Zdieľaj

Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode – Narodenie dieťaťa je bezpochyby neuveriteľne nádherný zážitok. Ale účinky tehotenstva môžu byť pre vašu postavu doslova “zničujúci”. Celý rad mamičiek sa po pôrode trápi tým, že ich postava a váha sa nevracia späť.

Trápia aj vás váš vzhľad po pôrode? Kladiete si otázky, ako je možné že niektoré celebrity (alebo aj vaše kamarátky) si môžu už pár týždňov po pôrode vyraziť v bikinách. Kladiete si otázku, prečo ony môžu a vy nie? Prečo majú už krátko po pôrode zase peknú postavu a vy nič? Nebojte sa. Aj vy máte šancu mať zase peknú a štíhlu postavu. Poradíme vám ako efektívne schudnúť po pôrode.

 

Tipy ako začať chudnúť po pôrode

Každé tehotenstvo je iné. U každej ženy sa tehotenstvo prejavuje inak. To, o koľko priberiete, a na ktorých partiách sa to najviac prejaví, je veľmi individuálne. Nemá teda cenu porovnávať, že u vás to je iné, než u iných žien. Tak to príroda zariadila, nemá cenu sa s tým nejako trápiť.

Ako u každého chudnutie, aj pri chudnutí po pôrode platí, že je potrebné postupovať po jednotlivých krokoch a s rozumom. Špeciálne po pôrode, kedy väčšina žien dojčí, nie je ten správny čas na nejaké experimenty s drastickými diétami alebo dokonca s nejakými prášky na chudnutie. Najlepší spôsob ako schudnúť po pôrode, je staromódna a klasický. Kombinácia cvičenia a vhodné diéty vám zaistí schudnutie a vytvarovanie postavy, tak aby ste bola spokojná.

 

Chudneme po pôrode krok za krokom

Je určite viac než naivné myslieť na to, že ihneď po pôrode budete mať zase úplne rovnakú postavu ako pred začiatkom tehotenstva. Počas tehotenstva prešlo vaše telo celým radom zmien. Celý ten proces trval deväť mesiacov. Je teda naivné si myslieť, že všetky tieto zmeny zmiznú zo dňa na deň. Platí všeobecná pravda, že chudnutie po pôrode trvá spravidla rovnako tak dlho, ako celé tehotenstvo. Teda, ako dlho ste váhu naberali, tak dlho ju budete strácať. Celý proces sa dá ale urýchliť pomocou vhodného prístupu, diéty a cvičenia.

 

Najlepší recept na chudnutie po pôrode

Aký je najlepší recept na chudnutie po pôrode? Možno budete prekvapené, ale tým najlepším receptom na chudnutie po pôrode je dojčenie. Dojčenie, zvlášť pravidelné a časté dojčenie ihneď po narodení vášho dieťaťa, je pre vaše telo pomerne vysoko energeticky náročný proces. Je dokázané, že počas dojčenia vaše telo stráca stovky kalórií navyše oproti bežnému stavu. Najlepšie čo pre svoju postavu môžete urobiť, je dojčenie.

A nie je to len o strate kalórií. Počas dojčenia sa vo vašom tele uvoľňuje celá rada hormónov, ktoré vášmu telu napomáhajú v návrate k pôvodnému stavu. Tieto hormóny podstatnou mierou ovplyvňujú fyziologické procesy vo vašom tele a majú vplyv aj na metabolizmus.

 

Jedálny lístok a cvičenie po pôrode

Doba po pôrode je pre čerstvú mamičku extrémne fyzicky aj psychicky náročná doba. Určite nie je dobrý nápad púšťať sa v tomto období do nejakých radikálnych diét. Vzhľadom na to, že veľmi pravdepodobne budete svoje bábätko dojčiť, tak na väčšinu klasických diét pre rýchle zníženie váhy rovno zabudnite.

