Zdieľaj

Sóda bikarbóna má mnoho kladných účinkov, pomôže napraviť trávenie, je výborným pomocníkom v kuchyni a pomôže nám aj s upratovaním. Mnoho žien po sóde bikarbóne siaha aj keď chcú upraviť svoju hmotnosť a schudnúť.

Zbavte sa kíl navyše

Čo nevidieť je tu leto. Už sa nebudeme ukrývať pod množstvom oblečenia, kabátmi a bundami a každé kilo, ktoré sme pribrali počas vianočných sviatkov a zimy bude vidieť. V snahe zbaviť sa ich preto siahame po rôznych diétach, ktoré nám zaručia zhodenie každého kila navyše.

Sóda bikarbóna – pomocník pri chudnutí

Sóda bikarbóna je výborným pomocníkom v každej domácnosti, preto by vám nemala nikdy chýbať. Pomôže vám so žalúdočnými problémami ale aj pri upratovaní, pomôže vám aj znížiť vašu hmotnosť a vyrysovať postavu.

Hydrogénuhličitan sodný, alias sóda bikarbóna je zásaditej povahy čo ju predurčuje na neutralizovanie kyslého prostredia v žalúdku. Siahame po nej vždy keď máme tráviace ťažkosti. Zmierni kyslé prostredie nie len v žalúdku, ale aj v celom organizme. Práve prekyslenie organizmu sa spája s priberaním na hmotnosti.

Chudnutie so sódou bikarbónou

Soda bikarbóna vás nezbaví množstva kilogramov, pomôže vám ale vyrysovať postavu a nejaké to kilo zhodiť. Ak je to aj váš prípad môžete to s ňou skúsiť.

Do pohára vody (cca 300ml) dajte ½ čajovej lyžičky sódy a citrónovú, alebo pomarančovú šťavu. Poriadne premiešajte a vypite. Šťavu z citrusov môžete nahradiť aj jablčným octom.

Ak dávate prednosť smoothie nápojom môžete sódu bikarbónu primiešať do nich. Odporúča sa nápoje so sódou piť dva krát za deň. Úpravou stravy môžete chudnutie zrýchliť. Minimalizujte príjem cukru, do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu a nezabúdajte na pitný režim.

Funguje to?

Pri chudnutí so sódou bikarbónou sa využívajú jej dve vlastnosti – zvýšenie metabolizmuštiepenie tukov. Je pravdou, že sa tieto účinky prejavia aj vo vašom organizme po jej užití, ale minimálne. Žiadne veľké účinky, ani viditeľné zmeny po pár dňoch neočakávajte. Dôvodom úbytku hmotnosti bude skôr zmena jedálničku, než sóda bikarbóna.

Váš metabolizmus sa síce zvýši, ale len mierne a len na chvíľu. Dôjde aj k štiepeniu tukov, ich premene na energiu ale nejde o veľké množstvo a ani dlhodobý efekt. Lepšie a aj viditeľnejšie výsledky môžete dosiahnuť pomocou ketodiéty.

najlepšia keto diéta

Zmenou jedálnička, ktorá sa pri užívaní sódy odporúča, zmeníte aj príjem kalórií, obmedzíte príjem sacharidov a tukov a zvýšite príjem bielkovín. Otázkou teda zostáva či k úbytku hmotnosti prispela sóda bikarbóna, alebo zdravšie potraviny.  

Ketodiéta verzus sóda bikarbóna

Pri užívaní sóda bikarbóny sa budete spoliehať na jej schopnosť štiepiť tuky a premieňať ich na energiu. Tejto premene tukov sa hovorí ketóza. Donútiť organizmus  ku ketóze pri bežnom stravovaní je takmer nemožné. Sóda bikarbóna to síce dokáže, ale výsledky budú sotva badateľné.

Telo vždy siahne po energii zo sacharidov (cukrov) z jednoduchého dôvodu – sacharidov je v tele dostatok (zväčša aj nadbytok) a je to vždy prvá voľba keď potrebujeme energiu. Ak ale obmedzíte príjem cukrov telo siahne po tukových bunkách, ktoré si ukladá do zásoby práve pre takéto prípady. Ak sa chcete zbaviť tukových vankúšikov mali by ste siahnuť po diétach, ktoré  vám môžu odbúravať tukové bunky rýchlejšie a efektívnejšie, napr. ketodiéta.

Sóda bikarbóna a jej vplyv na zdravie

Sóda bikarbóna má na ľudský organizmus viacero pozitívnych účinkov. Pomôže vám s už spomínanými tráviacimi problémami a zníži objem kyselinu v žalúdku (pomáha pri pálení záhy). Pri jej užívaní si ale dajte pozor. Ak sa rozhodnete pomocou nej schudnúť nemali by ste ju užívať dlhšie ako 2 týždne. Miesto pomoci by vám mohla spôsobiť problémy s trávením.

Sóda bikarbóna posilní imunitný systém a nabáda ho aby viac bojoval so zápalmi. Preto je vhodná nie len na vnútorné, ale aj vonkajšie používanie.

Pokiaľ máte slabší žalúdok pitie sódy bikarbóny nalačno vám môže podráždiť žalúdočnú sliznicu. Skôr ako si dáte cca 3 dcl vody so sódou skúste to v menšom množstve. Ak začnete mať žalúdočné problémy dajte si ju až po raňajkách.

Dezinfekčné účinky sódy bikarbóny

Kúpeľ v roztoku sódy bikarbóny a vody vám pomôže s mykózou na nechtoch nôh. Sóda má totižto dezinfekčné účinky. Ak si doprajete celotelový kúpeľ bude vaša pokožka jemnejšia, hebkejšia a zbaví vás problémov s mastnou kožou a ekzémami.

Či sa už sódu bikarbónu rozhodnete užívať pre zlepšenie vlastného zdravia, alebo redukciu hmotnosti je na vašom rozhodnutí.  Nezabúdajte ale, že ide o zásadu, ktorá neutralizuje kyselinu žalúdočnú a jej častým vnútorným užívaním by ste si mohli poškodiť zdravie.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaDiéta podľa krvnej skupiny. Poznáte ju?
DalšieTabletky na chudnutie – ako fungujú?
Zuzana
Mám rada potulky prírodou a všetko krásne. Žijem aktívny život a chcem pre seba to najlepšie. V článkoch vám prinášam moje osobné skúsenosti s produktami, ktorým verím.

Žiadne komentáre