Zdieľaj
domáci peeling recepty

https://www.dotankoch.sk/MarkscrubkolekceDomáci peeling 4 krát inak

So zmenou počasia sa mení aj vaša pokožka. V lete vystavená slnečným lúčom sa občas až príliš leskla a ako spomienka na dovolenku vám zostalo zopár nových pigmentových škvŕn a výraznejších vrások. V chladnejších mesiacoch vás zase často potrápia suché miesta, pokožka je začervenaná, napnutá a málo hydratovaná. Ako obnoviť jej prirodzené funkcie? Ako zlepšiť jej kvalitu a vzhľad?

Odstraňovanie odumretých kožných buniek z povrchu pokožky by sa malo stať vašim pravidelným rituálom nielen z estetického hľadiska, ale predovšetkým, aby ste urýchlili bunkovú výmenu, ktorá prinesie celý rad výhod:

 • vytvorí sa nová vrstva kože, ktorá je hladká a jemná,
 • zlepší sa štruktúra, jemné vrásky sa vyhladia,
 • tón pleti sa zjednotí,
 • uvoľnením pórov predídete vzniku nového akné.

V našom článku nájdete tipy ako si pripraviť účinný domáci peeling patriaci do kategórie mechanický peeling. To znamená, že v ňom budú obsiahnuté jemné brúsiace (abrazívne) zložky, ktoré pomáhajú odstraňovať odumreté bunky pokožky. Takýto spôsob čistenia je vhodný pre suchú a normálnu pleť. Pri mastnej a aknóznej pleti je pri abrázii riziko prenesenia baktérii a nečistôt aj na ďalšie miesta.

Vlastnosti domáceho peelingu

 • ľahko dostupné domáce suroviny
 • jednoduchá príprava
 • prírodné zloženie
 • cenovo výhodný
 • šetrný a bezpečný

Prevláda mylný názor, že peelingom prispejete iba k zvýšenému masteniu pleti. Preto by ste sa pri výbere peelingu mali orientovať hlavne podľa typu vašej pleti a prevládajúcich problémov.

Dôležité upozornenie

Ak je vaša pokožka je veľmi citlivá, s alergickými alebo ekzematickými prejavmi, dôkladne zvážte použitie peelingu. Odporúča sa konzultácia s ošetrujúcim lekárom.

Najúčinnejšie peelingy pre tvár a telo

Nezabúdajte, že pokožka na tvári je omnoho tenšia ako pokožka na tele, potrebuje špeciálnu starostlivosť a citlivý prístup. Preto by abrazívne zložky v peelingoch na tvár mali byť čo najmenšej veľkosti. Peelingom odstránite odumreté povrchové kožné bunky, masírované miesta prekrvíte a pokožku zjemníte. Pamätajte, že na tvári by ste pri krúživých pohyboch nemali vyvíjať príliš silný tlak. Vyhnete sa tak začervenaniu a poškodeniu vašej pleti.


Kávový peeling

Káva, resp. pomleté kávové zrná sú obľúbenou, jednoduchou a účinnou ingredienciou nielen v kuchyni, ale aj pri príprave rôznych kombinácii domácich peelingov. A nestrávite pri tom ani veľa času.

Potrebujete:

 • 1 kávovú alebo 1 polievkovú lyžicu(PL) kávy (podľa veľkosti oblasti, na ktorú chcete peeling použiť)
 • neparfumované, neutrálne pleťové mlieko alebo ľahký krém;
 • obľúbený sprchový gél, ak sa chystáte do sprchy.

V malej nádobke rozmiešajte mleté kávové zrná s malým množstvom krému a krúživými pohybmi vmasírujte. Krémovú zmes opláchnite, pleť jemne osušte. Ak sa sprchujete, peelingovú zmes pripravíte expresne rýchlo – stačí spojiť mletú kávu a malé množstvo sprchového gélu a aplikovať na telo. Ak vás trápi strie a celulitída – vyskúšajte svoju pokožku zjemniť práve týmto typom peelingu

TIP !
Pozrite si najlepší kávový peeling – Chcem vedieť viac

Cukrový peeling

Môže byť niečo jednoduchšie ako peeling z cukru? Spojte:

1 lyžicu kryštálového cukru s rovnakým množstvom pleťového krému (telového mlieka, sprchového gélu, olivového oleja, jogurtu – princíp je stále rovnaký). Premiešaním sa vytvorí jemne „brúsiaca“ konzistentná zmes, ktorú krúživými pohybmi nanášajte na tvár alebo telo. Nezabudnite dôkladne opláchnuť.

Domáci peeling z medu a zeleného čaju

Potrebujete:

 • vylúhovaný zelený čaj
 • med
 • kryštálový cukor

Zložky v pomere 1:1:1.

Tento peeling má výrazne antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré plynú z dobre známych vlastnosti medu a zeleného čaju.

Vylúhujte silný zelený čaj (1 vrecúško zaliať malým množstvom horúcej vody). Odoberte 1 polievkovú lyžicu do misky, nechajte vychladnúť. Pridajte 1 PL cukru, opatrne premiešajte a po spojení pridajte 1 PL medu. Med má výborne hydratačné účinky práve pre suché miesta na vašej pokožke. Túto silnú trojku môžete rozšíriť aj o čajovú lyžičku zomletej kávy. Po aplikovaní zmes z pokožky dôkladne umyte. Pravidelným používaním môžete získať pleť čistú, sviežu, vyživenú, bez zapálených miest a bez náchylnosti k tvorbe akné.

Domáci peeling z ovsených vločiek

Prípravky obsahujúce ovsené vločky poskytujú úľavu podráždenej a suchej pleti, upokojujú pokožku a zastavujú svrbenie. Je viacero spôsobov, ako využiť tieto ich vlastnosti v domácom prostredí:

 • zmiešajte jednu polievkovú lyžicu podrvených ovsených vločiek s 1 PL neutrálneho telového mlieka; ALEBO
 • skombinujte podrvené ovsené vločky, olivový olej a med (všetko v rovnakom množstve) a získate výživný, upokojujúci a zvlhčujúci domáci prípravok; ALEBO
 • spojte podrvené ovsené vločky s trochou mlieka a so štipkou sódy bikarbóny – výsledkom bude pokožka vyhladená a hydratovaná do hĺbky.

Je len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. S frekvenciou peelingu to netreba preháňať, stačí raz za jeden až dva týždne – podľa vašich potrieb. Je dôležité, aby ste si po peelingu pleť dôkladne umyli čistou vodou, jemne osušili čistým uterákom a ošetrili neagresívnym výživným krémom.

...

Žiadne komentáre