Zdieľaj

Ako vybrať vírivku: Vírivé bazény sa tešia čoraz väčšej popularite. Kedysi nedostupná drahá záležitosť nadobudla formu, ktorou sa priblížila veľkej skupine ľudí, a tak im už nič nebráni užívať si príjemný relax po celom pracovnom dni viac ako 9 mesiacov v roku. Zabudované vírivky (alebo aj vírivky s pevnou stenou) si stále udržujú svoj vysoký štandard. Vysokú cenu dopĺňa kvalitné a odolné prevedenie a množstvo masážnych funkcií. Ich nevýhodou je však cena, ktorá sa pohybuje v úrovni niekoľkých tisíc Eur a potreba pevného stabilného miesta, z ktorého už vírivkou nepohnete. Preto sa sme sa rozhodli predstaviť vám výhody a vlastnosti nafukovacích vírivých bazénov. Sú cenovo dostupné, dobre sa s nimi manipuluje a ponúknu vám komfort, ktorý si isto obľúbite. Ako vybrať vírivku na záhradu? Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa rozhodnete takúto vírivku kúpiť?

Kedy môže byť vírivý bazén dobrou voľbou?

Každoročne pred letnou sezónou prudko vzrastie predajnosť nadzemných bazénov a mobilných víriviek. Nadzemné bazény ponúkajú veľa konštrukčných i veľkostných možností. Pre svoje rozmery (priemer cca 3-4 m) veľmi dobre poslúžia rodinám s deťmi, zmestia sa do väčšiny záhrad a svoju úlohu - súkromné letné šantenie vo vode - plnia na jednotku. Okrem samotného bazéna však budete v minimálnej výbave potrebovať výkonnú filtráciu, podkladovú a kryciu plachtu i bazénovú chémiu. Vaše kúpanie je závislé od počasia. Takže časom možno pristúpite ku kúpe solárnych panelov a cena za sezónne kúpanie porastie.

V prípade, ak vám nejde o nejaké “plavecké pokusy” na troch metroch dĺžky, dobrou voľbou môže byť mobilná nafukovacia vírivka. Tá je totiž v základnej cene komplet vybavená. Stačí ju iba nafúknuť a napustiť vodou. Máte postarané o filtráciu, čistotu a ohrev vody. Neprekáža, ak je vonku 20 °C a prší. Kvalitná vírivka dokáže vodu zohriať aj na viac ako 40 °C a cez rovnomerne rozmiestnené vzduchové trysky vytvoriť masážne prúdy.

Výhody nafukovacej vírivky

 • možnosť kúpania prevažnú väčšinu roka
 • relaxácia a masáž tela
 • úľava pre boľavé kĺby a svaly
 • dobrá cenová dostupnosť
 • jednoduché spustenie bez nutnosti odbornej inštalácie
 • mobilnosť - nemusí zostať na jednom mieste
 • žiadne starosti so zazimovaním - stačí vyfúknuť a zbaliť

Ako spoznať kvalitnú vírivku?

Na trhu je množstvo produktov a každý z nich ponúka niečo jedinečné. Staviť by ste mali na kvalitné a odolné materiály, dobrú vybavenosť, účinnú filtráciu a rýchly ohrev vody. Na našom trhu patria k najobľúbenejším vírivky Intex, Marimex, Hanscraft, Belatrix a Bestway, ktoré v základných veľkostiach zoženiete v akcii už za približne 400-450 €. Patria k veľmi dobre predávaným vírivkám s množstvom spokojných recenzií, takže obraz o ich funkčnosti, kvalite i nedostatkoch si dokážete celkom jednoducho vytvoriť.

Pred kúpou určite pouvažujte od tom, kto bude vírivku využívať, aké máte na jej funčknosť požiadavky a koľko miesta na záhrade či terase jej dokážete vyhradiť.

Aktuálne najpredávanejšie vírivky na našom trhu - dobrý pomer CENA/KVALITA

Aká veľkosť vírivky vám bude vyhovovať?

Kompaktná a skladná dvojmiestna vírivka pripomínajúca tvar vane je riešením pre ľudí, ktorí buď nemajú na svojom pozemku veľa miesta, ale si jednoducho nevedia predstaviť, že by takýto súkromný priestor zdieľali s niekým iným. Ak viete, že budete vírivku využívať iba jeden, maximálne dvaja ľudia, nemá zmysel investovať do drahších modelov, ktoré vyžadujú vyššiu spotrebu vody, i vyššiu spotrebu energií na filtráciu a ohrev vody. Objem vody je približne 500 - 600 l. 


Dvojmiestna vírivka Belatrix Mountine 120


Najpredávanejšie a najviac populárne sú na našom trhu okrúhle alebo aj štvorcové vírivky pre 4 ľudí. Stretnúť sa môžete so značením “2+2” - 2 dospelí + 2 deti, s objemom od 650-750 l vody. Na ne nadväzujú plnohodnotné 4-miestne vírivky, ktoré spotrebujú na naplnenie približne 800-950 l vody. Keďže je po nich veľký dopyt, ich ceny sa pre množstvo podobných konkurenčných modelov častokrát dostanú nižšie ako za menšiu dvojmiestnu vírivku.


Vírivka Belatrix Relax 115 

Ak je vás doma viac alebo máte v obľube stretnutia a grilpárty s priateľmi, potom vás určite poteší možnosť výberu komfortnej a pohodlnej vírivky pre 6 osôb. Okrúhle, štvorcové alebo aj pútavé “oktagony” spotrebujú síce na svoj chod viac elektrickej energie a potrebujú minimálne 1000 l vody, ale o zábavu vo veľkom máte postarané.


Vírivka Intex Octagon Jet & Bubble massage 218 x 71 cm


 

Ako vybrať najlepšie umiestnenie pre vírivku?

Táto otázka je kľúčovou a zaujíma množstvo budúcich majiteľov.

 1. Nafukovacia vírivka potrebuje hladký spevnený povrch, ktorý ani pod ťarchou napustenej vírivky ( môže to byť 500 - 1000 kg) nestratí na pevnosti.
 2. Zároveň by toto miesto malo byť odizolované od vlhkosti z podkladu, aby sa na spodnej styčnej ploche nezačali tvoriť mapy s plesňami.
 3. Okrem toho, je treba zvážiť hlučnosť vírivky - pri filtrácii, ohreve a spustení perličkového kúpeľa, ju budete isto počuť, preto tesné umiestnenie pod okná spálne nemusí vyhovovať.
 4. Ak chcete minimalizovať nečistoty na vodnej hladine, nevoľte miesto pod stromom.
 5. Nafukovacie vírivky sú najčastejšie umiestnené v exteriéri na rovnej podlahe terasy. Ak chcete predísť zničeniu tejto podlahy nezabudnite na nepremokavé podkladové plachty väčšieho priemeru ako je samotná vírivka.
 6. Ak sa rozhodnete umiestniť vírivku na čiastočne krytú terasu (prístrešok, presklené steny, posuvné panely, …), majte vopred premyslené vypúšťanie/odčerpávanie vody. Napustenou vírivkou sa totiž nesmie hýbať.

Použité materiály

Obávate sa toho, že takýto vírivý bazén neprežije prvé stretnutie s mačkou? Najlepšie vírivky sú vyrobené z odolných materiálov s dobrou životnosťou. Síce to neznamená, že prežijú “násilné” zaobchádzanie, no boli skonštruované tak, aby zvládli tlak množstva vody vo vnútri bez deformácií, odolávali slnečnému žiareniu, poškriabaniu a niektoré dokonca i mrazom.

Rhino Tech materiál - jeden z najmodernejších materiálov, ktorý pozostáva zo 6 vrstiev, v ktorých sa nachádza laminátová tkanina, výstuž a odolné PVC. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a stabilitou a zaraďuje sa medzi prémiové PVC.

Laminované PVC - vysoko odolné a spevnené PVC, ktoré sa používa na výrobu väčšiny obľúbených víriviek.

Materiálovú konštrukciu často dopĺňa i patentovaná I-Beam štruktúra, vďaka ktorej je plášť rozdelený do vzduchových komôr, dodatočne spevnený a ani plne obsadená vírivka sa po svojom obvode žiadnym smerom nedeformuje.

Čistá voda je základ

Ak viete, ako používať bazénovú chémiu a pravidelne spustíte filtráciu vody, môžete sa z čistej priezračnej vody bez zakalenia a znečistenia tešiť niekoľko mesiacov na jedno napustenie. Súčasťou väčšiny víriviek je i filtrácia priamo v základnej cene. Keďže ide o objem maximálne 1000 litrov vody (niekedy i 1200 l), výrobcovia zvolili lacnejšiu - kartušovú filtráciu.

Zaujímajte sa predovšetkým o jej výkon - koľko litrov vody dokáže za hodinu vyčistiť. Čím je jej výkon vyšší, tým aj rýchlejšie prečistí celý objem vody vo vírivke (hodnoty sa pohybujú v intervale približne 30 - 60 W, 30). Kartušová filtrácia pozostáva z čerpadla a špeciálnej papierovej vložky (valca), cez ktorú preteká filtrovaná voda. Na vložke sa zachytávajú nečistoty. Kartušu je potrebné aspoň 1 x týždenne čistiť od zanesenia, postupne sa opotrebováva a jej filtračné schopnosti klesajú. Takže rátajte aj s občasnou výmenou.

Lepšou variantou je zahrnutie pieskovej filtrácie, ktorá sa bežne používa i vo veľkých bazénoch. Funguje na princípe čistenia vody cez piesok - podobne ako v prírode, a piesok stačí raz za 2-3 roky doplniť. Vírivky s pieskovou filtráciou sú však o pár stoviek eur drahšie ako bežne dostupné modely.

 

Ohrev vody, trysky a perličková masáž

Dostávame sa k tomu, čo vám vo vírivke prinesie najväčšie pohodlie. Bez ohrevu sa použitie vírivky obmedzí iba na letné mesiace a bez masážnych funkcií ju hravo prevalcujú nafukovacie bazény. Čo by ste teda mali sledovať?

Pri ohreve vody si všímajte nielen príkon ohrievania (bude súvisieť s energetickou náročnosťou a jemne vyšším účtom za elektrinu), ale najmä rýchlosť ohrevu. Tá sa môže pohybovať v intervale od 1,5 - 2,5 °C za hodinu (čím viac, tým bude voda rýchlejšie ohriata). Ak je teplota vody vo vírivke 20 °C, za 10 hodín ju dokážete so zapnutým ohrevom zvýšiť napríklad aj na veľmi príjemných a teplých 40 °C (v celom objeme vírivky !). Z letnej sezóny sa tak použitie vírivky predĺži na obdobie od jari až po prvé mrazy.

S rastúcou veľkosťou vírivky narastá aj počet trysiek. Ľudia sa nesprávne domnievajú, že čím ich bude viac, tým lepšie. Dôležitejšie je ich rozmiestnenie, veľkosť a typ. Uspokojiť sa môžete s klasickým bublinkovým kúpeľom, ak však hľadáte vírivku, ktorá vám pomôže s vašimi zdravotnými ťažkosťami, hľadajte spojenie vzduchových a hydromasážnych trysiek s možnosťou regulácie výkonu.

Ovládanie a príslušenstvo

Nafukovacie vírivé bazény sú vybavené ovládacím panelom, na ktorom môžete jednoducho nastaviť požadovanú teplotu a intenzitu vytvárania bublín. Panely sú vodeodolné a jednoducho ovládateľné. Pri kvalitných vírivkách môžete počítať aj s pravidelným monitoringom teploty vody - ak teplota poklesne pod určitú hodnotu, automaticky sa zapne ohrev vody.

 

Zvládnem inštaláciu a zapojenie vírivky na záhrade?

Veríme, že áno, ak budete mať pripravenú vyrovnanú plochu na jej uloženie, bude to veľmi jednoduché. Vírivku stačí rozbaliť (napr. podľa inštruktážneho videa) a spustiť nafukovanie. Keďže sú vybavené výkonným motorom, samonafúknutie integrovanou vzduchovou pumpou je bežné u väčšiny dostupných modelov. Vírivky vážia od 20-70 kg (podľa veľkosti), takže ak po nafúknutí máte pocit, že nestojí správne, ešte s ňou dokážete pohnúť. Ak ju začnete plniť vodou, už sa o to radšej nepokúšajte. Pri každom presune je potrebné vírivku vypustiť, inak hrozí riziko poškodenia dna alebo deformácie stien.

Ďalšie príslušenstvo

Pri čítaní recenzií najlepších víriviek, sledujte skúsenosti spotrebiteľov a ich názory na vybavenosť - či bolo potrebné niečo k vírivke dokupovať, alebo ju stačilo iba nafúknuť, naplniť vodou a všetko ostatné mali k dispozícii. Vybavenosť toho istého modelu môže byť u rôznych predajcov odlišná. Z toho dôvodu aj často kolíšu pri porovnaní ceny. Preto sledujte všetky dôležité parametre a neváhajte sa pýtať.

Zaujímať vás môže:

 • Podkladová plachta - spĺňa funkciu izolácie dna
 • Krycia plachta - okrem toho, že chráni povrch vody pred nečistotami, môže plniť aj termoizolačnú funkciu. Najlepšie, ak je uzamykateľná, čím sa výrazne zníži riziko neželaných návštev (mačka, zvedavý sused v noci). Takto zatvorená vírivky je zároveň aj bezpečná pre po záhrade sa pohybujúce malé deti.
 • Nafukovacie prídavné opierky hlavy
 • Taška - slúži na uskladnenie, ochranu a prenášanie zloženej vírivky
 • Schodíky/rebrík - vírivka neslúži na plávanie, dospelí ľudia v nej zvyčajne sedia a relaxujú, preto jej hĺbka dosahuje iba približne 70 cm. Ak máte ťažkosti s boľavými kĺbmi v dolných končatinách, môže byť nástup a výstup do vírivky nadmieru náročný. v takom prípade oceníte praktické schodíky, ktoré vám nastupovanie uľahčia.

Náš tip:


Cenovo dostupná solárna plachta zakryje hladinu vírivky (samozrejme i bazéna) a okrem ochrany vodnej hladiny pred nečistotami, napomáha udržať teplotu vody. Predĺži obdobie, počas ktorého nemusíte púšťať ohrev

...

Žiadne komentáre