Zdieľaj

Vrásky okolo očí – ako sa ich zbaviť? Skôr či neskôr sa týkajú každého z nás. Ak sa k ním pridajú aj časté ranné opuchy alebo tmavé kruhy pod očami, určite nebudete so svojim výzorom spokojní. Starnutie pokožky sa zastaviť nedá, tento proces však vhodnou starostlivosťou môžete spomaliť. Čo musíte urobiť, aby okolie vašich očí vyzeralo sviežo a mladistvo? Prečítajte si naše jednoduché domáce recepty a rady, s ktorými bude váš pohľad opäť raz krajší.

Prečo sa vrásky okolo očí objavujú tak skoro?

Nie je žiadnym prekvapením, keď sa u vás prvé vrásky okolo očí objavia už okolo veku 25 rokov. Okolie očí je špecifické svojimi vlastnosťami, častým namáhaním a nedostatočnou starostlivosťou sa vysiľuje a prejavuje sa to aj na zhoršenej kvalite pružnosti a pevnosti pokožky okolo očí.

Základné fakty, ktoré by ste o pokožke okolo očí mali vedieť:

  • Pokožka okolo očí je trikrát tenšia ako na zvyšku tváre.
  • Nie sú v nej žiadne mazové ani potné žľazy.
  • Má zvýšené sklony k dehydratácii – rýchlo stráca vodu.
  • Pod vplyvom mimických svalov patrí k najčastejšie namáhanej časti pokožky tváre.
  • Je najviac vystavená vonkajšiemu prostrediu, poveternostným podmienkam, znečisteniu a slnečnému žiareniu.
  • Starostlivosť o pokožku okolo očí je často nedostatočná až žiadna alebo dokonca poškodzujúca (časté trenie a šúchanie očí, nesprávny spôsob odličovania).

Všetky tieto skutočnosti prispievajú k tomu, že pokožka okolo očí je výrazne citlivejšia a náchylnejšia na predčasné starnutie a vznik vrások. Značne sa na nej prejavuje aj vaša životospráva, únava a nedostatok spánku. So správnou starostlivosťou v podobe očných krémov, gélov alebo emulzií môžete začať už od veku 20 rokov, samozrejme vždy s prípravkami vhodnými pre váš typ pleti a vekové určenie.

5 domácich tipov, ako sa zbaviť vrások okolo očí

Ako sa starať o pokožku okolo očí? Je viacero domácich receptov a rád, s ktorými sa môžete jednoducho pustiť do prevencie proti vzniku nových vrások alebo môžete skúsiť vyhladiť existujúce. Ich hlavný prínos spočíva v tom, že:

  1. Dodaním dostatočnej hydratácie a tej správnej výživy predchádzate vzniku nových vrások.
  2. Stimulovaním tvorby kolagénu a elastínu dôjde k vyplneniu kožných rýh už existujúcich vrások. Pleť bude pôsobiť vyhladenejšie.
  3. Masírovaním tejto oblasti zlepšíte cirkuláciu krvi a predídete vzniku opuchnutých vačkov.

Kvalitný olivový alebo kokosový olej

Začnime úplne jednoducho. Oba oleje sú bohaté na vitamíny A, E, sú zdrojom antioxidantov a teda pôsobia proti voľným radikálom. Okrem toho majú široký rad antibakteriálnych a antivírusových účinkov – priaznivo pôsobia aj na zlepšenie pokožky so zápalovými procesmi. Dodávajú pokožke úžasnú prospešnú hydratáciu a takáto vyživená pokožka starne pomalšie.

Zaobstarajte si kvalitný BIO olej a vyskúšajte tento účinný postup masáže z videa. Pri masírovaní 2-3 krát týždenne bude výsledkom svieže a zdravšie vyzerajúce očné okolie.

Aloe Vera

Pestujete doma Aloe vera? Ak áno, jej rozmanité a prospešné účinky pre pokožku isto už dávno poznáte (napr. ako prvá pomoc pri spálení slnkom). Ak nie, odporúčame vám si túto rastlinku so silnými dužinatými listami zaobstarať. Dužina z jej listov obsahuje kyselinu jablčnú, ktorá pomáha predchádzať vzniku vrások, pretože zlepšuje elasticitu pokožky. Už malé množstvo dokáže zredukovať tvorbu vrások a pomôcť vyhladiť už existujúce vrásky.

Odrežte kúsok z dužinatého listu Aloe vera (3-4 cm), odstráňte vrchnú vrstvu a lyžičkou vyberte gélovitú dužinu. Bruškami prstov ju naneste na očné okolie a nechajte 15-20 minút pôsobiť. Potom opláchnite vlažnou vodou.