Pre vás (a vašu postavu), aj pre vaše dieťa ale bude dobré, ak váš jédalníček po pôrode bude vyvážený a bude zahŕňať čo najviac zdravých potravín. Musíte mať dostatočný príjem bielkovín, vitamínov a minerálov. Súčasne sa ale môžete vyhýbať všetkému, čo vaše telo nepotrebuje. Tuky, vyprážané jedlá, nadmerný príjem cukrov atp. Namiesto drastické redukčné diéty tak postačí, keď prejdete na vyváženú zdravú stravu.

To isté platí aj pre cvičenie. Ak vás bábätko budí 3x za noc a celý deň trávite medzi dojčením, prebaľovanie a praním pre svoje bábätko, tak nie je ideálna doba na klasické cvičenie vo fitness centre. To čo ale môžete ľahko urobiť ich zaradiť do svojho denného programu dlhé prechádzky. Prospeje to vám aj vášmu bábätku. Snažte sa postupne do denného programu zaraďovať aj jednoduché cvičenie. Pomôže vám to nielen chudnúť po pôrode, ale aj spevniť všetky partie, ktoré boli tehotenstvom najviac postihnuté.

 

Rady ako chudnúť po pôrode

1 – Vyhýbajte sa sladkým potravinám a sladkostiam. Cukor v týchto potravinách nie je nič, čo by vaše telo naozaj potrebovalo. Žiadne sladenie kávy, žiadne sladké tyčinky, sušienky a pod. Ak máte chuť na niečo malé, dajte si jablko, pomaranč, alebo pár kúskov zeleniny. Ak vám nechutí nesladený čaj, dajte si do neho trochu prírodného medu

2 – Zahrňte do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vlákniny (napríklad ovsené vločky). Dieliky dostatočnému obsahy vlákniny budete mať po jedle oveľa dlhšiu dobu pocit sýtosti a obmedzí sa tak vaše záchvaty, kedy máte “chuť na niečo dobré”

To isté potom platí aj pre zeleninu a ovocie. Zelenina býva spravidla bohatá na vlákninu a vitamíny. Tie prospejú vám aj vášmu dieťaťu

3 – Jedálníček by mal obsahovať dostatočný prísun bielkovín. Tie vaše telo potrebuje nielen pre dojčenie. Ak obmedzíte prísun tukov a sacharidov, musíte tento “energetický” výpadok aspoň čiastočne kompenzovať. A bielkoviny sú výborným zdrojom energie, bez výrazných dopadov na vašu postavu. Doprajte si veľa rýb, kvalitného kuracieho alebo morčacieho mäsa. Tiež mliečne výrobky, hoci u nich je nutné strážiť obsah tukov.

4 – Strážte si veľkosť porcií. Rovnaké množstvo jedla na malom a na veľkom tanieri vyzerá opticky úplne inak. Dávajte si menšie porcie jedla na menšie taniere a váš mozog si aj tak bude myslieť, že dostáva rovnaké množstvo jedla.

5 – Nedojedajte po svojich deťoch. To je častý “zlozvyk” celého radu mamičiek. Dojedania po deťoch vedie len k tomu, že celý deň neustále niečo konzumujete a nemáte tak vôbec pod kontrolou, koľko ste toho vlastne za celý deň zjedla

6 – A hlavne, nestresujte sa tým, ako momentálne vyzerá vaše brucho, stehná alebo zadok po pôrode. Prvé týždne a mesiace po pôrode pre vás budú dosť náročné aj bez toho, že by ste si pridával starosti s tým, ako zrovna vyzeráte. Sústreďte sa na postupné kroky, ktoré sú uvedené vyššie, a uvidíte, že sa postupne dostaví zmena.

7 – Neriešte, či práve vážite o pár kíl viac alebo menej. Pozrite sa na svoje bábätko, ako sa na vás krásne usmieva, a uvedomte si, že to vaše telo vytvorilo tento malý zázrak. Tak mu odpustite, že chvíľu nebude vyzerať presne podľa vašich predstáv.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaJe káva zdravá?
DalšieAko zastaviť vypadávanie vlasov
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre