Zdieľaj

Týka sa mužská menopauza – andropauza aj vás? Ak máte okolo päťdesiatky a zažívate krízu stredného veku spojenú s vlastnou nespokojnosťou, podráždenosťou, úbytkom fyzickej sily a stratou záujmu o sex, nie ste v tom sami. Tieto problémy trápia väčšinu mužov stredného veku. Ako si s tým poradiť? Čo by ste o zmenách vo svojom tele mali vedieť? A ako tieto nežiaduce príznaky starnutia zmierniť?

Chlap v prechode

Za všetkým hľadajte prirodzený úbytok testosterónu. Ten v tele muža priebežne klesá približne od 30.roku života, každým rokom o 1 %, no prvé roky nie sú zmeny také badateľné a nezasahujú do kvality života. Na rozdiel o ženskej menopauzy, ktorá sa udeje počas krátkeho obdobia a znamená pre ženu mnoho radikálnych zmien, mužská menopauza prichádza postupne a najviac zasahuje mužov vo veku 45 – 50 rokov.

Hormonálny pokles testosterónu je najlepšie vidieť na tomto porovnaní – hladina testosterónu v tele mladého muža je približne 1000 ng/dl krvi. Testosterón v tele 80-ročného muža je však už iba na hodnote pod 200 ng/ dl krvi. A to je už obrovský rozdiel!

Neexistuje presný míľnik, odkedy si budete môcť povedať, že andropauza je za vami, nebude totiž znamenať stratu schopnosti splodiť dieťa, ako je tomu u žien. Hormonálna nedostatočnosť však i napriek tomu spôsobí mnoho psychických aj fyzických problémov, s ktorými sa kedysi muž pri sile nebude chcieť zmieriť.

Mužský prechod – príznaky

Testosterón je v mužskom tele kráľom hormónov a má nielen dosah na rozvinutie druhotných pohlavných znakov v puberte, ovplyvňuje množstvo svalov a fyzickej sily, ukladanie tukov, sexuálnu túžbu a výkon. V nemalej miere sa podieľa aj na správnej funkčnosti kardiovaskulárnej sústavy a vašich kognitívnych schopností (dobrá pamäť, pozornosť, sústredenie). Muži s dostatkom testosterónu sú dominantní, súťaživí, venujú sa rôznym športovým aktivitám a záľubám, dokážu sa rýchlo nadchnúť, sú vytrvalí, energickí a plní životného elánu.

Na opačnej strane je nervózny muž v strednom a staršom veku, ktorý stratil záujem o všetky záľuby, podlieha depresívnym stavom a obvod jeho brucha je omnoho väčší ako obvod v časti ramien. Okrem fyzických problémov sa pridružujú aj problémy psychické, nezhody v partnerstve, nespokojnosť s prácou a vyššie riziko podľahnutiu závislostiam (prejedanie – mastné jedlo, cigarety, alkohol).

Hlavné príznaky andropauzy

  • Prírastok telesného tuku
  • Úbytok svalovej hmoty a pocit fyzickej slabosti
  • Gynekomastia – rast “ženských” pŕs
  • Zníženie kostnej hustoty
  • Erektilná disfunkcia
  • Strata záujmu o sex/nízke libido
  • Nedostatok energie
  • Depresívne stavy a pocity smútky
  • Strata motivácie a životného elánu
  • Nedostatok sebadôvery
  • Problémy s koncentráciou
  • Nespavosť a nekvalitný spánok

 

Mužská menopauza – liečba a úprava životného štýlu

Pokles mužských pohlavných hormónov nie je možné zastaviť, ide o prirodzené starnutie organizmu. Existuje však súbor “opatrení” , ktoré stojí za to vyskúšať, aby ste sa opäť cítili vo všetkých oblastiach života lepšie. Pri vážnych stavoch je vhodné zvážiť návštevu andrológa alebo urológa. Substitučná testosterónová terapia v podobe predpísaných liekov a gélov síce nie je zázračná a nevráti mužovi naspäť mladosť. Bezpečnou formou však zlepší fyzickú aj sexuálnu výkonnosť a v nemalej miere prispeje k lepšiemu psychickému zdraviu. Ak pociťujete, že vaše problémy pochádzajú najmä z častých zmien nálad, sklonom k depresii a častému stresu, nie je hanbou osloviť psychológa. Nechcete predsa v takejto nevrlosti a podráždenosti prežiť ďalšie desiatky rokov.

