Zdieľaj
chemický peeling čo to je

Chemický peeling zažíva po dvadsiatich rokoch svoj návrat na scénu kozmetických ošetrení. Na istú dobu ho z hry vyradili moderné laserové ošetrenia, ale výskum pokročil, účinné látky sa vylepšili a tak sa už nemusíte obávať najhorších scenárov a predstáv, ako sa vám úplne ošúpe pleť a ste na niekoľko dní mimo bežné fungovanie.

Čo je to chemický peeling, ako funguje a pre koho je určený? Môžete ho podstúpiť aj doma? Čítajte ďalej a vytvorte si obraz.

Čo je chemický peeling?

Chemický peeling zahŕňa aplikáciu špeciálnych roztokov na oblasť tváre, krku, dekoltu, chrbta alebo rúk s cieľom odstrániť najvrchnejšiu a najviac poškodenú vrstvu pokožky, aby jej miesto zaujala nová, jemnejšia a hladšia koža bez výrazných poškodení. Na rozdiel od mechanického peelingu preniká aj do hlbších štruktúr pokožky.

Patrí medzi neinvazívne postupy v estetickej dermatológii. Má široký záber pôsobenia a účinkov, preto ho možno aplikovať na pleť mladú (obdobie puberty, od 12 rokov – liečba akné, odstránenie prebytočného mazu), až po vysoký vek (pri vhodnej koncentrácii na vyhladenie vrások, zmiernenie stareckých škvŕn, …).

Správne prevedený chemický peeling

  • redukuje vrásky okolo očí a úst;
  • minimalizuje vrásky a pigmentové škvrny spôsobené opaľovaním / slnečným žiarením;
  • zlepšuje stav mierne až stredne hlbokých jaziev;
  • zbavuje pleť rôznych druhov akné;
  • redukuje farebné nezrovnalosti, starecké škvrny, pehy, znižuje viditeľnosť linea negra (zvislá tmavá čiara na bruchu, ktorá sa objavuje počas tehotenstva);
  • zlepšuje celkový vzhľad pokožky, zjednocuje tón pleti.

Typy chemických peelingov

Roztoky, ktoré sa používajú na tento typ peelingu sú rôznej sily a koncentrácie v závislosti od toho, koľko vrstiev kože majú spracovať a ako hlboko majú pôsobiť.

V estetických centrách sa pre tieto potreby používajú:

Na pokožku sa aplikujú ovocné kyseliny v rôznych koncentráciach, ktoré ju do istej hĺbky rozrušia. Po ošetrení je dôležité správnym spôsobom pokožku zregenerovať. Výsledkom je pokožka hladšia a jemnejšia, zlepší sa elasticita kožných vlákien, celková hydratácia, odstráni sa prebytočný maz. Opakované ošetrenia môžu priniesť zlepšenie štruktúry pokožky a pôsobiť proti prejavom starnutia (ovocné kyseliny sú plné antioxidantov).

  • Kyselina trichlóroctová (TCA) – na stredný až hlboký chemický peeling, do hĺbky 0,45mm až 0,6mm

Roztoky z kyseliny trichlóroctovej si môžu poradiť z výraznejšími vráskami, pigmentovými, či stareckými škvrnami. Používajú sa na oblasti, ktoré boli dlhodobo vystavované slnku. Peelingovú procedúru možno aplikovať cielene na problematické oblasti a tak od výraznejšieho zásahu ochrániť ostatnú časť pokožky.

  • Kyselina karbolová (fenol) – na hlboký chemický peeling

Pre istú mieru toxicity je používaná len veľmi málo, až vôbec. Hoci si dokáže poradiť aj s hlbokými jazvami a vráskami, jej aplikácia je bolestivá, regenerácia sprevádzaná výrazným odlupovaním a sčervenaním kože a na tmavšom fofotype pleti zanecháva biele škrvny.

 

Príprava a priebeh na chemický peeling

Rozhodnete ste sa, že absolvujete chemický peeling pod odborným vedením s použitím alfa hydroxy kyselín (ovocných kyselín) pre pokožku hladkú, jemnú a pre elimináciu škvŕn, ktoré vám zostali po lete.

chemický peeling

Najvhodnejšími obdobiami pre túto procedúru sú jeseň a zima, pretože dôležitou súčasťou pri hojení vašej pokožky, je buď eliminovať pobyt na slnku alebo – ak sa nedá vyhnúť slnečnému žiareniu – používať kvalitné prípravky na slnečnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu.

Dva až tri týždne pred samotným peelingom sa odporúča pleť ošetrovať krémami so slabo koncetrovanými AHA kyselinami – fáza predprípravy. Počas zákroku, ktorý trvá 15-30 minút, v závislosti od veľkosti ošetrovanej oblasti, bude na vašu pleť nanášaný silný koncentrovaný roztok AHA kyselín (až 70%), ktoré sa nechajú pár minút pôsobiť a následne sa neutralizujú špeciálnym roztokom. Počas tejto masáže môžete cítiť slabé štípanie až pálenie. Po neutralizácii by mali v priebehu niekoľkých okamihov nepríjemné pocity ustúpiť. V domácom prostredí si na ošetrovanú oblasť môžete prikladať studené obklady.

Starostlivosť po chemickom peelingu

Po tejto procedúre musíte k svojej novej koži pristupovať citlivo a so všetkou starostlivosťou. Na 2. – 4. deň sa pokožka začne odlupovať. Pri povrchovom peelingu bude táto fáza síce minimálne viditeľná, ale i tak si musíte pokožku 2-3x denne natierať krémom, ktorý vám bol odporučený. (Pri hĺbkovom peelingu bude odlupovanie a sčervenanie výrazné a dlhšie trvajúce.) Vyhýbajte sa pobytu na slnku. Ak je to nevyhnutné, použite ochranné prípravky s SPF 30 a vyšším. Nová vrstva kože je náchylná na poškodenie a chemický peeling je náročným zásahom, preto jej na pár dní doprajte oddych (žiadny make-up, sauna, opaľovanie).

Radšej chemický peeling neskúšajte

– ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, trpíte kožnými alergiami a ekzémami, poruchami imunity, máte aktívny herpes, poškodenú vrstvu kože (rezná rana, popálenina, spálenina).

Možné nežiaduce účinky

  • pálenie, štípanie a odlupovanie pokožky,
  • neočakávané zmeny farby pokožky (biele miesta),
  • alergická reakcia,
  • bakteriálna infekcia novej vrstvy kože,
  • zjazvenie.

Chemický peeling nie je jednorazová ani lacná záležitosť

Pre dosiahnutie výsledkov sa procedúra musí niekoľko krát opakovať v pravidelných intervaloch (po 1-2 týždňoch). To koľkokrát to bude, záleží od kvality vašej pleti ( min. 3 krát). Dôležitý je aj váš zodpovedný prístup. Ak sa zabudnete o novú pleť po peelingu starať, môžete si privodiť viacero komplikácií. Ľudia, ktorí sa na chemický peeling odhodlali a riadili sa všetkými odporúčaniami od odborníkov, sa však svojich problémov s pleťou zbavili.

Ako to už často býva, tento trend sa z dermatologických centier preniesol do kozmetických salónov a následne až do kúpeľní. Cena za jedno ošetrenie od odborníka sa pohybuje od 20€ vyššie (pri objednaní na viac „sedení“ sa ponúkajú rôzne zľavy a výhodné ceny). Za 20€ si však môžete kúpiť vlastnú AHA kyselinu s neutralizérom (často pofidérny predaj na čierno) a výsledkom tak môže byť popálená pokožka a výrazné zjazvenie. Predpokladám, že ste postrehli aj to, že viacerí výrobcovia kozmetiky, majú vo svojom portfóliu krémy a séra s ovocnými kyselinami. Siahnite po nich na skúšku iba v tom prípade, ak uvádzajú koncentráciu AHA kyselín 10-12%. Ideálne, ak ich nájdete v lekárenskom sortimente (napr. výrobca NEOSTRATA, ISIS Pharma).

...

Žiadne komentáre