Zdieľaj

Najlepšie nápoje na chudnutie – Základom každej dobrej diéty je dostatok tekutín. Stačí piť veľa vody? V podstate áno, no váš diétny režim, v ktorom vám spočiatku bude chýbať veľa dovtedy obľúbených jedál a chutí, môžu výborne ozvláštniť nápoje na chudnutie. Poďte sa s nami inšpirovať, aké tekutiny, nápoje, koktaily a smoothie podporia snahu schudnúť a aký majú účinok na vaše telo.

Najlepšie nápoje na chudnutie

Voda

Často spomínané odporúčanie “Nezanedbávajte pitný režim” sme už toľkokrát zanedbali. Až 70% nášho tela tvorí voda a pre správnu činnosť buniek a orgánov ju bezpodmienečne potrebujeme. Preto, aj keď je pred vami náročný deň, majte fľašku s vodou po ruke. Predídete únave, bolestiam hlavy, nesústredenosti, zhoršenej cirkulácii krvi a lymfatického systému a paradoxne aj zavodňovaniu. Ak už pociťujete smäd, tak telu chýba približne štvrť litra tekutín na bežné fungovanie. A poznáte také to “Hlad je prezlečený smäd”? Pocit hladu totiž uspokojíme skôr ako pocit smädu, preto sa telo dožaduje potravy v nádeji, že v nej budú obsiahnuté tekutiny. Ak chcete schudnúť, pravidelne pite vodu, predídete návalom hladu a budete mať viac energie.

Nemusí to byť “len”čistá voda. Veľmi dobrú službu vám urobí aj:

Citrónová voda – už pár kvapiek citróna vás doslova nabudí. Veľa ľudí pije vlažnú citrónovú vodu ako ranný štartér. Alebo pridajte niekoľko koliesok citróna, pár lístkov mäty a kociek ľadu a osviežujúci nápoj je na svete.

Kokosová voda – je plná dôležitých minerálov (draslík, horčík, železo, zinok, …), antioxidantov, obsahuje viac výživných látok ako ovocné džúsy a pritom omnoho menej cukru. Postará sa o hydratáciu tela a lepšie spaľovanie tukov. Je výborná aj vtedy, ak holdujete aktívnemu životnému štýlu – patrí totiž k unikátnym prirodzeným izotonickým nápojom. Nemýľte si ju s kokosovým mliekom. Dnes už v obchodoch nájdete rôzne balenia 100% kokosovej vody, ktorú si môžete rozriediť s vodou. Dokonca existuje aj v praktickom instantnom práškovom stave – viac sa dozviete TU

Čaje

Sypkú zmes stačí zaliať horúcou vodou a nápoj plný blahodárnych účinkov je na svete. Niektoré čaje sú pri chudnutí výbornými pomocníkmi. Môžete si vyberať z rôznych kombinácií a intenzity účinku. Najúčinnejšia je však práve táto pätica:

 • Zelený čaj – je plný antioxidantov, bez kalórií, vhodný na zníženie hmotnosti. Obsahuje polyfenoly a kofeín, ktorý stimuluje termogenézu a tak napomáha pri spaľovaní tukov/urýchľovaní metabolizmu.
 • Biely čaj – má síce nižší obsah kofeínu, no má výborné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Podporuje činnosť obličiek a zmierňuje zavodnenie organizmu, zlepšuje žalúdočné a črevné problémy a dokonca upravuje aj činnosť štítnej žľazy.
 • Roobois čaj – obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré chránia telo pred bujnením voľných radikálov, napomáha pri chudnutí tak, že tlmí chuť do jedla a zvyšuje metabolizmus. Navyše pozitívne ovplyvňuje plodnosť.
 • Oolong čaj – obsahuje kofeín vo veľkom množstve, preto dokáže byť nápomocný pri stimulácii metabolizmu a zhadzovaní prebytočných kíl. Dokáže udržať pod kontrolou hladinu cukru v krvi a pôsobí ako vzpruha na nervovú sústavu.
 • Mätový čaj – vychladený je úžasne osviežujúci a pri pravidelnom pití dokáže postupne zlepšovať činnosť tráviacej sústavy (podporuje aj produkciu tráviacich štiav a tak zlepšuje trávenie), zbaví vás problémov s plynatosťou a nadúvaním a uľahčí vyprázdňovanie.
TIP
Prečítajte si – Najlepšie výživové poradne

Čierna káva

Približne 3 šálky kvalitnej čiernej kávy (najlepšie takej, ktorú si sami pomeliete) dokážu byť pre vaše telo extra prospešné. Je nám všetkým jasné, že bude obsahovať kofeín, ktorý stimuluje metabolizmus a zvyšuje rýchlosť spaľovania kalórií. Samozrejme najmä vtedy, ak je cez cukru a ideálne aj bez mlieka.