Účinok umocníte, ak zmiešate čajovú lyžičku gélu z Aloe vera s obsahom jednej kapsule vitamínu E. Tak získate výbornú vzpruhu a doslova výživovú „bombu“ pre oslabenú pokožku okolia očí.

Ak neviete ako sa o aloe starať, máme pre vás TIP – praktický 100 ml gél s obsahom až 93% Aloe vera nájdete TU.

Alebo vyskúšate, aký účinok bude mať spolu Aloe Vera a olivový olej?

Vaječný bielok, med a smotana

Tento kozmetický zázrak poznajú už naše staré mamy, takže o účinnosti a prospešnosti trojice bežných domácich surovín nemusíte pochybovať. Vajce obsahuje dôležité proteíny a vitamíny, ktoré zlepšujú celkový stav pokožky, chránia ju a dodávajú výživu. Konkrétne vaječný bielok dokáže pokožku vypnúť už počas doby nanesenia masky. A hoci po zmytí tento efekt ustúpi, pri pravidelnej aplikácii budete po čase vidieť úspešnú zmenu – vrásky budú menej nápadné a pokožka vyhladenejšia.

Ako na to? Vyšľahajte jeden vaječný bielok na sneh, opatrne pridajte jednu polievkovú lyžicu kyslej smotany a pár kvapiek medu. Zmes premiešajte a vklepkávaním naneste na pokožku okolo očí. Ak vám z tohto množstva zvýši (čo určite áno), pokojne môžete bielkovú zmes naniesť aj na celú tvár, nechajte pôsobiť kým zaschne a potom opatrne zmyte pod studenou vodou.

Banán a vidlička

Banán je ovocie plné najrôznejších vitamínov a minerálov a pre ľudské telo má výrazný pozitívny prínos. Rovnako tak aj pre vlasy alebo pokožku. Je bohatý na vitamíny A a E, ktoré sú známe tým, že pôsobia preventívne proti vzniku vrások a starnutiu pokožky.

Stačí ak vidličkou popučíte polovicu banánu a aplikujete na okolie očí. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, dôkladne zmyte a je to. Žiadne štípanie, žiadne sčervenanie.

Ak sa chcete s ingredienciami trošku pohrať – môžete pre kvalitnú hydratáciu pridať 1 polievkovú lyžicu jogurtu a živinami nabitý med a tak, ako v predchádzajúcom prípade, získate jednu z najúčinnejších domácich pleťových masiek. Alebo zameňte med za pár kvapiek citrónu – takúto variantu však nepoužívajte častejšie ako 1 krát týždenne.

A aby sme nezabudli, veľmi dobre na vrásky okolo očí spolu funguje aj banán a avokádo – zmiešané v jemné pyré.

Vrásky okolo očí – Stará známa uhorka trošku inak

Všetci poznáme kolieska šalátových uhoriek na očiach. Rýchla pomoc po prebdenej noci, na unavené a opuchnuté oči. Uhorka obsahuje dôležitý antioxidant – vitamín C, obsiahlu skupinu vitamínov B, cenné bielkoviny, ktoré hoja pokožku a mnoho dôležitých minerálov. Navyše ak sú plátky vychladené, účinne zmierňujú opuch. Ako si však môže poradiť s vráskami okolo očí? Uhorka, ktorá dodáva pokožke dôležitú hydratáciu, bude potrebovať ešte dvoch pomocníkov – mätové lístky a zelený čaj.

Mäta pôsobí ako vzpruha, ktorá osviežuje a povzbudzuje pokožku a má silné protizápalové účinky. Zelený čaj pre vysoký obsah katechínov (silných antioxidantov) chráni pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi, spomaľuje starnutie pleti a výrazne zlepšuje elasticitu tkaniva.

Budete potrebovať

– polovicu šalátovej uhorky

– 4-5 čerstvých mätových lístkov

– silný vyluhovaný zelený čaj (stačí ak vrecko zeleného čaju zalejete maximálne 100 ml horúcej vody)

Uhorku musíte očistiť od šupky a zrniek. Nakrájajte ju nadrobno a spolu s lístkami mäty vložte do mixéra (môžete použiť tyčový mixér, smoothie mixér, …). Prilejte 50 ml vychladeného zeleného čaju. Zmixujte tieto ingrediencie do hladkej kaše – pyré, naneste na pokožku v okolí očí a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Potom dôkladne opláchnite.

Ak pridáte 100 ml zeleného čaju (alebo aj viac) vznikne redšia zmes, do ktorej môžete namočiť okrúhle vatové tampóny. Tie potom po vytlačení prebytočnej šťavy priložte na oči a nechajte pôsobiť. Túto zmes môžete v uzatvorenej sklenenej nádobe aj uskladniť do chladničky a na najbližšie 2-3 dni máte antivráskovú kúru na okolie očí po ruke.

...

Žiadne komentáre