Zdieľaj

Vrásky nemá nikto rád a obzvlášť ženy. Aj keď sa nájdu také, ktoré tvrdia, že sa za svoje vrásky nehanbia a sú na ne hrdé snažia sa ich minimalizovať kým sa dá. Vrásky sú vraj prvým znakom toho, že staroba sa blíži. No ale ktorá zo žien sa cíti byť stará? Žiadna a práve preto sa snažíme vráskam vyhnúť.

Vrásky a vek

Vrásky sa na pleti môžu objaviť aj v mladom veku. Dôvodov ich vzniku je niekoľko. Môže byť za tým dehydratácia, nevhodná strava, nedostatok živín v pokožke či poveternostné vplyvy. Aj keď ich tvorbu nezastavíme môžeme ju oddialiť. A ak sa už nejaká tá vráska objaví môžeme sa jej zbaviť. Chcete vedieť ako na vrásky? Poradíme vám.

Vznik vrások

Najčastejšie vrásky vznikajú dehydratáciou pokožky. Koža nemá dostatok vlhkosti, čím stráca pevnosť a pružnosť. Pleť je ochabnutá, ovisnutá a začínajú sa tvoriť vrásky. Prvé si všimneme vrásky pod očami a okolo nich. Jemné vejáriky tenkých čiarok okolo očí si všimneme len pri dôkladnejšom pohľade. Práve miesto okolo očí najviac zaťažujeme mimikou. Ani si neuvedomujeme ako často žmúrime, alebo sa mračíme čím sa pokožka okolo očí namáha. Pripočítajte si k tomu slnečné žiarenie , fakt, že práve táto časť pokožky je najtenšia a nedostatočnú starostlivosť o pleť a vrásky sa vám objavia aj v 25 – 30 veku života.

Vrásky okolo očí nie sú jediným miestom, kde sa s týmto kozmetickým problémom stretnete. Môžu sa objaviť aj vrásky na čele, alebo hlbšie vrásky nad hornou perou. Zbaviť vrások sa dá, ak viete ako na to.

Kyselina hyalurónová – zabraňuje tvorbe vrások

Nedostatok hydratácie vedie k ochabnutiu pokožky a strate elasticity. Potrebnú vlhkosť v koži zaisťuje kyselina hyalurónová, ktorá svoj objem vďaka vode dokáže zväčšiť tisícnásobne. Túto látku telo produkuje samé, ale len kým sme mladí. Postupne sa tvorba kyseliny hyalurónovej znižuje a jej prvý nedostatok sa prejaví práve na pokožke. Pleť už nie je vypnutá, hladká a jemná. Suchá pleť môže mať sklon k podráždeniu, tvorbe ekzémov a vrások.

 Doplnením kyseliny hyalurónovej jej vrátite pevnosť a pružnosť. Hyalurón prenikne do vrstiev pokožky a nasiakne vodu. Zväčší svoj objem a pleť vypne a vyhladí. Tenšie vrásky sa vyplnia a zmiznú a tie hlbšia sa viditeľne zjemnia.

Druhy kyseliny hyalurónovej

Existujú dva druhy kyseliny hyalurónovej. Vysokomolekulová a nízkomolekulová. Rozdiel medzi nimi je v mieste ich účinku.

Vysokomolekulová kyselina hyalurónová – molekula hyalurónu je dosť veľká a dostane sa len do vrchných vrstiev pokožky – účinkuje len na jej povrchu. Odstráni vrásky na povrchu a dodá pokožke potrebnú vlhkosť.

Nízkomolekulová kyselina hyalurónová – tento typ kyseliny obsahuje malé molekuly, ktoré prejdú aj do hlbších vrstiev kože. Pokožka je tak hydratovaná v takmer všetkých vrstvách a výsledný efekt je viditeľnejší a aj trvácnejší.

Ak ste sa rozhodli siahnuť po kozmetických prípravkoch zaobstarajte si tie, ktoré obsahujú oba druhy tejto hydratačnej zložky. Pleť bude mať dostatok hydratácie, bude vypnutejšia, hladšia a bez vrások. Ak vás trápia hlboké vrásky na čele, alebo jemné vrásky okolo očí skúste prípravky s hyalurónom. Kyselina hyalurónová môže byť tou najlepšou voľbou na hydratáciu pleti a následné odstránenie vrások.

Kolagén – odstráni vrásky

Kolagén sa v ľudskom organizme vyskytuje v značnej miere v šľachách, kĺbnych puzdrách, chrupavkách, očnom sklovci a v pokožke. Vďaka kolagénu sa naše kĺby môžu hýbať bez toho aby sa o seba treli jednotlivé kosti a dochádzalo k ich poškodeniu. Kolagén je dôležitou zložkou v našom pohybovom aparáte. Platí o nej ale to isté ako o kyseline hyalurónovej. Čím sme starší tým menej kolagénu náš organizmus produkuje a keďže je dôležité aby sme sa mohli hýbať telo túto látku presúva do orgánov, ktoré sú dôležitejšie než pevná a pružná pokožka bez vrások na tvári.

Nedostatok kolagénu sa prejavuje v celom organizme. Lámanie nechtov, vypadávanie vlasov, ktoré strácajú lesk a vitalitu, bolesti chrbta či kĺbov pri pohybe, strata svalov, zhoršenie zraku,…. to všetko môžu byť príznaky nedostatku tejto bielkoviny.

Kolagén a hydratácia

Kolagén je závislí od vody. Bez dostatku vlhkosti sa stráca. V pokožke je spolu  s elasténovými vláknami zodpovedný za jej pružnosť a pevnosť. Nedostatok hydratácie vedie k rozpadu kolagénu a strate pevnosti väzieb medzi jednotlivými elasténovými vláknami. Ak dodáte pokožke dostatok vlhkosti kolagén bude svoju úlohu plniť na jednotku kým ho bude dostatok. Keď je kolagénu v koži menej, prípadne začínate mať problémy s kĺbmi môžete ho dopĺňať vo doplnkov stravy.

Druhy kolagénu

Pokiaľ ide o vrásky na tvári najčastejšie ľudia siahnu po kolagéne v krémoch a sérach. Takto sa doplní kolagén v pokožke na jej povrchu. Pokiaľ ale chcete získať dostatok kolagénu aj v hlbších vrstvách kože je vhodné kombinovať kolagén v prípravkoch na pleť s výživovými doplnkami s obsahom kolagénu.

V ľudskom tele je niekoľko druhov kolagénu. Iný typ kolagénu je v pokožke a kĺboch, iný v chrupavkách, atď. Celkovo je v našom tele až 11 druhov tejto bielkoviny. Vybrať si výživový doplnok so správnym typom kolagénu môže byť preto niekedy problém. Na trhu sa najčastejšie stretnete s dvoma – natívny a hydrolizovaný.

Natívny kolagén

Natívny, alebo prírodný (čistý) kolagén je veľká molekula, ktorú tvorí množstvo aminokyselín. Problémom tohto typu je jeho ťažšia stráviteľnosť. Ak sa natívny kolagén nachádza v krémoch a iných kozmetických prípravkoch môže byť problém s jeho prienikom do pokožky. Dostane sa len do jej vrchných vrstiev.

Hydrolizovaný kolagén

Hydrolizovaný kolagén sa vyrába z natívneho kolagénu, ktorý sa štiepi. Štiepením molekuly kolagénu vznikajú menšie reťazce aminokyselín – kolagénové peptidy. Tieto peptidy sú rozpustné vo vode a pre ľudský organizmus ľahšie stráviteľné. Hydrolizovaný kolagén v krémoch a sérach na pleť sa do pokožky ľahšie vstrebe a dostane sa aj do jej hlbších vrstiev.

Kombináciou krému s kolagénom a užívaním doplnkov výživy s touto látkou môžete hladinu kolagénu v organizme udržať na optimálnej hranici.

Anti-aging – peptidy

Anti-aging je vedy, ktorá sa zaoberá procesom starnutia organizmu. Hlavnou úlohou tejto vedy je oddialiť prejavy starnutia a preto niet divu, že po poznatkoch z týchto výskumov siahli práve kozmetické spoločnosti. Jednou z látok, ktoré proces starnutia spomaľujú a odďaľujú sú peptidy.

Ak ste ešte nepočuli o peptidoch v kozmetike asi vám ušlo pár noviniek v tejto oblasti. Peptidy sú krátke reťazce aminokyselín, ktoré keď sa dostanú do organizmu dokážu v ňom naštartovať regeneráciu buniek a produkciu niektorých látok.

Vyhlaďte vrásky s peptidmi

Existujú desiatky druhov peptidov, ktoré priaznivo ovplyvňujú produkciu kolagénu, kyseliny hyalurónovej, koenzýmu a ďalších dôležitých látok v tele. Zvýšia vitalitu pleti, zlepšia jej obranyschopnosť, dodajú jej potrebnú vlhkosť a zároveň zabránia jej úniku. Môžu zlepšiť cirkuláciu krvi, čím sa do pokožky dostanú potrebné vitamíny a mineráli, majú antioxidačné účinky a môžu zbaviť pleť toxínov a iných škodlivých látok, čím sa pokožka rozžiari a rozjasní.

Peptidy sa nachádzajú v rôznych krémoch, fluidoch, sérach a ampulkách určených na starostlivosť o pleť. Všímajte si zloženie produktu a v závislosti od množstva a druhu peptidov si vyberte taký, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Druhy peptidov

Existuje veľké množstvo peptidov. Medzi tie najúčinnejšie a najčastejšie používané v kozmetike patria:

Matrixyl 3000 – zbaví pleť jemných aj hlbších vrások, oddiali ich tvorbu, zvyšuje produkciu kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Priaznivo vplýva na regeneráciu buniek pokožky. Účinky sú takmer okamžité

Syn-Coll – urýchľuje hojenie a zlepšuje prekrvenie pokožky. Zvyšuje tvorbu kolagénú a zabraňuje jeho strate.

Vinci 02 – ak vás trápia vrásky okolo pier mali by ste siahnuť po tomto peptide. Okrem regenerácie buniek má aj tzv. vyplňujúce účinky a ak túžite po plných perách mohol by vám k tomu dopomôcť.

Regu-Age – ochráni pleť pred UV žiarením, zvyšuje prietok v lymfatických cestách čím sa pleť zbaví toxických látok. Zmierňuje tvorbu opuchov a vznik tmavých kruhov pod očami. Bráni rozpadu kolagénu a prirodzene zvyšuje vlhkosť pokožky.

Kmeňové bunky na vrásky

Kmeňové bunky v kozmetickom priemysle pochádzajú z rastlinných výťažkov. K odstráneniu vrások a celkovému omladeniu tváre sa využívajú dve zložky, ktoré sa v kmeňových bunkách nachádzajú

  • rastový faktor – zvyšuje delenie buniek, podporuje produkciu kolagénu a elasténu a podieľa sa na tvorbe nových kožných buniek.
  • proteíny – vplývajú na delenie buniek.

Obe zložky spolu predlžujú životnosť ľudských kmeňových buniek, vďaka čomu si pokožka udrží dlhšie mladistvý vzhľad. Podporou regenerácie a produkcie buniek pokožku vypínajú a zjemňujú.

Ako na vrásky doma

Zbaviť sa vrások na tvári môžete aj doma. Možno sa ich nezbavíte úplne, ale môžete sa aspoň pokúsiť ich minimalizovať. Stačí dodržiavať pár zásad a vrásky okolo pier, na čele, či okolo očí sa môžu zjemniť alebo stratiť. Správnou starostlivosťou o pokožku sa nezbavíte len vrások, môžete získať krásnu pleť plnú vitality, energie a sviežosti.

Strava

Vhodná strava má vplyv nie len na vašu postavu, zdravie ale aj na pleť. Nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré sú pre udržanie pevnej a pružnej pokožky dôležité inak než stravou nezískate.

Potraviny, ktoré neprospievajú vášmu tráveniu a vašej postave neprospievajú ani vašej pokožke. Upchávanie ciev zlým cholesterolom môže viesť k zníženiu prietoku krvi. Dôležité živiny sa tak nedostanú tam kde ich treba. Pokožka stráca sviežosť, znižuje sa jej pružnosť a je náchylná na tvorbu ekzémov.  Pokúste sa zbaviť, alebo aspoň obmedziť aktivity, ktoré podporujú tvorbu vrások – fajčenie, alkohol, stres, UV žiarenie,…

Vhodná strava by mala obsahovať

  • proteíny (v kefíre, ľanových semiačkach,…) – zvyšujú tvorbu kolagénu
  • Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny (morské ryby) – zvyšujú pružnosť pokožky
  • Vitamín C – zvyšuje pevnosť väzieb medzi molekulami kolagénu, zvyšuje obranyschopnosť pokožky
  • Vitamín E – zabraňuje starnutiu pokožky vplyvom UV žiarenia, zabraňuje dehydratácii pleti a zachytáva voľné radikály.

Určite by ste sa mali vyhnúť nadmernej konzumácii sacharidov (cukrov), ktoré rozkladajú kolagén.

Masáž

Masáž tváre zlepší prietok krvi v cievach a dopomôže k odplaveniu škodlivých látok v pokožke. Zvýši sa regenerácia kožných buniek, prísun vlhkosti a v neposlednom rade zlepšíte prietok lymfatických a krvných ciev.

Na masáž tváre môžete ísť do kozmetického salóna, ale môžete si ju dopriať aj doma. Na masáž môžete použiť kozmetické prípravky proti vráskam, na hydratáciu pleti, alebo krém s vitamínmi.

Tvárová gymnastika

Venujete sa cvičeniu? A venujete sa aj precvičovaniu tvárových (mimických) svalov? Ak na ne zabúdate svaly ochabujú a pokožka stráca pružnosť. Tvárová gymnastika môže spevniť kontúry vašej tváre, zvýrazniť líca, zmierniť tvorbu vrások, spevniť viečka a zdvihnúť aj ovisnuté kútiky úst.

Cvičením sa začnú tvoriť svaly, ktoré vypnú pokožku. Platí to aj pri tvárovej gymnastike. Aj ten najmenší nárast svalovej hmoty na tvári bude mať za následok vyhladenie vrások .

Masky na pleť

Maskou na pleť z bežných surovín, ktoré máte isto doma môžete tvorbu vrások zmierniť.

Banán

Ošúpte zrelý banán a vidličkou ho roztlačte. Následne naneste na pleť, na miesta kde sa začínajú tvoriť vrásky a nechajte 30 minút pôsobiť. Banánová kúra dodá pokožke dôležité vitamíny.

Uhorka

Očistite čerstvú uhorku a rozmixujte ju v mixéri. Zmiešajte ju s bielym jogurtom v pomere aby vznikla zmes s konzistenciou pasty. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť. Uhorka má na pokožku hydratačné účinky a vy tak touto maskou zabránite strate vlhkosti a tvorbe vrások.

Vaječný bielok

Najlepší účinok na zbavenie sa vrások má vaječný bielok. Má sťahujúce účinky, ktoré môžete využiť na odstránenie vrások.  Bielok môžete zmiešať s inými surovinami čím získate výživnú masku na pleť.

  • avokádo – zmiešajte bielok s roztlačeným avokádom – avokádo pleť zjemní a bielok ju spevní a vyhladí
  • aloe vera – vytlačte z listov aloe vera gél, zmiešajte s bielkom a pridajte lyžicu ovsených vločiek. Aloe obnovuje pružnosť pokožky
  • mrkva – nastrúhanú mrkvu zmiešajte s bielkom. Získate prírodný peeling, ktorý dodá pleti potrebné vitamíny, minerály a zmierni jemné vrásky.

Peeling aj na vrásky

Peelingom odstránite odumreté bunky na povrchu pokožky. Výsledok bude jemnejšia, sviežejšia a jasnejšia pleť. Zlepšíte cirkuláciu krvi a pokožka tak získa viac dôležitých živín. Ďalším plusom peelingu je, že umožní krémom, maskám a séram lepšie preniknúť do pokožky. Čistá pleť, bez mŕtvych buniek je schopná lepšie absorbovať účinné látky v kozmetických prípravkoch, ktoré sa tak dostanú aj hlbšie do pokožky.

Môžete použiť domáci peeling, ktorý si pripravíte z bežných surovín v domácnosti, alebo siahnete po kozmetickom peelingu z prírodných zložiek, ktorý pleť perfektne vyčistí a zároveň zmierni viditeľné vrásky.

Chemický peeling

Ak chcete hlbšie prečistenie pleti a výraznejšie zredukovanie vrások mali by ste podstúpiť chemický peeling. Na tento druh peelingu sa používajú rôzne špeciálne roztoky. Zväčša ide o rôzne kyseliny, ktoré pokožku do istej hĺbky narušia. Dôraz treba klásť aj na následnú starostlivosť, aby sa pokožka správne regenerovala. V závislosti od použitia roztoku chemický peeling môže odstrániť akné, zabrániť nadmernej produkcii kožného mazu, zbaviť pleť jemných až hlbokých vrások a jaziev.

Nakoľko ide o chemické roztoky je dobré zveriť sa ohľadom chemického peelingu do rúk odborníkov – dermatológov, alebo špecializovaných kozmetických salónov.

Hĺbkové čistenie pokožky

Ak vám peeling veľmi nepomáha môžete pleť vyčistiť kefkami na tvár. Takéto čistenie pleti je niekoľko násobne účinnejšie než použitie klasického domáceho peelingu. Skôr ako siahnete po tejto metóde prezrite si recenzie a názory na konkrétne kefky. Nie každému vyhovujú, čo môže byť aj váš problém.

Kozmetické ošetrenie

Vrások sa môžete zbaviť aj rôznymi kozmetickými procedúrami. Skôr ako sa pre niektorú z nich rozhodnete je dobré to konzultovať s dermatológom.

Botulotoxín – o aplikovaní botulotoxínu už asi počul každý, kto sa chcel zbaviť vrások. Táto látka zablokuje prenos nervového vzruchu do svalu čím sa zabráni prehlbovaniu vrások. Tie sa postupne začnú vyhladzovať. Konkrétnym svalom na istý čas už nepohnete. Efekt trvá 3 až 4 mesiacov. Ak procedúru zopakujete trvácnosť efektu sa zvýši na 5 až 10 mesiacov. Najlepšie výsledky dosiahnete ak botulotoxín skombinujete s injekciami s výplňou či iným kozmetickým ošetrením.

Injekcie – injekčne sa do miesta, kde sa tvoria vrásky vnesie výplň, ktorá pokožku vypne. Hlboké vrásky sa po takomto zákroku zjemnia. Výsledný efekt trvá 6 až 48 mesiacov. Ako výplň sa najčastejšie používa kyselina hyalurónová.

Ultrazvuk, rádiofrekvencia – táto metóda je výborná ak vás trápia hlbšie vrásky nad hornou perou. RF (rádiofrekvencia) a aj ultrazvuk pôsobia v hlbších vrstvách pokožky. Tkanivo sa mierne zahreje, čím sa kolagénové a elasténové vlákna zmrštia vďaka čomu sa pokožka napne.

Laser – najobľúbenejšie ošetrenie pokožky na redukciu vrások. V koži spúšťa proces hojenia čím sa začína prirodzene vytvárať nový kolagén a elasténové vlákna.

Poslednou možnosťou ako sa zbaviť vrások sú plastické operácie. Ide o rozsiahlejší zákrok pre organizmus a vyžaduje si dlhší čas na rekonvalescenciu. Nejde však o trvalý efekt a vrásky sa znovu objavia.

Rada na záver

Zabrániť tvorbe vrások sa nedá, skôr či neskôr ich budeme mať všetci. Vhodnou starostlivosťou o pleť môžete ale tvorbu vrások minimalizovať alebo oddialiť. Všímajte si svoju tvár ešte skôr ako sa na nej objavia prvé vrásky. Doprajte jej dostatok živín, nezanedbávajte jej dôkladné čistenie a zbytočne ju nezaťažujte toxickými látkami.

Pokiaľ je to možné dajte prednosť prírodným kozmetickým produktom pred kozmetikou, ktorá obsahuje množstvo chemikálií.

...

Žiadne komentáre