Zdieľaj

Diagnóza diabetes mellitus nie je rozsudkom smrti, najmä ak sa človek čo najskôr začne liečiť. V  súčasnosti existuje mnoho príkladov ľudí, ktorí dokážu viesť s touto diagnózou plnohodnotný a šťastný život, samozrejme len za predpokladu, že vedeli zmeniť spôsob životného štýlu. Veď ani takéto niekedy dosť závažné ochorenie vám nemusí brániť v osobnom raste a dobrej kariére.

Ako liečiť cukrovku?

Nie všetky problémy fungovania endokrinného systému ale možno riešiť priblížením sa k princípom zdravého životného štýlu?

Samozrejme, lekári a endokrinológovia na celom svete bijú na poplach kvôli nárastu počtu pacientov s diabetes mellitus. Prvý typ cukrovky je ale závislý od inzulínu a ľudia s touto diagnózou potrebujú neustále inzulínové injekcie, pretože ide o kolísanie hladiny cukru v krvi, s ktorým si už človek poradiť až tak ľahko nemusí a potrebuje aj odborný dozor. Aj tu je ale nutné dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel a pokynov, no žiť s cukrovkou sa dá.

Diabetes druhého typu, na prvý pohľad, je možné ľahšie liečiť pomocou tabletiek. Nemali by sme však zabúdať, že súčasne je veľmi potrebné riešiť aj stravu. Nevýhodou je v tomto prípade aj fakt, že cukrovka je často diagnostikovaná, keď už samotné komplikácie existujú. Ide o to, že ľudia často nevedia o svojej chorobe a nemôžu si všimnúť cukrovku, kým si nepreveria hladinu cukru v krvi.

Kto je vystavený riziku vzniku tohto nebezpečného ochorenia?

Jedným z hlavných rizikových faktorov pre diabetes je dedičnosť. Ak niekto v rodine už trpí touto chorobou, potom je druhý typ cukrovky pravdepodobnejší, samozrejme, že to pravidlo nie je, ale pravdepodobnosť sa predpokladá.

Ľudia starší ako 40 rokov by si mali vždy sledovať hladinu cukru v krvi a nezabudnúť aspoň raz za mesiac navštíviť lekára. A ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti by na to mali myslieť ešte viac. Opäť však pripomíname, že žiť s cukrovkou sa naozaj dá. K dispozícií máte špeciálne recepty pre diabetikov, s ktorými sa vám dôležitý zdravý životný štýl pri nej dodržiavať určite podarí.

...

Žiadne komentáre