Zdieľaj

Suchý kašeľ a babské rady

Kašeľ, ktorý nie je sprevádzaný tvorbou a vykašliavanie hlienov, sa označuje ako suchý kašeľ.

Niekedy sa za neho považuje aj taký kašeľ, pri ktorom sú nejaké hlieny prítomné, avšak je s ním spojené aj pískanie alebo sipot, čomu sa hovorí takzvaný produktívny kašeľ. Suchý kašeľ je nutné liečiť pomocou liekov, ktoré uvoľní hlieny, aby mohli byť následne z priedušiek a hrdla odstránené.

Pre tento druh kašľa je typické, že postihuje ľudí najčastejšie počas noci, čo sťažuje spánok nielen im, ale aj ostatným osobám v ich okolí.

Na rýchlu úľavu od suchého kašľa a spriechodnenie dýchacích ciest existuje niekoľko efektívnych prírodných liekov.V tomto článku vám ponúkneme hneď niekoľko domácich receptov a v závere zmienime na pár všeobecných odporúčaní, ktoré je potrebné pri suchom kašli zohľadniť.

 

Suchý kašeľ a babské rady – cesnak

Cesnak je výborným liekom na suchý kašeľ, pretože jeho antibakteriálne účinky pomáhajú zmierňovať mnohé sprievodné problémy v celom tele, vrátane dýchacieho systému.

Skúsenosti ukazujú, že je veľmi účinným pri prečisťovaní a odhleňování prieduškových trubíc.

Na prípravu cesnakového receptu postupujte nasledovne:

 

  • Na začiatok očistite a roztlačte 10 strúčikov cesnaku.
  • Vložte ich do pohára, zalejte olivovým olejom a nechajte na noc odstáť.
  • Druhý deň olej preceďte a uskladnite ho v uzatvárateľnej sklenenej nádobe (fľaši alebo poháriku).
  • Užívajte denne jednu polievkovú lyžicu na prázdny žalúdok až do ústupu suchého kašľa.
  • Pozitívne účinky by ste mali zaznamenať už po prvých pár lyžiciach tohto cesnakovo-olejového elixíru.

 

Suchý kašeľ a babské rady – Inhalácia eukalyptu a citrónu

Inhalácia alebo naparovanie sú ďalšími skvelými prostriedky na odstraňovanie hlienov. Zároveň sú vaším najlepším pomocníkom pri prečisťovaní prieduškových trubíc a zbavovanie sa suchého kašľa.

Postupujte nasledovne:

  • Na prípravu parné kúpele vložte listy eukalyptu a citrónovníka (môžu byť aj sušené) do 1 litra vody a začnite ju privádzať do varu.
  • Ak nemáte listy citrónovníka, môžete namiesto nich použiť aj šťavu z niekoľkých citrónov.
  • Po dosiahnutí bodu varu vypnite plyn a váše naparovacej kúpeľ je hotový.
  • Hlavu umiestnite nad hrniec alebo misku, prekryte si ju uterákom a začnite s inhaláciou.
  • Dávajte pozor, aby vás horúca para nepopálili. Hlavu umiestnite nie príliš blízko hladiny horúcej vody.
  • Výpary obsahujúce esenciálne oleje z eukalyptu a citrónov vám pomôžu odhleňit priedušky a zastaviť kašeľ.

 

Suchý kašeľ a babské rady – Domáce sirup na suchý kašeľ

Pre výrobu sirupu budete potrebovať nasledujúce suroviny:

  • sklenenú nádobu, najlepšie uzatvárateľnú
  • citrón s kôrou nakrájaný na kúsky
  • čistý, tepelne neupravený med
  • nakrájaný zázvor
  • teplú vodu

Postup prípravy a užívanie

  • Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli celkom prekryté (pozri úvodný obrázok).
  • Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, kým sa z toho nevytvorí akoby želatína.
  • Konzumujte sirup tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a tú vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky.
  • Užívajte niekoľko krát denne, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepší.
  • V chladničke sirup vydrží okolo 2 až 3 mesiace.

Takže, aj keď si pripravíte viac sirupu, než spotrebujete, môžete si zvyšok odložiť pre prípad, ak by vás alebo niekoho blízkeho postihol v budúcnosti kašeľ znovu.

 

Suchý kašeľ a babské rady – Ďalšie typy na liečbu suchého kašľa

Ak vám nevyhovuje ani jeden z predošlých domácich receptov, máme pre vás niekoľko ďalších užitočných tipov, ako zabojovať s kašľom.

