Zdieľaj

Ako sa zbaviť bolestí svalov a kĺbov – Nemusíte byť ani v staršom veku a i napriek tomu pravidelne čelíte bolestivým stavom, ktoré obmedzujú vašu bežnú pohyblivosť. Bolesti veľkých a malých kĺbov postihujú pravidelne viac ako pätinu obyvateľstva. Týkajú sa staršej generácie, mladých aktívnych športovcov, ale i ľudí, ktorých práca nadmerne zaťažuje kĺbové ústrojenstvo alebo práve naopak, posadí na 8 hodín na stoličku pred počítač. Ak sa tomu pridá i stuhnutosť svalov a chrbta, isto potvrdíte to staré známe, že nie je väčšej bolesti, ako ked vás bolí chrbát a paralyzuje celé telo.

Čo sa ukrýva za bolesťami kĺbov a svalov?

Príčiny zahŕňajú veľmi široké rozpätie – od občasného preťaženia, až po postupný rozvoj vážnych ochorení. Bolesti a kŕče nôh a rúk, problémy s ohýbaním veľkých kĺbov, bolesti chrbta, stuhnutosť krku sú častými dôvodmi, pre ktoré už zvážime návštevu lekára. Liečba však v týchto prípadoch nebude jednoduché a predpísané lieky nás neochránia pred návratom bolestivosti.

S čím sa môžete najčastejšie stretnúť?

  • Stuhnutosť krčnej chrbtice
  • Bolesť chrbta medzi lopatkami
  • Problémy s krížami
  • Zápalové ochorenie bedrového kĺbu – silná bolesť v slabinách pri chôdzi
  • Znížená pohyblivosť kĺbov z dôvodu opotrebovania – osteartróza
  • Bolestivé opuchy a zápaly kĺbov – artritída, DNA
  • Znížená citlivosť v svaloch dolných končatín – polyneuropatia u cukrovkárov
  • Poruchy prekrvenia nôh – ochorenia artérií
  • Ostrá bolesť v lakti – tenisový lakeť, entezopatia
  • Strata úchopu a pohyblivosti palca na ruke – syndróm karpálneho tunela

Pár dňové ťažkosti, ktoré ustúpia bez farmakologickej liečby spôsobuje najmä preťaženie v práci, nárazová fyzická aktivita/športovanie, zlá poloha tela pri spánku, nevhodné sedenie. Ak vás bolí chrbát po tom, ako ste niekoľko hodín cestovali autobusom, domnievame sa že bolesť onedlho pominie. Ak sa však opuchy, tŕpnutie, mravčenie a vystreľujúca bolesť vracajú pravidelne, je vhodnejšie navštíviť odborníka a zvážiť úpravu svojho životného štýlu.

Bolesti svalov a kĺbov – domáce rady : Ako sa udržať vo forme a rýchlo si pomôcť?

Pravidelné cvičenie

Na to, aby ste ochoreniu kĺbov predchádzali alebo aby ste zmiernili aktuálny stav, musíte ísť občas proti sebe a začať sa venovať pravidelnému pohybu. Blahodárne účinky na celé telo má plávanie, chôdza, pilates cvičenie na posilnenie jadra, cvičenie s fitloptou a samozrejme i jóga. Vyhýbajte sa cvičeniam, ktoré vyžadujú prudké pohyby tela alebo dvíhanie ťažkých závaží. Vašou úlohou je nielen rozhýbať kĺby, ale posilniť i svaly, aby dokázali kĺbom a kostiam poskytnúť dostatočnú oporu. Napríklad pre opakujúce sa bolesti kolena sa odporúča trénovať stehenný sval. Držte sa pravidla, že cvičiť treba iba po hranicu znesiteľnej bolesti.

Náš TIP
Ako na stuhnutú šiju?

Krk udržujte v teple – zabaľte ho do nahriateho šálu. Ak máte doma infračervenú lampu, zamerajte ju na 10-15 minút na krk. Svoju úlohu pre vás urobia aj oleje a masti so zohrievacím účinkom, napr. konská hrejivá masť

Rovnomerná záťaž

Veľa žien si privodí problémy dlhoročným nosením kabelky na jednom pleci. Trpí rameno, krk i chrbtica, ktorá sa kriví. Navyše matky malých detí niekoľko rokov dvíhajú svoje ratolesti cez ohýbanie chrbta a nie cez pokrčené kolená. Málokto vie, že bremená je lepšie dvíhať z podrepu, ako pri hlbokom predklone. Bolesti kĺbov sa tak nevyhnú ľuďom, ktorí musia v práci pravidelne dvíhať ťažšie predmety.

Kvalitný spánok

Pre odpočinok a zregenerovanie tela nie je dôležitá len dĺžka spánku, ale i to, kde a na čom spíte. Matrace by sa podľa odborníkov mali pravidelne vetrať a otáčať, aby sa predišlo ich vyležaniu. Ak stojíte pred kúpou nového matracu, voľte matrac s niekoľkými zónami tvrdosti a viacerými materiálmi, ktoré dôkladne odvádzajú vlhkosť.

Po zranení kolena sa vrátite do sportu a vďaka zapožičaniu motodlahy:
https://www.proormedent.cz/motodlahy-artromot/

Strážte si ideálnu hmotnosť

Akákoľvek hmotnosť nad vašu ideálnu hmotnosť je záťažou pre kĺby. Človek s nadváhou až obezitou je ohrozený celou skupinou ochorení. Kilá navyše ho odrádzajú od pravidelného pohybu a s každým jedným obyčajným krokom podliehajú jeho kĺby väčšiemu náporu a skôr sa opotrebúvajú. Už úbytok 5 kilogramov dokáže o čosi zmierniť dlhotrvajúce bolesti.

