Zdieľaj

Ak chcete ráno vstávať s tým, že ste sa dobre vyspali a nikde vás nič nebolí, neťahá a nesužuje, zrejme máte dobrú matrac. Je to ten najdôležitejší detail zdravého a pohodlného spania, vďaka ktorému bude v noci všetko ako má byť.

Nie všetci majú ale to šťastie a vybrali si správne, a práve pre nich sme tu my. S dobrými radami o tom, ako si vybrať ten najlepší a pokiaľ možno aj lacný matrac.

Čo je ortopedický matrac?

Hľadáte ortopedický matrac? Je to síce skvelá voľba, ale mnohí okrem názvu netušia o čo ide. Z laického pohľadu je to matrac, ktorý je najpriaznivejší pre chrbticu a kĺby. Inými slovami – ortopedický matrac vytvára počas spánku optimálne podmienky pre muskuloskeletálny systém. Má špeciálne tvarovanie, rozloženie a výplň.

Pre bežného človeka je ale okrem dobrých vlastností dôležitá samozrejme aj jeho cena, a preto si vyberá pokiaľ možno lacný matrac, ktorý je zároveň aj kvalitný. Niekedy však ide doslova o umenie.

Dajte si pozor na veľkosť

Ak spíte v posteli sami a nepotrebujete veľkú posteľ, najekonomickejšou voľbou v oblasti šírky je  80 cm. Samozrejme, závisí to aj od vašej postavy a hmotnosti, ak máte kíl viac a chcete voľnejší priestor, špeciálne rozmery od 90 do 120 cm sú vám plne k dispozícii. Pri spojených lôžkach je to  veľmi podobné a rozhoduje opäť hmotnosť a výška. Optimálne sú veľkosti od 140 do 180cm.

Typ

Ak vám záleží na vašom zdraví, neobjednávajte si matrac s pružinami zapojenými do blokov. Dobrý  matrac môže pozostávať iba z nezávislých pružín, z ktorých každá jedna je v samostatnom vrecku z netkanej textílie-odborne nazývané taštičkové matrace. Pokiaľ by vám nevyhovoval ani tento systém, môžete vyskúšať matrace zo studenej peny, ktoré majú vysoko elastické vlastnosti. Majú dlhú životnosť, sú pružné a s hustotou od 30 do 50 kg/m3. Navyše disponujú vysokou priedušnosťou,  takže ani teplotné rozdiely neohrozia jej kvalitu.

Matrac by nemal byť ako hojdacia sieť a pokiaľ možno disponovať určitou tuhosťou (tvrdosťou). Pozor aj na jeho výšku, ktorá by mala korešpondovať s rámom postele. Pre alergikov sú tu zasa dokonalé latexové matrace, pretože je zdravotne nezávadný a  odolný voči plesniam a baktériám. Ktorý z nich si vyberiete je len na vás, myslite ale pritom na svoje telo a konkrétne chrbticu.

...

Žiadne komentáre