Skúste niečo z nasledujúceho:

  • Pite teplý mrkvový džús 2 až 3 krát denne.
  • Nakrájajte 3 cibule na kúsky a varte ich na slabom ohni pod pokrievkou (aby sa neodparila veľa vody) dve hodiny. Potom to
    nechajte vychladnúť. Užívajte 2 polievkové lyžice odvaru každé 3 hodiny.
  • Povarte pohár vody s tromi polievkovými lyžicami ľanových semienok 5 minút. Po dovarení to nechajte vychladnúť, pridajte trochu čerstvej citrónovej šťavy, jednu polievkovú lyžicu medu. Dobre to premiešajte a dajte vypiť.

Odvar užívajte 3 krát denne. Nastrúhajte 5 reďkoviek do misky, pridajte rovnaký objem medu a premiešajte. Misku zakryte a zmes nechajte odstáť približne 4 hodiny. Užívajte niekoľkokrát za deň po pár čajových lyžičkách.

Pridajte pár podrvených anízových semienok do pohára s vriacou vodou, prekryte to utierkou na pár minút a nechajte vylúhovať. Potom vodu sceďte a vypite ju kým je ešte teplá.

 

Suchý kašeľ a babské rady – Niekoľko všeobecných odporúčaní

Okrem samotných liečivých receptov je pri suchom kašli vhodné dodržiavať aj niekoľko všeobecných odporúčaní.

 

1) Dostatočná hydratácia tela

Tak, ako u mnohých iných ochoreniach, aj pri suchom kašli je dôležité udržiavať telo dobre hydratované. Pite preto dostatok tekutín. Ideálne je čistá, nesladená a nebublinková voda.

Vodu si môžete ochutiť plátky citrónu alebo uhorky, ktoré jej dodajú príjemnú sviežu chuť.

 

2) Vlhkosť vzduchu

Niekedy je suchý kašeľ vyvolávaný dráždením slizníc v prostredí so vzduchom s nízkou vlhkosťou. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje počas zimy v miestnostiach, kde sa kúri.

Čím je vyššia rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, tým je vo vnútri budov suchší vzduch. Vetranie pomáha len chvíľu, pretože pri opätovnom zahriatí čerstvého vzduchu sa hneď zníži jeho relatívna vlhkosť. Odporúča sa preto v takýchto prípadoch použitie zvlhčovačov vzduchu. Ak ho nemáte, úplne postačí zavesiť vlhké uteráky na radiátor v miestnosti, kde sa často zdržujete – napríklad na noc do spálne.

 

3) Odstráňte alergény zo vzduchu

Na vznik suchého kašľa môžu prispieť aj rôzne druhy alergénov, ako napríklad parfumy, osviežovače vzduchu do domácnosti alebo auta, cigaretový dym, prach a podobne. U väčšiny ľudí nemusí spôsobovať žiadne akútne príznaky, ale pre iné vedú neraz dokonca až ku chronickým zápalom prínosových dutín alebo chronickému kašľu.

Prejavy alergie sa môžu zhoršiť pri súčasnom výskyte ďalších faktorov, ako napríklad pri znížení vlhkosti vzduchu, o ktorom sme hovorili v predchádzajúcom odseku.

Snažte sa preto identifikovať, či nie ste na niektorú z uvedených vecí alergickí. Ak áno, pokúste sa taký alergén zo svojho prostredia eliminovať. Samozrejme, môžete siahnuť aj po bežných komerčných liekoch proti suchému kašľu (či už voľne predajných alebo na predpis).

Je však vždy lepšie skúsiť najprv prírodné prostriedky, ktoré nemajú žiadne vedľajšie účinky a zároveň sa pokúsiť odstrániť možnú príčinu suchého kašľa, akou sú napríklad zmienené alergény.

Ak kašeľ neustúpi ani po týždni, je lepšie vyhľadať pomoc lekára. Nenechávajte to však na poslednú chvíľu, pretože sa k tomu neskôr môžu pridružiť rôzne iné komplikácie.

V prípade, že spoločne s kašľom máte aj vysokú teplotu, bolesť v hrudi alebo ťažkosti s dýchaním, odporúča sa návšteva lekára hneď na začiatku, pretože sa môže jednať o nejaké závažnejšie ochorenie.

...
Zdieľaj
DalšiePomelo a zdravie
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre