Zdieľaj

Sušiť ovocie v domácich podmienkach je jednoduché, ak sa vybavíte trpezlivosťou a presnými postupmi, s ktorými predídete nezdarom. Po zaváraní sa jedná o druhý najobľúbenejší postup pre uskladnenie sezónnych plodov ovocia na chladné mesiace, kedy u nás na stromoch žiadne vitamínové bomby nerastú. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme základné postupy ako sušiť marhule, slivky, čerešne, hrozno, pomaranče, jablká a hrušky. Všetko krok za krokom a tak, aby ste v ovocí zachovali to najdôležitejšie – cenné vitamíny, minerály a vlákninu.

Domáce sušené ovocie má kvalitu, na ktorú máte priamy dosah – ste prítomní procesu sušenia, viete že sušenie ovocia prebieha za optimálnych podmienok, nesnažíte sa prídavnými látkami predlžovať trvanlivosť ovocných kúskov a navyše – vysoký obsah fruktózy ulahodí aj maškrtným jazýčkom a hravo nahradí nezdravé maškrtenie na sladkom. Samozrejme s mierou, pretože i takéto dobroty sa môžu odzrkadliť na vašej línii.

Výhody doma sušeného ovocia

  • Koncentrovaná dávka vitamínov, minerálov a antioxidantov – pri zaváraní sa vysokou teplotou časť vitamínov stratí do nálevu
  • Zachovaný obsah vlákniny – sušené ovocie upravuje trávenie a zľahčuje vyprázdňovanie
  • Náhrada za nezdravé sladkosti
  • Výborné “dochucovadlá” – do nápojov, čajov, do cereálií a muesli, jogurtov, koláčov, pudingov, ale i k pečenému mäsu a do omáčok
  • Bez škodlivých konzervantov a zlúčenín síry – hoci za cenu o niečo menej pútavej farby, no o to je domáce sušené ovocie zdravšie
  • Kvalitné sušenie zastavuje biochemické procesy a rast mikroorganizmov – správnym uskladnením predĺžite trvanlivosť a zabránite rozšíreniu plesní

Spôsoby sušenia ovocia

Najideálnejšie a aj najzdravšie je prirodzené sušenie v teple a na slnku, pri teplotách 25 – 30 °C. To však môže trvať niekoľko dní, vyžaduje vašu pravidelnú prítomnosť a stabilne dobré, teplé počasie. Proces sušenia tak môže byť jedným nečakane chladnejším dňom prerušený a celá vaša snaha márna.

Preto je dnes nadmieru populárne sušenie v sušičkách ovocia/potravín, ktoré sú veľmi dobre využiteľné aj počas zvyšku roka a tie najlepšie sušičky ovocia toho zvládnu naraz skutočne veľa. Okrem rovnomernej distribúcie vzduchu a odvádzania vlhkosti, môžete v týchto kuchynských pomocníkoch nastaviť optimálnu teplotu a tak mať proces sušenia úplne pod svojou kontrolou. Je dôležité sa riadiť samotným návodom na sušenie potravín, ktorý sa isto od značky k značke mierne odlišuje. Kvalita sušičky sa odvíja od ich parametrov a rozdiely môžu byť zásadné. Zjavné je to napríklad z testu sušičiek ovocia, ktorý porovnáva ich funkcie a vybavenie.

Ďalším veľmi obľúbeným postupom je aj sušenie ovocia v teplovzdušnej rúre. V tomto prípade však máte k dispozícii o niečo nižšiu kapacitu, pravidelné presúvanie vrstiev a vyššiu vyťaženosť rúry na niekoľko hodín. Ak v snahe urýchliť sušenie teplotu zvýšite nad 80 °C, riskujete upečenie.

Zlaté pravidlo sušenia

Čím nižšiu teplotu pri sušení použijete a teda aj čím dlhšie sušíte, tým viac vitamínov a minerálov v ovocí zachováte. Preto, ak chcete uchovať vysokú výživovú kvalitu, nemusíte sa pri sušení ovocia nikam ponáhľať a radšej pracujte s nižšími teplotami. Tzv. nábehová teplota, t.j. 40 – 45 °C, uchováva väčšinu cenných enzýmov v ovocí.

Poznámka: Pri každom druhu ovocia uvádzame aj približný obsah vody. Rátajte s tým, že čím je obsah vody vyšší, tým pri sušení získate menšie množstvo ovocia, pretože voda sa odparí. Sušenie však nedehydruje ovocie úplne. 10 – 15 % vody v ovocí zostáva uzamknutých.

Ako sušiť čerešne a višne

Prvú jarnú úrodu ovocia napadne sušiť len málokomu. A pritom netradične – na vitamíny bohaté drobné kôstkoviny dokážu obzvláštniť veľa pokrmov a sú vítaným spestrením popri tradičných kompótoch. Pripravte sa, že sušené kúsky budú malé, podobné hrozienkam. Čerešne (alebo aj višne) dôkladne umyte a osušte. Rozložte na sitá a začnite s pomalým sušením na 30 – 40 °C. Pozvoľna teplotu pridávajte, až kým nedosiahne 70 °C. Keď sa z nich už voda odparí, postupne znižujte teplotu. Takto zabránite tomu, aby pri prudkom schladení príliš nestvrdli. Kôstku je možné z takto usušených plodov jednoducho vykúpnuť.

Obsah vody v čerešniach: 80 %

Ako sušiť marhule

Sušené marhule patria k najviac vyhľadávaným kupovaným druhom sušeného ovocia. Niet sa tomu čo čudovať – sú plné antioxidantov, spomaľujú starnutie pokožky, vitamín A je prospešný pre oči a odporúčajú sa aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom a so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Dozreté marhule (nie prezreté a príliš mäkké) dôkladne umyte, prepoľte a zbavte kôstky. Každú polovicu rozrežte na 3 alebo 4 rovnomerne hrubé mesiačiky. Za 8 hodín pri teplote 55 – 60 °C máte pripravenú malú vitamínovú bombu do zásoby na zimné mesiace.

Obsah vody v marhuliach: 85 %

Ako sušiť slivky

Ešte lepšie ako marhule sú na tom sušené slivky, ktoré si dokážu poradiť aj s tou najlenivejšou peristaltikou čriev a uľahčiť vaše trávenie a vyprázdňovanie. Ich sušenie je však najzdĺhavejšie a vyžaduje presné postupy v závislosti od vyzretosti a veľkosti sliviek. Zrelé slivky obarte horúcou vodou. Vosková vrstva na porvchu šupky sa rozpustí a šupka zostane mäkšia. Podľa toho, aké veľké slivky máte, ich môžete sušiť v celosti s kôstkou alebo prepoliť na polovocu. V prvom prípade dávajte pozor, aby slivky pri sušení veľmi nepraskali, v druhom prípade je dôležité otočiť ich reznou stranou smerom hore, tak aby šupkou ležali na site.

Celý proces prebehne v 2 etapách. Počas prvej etapy sa sušia 8 – 10 hodín pri teplote 55 – 60 °C. Následne proces sušenia prerušte a nechajte slivky vychladnúť a odstáť po dobu 5 – 6 hodín. Druhá etapa je totožná s prvou – t.j. zopakujte sušenie po dobu 8 – 10 hodí  pri teplote 55 – 60 °C. Ak sa vám slivky nebudú zdať dostatočne vysušené a po stlačení z nich bude vytekať šťava, v sušení môžete po prestávke opäť pokračovať.

Obsah vody v slivkách: 78 – 83 %

Ako sušiť jablká

Ak vám pri zbieraní úrody zostali bedničky s poškodenými alebo mierne dotlčenými jablkami, ktoré nie sú vhodné na uskladnenie do pivnice, veľkú časť z nich možno zúžitkovať aj inak ako len do jablkového pité. Jablká očistite a poškodené časti vyrežte. Zamerajte sa len na zdravé časti, všetky časti napadnuté škodcami, nahnité alebo inak poškodené musia ísť preč. Z toho, čo zostane, potom nakrájajte plátky o hrúbke 0,5 – 0,7 cm. Nakrájané kúsky ihneď ponorte do vody s kyselinou citrónovou (alebo šťavou z citróna), aby ste predišli ich zhnednutiu (stačí zarobiť približne 0,1 – 0,2 percentný roztok). Po vybratí z vody ich citlivo zbavte prebytočnej vody na povrchu.

Po rozložení na pláta/siete by sa mali sušiť približne 8 hodín pri teplote 50 – 70 °C. Majte na pamäti, že z jedného stredne veľkého jablka budete mať po vysušení len zopár menších koliesok. Druhou možnosťou je nakrájanie dužiny jablka na kocky s dĺžkou strany cca 1 cm. Je to pracnejšie, ale výsledkom sú jemne pružné kúsky jabĺčka ako stvorené do raňajkovej kaše, jogurtu alebo čaju.

Obsah vody v jablkách: 80 – 84 %

Ako sušiť hrušky

Na sušenie hrušiek sú najvhodnejšie odrody s malou jadierkovou časťou a pevnou dužinou. Hrušky očistite od jadrovníkov a poškodených častí a nakrájajte na plátky alebo kocky. Nezabudnite ich ponoriť do vody s kyselinou citrónovou (resp. s citrónovou šťavou), aby si zachovali po dosušení krajšiu farbu. Spočiatku sa sušia na teplote 70 – 80 °C, posledné hodiny sušenia teplotu znížime na 60 °C. Usušené hruškové kúsky by mali byť jemne pružné, nie úplne tvrdé, ani vo vnútri surové a zároveň by z nich po stlačení nemala vytekať šťava.

Obsah vody v hruškách: 75 – 83 %

Ako sušiť hroznové bobule

Muštové odrody hrozna sú na sušenie najlepšie. Po dosušení zostávajú viac aromatické, udržia si charakteristickú chuť a vôňu hrozna. Sušia sa dozreté nepoškodené bobule, ktoré sú oddelené od strapín. Ak chcete proces sušenia urýchliť, sparte ich krátko vriacou vodou, následne rýchlo schlaďte a dôkladne osušte. Hroznové bobule väčších odrôd sa môžu prepoliť a uložiť na pláty/sitá reznou, t.j. mokrou stranou smerom hore. Hrozno sa najjednoduchšie suší v sušičke ovocia, kde dokážete jednoducho regulovať teplotu a manipulovať s poradím poschodí. Na dôkladné presušenie bude hrozno potrebovať približne 20 hodín pri teplote 50 °C.

Obsah vody v hrozne: 75 %

Ako sušiť citrusy

Hoci nejde o našu lokálnu a jednoducho dopestovateľnú plodinu, najmä v období Vianoc a počas zimných mesiacov dokážu krúžky sušených citrónov a pomarančov dotvoriť tú správnu sviatočnú atmosféru. Sušenie citrusov patrí k tým najjednoduchším a prakticky na ňom nie je čo pokaziť. Stačí, ak zdravé plody nakrájate na rovnomerné kolieska o hrúbke 5 – 7 mm a zabezpečíte im, aby pri sušení ležali na rovine. Preto je možné pomaranče a citróny vysušiť aj na plechu, ktorý položíte na teplý radiátor. Ak ich chcete použiť ako dekoráciu na stromček alebo do sviatočných ikeban, dohliadajte, aby sa pri sušení nestáčali či nekrivili, a preto ich pravidelne otáčajte a jemne tvarujte.

Obsah vody v pomarančoch: 85 %

Ako sušiť banán a kiwi

Keď sme už zablúdili do exotických končín, nezabudneme ani na mäkké plody, ktoré nemajú šupku vhodnú na jedenie a preto sú pred sušením veľmi mäkké. Takými sú banány a kiwi, pri ktorých sa odporúča dodržať nasledovný postup: očistené dozreté plody nakrájajte na kolieska o hrúbke 3 – 4 mm. Ak sú plody príliš mäkké, dajte ich pred krájaním na chvíľu schladiť alebo do mrazničky. Aby banány sušením príliš nezhnedli, ponorte ich na pár minút do vody s kyselinou citrónovou (rovnako ako jablká). Už sušenie na 50 °C počas 4 – 5 hodín je korunované úspechom. Banány si navyše môžete pred sušením dochutiť – na slano morskou soľou, alebo zvýrazniť chuť škoricou.

Obsah vody v banánoch: 75 %

Obsah vody v kiwi: 84 %

Sušička ovocia, ktorú môžete využívať počas celého roka

Pripravte sa na to, že vaše podomácky usušené ovocie nemusí byť také na pohľad pekné, ako sušené ovocie z obchodu. Výrobcovia používajú konzervanty (oxid siričitý – E220), ktoré zabraňujú prirodzenej oxidácii a strate farby. V plodoch ponechávajú viac vody a chuť zvýrazňujú vysokým podielom pridaného cukru. Nehovoriac o tom, že do procesu sušenia môžu vstupovať chemicky ošetrené alebo poškodené plody.

Vo vlastnej réžii sa všetkým týmto negatívam môžete vyhnúť. Sušička ovocia/potravín má v súčasnosti miesto v mnohých domácnostiach a patrí k výborne predávaným artiklom z kategórie pre spracovanie surovín. Na výber máte najrôznejšie veľkosti, jednoduché a účelné ovládanie a v mnohých prípadoch rozumnú rodinnú cenu. Sušiť môžete nielen ovocie, ale i zeleninu, mäso, huby, bylinky, kvety, či dokonca s praktickým rozšírením pripravovať domáce jogurty. Viac informácií o tom, čo môžete očakávať od sušičky ovocia, sa dočítate TU.

Na záver: Kde a ako uchovávať sušené ovocie?

Pre dobrý pocit z výsledku a snahy je azda najdôležitejšie sušené ovocie správe uchovávať. Na sušení sú výhodné hneď dva dôvody:

  • Usušené ovocie nezaberá toľko miesta ako zaváraniny
  • Usušené ovocie nevyžaduje žiadnu ďalšiu spotrebu energie, ako je tomu pri mrazenom ovocí.

Stačí dodržať pár základných pravidiel a predídete pokazeniu, napadnutiu škodcami, plesňami, hubami, mykotoxínmi, …

  1. Sušené plody nechajte dobre vychladnúť.
  2. Uložte ich do nepriehľadnej dobre uzatvárateľnej nádoby. Sušené ovocie je háklivé na svetlo a stráca nielen na farbe, ale i aróme. Navyše – pri kontakte so vzduchom podlieha veľmi rýchlo oxidácii alebo absorbuje do seba naspäť vlhkosť zo vzduchu.
  3. Takéto nádoby potom skladujte v chladnejšej a tmavšej miestnosti. Dobre uskladnené by vám malo sušené ovocie vydržať minimálne do ďalšej sezóny. Pravidelne ho kontrolujte – nikdy neviete, či nejaká maškrtná ruka nenechá náhodou nádobu pootvorenú. Vôňa totiž rýchlo priláka hmyz, ktorý do ovocia naloží vajíčka a vaše úsilie vyjde navnivoč.
...

Žiadne komentáre