Náš TIP
Domáca masť na úľavu od bolestí kĺbov: 

Zmiešajte med, horčicu, soľ a kuchynskú sódu – z každej ingrediencie 1 polievkovú lyžicu. Zmes miešajte dovtedy, kým nebude hladká a jednoliata. Uložte ju do chladničky na stuhnutie. Potrite bolestivý kĺb tenkou vrstvou a prikryte mikroténovým sáčkom. Nechajte pôsobiť minimálne 2 hodiny alebo počas noci. Pred aplikáciou na väčšiu plochu však vyskúšajte test kožnej znášanlivosti na malo kúsku kože, aby ste predišli prípadnej kožnej alergickej reakcii.

Saunovanie ako terapia teplom

O pozitívnych účinkoch saunovania sa vie už dlhé roky. Nielenže podporí prirodzenú detoxikáciu tela, ale prispieva aj k lepšej činnosti srdcovocievnej sústav, podporuje mirkocirkuláciu krvi a tým aj lepší prenos živín k svalstvu, väzivám a chrupavkám. Okrem zdravšie vyzerajúcej pokožky a úbytku niekoľkých kilogramov sa tak môžete tešiť aj na uvoľnený krk, chrbát a zmiernenie kŕčov v svaloch.

Terapia vodou

Na stuhnutý krk pomáha prúd vlažnej vody, ktorého teplotu postupne zvyšujete. Veľké opuchnuté a zapálené kĺby ocenia studené obklady – namočte uterák do vody s teplotou 20-23°C, vyžmýkajte a obaľte uterákom kĺb. Prekryte suchým uterákom a odpočívajte.

V rehabilitačných a relaxačných zariadeniach sa mimoriadnej obľube tešia vírivé vane a bazény s hydromasážnou funkciou. Spojenie príjemne teplej vody, bubliniek a zacieleného prúdu vody podporuje prekrvenie tela, uvoľnenie pre svalstva ubolené kĺby. Za takýmto zážitkom nemusíte cestovať do kúpeľov alebo SPA centier. S nafukovacím vírivým bazénom si takýto príjemný oddych môžete vychutnať i doma na svojej terase.

Viac o cenovo dostupných vírivých bazénoch sa dočítate TU.

Masáže

Masáže od odborníkov uvoľnia svalstvo, zmiernia chronické bolesti, podporia prúdenie lymfy a krvného obehu. Tým môžu pomôcť odbúrať neúnavné nočné kŕče a zlepšiť vyplavovanie škodlivín z tela. Práve hromadenie toxínov v tele totiž vedie k rozvoju zápalu v tele, nevynímajúc ani napadnutie kĺbov a šliach.

Vhodná obuv a držanie tela

Tak, ako nie je vhodné celodenné nosenie opätkov (veľká záťaž na nosné kĺbe), neodporúča sa počas letných mesiacov nosiť balerínky a šľapky na rovnej podrážke. Najväčším prehrežkom sú flip-flopy (žabky), ktoré nedržia chodidlo na mieste, takže s každým došľapom musia aj kĺby automaticky inak reagovať. Určite ste po chôdzi v nestabilnej obuvi unavenejší ako v pevných poltopánkach. Podrážka na topánkach by mala byť prirodzene členitá a časť pri päte dosahovať výšku 2-3 cm. Malé deti, ktoré trpia plochými nohami sa sťažujú na bolesti v kostiach priehlavku a v kolenách, ktoré sa neraz pod váhou tela aj deformujú. Už pri nich je jasný dôkaz toho, že na kvalite obuvi záleží.

Pri chôdzi dbajte na rovnomerný vzpriamený postoj s mierne stiahnutým bruchom a plecami posadenými dozadu. Hlavne držte rovno, nepredkláňajte sa a nehrbte sa. Mladú generáciu násťročných sužujú bolesti chrbta, krku a zapálené šlachy na rukách. Dôvod je jasný – smartfóny, tablety, notebooky.

Náš TIP
Čo na neznesiteľné nočné kŕče v lýtkach?

Pridajte pár kvapiek uvoľňujúceho eukalyptového oleja do neutrálneho telového mlieka vytlačeného na dlani (alebo použite kokosový olej) a večer pred spaním zľahka vymasírujte lýtka.

Výživa zvnútra

Na trhu je dostupné veľké množstvo výživových doplnkov, ktoré sľubujú, že sa postarajú o zmiernení bolestí, ústup zápalov, zlepšenie funkčnosti a pohyblivosti. Svaly potrebujú kvalitné proteíny (predovšetkým esenciálne aminokyseliny) a najlepšia kĺbová výživa by mala chrupavkám a väzivám poskytnúť dávku kolagénu (ideálne taký, ktorý sa čo najviac podobá ľudskému kolagénu) glukosamín sulfát, chondroitín sulfát a vitamín C. Ak si však odmyslíte všetky nadnesené marketingové slogany, zistíte, že jedinou uznanou účinnou látkou v celom zložení je vitamín C (zvyšok môže zabrať, ale i nemusí). Nevýhodou týchto doplnkov je to, že ich musíte užívať pravidelne a dlhodobo, aby ste udržali zlepšený stav.

Odporúčame preto vsadiť na kvalitnú stravu – doprajte si dávku bielkovín v podobe chudého hydinového mäsa, hovädzieho mäsa alebo strukovín, nebojte sa vajíčok a celozrnných obilným. Isto si obľúbite olejnaté semienka, ktoré sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín a spolu s nimi i morské plody a morské ryby (tuniak,losos, sardinky, makrela). Dávku protizápalových antioxidantov vám dodá bobuľovité ovocie a listová zelenina.

...

Žiadne komentáre