Zdieľaj

Liečba akné – S akné sa vo svojom živote stretne až 85 % ľudí nezávisle od pohlavia alebo veku. Tento najrozšírenejší dermatologický problém môže mať dočasný charakter, ale u väčšiny ľudí má tendenciu pravidelne sa opakovať. Naliate a zapálené vriedky, pupáčiky s bielou alebo čiernou “hlavou” potrápia nielen mladých ľudí v období puberty a dospievania. Výskyt akné súvisí s hormonálnymi zmenami, kvalitou stravy, dostatkom spánku či s nedostatočnou, alebo až prílišnou starostlivosťou o pokožku. Lokalizuje sa nielen na tvár, postihuje aj pokožku hrude, dekoltu, ramien a chrbta. Liečba akné patrí k najvyhľadávanejším slovným spojeniam na internete medzi mladými ľuďmi. Netreba sa tomu vôbec čudovať – prítomnosť akné nevytvára príťažlivý ani zdravý vzhľad a ťažko ho prekryť make-upom. Ak sa chcete vyhnúť návšteve kozmetičky alebo lekára, máme pre vás niekoľko domácich rád a postupov, ako sa o podráždenú aknóznu pokožku starať a ako predchádzať vzniku akné.

Prírodná liečba akné vie byť účinná a nápomocná

Med a škorica

Med a škorica sú vynikajúce zdroje antioxidantov. Chránia bunky pred predčasným starnutím a pôsobením voľných radikálov. Majú výnimočnú schopnosť bojovať proti baktériám a liečiť zápal.

Zmiešaním 2 lyžíc medu s 1 čajovou lyžičkou škorice (pozor nie škoricového cukru) získate pastu, ktorú môžete aplikovať na celú tvár v tenkej vrstve. Nechajte pôsobiť 15 minút a dôkladne zmyte vlažnou vodou. Pre antiseptické, hydratačné a upokojujúce účinky týchto dvoch surovín, by výsledkom mohla byť pokožka vyživená, bez dráždenia a množiacich sa vyrážok.

Zelený čaj

Ďalší silný a overený bojovník v ničom nezaostáva pred predchádzajúcou dvojicou. Obsah flavonoidov a trieslovín zmierňuje zápal a množenie baktérií, hlavný antioxidant v zelenom čaji, tzv. EGCG, znižuje tvorbu kožného mazu a spomaľuje rast baktérií Propionibacterium acnes, ktoré sú jedným z hlavných pôvodcov opakujúcich sa problémov s akné (roznášajú sa po pokožke aj rukami). Okrem toho, že si môžete zakúpiť šetrnú kozmetiku, ktorá je obohatená o silné extrakty zo zeleného čaju, jednoducho si môžete vyskúšať účinok zeleného čaju aj z jeho sypanej čajovej verzie:

  1. Dvojitú dávku zeleného čaju zalejte horúcou vodou a luhujte maximálne 5 minút.
  2. Silný výluh nechajte vychladnúť.
  3. Vezmite okrúhle vatové tampóny, namáčajte ich do výluhu a potierajte pokožku. Alebo prelejte do rozprašovača a zľahka nastriekajte na tvár.
  4. Nechajte uschnúť, pokožku umyte a jemne osušte.

 

Cesnak

Cesnak, ako jedna z najsilnejších prírodných antibiotických látok, má výnimočné vlastnosti nielen v boji proti virózam a chrípke. Obsahuje alicín, ktorý protizápalové účinky a zmierňuje podráždenie pokožky. Na to, aby ste s otravnými “pupákmi” zatočili expresne rýchlo, vystačíte so strúčikom cesnaku. Nevytlačenú vyrážku opatrne potrite prekrojeným strúčikom. Prechodom k ďalšej vyrážke vždy kúsok strúčika zrežte, aby ste samotným cesnakom neroznášali infekciu na ostatné miesta. Takto potreté miesta sa do rána zahoja alebo aspoň nebude mať bujniace akné možnosť narásť do plných rozmerov. Pozor však, ak máte veľmi citlivú pokožku – nepotierajte ju cesnakom, hrozí riziko istej formy popálenín.

 

Aloe vera

Množstvo kozmetických produktov si zakladá na sláve aloe vera. V alternatívnej medicíne sa používa už viac ako 2000 rokov. Čistý gél z aloe vera pôsobí na pokožku upokojujúco, zmierňuje viditeľné jazvy po akné a vyhladzuje jemné vrásky. Odstraňuje z pokožky mastný povlak, ktorý je jednou z príčin vzniku akné, má antibakteriálne a protisvrbiace účinky.

Stačí byť vlastníkom peknej silnej rastliny aloe vera a nebáť sa odoberať pár centimetrov z jej listov. Výživná gélovitá dužina a šťava sa veľmi dobre nanáša na pokožku. Nechajte 15 – 20 minút pôsobiť a zmyte čistou vodou, bez použitia mydiel, či iných prípravkov. Okamžite môžete spozorovať čistejšiu, vypnutú a rozjasnenú pokožku, ktorá bude lepšie odolávať šíreniu akné.


TIP: Aloe vera gél, ktorý obsahuje 99,5% šťavy z aloe. Balenie 1000 ml. Spokojné recenzie. Nízka cena.


 

Jablčný ocot

Rovnako ako iné druhy octov, aj jablčný ocot má v sebe potenciál bojovať s baktériami a vírusmi. Pomáha čistiť póry do hĺbky, má antibakteriálne účinky a obnovuje prirodzené pH pokožky. Pravidelné potieranie infikovaných miest zmierňuje tvorbu kožného mazu a môže prispieť k zničeniu baktérií spôsobujúcich akné. Jeho veľkou prednosťou je aj schopnosť zjemňovať existujúce vrásky a tiež i jazvičky po akné.

Echinacea

Echinacea purpurea patrí k tým liečivým rastlinám, ktoré sa používajú vo voľne dostupných lekárenských prípravkoch podporujúcich imunitu a obranyschopnosť. Má protizápalové, antibakteriálne a čistiace účinky. Čaje obsahujúce echinaceu sa používajú na zlepšenie činnosti obličiek, lymfatického systému a pre podporu uvoľňovania toxínov z tela. Ako je známe – práve zamorenie tela škodlivinami sa môže prejaviť aj vo forme vyrážok a zápalov kože. Kozmetické produkty obsahujúce echinaceu upokojujú problematickú, zápalovú a pórovitú pleť.


TIP:Krém na akné, začervenanie pleti a kožné mykózy s echinaceou. Balenie 75 ml. 100% prírodné zloženie, bez konzervantov


 

Rozmarín

Extrakty z rozmarínu sa môžu popýšiť svojim antibakteriálnymi a antimykotickými vlastnosťami. Hodí sa na mastnejšiu pokožku so sklonom k akné, zlepšuje cirkuláciu krvi v podkoží, a tak dochádza k rýchlejšej regenerácii buniek. V domácom prostredí si jednoducho pripravíte osviežujúce čistiace a voňavé tonikum:

  1. 6 – 8 vetvičiek rozmarínu vložte do šálky a zalejte mierne teplou vodou.
  2. Nechajte vychladnúť a vetvičky vyberte.
  3. Pomocou vatových tampónikov alebo za asistencie rozprašovača naneste na očistenú pokožku (bez make-upu) a nechajte pleť voľne uschnúť.

 

...

Žiadne komentáre