje

Kofeín v káve je len mierne diuretický. Štúdie porovnávajúce účinky kávy ukázali, že pitie kávy organizmus nedehydruje. Po počiatočnej konzumácii kávy sa síce zvyšuje potreba močenia, tá ale už ďalej pri ďalšej konzumácii nestúpa.

Je káva zdravá? – Turek je škodlivejšie

Častým mýtom je tiež to, že káva pripravená na “turka” je škodlivejšie ako káva pripravená iným spôsobom, napríklad espresso. Špecialisti skúmali štyri druhy: mletú praženú kávu na prípravu “tureckej” kávy, kávu v kapsliach, rozpustnú kávu a mletú kávu na prípravu espressa. Dospeli k záveru, že spôsob prípravy žiadnym spôsobom neovplyvňuje obsah kofeínu ani škodlivín.

Je káva zdravá? – spôsobuje osteoporózu

Osteoporóza je proces degeneratívnych zmien na kostiach, ktorý vzniká na podklade viacerých faktorov. Samotné pitie kávy nám teda toto ochorenie spôsobiť nemôže. Býva to skôr výsledok niekoľkých faktorov životného štýlu.

Je káva zdravá? – Ani šálka v tehotenstve

Vedci sa zhodli, že umiernená dávka nevadí. Podľa anglických odborníkov na výživu je prístupnú dávkou 200 mg denne, podľa americkej dietetickej spoločnosti potom 300 mg denne. Samozrejme nič sa nemá preháňať, pretože konzumácia kávy v tehotenstve vo väčšom množstve môže mať negatívny vplyv na plod.

Je káva zdravá? – Žltnutie zubnej skloviny

Aj keď sa traduje, že pitie kávy negatívne pôsobí na zafarbenie a kvalitu zubnej skloviny, tak odborné štúdie to vyvracajú. Talianski vedci pri laboratórnych testoch narazili na látku, ktorá naopak zabraňuje šíreniu baktérií napádajúcich zuby a spôsobujúcich ich kazivosť. Čierna káva obsahuje kyselinu nikotínovú a trigonelín, ktoré pomáhajú ničiť streptokokovej mutantov mikróbov. Žltnutie zubnej skloviny je dlhodobým procesom, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov.

Je káva zdravá? – odďaľuje spánok

Káva môže samozrejme ovplyvniť našu bdelosť aj ospalosť. Čo môže mať pozitívny aj negatívny dopad, záleží na tom, čo práve potrebujeme. Zvyčajne potom v dávkach vyšších ako 200 mg. Je dokázané, že mierni a krátkodobo tlmí pocit ospalosti i únavy, priaznivo ovplyvňuje tiež našu bdelosť, duševnú čulosť a pocit dobrej nálady.

Je káva zdravá? – Znižuje počet nehôd

Vedci preukázali, že 22% vážnych dopravných nehôd vo Veľkej Británii zaviní ospalosť. Ak si však ľudia doprajú hneď ráno dve šálky kávy, hrozí im najmenej trojnásobne nižšia nebezpečenstvo dopravnej nehody.

Je káva zdravá? – Ochrana pred Parkinsonovou a Alzheimrovou chorobou

Ľuďom, ktorí každý deň vypijú štyroch až päť šálok kávy, hrozí až päťkrát nižšie riziko Parkinsonovej choroby, oproti tým, ktorí kávu nepijú vôbec. Pozitívny vplyv kofeínu bol preukázaný aj u cukrovky druhého typu a čiastočne aj Alzheimerovej choroby, teda demencie.

Je káva zdravá? – Zaujímavý objav psychológov

Ku kurióznom výsledkom dospeli austrálski psychológovia. Zistili, že ľudia, ktorí sa zídu nad voňavým šálkou kávy, sú voči sebe ústretovejší a majú väčší sklon pristúpiť na prianie alebo požiadavky ostatných.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaSuchý kašeľ a babské rady
DalšieAko schudnúť po pôrode
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre