Zdieľaj
celulitída cvičenie masáž

Keďže sa teplé mesiace veľmi rýchlo blížia a spolu s nimi vytiahneme zo skrine aj krátke sukne, šortky a plavky, je na čase pozrieť sa kritickým očkom, v akom stave je pokožka na našich stehnách aj zadku. Ups, nevzhľadné hrbolčeky ! Ako sa zbaviť celulitídy? Ktoré triky a postupy zaberajú? Pripravili sme pre odpovede na najčastejšie otázky, aby celulitída už viac nebola vašou nočnou morou.

Ako celulitída vzniká?

Celulitída vzniká pri poškodení štruktúry spojivového tkaniva v podkoží. Stabilná funkcia kolagénu a elastínu je narušená pod vplyvom ukladania odpadových metabolických látok do tukových buniek. Tie potom totiž v podkoží zväčšujú svoj objem, poškodzujú prirodzené usporiadanie tkaniva a navonok sa prejavujú ako hrbolčeky uviaznuté pod kožou.

Hoci vo väčšine prípadov ide o neškodný proces, treba zbystriť pozornosť a zamyslieť sa nad svojím životným štýlom. Ženám sa celulitída jednoducho nepáči, chcú naspäť svoje hladké nohy a zadok, preto sa všemožnými spôsobmi snažia celulitídu zmierniť. Pri správnej starostlivosti je to možné, nesmiete však nechať celulitídu zájsť do vážnejších štádií, ani jej dovoliť, aby sa rozšírila do väčších plôch na pokožke.

Medzi hlavné príčiny vzniku celulitídy patrí:

 • Strava bohatá na nezdravé tuky a cukry
 • Nedostatočný pitný režim
 • Málo telesnej aktivity + sedavé zamestnanie
 • Hormonálne zmeny
 • Spomalený metabolizmus a prírastok na hmotnosti
 • Genetická predispozícia

Ktorú časť tela celulitída najviac postihuje?

Čísla sú alarmujúce - celulitída za život v nejakej podobe postihne až 9 z 10 žien. S pribúdajúcimi rokmi klesá produkcia kolagénu a elastínu, pokožka ochabuje, ženské telo prechádza viacerými hormonálnymi zmenami (puberta, tehotenstvo, menopauza) a s tým súvisiacimi prírastkami na váhe, kvôli čomu sa vytvárajú “ideálne podmienky” pre celulitídu. Najčastejšie postihuje oblasť stehien, zadku, spodnú časť brucha a boky, pri vážnejších stavoch zasiahne dokonca aj paže a lýtka (súvisí so štádiom obezity).

Je celulitída iba ženskou záležitosťou?

Celulitída trápi zvyčajne iba ženy. Môže za to odlišná stavba spojivového tkaniva - muži majú tkanivo uložené priečne, ženy pozdĺžne. Je to preto, aby bolo viac pružné a dokázalo sa roztiahnuť pri prudkom náraste hmotnosti a zväčšení povrchu kože, ktoré sa deje pri tehotenstve. Na “vine” je tiež aj estrogén, ktorý zvyšuje objem cirkulujúcich tekutín a spoluzodpovedá za hromadenie tukov. Tukové bunky potom uviaznu v spojivovom tkanive, a ak je vo vašom tele prebytok škodlivín, uložia sa tieto odpadové látky aj do tukových buniek, pozmenia ich štruktúru a je náročné sa ich zbaviť.

U mužov sa celulitída objavuje iba v mizivom percente, zvyčajne vtedy, ak majú problém s vyššou hladinou estrogénu, alebo užívajú lieky obsahujúce estrogén

Súvisí celulitída so životným štýlom?

Vo veľkej miere áno. Vznik celulitídy podporuje najmä zlá životospráva, nepravidelné stravovanie, nedostatočný pitný režim a málo pohybu. Ak chcete celulitíde predchádzať, mali by ste sa zamerať na stravu bohatú na vitamíny a minerály, množstvo ovocia, zeleniny či strukovín a olejnatých semien a orechov a nezabudnúť sa pravidelne hýbať.

Ktoré skupiny žien sú viac ohrozené celulitídou?

 • ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu
 • ženy, ktoré často nosia obtiahnuté tesné oblečenie, ktoré brzdí správnu cirkuláciu krvi
 • ženy s postavou Venuše majú väčšie zásoby tuku v oblasti bokov, zadku a stehien. Naopak ženy s útlymi bokmi a chlapčenskou postavou sú vo väčšine prípadov od celulitídy omilostené.
 • ženy prežívajúce stres. Je dokázané, že pod vplyvom stresu sa uvoľňujú látky, ktoré podporujú vznik celulitídy.

Dá sa celulitídy zbaviť navždy?

Úplne nedá. Ak sa už raz celulitída na vašich stehnách objavila, dokážete ju iba zmierniť účinnými opatreniami. Poškodené spojivové tkanivo sa už nikdy nedostane do dokonalého pôvodného stavu. To však neznamená, že to máte vzdať. Práve naopak, vašou snahou by malo byť celý proces šírenia a zhoršovania celulitídy zastaviť a existujúci stav zmierniť. Existuje niekoľko šikovných postupov ako na to! Od tých, ktoré sú úplne zadarmo a vyžadujú iba vaše cieľavedomé úsilie, až po pravidelné sedenia u odborníkov, ktorý si za pomoci moderných prístrojov dokážu s nepeknými hrbolčekami pod kožou účinne poradiť.

Porazte celulitídu za dva mesiace - ako na to?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké máte možnosti. Ženy sa nikdy nevzdávajú, preto aby mali naspäť pekné a pevné stehná, sú schopné vyskúšať všetko možné. Dlhé roky sa vedie debata o tom, či sú prípravky proti celulitíde v podobe krémov a gélov skutočne účinné. Za ženy v našej redakci napíšeme, že svoj podiel účinku a zlepšenia pri pohľade na pokožku na zadku a stehnách skutočne majú.

Prípravky proti celulitíde 

Kiež by to však bolo také jednoduché a stačilo krém natrieť na kožu a celulitída sa rozplynie. Testovali sme niektoré krémy proti celulitíde a prehľad tých najlepších spolu s recenziami nájdete v nasledujúcej tabuľke. Čo však robiť, aby boli skutočne účinné a neoľutovali ste vyhodené peniaze? Čo je úlohou prípravkov proti celulitíde?

V zásade platí jediné - žiadny stav sa nedá zlepšiť, ak budete naďalej pokračovať v tom, čo ho spôsobilo. Ak chcete schudnúť, nesmiete sa nekontrolovane prejedať. Ak chcete mať krásne vlasy, nesmiete ich stále trápiť horúcou žehličkou a neodborným farbením. Ak chcete mať hladkú pokožku na stehnách, musíte eliminovať negatívne faktory a začať žiť zdravšie.

Názov

Umiestnenie

Cena

Najlacnejšie

Weleda Brezový olej

1.miesto


100 ml za 17,20€

Natura Siberica sibírske maslo

2. miesto

200 ml za 5,20€

Herbamedicus Cellulitis

3. miesto

500 ml za 22,70€

Clarins Body Fit

4. miesto

200 ml za 39,50€

Nuxe telový olej

5. miesto

100 ml za 18,90€

Eveline Slim EXTREME 3D Thermo Active

6. miesto

250 ml za 7,80€

Anticelulitídna masáž

Na prvé stupne celulitídy výborne zaberá anticelulitídna masáž, ktorej úlohou je podporiť lepšiu cirkuláciu krvi a lymfatický systém. Do postihnutej oblasti sa tak dostane viac živín a zároveň je viac odpadových látok odvedených preč. Urýchlite tak regeneráciu poškodeného tkaniva.

Môžu vás zaujímať naše články:

Masáž proti celulitíde - prezradíme vám postup!

Masážne kefy na celulitídu a masážne prístroje - čo od nich môžete očakávať?

Pravidelný peeling

Zaujímavým a overeným postupom je aj pravidelný peeling. Ten rovnako ako masáž prehrieva pokožku, odstraňuje odumreté kožné bunky a umožňuje krémom proti celulitíde, aby prenikli hlbšie do štruktúry pokožky a ich účinok sa posilnil. Pokožka je tak lepšie vyživená, prekrvená a následne po aplikácii krému aj hydratovaná.


Ako získať krásnu pokožku vďaka peelingu? Chcete vyskúšať kávový peeling? Viac v našej sekcii Pre krásu: Peeling

Cvičením proti celulitíde

Počuli ste už o tom, že celulitídu možno odcvičiť? Celulitída sa spája predovšetkým so ženami, ktoré majú krivky alebo nadváhu, nevyhýba sa však ani aktívnym ženám a športovkyniam. Úlohou podporného cvičenia by malo byť zosilnenie svalov, ktoré dodajú zadku a stehnám lepší tonus a tvar. Zároveň sa zlepší vaše držanie tela aj celková spokojnosť so sebou. Spojivové tkanivo bude, podobne ako pri masáži, prekrvované a lepšie zásobované živinami.

Ako treba cvičiť? Predovšetkým pravidelne, presne a poctivo. Môžete cvičiť doma, so skupinou v telocvični, či pod dohľadom trénera, no najlepšie so svojou vlastnou váhou. Vyberajte si zostavy, ktoré sú zameraná na dolnú časť tela - teda stehná, zadok, spodnú časť chrbta a brucha. Overené je drepovanie, výpady, zanožovanie, ale aj chôdza po schodoch. Stačí pár minút denne, aby ste do leta mali krajšie tvarovaný zadoček s jemnou zdravšou pokožkou.

Čo teda platí na celulitídu?

Predovšetkým:

 • Pravidelný pohyb
 • Zvýšená starostlivosť o postihnutú pokožku - peelingy a špeciálne masáže, aj za pomoci cenovo dostupných prípravkov proti celulitíde
 • Zdravá vyvážená strava bez prejedania

Veríme, že ste našli aspoň zopár informácií o tom, čo celulitídu spôsobuje a ako si s ňou poradiť. Riešení je hneď niekoľko. Niektoré sú úplne zadarmo a stačí prekonať svoju pohodlnosť, iné budú niečo stáť. Celulitída však na vašej koži nevznikla náhle a z večera do rána, a preto treba rátať s tým, že aj jej zmiernenie bude nejaký čas trvať. Či sa rozhodnete pre masáže, cvičenie, anticelulitídne krémy a gély, zmenu stravovania, alebo sa zveríte do rúk odborníkov – nevzdávajte sa po prvých dňoch a za výsledkom trpezlivo kráčajte.

...

Žiadne komentáre