Zdieľaj

Ako schudnúť bez diéty? Ide to, síce pomalšie ale predsa. Diéta – slovo pod ktorým si mnohí z nás predstavia množstvo obmedzení, zákazov a príkazov. Pri tejto predstave si to so zmenou jedálnička hneď polovica z nás rozmyslí a začne rozmýšľať nad tým ako upraviť hmotnosť bez obmedzovania sa v stravovaní. Dá sa to, ak viete ako na to.

Ako schudnúť bez diéty – cvičenie

Jedlo a pohyb sú dva faktory, ktoré priamo vplývajú na našu hmotnosť. Pokiaľ sa nechcete obmedzovať v jedle a vzdávať sa obľúbených rezňov, alebo chipsov môžete to skúsiť s cvičením. Nemusíte hneď začať chodiť do fitness centra, stačí ak každý deň zaradíte do denného režimu nejakú fyzickú aktivitu. Pár minút cvičenia denne (pokojne aj doma) vám rozprúdi krv a spáli pár kalórií.

Ľudský organizmus je návykový, zvykne si na nové podmienky. Kým ale k tomu dôjde bude sa brániť a nútiť vás aby ste s tým prestali. Ak vydržíte cvičiť cca 30  dní vytvoríte si návyk. U niekoho sa môže tento návyk vytvoriť za 25 dní, u iného za 35 – je to rozdielne, ale po tomto čase váš organizmus začne sám chcieť cvičiť. Zvyknete si na to. Vydržte mesiac a sami zbadáte zmenu, nie len v hmotnosti, ale aj vo vitalite, príleve energie a zlepšení zdravia.

TIP: prečítaj si – Ktorá proteínová diéta je najlepšia?

Fyzická aktivita

Ak sa vám nechce cvičiť, alebo nemáte na to dostatok času môžete to skúsiť inak. Zakomponujte fyzickú aktivitu do svojho denného režimu

  • máte chuť na hamburger? Vstaňte a choďte si ho kúpiť, ale pešo. Lenivosť môže vyhrať a vy dáte prednosť niečomu inému. Ak nie tak aspoň cestou tam a späť pár kalórií miniete.
  • miesto autom začnite chodiť do práce pešo. Ak je to ďaleko tak skúste verejnú dopravu. Vystúpte o zastávku skôr a zvyšok cesty prejdite pešo.
  • miesto výťahu dajte prednosť schodom.

Ako schudnúť pomocou hormónov

Okrem testosterónu a estrogénu máme v tele množstvo hormónov, ktoré vplývajú aj na našu postavu a hmotnosť.

Dopamín – hormón odmeny

Ak sa neviete prinútiť k žiadnej fyzickej aktivite skúste to s odmenami. Už len vedomie odmeny v organizme zvýši produkciu  dopamínu. Dopamín je neurotransmitér, ktorému vďačíme za príjemné pocity. Telo ho začne produkovať hneď ako sa dozvieme, že nás očakáva odmena. Túto jeho vlastnosť využite ako motiváciu. Sľúbte si čokoládovú tyčinku ak vydržíte aspoň 15 minút cvičiť, alebo ak z práce pôjdete domov pešo.

Dopamín

Leptín a ghrelín – hormóny sýtosti a hladu

Na vašu hmotnosť majú vplyv hormóny. Leptín a ghrelín sú hormóny, ktoré zodpovedajú sa pocit hladu a sýtosti. Kým ich začne organizmus produkovať chvíľu to trvá – to je jeden z dôvodov prečo jeme aj keď už máme dosť – prejedanie.

  • ghrelín – hormón, ktorý vzniká v žalúdku a vyvoláva v nás pocit hladu. Čím viac ho máme tým sme hladnejší. Najviac ho máme v tele ráno, preto by ste určite nemali vynechávať raňajky. Jeho hladina by len stúpala a stúpala a na obed, alebo neskôr by ste zjedli toho naozaj veľa. Hladinu ghrelínu znížite bielkovinami (morčacie mäso, vajíčka, grécky jogurt,…)
  • leptín – hormón, ktorý v nás vyvoláva pocit sýtosti. Čím viac ho v tele máme tým menej zjeme. Problém je, že čím sme starší tým menej na tento hormón reagujeme a jeho vplyv začíname pociťovať neskôr a neskôr. Zaradením omega 3 mastných kyselín do jedálnička (makrela, sardinky, losos,…) stimulujeme jeho produkciu.

Na produkciu a teda hladinu týchto dvoch hormónov má vplyv aj kvalitný, dostatočne dlhý a hlboký spánok. Ak nemôžete spávať, alebo sa v noci budíte neraz zájdete pozrieť čo je dobré v chladničke a niečo „malé“ si zobnete.

Kortizol – stresový hormón

Vyhnúť sa stresu je dnes takmer nemožné, ale pokúste sa ho aspoň zmierniť. Zvýšená hladina kortizolu vyvoláva chuť na sladké a slané potraviny. Zároveň ovplyvňuje ukladanie tuku a zodpovedá za priberanie v oblasti brucha – brušného tuku. Schudnúť z brucha dá naozaj zabrať a bude vás to stáť veľa úsilia. 

