Zdieľaj

Bazén alebo vírivka na záhradu? – Ako máte pri svojej chate alebo dome na záhrade voľný priestor, isto ste už uvažovali nad tým, že by vám počas horúcich letných mesiacov padlo vhod súkromné kúpanie a relax v príjemne teplej vode. Kúpanie v krištáľovo čistej vode, o ktorej kvalitu sa staráte sami, je určite omnoho hygienickejšie ako cestovať za kúpaním k vodným plochám alebo preplneným kúpaliskám. Investovať do vstavaných bazénov chce nielen dostatok financií, ale i stabilné vyhradené miesto a dôkladné zazimovanie.

Ak hľadáte niečo menej náročné, skúste sa poobzerať po cenovo dostupných nadzemných bazénoch alebo zamerajte svoju pozornosť smerom na nafukovacie vírivé bazény. Môžete ich umiestniť každý rok na iné miesto, ubudnú starosti so zazimovaním a ich cena je v súčasnosti viac ako prijateľná. Rozhodnete sa pre bazén alebo pre kvalitnú vírivku? Pozrite sa s nami na základné otázky a veríme, že na konci tohto článku budete poznať odpoveď.

Skôr ako začneme

V nasledujúcich bodoch budeme porovnávať vlastnosti nadzemných bazénov (samonosné, s pevným rámom, či konštrukciou) a nafukovacích víriviek. Obe kategórie sa už niekoľko rokov tešia veľkej predajnosti a spotrebiteľov od ich kúpy neodradil ani fakt, že ide iba o “záležitosť” na niekoľko rokov. Nie každý má prostriedky dať si na záhrade vyhĺbiť bazén za 5000 Eur alebo na terase zabudovať vírivku v podobnej cene. Táto lacnejšia alternatíva nezaťaží rodinný rozpočet a ponúkne presne to, čo počas leta potrebujete !

Zábava alebo hydroterapia?

Za bazény hovorí rozmanitosť ich veľkostí. Ak máte malé deti, vystačíte prvé roky s bazénom do hĺbky 70 cm, v ktorom sa vaše deti vyšantia a vy sa schladíte po horúcom dni. O pár rokov neskôr môžete siahnuť po bazéne s hĺbkou 120 cm a priemerom cez 4 metre, v ktorom si môžete aj občasne zaplávať alebo sa venovať vodnému šanteniu s loptou.

Vírivky, ako je už z názvu jasné, ponúkajú užívateľom relaxačný bublinkový kúpeľ rôznej intenzity. Ak vyhľadáte vírivky s hydromasážnymi tryskami, uľavíte svojim boľavým kĺbom, svalov a zbavíte sa stresu po celom dni v práci. Ich objem je čiastočne obmedzený, najväčšie modely dostupné na trhu pojmú približne 1200 – 1300 litrov vody a hĺbka nepresahuje 70 cm. Do vírivky sa teda máte posadiť, nájsť prúdenie trysiek, ktoré vám vyhovuje a vychutnávať si sladké ničnerobenie.

 

Dĺžka kúpacej sezóny / spotreba vody / energetická náročnosť

V bazéne sa môžete kúpať počas niekoľkých teplých mesiacov. Čím je v bazéne viac vody, tým jej ohriatie na prijateľnú teplotu dlhšie potrvá. Pár chladných upršaných dní vodu radikálne schladí a ste znova na začiatku. Preto sa k bazénom s väčším objemom dokupujú solárne panely alebo tepelné čerpadlá, čím sa cena základného bazéna navyšuje. Kúpaciu sezónu dokážete takto predĺžiť o pár mesiacov.

Väčšina nafukovacích víriviek ma integrovaný tepelný ohrev, ktorý dokáže vodu zohrievať až do 40 °C, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Keďže sa neodporúča mať vírivku na záhrade počas mrazov, môže byť kúpacia sezóna v ideálnom prípade až nadštandardných 8 – 9 mesiacov, najmä, ak vírivku umiestnite pod prístrešok a do závetria.

Pri dobrej starostlivosti o vodu, používaní filtrácie a bazénovej chémie postačí bazén napustiť iba raz za sezónu. Napúšťanie veľkokapacitného bazéna (aj 15-20 tisíc litrov vody) viac krát za sezónu sa isto prejaví na účte za vodu alebo na rýchlom opotrebovaní vodného čerpadla. Vírivka je objemovo niekoľkonásobne menšia a na vodu nenáročná, no ak budete využívať ohrev vody, je dobré očakávať aj mierne zvýšenie spotreby elektrickej energie. Preto sa oplatí zakrývať vodnú plochu termoizolačným krytom a počas letných mesiacov využívať silu slnka a doplnkové udržiavanie teploty za pomoci jednoduchej solárnej fólie.

Náš TIP
Chcete spoznať dôležité vlastnosti a parametre víriviek? Inšpirujte sa naším sprievodcom.

Koľko ľudí sa bude u vás na záhrade kúpať?

Kapacita víriviek je obmedzená. Najpredávanejšie vírivky sú štvormiestne, ak máte väčšiu rodinu, oceníte šesťmiestnu vírivku. A ak k sebe nebudete chcieť nikoho pustiť, vystačíte aj so súkromnou dvojmiestnou vonkajšou vírivou vaňou. Bazény nekladú podmienky na množstvo ľudí. Čím väčší priemer bazéna, tým väčší komfort pre viac kúpajúcich. Vo vašom bazéne sa tak môžu stretnúť všetky deti z ulice alebo ukončíte veľkým kúpaním skvelú rodinnú grilovačku.

Aké máte nároky na prevedenie?

V tomto prípade, svoje nároky aj skutočne mať môžete. Nemusíte sa obmedziť iba na klasický nudný modrý bazén alebo čiernu vírivku. Výrobcovia nelenili a pre spokojnosť budúcich kupujúcich priniesli na trh i úpravu napodobňujúcu ratan či drevené obklady, alebo elegantné krémové “koženkové” dizajny. Vírivka alebo bazén tak perfektne a bez rušenia zapadnú do vašej záhrady alebo na modernú terasu.

 

Zvládnem starostlivosť o bazén/vírivku sám?

Ak budete mať v základnej výbave kartušovú alebo pieskovú filtráciu, tak by malo všetko prebehnúť bez problémov. Kartušová filtrácia je síce náročnejšia na pravidelnú údržbu, ale zase omnoho lacnejšia ako piesková. Vírivky sú vybavené kartušovou filtráciou. Tá bez problémov zvládne ich objem vody. V nadzemných bazénoch tiež najčastejšie objavíte kartušovú filtráciu, ale má to jeden háčik. Veľké množstvo vody túto filtráciu rýchlo zanáša, čistenie vody dlhšie trvá a tak už možno budúcu sezónu budete kupovať výkonnejšiu a spoľahlivejšiu pieskovú filtráciu.

Nezabudnite ani na bazénovú chémiu. Pomôcť s údržbou vody tiež môže skimmer (zachytáva nečistoty z povrchu), solinátor (prirodzene vytvára chlór zo soli a udržuje vodu čistú a priezračnú) alebo špeciálne UV lampy, ktoré ničia mikroorganizmy a baktérie.

 

Akú sumu ste ochotní investovať?

Jednoduchý nadzemný bazén menších rozmerov s nafukovacou obručou kúpite už za 50 Eur. Pri objemnejších bazénoch s oceľovou konštrukciou, schodíkmi a ďalším príslušenstvom rátajte so sumou začínajúcou od 200 Eur a ďaleko vyššie.

Veľmi obľúbené štvormiestne vírivky sa pohybujú v cenovej relácii od 400 – 500 Eur. Ak hľadáte väčší, vybavenejší a komfortnejší model, pripravte sa na dvojnásobnú cenu.

Ak sa chcete presvedčiť o možnostiach ich tvarov, veľkostí, dizajnov a cien, potom:

Viete už, ktorá možnosť bude pre vás tou správnou voľbou? Aké máte skúsenosti s bazénmi a vírivkami?

...

Žiadne komentáre