Zdieľaj

Vírivka a zdravie: Predstava podvečerného relaxu vo vírivom bazéne po náročnom pracovnom dni už nie je taká vzdialená. Čoraz viac Slovákov si na terasu pristavilo zaujímavý a výrazný pútač pozornosti – elegantnú nafukovaciu vírivku. Tá vám bude robiť spoločnosť od jari do neskorej jesene a okrem príjemne teplého bublinkového kúpeľa pocítite na svojom tele aj niekoľko zdravotných pozitív. Ako môže vírivka uľaviť od bolestí? Ktorých ťažkostí sa môžete zbaviť? Predstavte si, že si môžete v pohodlí a v súkromí dopriať komplexnú fyzickú a psychickú terapiu. Na čo sa môžete tešiť?

Nafukovacia vírivka a jej pozitívne účinky na zdravie

Na jednom mieste zažijete účinky vody, tepla, zacielenej masáže a vztlaku. Nie nadarmo si ľudia stavali svoje obydlia okolo termálnych a liečivých prameňov. Vodoliečba tu bola už pred tisíckami rokov. V súčasnosti na účinkoch teplej prúdiacej vody na ľudské telo profituje množstvo wellness a spa centier a ak ste ich pravidelným návštevníkom, isto radi spomínate na príjemné chvíle relaxu a regenerácie.

 

1) Úľava od bolestí svalov a kĺbov

Vhodne umiestnené hydromasážne trysky dokážu znižovať napätie v svaloch. Tkanivá v svaloch a okolie chrupaviek kĺbov sa prirodzene uvoľňujú, teplá voda podporí krvný obeh a tkanivá sú lepšie zásobované krvou a živinami, čím sa zlepší ich funkčnosť a zmierni bolestivosť. To platí nielen pri chronických ochoreniach, ale aj po fyzicky náročnom dni a po  nárazovom športovom zaťažení.

2) Rýchla regenerácia po úrazoch

Teplá voda a masírovanie jemným tlakom vody môže napomáhať pri regenerácii po úrazoch a operáciach šliach, kĺbov, svalov. Ako už bolo písané – svalstvo sa významne prekrvuje, dostáva sa mu o 10 % viac kyslíka ako “na vzduchu” a tak dokáže rýchlejšie nadobudnúť svoju stratenú silu. Nenáročné vodné cvičenia sa s úspechom praktizujú pri mnohých rehabilitáciach.

3) Zlepšenie  činnosti kardiovaskulárnej sústavy

Tlak okolitej vody spôsobí, že srdce začne pracovať výkonnejšie. Teplo vody podporí krvný obeh a výsledkom je lepšie fungujúca srdcovocievna sústava a zníženie tlaku krvi.

4) Znižovanie hladiny cukru v krvi

Ľudia s cukrovkou, ktorí pravidelne zasadli do komfortnej vírivky, pozorovali zníženie hladiny cukru v krvi. Cievy sa pod vplyvom teplej vody roztiahli a krv mohla lepšie prúdiť k bunkám. Tým sa zmiernili aj prejavy neuropatie – nervového postihnutia dolných končatín, pri ktorom dochádza k necitlivosti, bolestiam a silným kŕčom v svaloch.  Pozor však na otvorené rany na nohách. V takom prípade hrozí riziko infekcie a zhoršenie aktuálneho stavu. Pobyt vo vírivke konzultujte vopred so svojím lekárom

5) Uvoľnenie stuhnutých kĺbov – pomoc pri artritíde

Hydroterapia je už roky zaradená k základným liečebným procedúram v kúpeľoch. Vďaka stimulácii krvného a lymfatického systému dokáže pobyt vo vírívke účinne odstrániť stuhnutosť svalov a opuchy kĺbov.

6) Podpora prirodzenej detoxikácie

Teplá voda otvára póry pokožky a perličkový kúpeľ pôsobí ako jemný mechanický peeling, ktorý podporuje oplavovanie toxínov a odnáša odumreté kožné bunky i nečistoty z povrchu kože.

7) Zbavenie stresu a napätia

Čo myslíte, prečo sa ľudia rozhodnú kúpiť vírívku? Prvotný dôvod je najmä príjemný relax a uvoľnenie v teplej vode. Krv prúdi rýchlejšie, tlak klesá, všetko sa dostáva do optimálnych hladín, zabúdate na hektický deň a vám sa ani po 30 minútach nechce z vírivky odísť.

Náš TIP
Chcete spoznať dôležité vlastnosti a parametre víriviek? Inšpirujte sa naším sprievodcom.

8) Lepšia kvalita spánku

Ak už predsa len vírivku opustíte, je ten najlepší čas ľahnúť do postele a spať. Dokonca i ľudia, ktorí trpia nespavosťou alebo problémami so zaspávaním, sú po kúpeli vo vírívke upokojení, v príjemnej nálade a ich nervová sústava je naladená na odpočinok.

9) Zmiernenie bolestí hlavy

Ak je hlavnou príčinou častých bolestí hlavy stuhnutosť krku, ramien a hornej polovice chrbta, masážne trysky vírivky dokážu tieto nepríjemne ťažkosti účinne eliminovať. Stačí sa dobre posadiť. Navyše, na trhu sú dostupné aromatické oleje a soli, ktoré sú špeciálne prispôsobené tak, aby vo vírívke nevytvárali mastné škvrny, penenie a nezmenili kvalitu vody. Za pomoci aromaterapie je možné zmierniť pravidelné migrény a naučiť sa správne a zhlboka dýchať.

10) Redukcia hmotnosti

…alebo aj – podporte svoje chudnutie vo vírivke! Teplá voda pôsobí na zrýchlenie krvného obehu, vyššiu činnosť srdca a tým nasimulujete pre telo stav ľahkého cvičenia, pri ktorom sa zvýši váš metabolizmus a spaľovanie kalórií. Navyše, jemné bublinky masírujúce svaly a podkožie zmierňuju prejavy celulitídy, pokožka je napnutejšia, pevnejšia a odolnejšia

11) Jednoduchšie zvládanie problémov

Uvoľnený, zrelaxovaný človek, ktorý sa odpúta o každodenných starostí a stereotypu dokáže lepšie zvládať hnev a úzkosť, pozrieť sa na veci z iného uhľa pohľadu a opäť nadobudnúť stratenú harmóniu a rovnováhu.

Majte na pamäti: Ak trpíte vážnymi ochoreniami srdca, poruchami cirkulačného systému, ťažšími kožnými chorobami, pravidelne sa u vás opakujú kvasinkové alebo bakteriálne infekcie – pobyt vo vírivke sa neodporúča!

 

...

Žiadne komentáre