Najlepšie recepty na smoothie, ktoré si zamilujete

Nielen nápoje na chudnutie, ale aj smoothie sú v tých správnych kombináciách pre chudnutie prínosom. Vybrali sme 6 rôznych raňajkových smoothies, ktoré vás prebudia, zasýtia, naštartujú metabolizmus, majú nízky obsah kalórií a navyše aj výborne chutia.

Postup bude vždy rovnaký

 1. Dajte všetky ingrediencie do mixéra
 2. Mixujte, kým nie je zmes hladká
 3. Vychutnajte si svoje ranné osvieženie
 • Broskyňovo jogurtové smooothie s ovsenými vločkami

  Ingrediencie: 3 broskyne, 1 kelímok gréckeho jogurtu, ¼ šálky ovsených vločiek, ¼ ČL vanilkového extraktu, 200-250 ml mandľového mlieka / kravského mlieka podľa chuti

 • Ovocné pokušenie

  Ingrediencie: 1 banán, 1 jablko, ½ šálky malín, ½ šálky jahôd, ½ šálky čučoriedok, 200-250 ml mandľového mlieka / kravského mlieka podľa chuti

 • Čokoládovo banánové smoothie

  Ingrediencie: 1 banán, 10 mandlí, 1 kelímok gréckeho jogurtu, 200-250 ml mandľového mlieka / kravského mlieka podľa chuti, 1 PL kakaového prášku

  – pridať môžete aj maliny alebo jahody, pár lístkov mäty

 • Silná vitamínová vzpruha

  Ingrediencie: ½ šálky malín, ½ šálky jahôd, ½ šálky čučoriedok, 2 šálky čerstvých špenátových listov, 2 šálky vody (alebo 1 šálka vody a 1 šálka kociek ľadu)

 • Raňajková klasika trochu inak

  Ingrediencie: ¼ šálky ovsených vločiek, 1 banán, ½ kelímku bieleho jogurtu, 120-150 ml mandľového mlieka / kravského mlieka podľa chuti, 1 ČL medu, ¼ ČL mletej škorice

 • Zelené smoothie

  Ingrediencie: 2 kusy kiwi, 1 šálka čerstvých špenátových listov, 1 banán, 200-250 ml mandľového mlieka, ¼ ČL vanilkového extraktu, 1 PL chia semienok

Mandľové mlieko si môžete aj takto jednoducho vyrobiť doma:

Urobte pre chudnutie ešte niečo viac

Veľkej obľúbenosti sa pri chudnutí a celkovej detoxikácii tešia zelené superpotraviny. Najčastejšie sa v receptoch na rôzne nápoje na chudnutie vyskytuje spirullina, chlorella, zelený jačmeň a mladá pšenica. A tu možno čítanie ingrediencií skončíte (ako ja kedysi), pretože sa vynorí otázka: Kde to mám zohnať? Na čo je to vôbec dobré?

Tieto zelené superpotraviny majú celý rad pre zdravie prospešných vlastností. Ak by som sa mala zamerať len na tie, ktoré súvisia s chudnutím, tak vyberám:

 1. urýchľujú metabolizmus, zabraňujú ukladaniu tukov v tele,
 2. zlepšujú trávenie a podporujú produkciu zdraviu prospešných baktérií v črevách;
 3. stimulujú samočistiace procesy orgánov a podporujú detoxikáciu,
 4. pomáhajú pri znižovaní nadváhy;
 5. optimalizujú hladinu krvného cukru
 6. posiľňujú imunitný systém a obranyschopnosť organizmu

V predajniach so zdravou výživou, v lekárňach aj e-shopoch môžete nájsť rôzne veľké balenia takýchto “supergreens”. Môžete si vybrať jednu z nich alebo zvolíte nejakú zaujímavú kombináciu.

Prednedávnom som sa rozhodla pre Blendea SuperGreens, ktorá v sebe spája 4 spomínané zelené superpotraviny a s výsledkom som viac ako spokojná – viac v mojej recenzii TU

Ako by vyzeralo raňajkové FIT smoothie obohatené o superpotraviny?

Napríklad aj takto osviežujúco:

 • 2 šálky čerstvých špenátových listov
 • 2 šálky vody
 • 1 šálka ananásových kúskov
 • 2 banány
 • 1 ČL Blendea Supergreens

Chceli by ste ďalších 7 zdravých receptov na smoothie a 7 receptov na výborné zdravé pochúťky? Alebo vás zaujíma, čo všetko patrí do zoznamu superpotravín? Ako môže vaše chudnutie podporiť prirodzený detox?

Stačí sa prihlásiť do našej  Facebook skupiny a napísať si o ňu.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaViete, ako môžete rýchlo schudnúť 5 kíl?
DalšieVýživové poradenstvo Svet zdravia – Recenzia
Lus
Posledné roky sa zaujímam o zdravý životný štýl a všetko s ním spojené, hľadám odpovede na rôzne stravovacie trendy a vplyv potravín na organizmus. Venujem sa zumbe, jóge a rada posúvam svoje fyzické limity.

Žiadne komentáre