Zdieľaj

Teploty vonku sa šplhajú nad tridsať stupňov nad nulou a vtedy sa každý ohliada po akomkoľvek schladení. Pravda je, že pri vysokých teplotách sa oveľa horšie pracuje, premýšľa, sústredí. Potrebujeme viac prestávok, viac tekutín, prerušujeme prácu, odvraciame pozornosť – každý to určite veľmi dobre pozná.

A preto hromadne siahame po klimatizáciách, už vyše sto rokov skvelej pomôcke porážajúcej letné trópy. A určite ste už niekde narazili na myšlienku, že klimatizácie môžu byť nezdravé – najmä, ak sa nepoužívajú s mierou. Je to pravda. Ak ste človek, ktorý si potrpí na kvalitu, luxus a pohodlie – určite ste človek, ktorý si potrpí aj na zdravie.

Najzraniteľnejší (alebo najhoršie sa prispôsobujúci ľudia) sú dôchodcovia, maličké deti, tehotné mamičky, kardiologickí pacienti a ďalší ľudia s problémami. Ale zamyslieť by sa mal každý. Čo je to napríklad ideálna izbová teplota? U nás sa za ňu považuje niečo medzi 20 až 22 stupňami, no veľmi veľa domácností zvykne v zime výrazne prekurovať a v lete zase prechladzovať svoje domovy. Ide často len o psychologický zlozvyk (ktorý okrem iného stojí aj veľa peňazí na energiách).

Teplota vnútri a vonku by nemala predstavovať viac než päť a v extrémnych situáciách sedem stupňov. Čokoľvek viac je skrátka nezdravé a nielen kvôli tomu, že to spôsobuje mikrošoky pri prechode z jedného prostredia do druhého. Zamyslite sa, či naozaj potrebujete mať v lete osemnásť stupňov miesto pohodlných, povedzme dvadsiatich šiestich. Zdravotných problémov môže byť naozaj veľa.

Druhá vec je vlhkosť vzduchu (celý rad klimatizácií je vybavených aj odvlhčovacím módom). Možno by ste nemali merať len teplotu, ale aj vlhkosť vzduchu. Ideálna je okolo 45 percent. Príliš suchý aj príliš vlhký vzduch spôsobujú veľmi dlhý rad zdravotných problémov, samozrejme, najmä pri dlhodobom spôsobe používania. Mimochodom, príliš vlhká domácnosť má veľký vplyv aj na váš majetok, vlhnú vám steny, plesnivie nábytok… ale to je už na inú diskusiu.

Nezanedbateľný vplyv môže mať aj hluk. Klimatizácie bývajú občas pekne hlučné. Dlhodobý pobyt v hluku môže v extrémnom prípade až poškodzovať sluch. Väčšinou má však negatívny vplyv na vaše sústredenie alebo náladu – skrátka, ruší vás to.

A čo napríklad také nečistoty? Klimatizácie fúkaním vzduchu môžu vo vzduchu víriť mikroorganizmy, prach a drobné nečistoty. Určite sa vyplatí často (aspoň raz za polroka) meniť filtre. Mimochodom, je to dobré aj kvôli efektivite a výkonu prístroja. Prevencia je vždy na prvom mieste.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaAko vyzerá svadba podľa BeWooden?
DalšieDopriať si a ušetriť
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre