Obsah
Zaváranie v rúre je mojím obľúbeným spôsobom spracovávania bohatej úrody do zásob. Fičíme na tom všetky ženy z našej rodiny, každá máme svoje finty a triky, tak prečo sa nepodeliť s overenými postupmi? Mnoho žien pozná tento spôsob sterilizovania ovocia a zeleniny. Keďže rúra je povinnou výbavou každej kuchyne, niet sa tomu vôbec čo čudovať. Stačí dodržiavať pár zlatých pravidiel. Tak poďme na to!
Zaváranie v rúre – jednoduchý postup a pravidlá
1) Pre každým sterilizovaním dôkladne skontrolujte a očistite zaváracie poháre/fľaše a viečka. Zavárajte iba zdravé a nepoškodené plody.
2) Naložené a uzavreté poháre uložte do hlbšieho plechu. Ešte predtým dno plechu vyložte papierovými obrúskami, aby sa znížilo riziko prasknutia pohárov. Skúšali sme to aj s novinami, no novinový papier púšťal farbu a dno pohárov zostalo s odtlačkami. Poháre sa nesmú navzájom dotýkať. Do rúry so štandardnými rozmermi sa u nás zmestí 12 pohárov s objemom 7 dcl.
3) Do plechu s pohármi nalejte vodu do výšky aspoň 1,5-2 cm (preto potrebujete hlbší plech). Prichádzame k dôležitej časti – voda v plechu by mala byť rovnakej teploty ako voda nálevu. Ak ste použili teplý nálev, dolejte i do plechu teplú vodu.
4) Spôsob ako a kedy vložiť plech s pohármi do rúry sa rôzni od gazdinky ku gazdinke. Niektorá necháva rúru nahriať na 180°C, iná vkladá plech do studenej rúry. V prvom prípade síce ušetríte nejaký ten čas, ale zvyšujete riziko roztrhnutia pohára. V druhom prípade celý proces len o niečo dlhšie trvá. Ja vkladám poháre do studenej rúry a nastavím termostat na 170-180°C.
5) Kde plech s pohármi uložiť? Mriežku zasuniete do najnižšej drážky a stačí, ak zapnete iba spodný ohrev. Nezabudnite, že všetky poháre by mali byť rovnako veľké. Nielen objem, ale i tvar – vtedy dosiahnete želaný rovnomerný výsledok.
6) Hneď ako začne nálev/tekutina v zaváraninách vytvárať bublinky stúpajúce smerom hore (čas približne 45-60 minút), teplotu treba znížiť na 70-100°C v závislosti od zaváranej suroviny.
7) Pri tejto zníženej teplote pokračujte v sterilizovaní približne po dobu 8-15 minút. Časy jednotlivých etáp závisia od suroviny, ktorú zavárate. Mäkkému ovociu postačí 8 minút. Tvrdšie ovocie a uhorky ponechajte o pár minút dlhšie.
8) Ako pokračovať? Pohľadom skontrolujte tesnosť viečok. Vyvrela voda? Viečko netesní? Vypuknuté viečka môžete otočiť hore dnom a prikryť dekou/utierkou. U nás doma je táto posledná etapa rôzna – niektoré plodiny nechávame vychladnúť a dôjsť priamo v chladnúcej rúre (tvrdšia zelenina), iné (najmä také ovocie, ktoré by sa mohlo veľmi rozvariť) vyberáme hneď, otáčame hore dnom a balíme do deky (alebo deku vynecháme úplne).
Moja najhlavnejšia rada znie – Takéto zaváranie si vyskúšajte najskôr na malej vzorke a nájdite svoje vlastné overené postupy. Lebo hoci to znie ako klišé, no pravdou je, že každá rúra pečie trošku inak. Ak máte doma v zásuvke odložený návod na jej použitie – pozrite, či sa tam náhodou nenachádza časť o tom, ako zavárať v rúre.
Zaváranie v rúre – výhody a nevýhody
Výhody:
- Rúra je takmer v každej domácnosti.
- Na jeden krát zavaríte 12 pohárov s objemom 7 dcl a viac ako 20 malých pohárikov s džemom.
- Ak nájdete správne postupy, zaváraniny budú výborne.
Nevýhody
- Ak budete zavárať veľa pohárov, musíte počítať s pauzami na vychladnutie rúry.
- V kuchyni bude dosť teplo – najmä v lete.
- Zvýšte opatrnosť pri manipulácii s plechom – plne naložený môže vážiť do 9kg.
Pred dvomi rokmi som neodolala a kúpila som si elektrický zavárací hrniec. Poviete si – zbytočná investícia, veď sa do neho zmestí možno 14 pohárov. Zaváranie v rúre mám naďalej rada, ale nútilo ma cez pekné letné dni zostávať vo vnútri a navyše v kuchyni, kde stúpala teplota, pozorne hľadiac do okienka na dvierkach rúry. Zavárací hrniec postavím vonku na stôl na terase (alebo v podstate kdekoľvek), zapojím do predlžovacieho kábla a už zaváram. A nič z letnej pohody a chvíľ oddychu mi neujde…
Budeme radi, ak nám napíšete, aké máte skúsenosti so zaváraním v rúre? Aké postupy fungujú u vás? Čo sa vám najlepšie osvedčilo?