Ako schudnúť jedlom? Prejesť sa k štíhlej postave

Aj jedlom sa dá schudnúť. Stačí ak do svojho jedálničku pridáte pár surovín, ktoré vám zvýšia metabolizmus, majú vyšší termický efekt a obsahujú látky, ktoré rozkladajú tukové bunky.

Týmito potravinami sú chilli papričky, ale aj korenie a všetko kde sa nachádza kapsaicín. Táto látka je zodpovedná za štiplavosť surovín. Kapsaicín zrýchľuje metabolizmus a rozpúšťa tuky. Sladkú (štipľavú) papriku rozpustíte iba v tuku a je to vďaka tomu, že naruší povrch bunky tuku a rozpustí ju. Presne takto účinkuje aj v organizme. Zbytočne to s papričkami nepreháňajte. Správna dávka má vo vašom tele vyvolať teplo, nie pocit pálenia.

Grapefriut – obsahuje látku synefrín, ktorá rozpúšťa tuk. Túto látku nájdete aj v pomarančoch a iných citrusových plodoch, v grapefruite je jej ale najviac.

Maliny, čučoriedky, černice – drobné bobuľové ovocie zabraňuje hromadeniu tuku v organizme. Rýchlo vás nasýtia a okrem iného obsahujú veľa antioxidantov.

Zbytočne sa neprejedať môžete aj ak si osvojíte pár zvykov pri stolovaní. Vždy keď si dáte do úst jedno sústo položte vidličku na stôl. Siahnite po nej a ďalšom súste až keď to prvé poriadne prežujete a prehltnete. Môžete sa popri tom pokojne rozprávať. Dáte tak mozgu čas aby si uvedomil, že je už sýty.

Miesto jedenia si k jedlo privoňajte. Je dokázané, že niektoré vône môžu pocit hladu zahnať. Privoňajte si k mäte, jablku alebo banánu – vôňa týchto troch surovín vie najlepšie potlačiť hlad.

Zložky potravy

Ak už nedokážete odolať nezdravým jedlám, z ktorých sa priberá podávajte ich na menších tanieroch.  Aj keď si dáte plný tanier predsa len bude jedla menej než keby ste ho servírovali na veľkom tanieri.

Bielkoviny, sacharidy a tuky – dajte prednosť bielkovinám, ktoré sa dlhšie strávia, telo na ich rozklad minie viac energie (a teda aj kalórií) a navyše bielkoviny znižujú hladinu ghrelínu (hormónu, ktorý spúšťa a zvyšuje pocit hladu).

Vláknina – vláknina sa vplyvom vody zväčší. Túto jej vlastnosť môžete využiť pri chudnutí. Vláknina v žalúdku zväčší svoj objem a vy tak nezjete tak veľa ako zvyčajne.

Nezabúdajte na tekutiny

Voda – hlad je prezlečený smäd – koľko krát ste to už počuli? A verili ste tomu? Tak vedzte, že je to pravda. Nie vždy, ale vo väčšine prípadov. Napríklad keď dostanete na niečo chuť. Dajte si pohár vody a chuť sa vytratí.

  • ak si pár minút pred obedom dáte vodu zjete menej než bežne.
  • pohár vody zrýchli váš metabolizmu – síce len mierne a na chvíľu, ale keď si vezmete do úvahy, že čistá voda neobsahuje žiadne kalórie ale nejaké vám pomôže spáliť.

Káva, čaj – oba nápoje zrýchľujú metabolizmus a napomáhajú tak k strate hmotnosti. Pokiaľ si ale k nim dáte cukor a/alebo mlieko účinky sú preč a začínate priberať.

Sladené nápoje – nemusíte sa ich úplne vzdávať, ale pokúste sa ich aspoň obmedziť.

Ako schudnúť – alternatívne spôsoby chudnutia

Detox – detoxikáciou organizmu môžete nejaké to kilo zhodiť. Zbavíte organizmus množstva škodlivých látok a ručička na váhe vám ukáže koľko ich bolo.

TIP: Komplexný sprievodca detoxikáciou

detox

Lymfodrenáž – zájdite si na procedúru, ktorá sa zameriava na váš lymfatický systém. Neschudnete síce desiatky kíl, ale pár centimetrov z oblasti pásu, zadku či stehien určite. Aby ste tento efekt dosiahli je potrebných 8 až 10 procedúr, ale výsledky si pochvaľuje mnoho žien. Zároveň sa vám rozhýbe lymfatický systém, ktorý vám zas zvýši metabolizmus celého organizmu. Navyše vďaka voľným lymfatickým cestám sa organizmus zbaví nadbytočnej vody, ktorá spôsobuje opuchy.

Ako schudnúť bez diéty? Diéta nie je jediný spôsob, ktorý vplýva na vašu hmotnosť. Schudnúť sa dá rôzne, je len na vás, pre ktorý spôsob sa rozhodnete. Vsadíte na extrémnu diétu, alebo dáte prednosť pomalšej zmene životného štýlu?

...

Žiadne komentáre