10 základných rád, ktoré zmiernia prejavy andropauzy

  1. Starajte sa o svoje zdravie a nepodceňujte hromadiace sa zdravotné ťažkosti.
  2. Stravujte sa zdravo a kvalitne – pre muža je dôležitý príjem bielkovín, zdravých tukov, ovocia a zeleniny, potravín s vysokým obsahom zinku a vitamínu D.
  3. Udržte si aktívnosť – športujte niekoľkokrát za týždeň (kolektívne alebo ako jednotlivec), pravidelne choďte na prechádzky na čerstvom vzduchu.
  4. Nedovoľte, aby vás ovládal stres a negatívne pocity.
  5. Nefajčite.
  6. Alkohol konzumujte iba v rozumnej a bezpečnej miere.
  7. Venujte sa novým aktivitám a záľubám.
  8. Pokúste sa obnoviť kontakty so starými známymi alebo sa zapájajte do spoločenských aktivít vo svojom okolí.
  9. Utužujte vzťah s partnerkou a zaujímajte sa jeden o druhého, neuzatvárajte sa pred problémami toho druhého.
  10. Vyhýbajte sa znečistenému zamorenému prostrediu a toxínom.

Andropauza – prírodná liečba

Pre všetkých, ktorý chcú prekonať príznaky andropauzy prirodzenou formou sme pripravili zoznam rastlín, vitamínov a minerálov, z ktorých

  • niektoré pôsobia na zvýšenie hladiny testosterónu,
  • prispievajú k lepšej psychickej pohode,
  • a ďalšie vám dodajú istotu, že vás pamäť nesklame ani v náročných situáciách.

Andropauza totiž nie je len o zníženej sexuálnej výkonnosti, treba k nej pristupovať komplexne. Mnoho z nasledujúcich tipov nie je bežne dostupných v naturálnej forme. Nájdete ich však ako praktické výživové doplnky a v tých najlepších sa kombinujú viaceré z nich, práve pre širší účinok.

Tribulus Terrestris – Kotvičník zemný

Predbežné výskumy naznačili fytosteroly obsiahnuté v kotvičníku zemnom dokážu do určitej miery zvyšovať prirodzenú hladinu testosterónu. Priaznivo pôsobí na erekciu, libido a nárast svalovej hmoty. Práve preto je medzi top zložkami najlepšie hodnotených testosterónových prípravkov.

Zinok

Je pre ľudské telo nevyhnutný minerál, no samo ho nedokáže vyrábať. Musíme ho prijímať zo stravy. Pôsobí ako inhibítor enzýmu aromatázy, ktorý je zodpovedný za premenu testosterónu na estrogén. Výskumy poukazujú na to, že mužom, ktorým bol pravidelne podávaný zinok v podobe suplementu v primeranej dávke, sa hladina testosterónu priaznivo optimalizovala.

Vitamín D

Na vzorke 654 mužov vo veku nad 40 rokov bolo zistené, že hladina testosterónu sa výrazne znižovala s nízkymi dávkami vitamínu D v krvi pozorovaných. Vitamín D riadi metabolizmus viacerých dôležitých minerálov, medzi nimi aj vápnika, ktorý priaznivo pôsobí na erekciu a tvorbu spermií. Dostatok slnečného vitamínu a lepšiu náladu si privodíte pravidelnými prechádzami vonku.

Koreň Maca

Koreň z Mace peruánskej patrí momentálne k najpredávanejším výživovým doplnkom, od ktorých muži očakávajú, že by im mohli pomôcť s poruchami erekcie, podporiť plodnosť, zvýšiť chuť na sex. Ako prírodné anabolikum môže Maca podporiť rast svalovej hmoty. Navyše, dokáže priaznivo zlepšovať pozornosť, pamäť, udržať jasnú myseľ a potlačiť depresie. Pre muža s príznakmi andropauzy môže zapôsobiť pozitívne vo viacerých oblastiach.

Ginkgo biloba

Rastlina známa najmä svojimi účinkami na zlepšenie pamäte a boji proti zlej nálade a depresii dokáže navyše podporiť aj krvný obeh. To sa priaznivo prejaví pri problémoch s impotenciou/erektilnou disfunkciou.

Damiána

Reguluje hormonálnu vyváženosť a pomáha zvyšovať sexuálnu túžbu, výdrž a vitalitu.

Ženšen pravý

Poklad čínskej medicíny napomáha zachovať fyzickú a duševnú výkonnosť, podporiť činnosť mozgu, pamäťové funkcie, posilniť imunitný systém, zvýšiť vitalitu a sexuálnu aktivitu.


Je veľká skupina mužov, ktorí si myslia, že po päťdesiatke je prirodzené zostať nevýkonný, slabý, bez záujmu o šport, sex či zlepšenie partnerského vzťahu. Nastavenie jednoduchej a bezpečnej liečby od odborníka však dokáže zmeniť život muža v strednom veku naspäť k pôvodnej kondícii. Ak na konzultáciu u lekára neviete nabrať odvahu, pokúste sa aspoň o základné zmeny:  zdravá vyvážená strava + dostatok pohybu a športu + dostatok spánku + overený prípravok obsahujúci prírodné extrakty.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaLiečba akné – 7 receptov z prírody
DalšieProblémy s erekciou – Poznáte príčiny?
Lus
Posledné roky sa zaujímam o zdravý životný štýl a všetko s ním spojené, hľadám odpovede na rôzne stravovacie trendy a vplyv potravín na organizmus. Venujem sa zumbe, jóge a rada posúvam svoje fyzické limity.

Žiadne komentáre