Zdieľaj
ketodieta

Opäť raz nastal čas, kedy vo vás dozrelo rozhodnutie konečne schudnúť? Väčšina ľudí v dnešnej dobe vedie nezdravý spôsob života, s ktorým súvisí najmä kalorická strava a málo pohybu. Postupný prírastok váhy je však len vonkajší prejav nášho diskomfortu, horšie následky si pravdepodobne odnesú vnútorné orgány a celkový zdravotný stav. Preto sa netreba ani čudovať, že toľko ľudí sa chce zbaviť prebytočných kilogramov. Na istú dobu nájdu v sebe pevnú vôľu a skúšajú rôzne diéty. Jednou z diét, ktorá si za posledné roky vydobila miesto medzi diétujúcimi je ketodiéta. Ako prebieha a čo od nej očakávať si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je ketodiéta - princíp jej fungovania

Ketodiéta sa inak označuje aj ako ketónová diéta alebo ketogénna diéta. Jej princípom je proces zvaný ketóza. Ketózu dosiahnete nasledujúcimi krokmi:

 1. Výrazne znížite príjem sacharidov.
 2. Zameriate sa na príjem zdravých tukov a proteínov pre zachovanie optimálneho podielu svalov.
 3. Telo vyčerpá energiu pôvodne prijímanú zo sacharidov a je nútené nájsť iný zdroj. V pečeni začne štiepiť tuky a novovznikajúce ketóny sa stanú novými nositeľmi energie.

V praxi to môže vyzerať, že budete pravidelne jesť slaninku a vajíčka, no musíte zabudnúť na všetky sacharidové prílohy, prevažnú časť ovocia a ponecháte si len povolené druhy zeleniny. Ketogénna diéta vychádza z predpokladu, že v bežnej strave prijímame príliš veľa sacharidov. Takže náš organizmus využíva prioritne ako energetický zdroj cukry a sacharidy, a potom nevyužité tuky nadmerne ukladá, pretože sa ich iným spôsobom nevie zbaviť. Pre pravekých ľudí, ktorí neboli pestovateľmi žiadnych obilnín ani zemiakov, bola ketóza prirodzeným stavom - jedla bol nedostatok, a ak sa aj vyskytlo, bolo živočíšneho pôvodu.

diéta

Čo si treba zapamätať?

Pri ketodiéte obmedzíte potraviny s obsahom sacharidov. Zameriate sa na príjem potravím s vyšším obsahom proteínov a zdravých tukov. Telo po pár dňoch na takejto striktnej diéte prejde do stavu nazývaného ketóza. Tento stav je možné zistiť aj pomocou indikačných papierikov, ktoré zisťujú prítomnosť ketónov v moči (dajú sa zohnať v lekárni). Nejde teda o žiadny výmysel, ketóny skutočne existujú.

Ketodiéta: Výhody a nevýhody

Iba veľmi málo diét je nastavených rozumne. Radikálne striktné diéty môžu dokonca istej skupine ľudí viac ublížiť, ako polepšiť. Ak ste doteraz  mali s diétami zlé skúsenosti, chýbala vám vôľa a motivácia a kilá sa vracali rýchlo naspäť, neváhajte a dajte si poradiť od odborníkov, ktorí vám pripravia šetrný jedálniček presne podľa vašich potrieb.

Ketodiéta spĺňa črty náročnej diéty - niečo musíte obetovať, aby ste rýchlo dosiahli svoj vytúžený cieľ. Tento spôsob stravovania pôvodne nemal zámerom byť diétou. Ketónová diéta sa totiž v minulom storočí využívala pri liečbe depresie, epilepsie, roztrúsenej sklerózy, Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Následne si ju obľúbili kulturisti, ako účinný spôsob prípravy na súťaže. V súčasnosti je nastavená tak, aby vaša strava obsahovala napríklad 75 % tukov, 20 % proteínov a iba 5 % sacharidov.

Pripravte sa však na menšie obtiaže - strava je zameraná na lipidy, ktoré vaše telo aj aktívne spracováva. Chýbajú však dôležité vitamíny, minerály a živiny, o ktoré prídete vynechávaním ovocia. Preto pre udržanie zdravia vyžaduje užívanie suplementov. Prvé dni v ketóze sa objavuje aj tzv. ketochrípka, ktorú chudnúci označujú ako celotelovú únavu a slabosť, ktorá však po pár dňoch sama prejde. Je to spôsobené prechodom na iný zdroj energie, telo musí vynakladať viac energie ako pri sacharidoch. Dbajte na prísun vlákniny zo zelenej zeleniny a dostatok tekutín, pretože vás môže v úvode potrápiť aj zápcha. Po prvom ťažšom týždni by ste sa už však mali cítiť dobre, byť výkonnejší a menej unavení.

Ketodiéta - jedálniček so striktnými obmedzeniami

Jedálniček počas ketodiéty tvorí presne stanovená paleta potravín. Na úvod,  pri prechode z bežnej stravy na diétu, pozostáva strava najmä z tukov. Neskôr, po navodení stavu ketózy, sa pridávajú predovšetkým potraviny s vysokým obsahom proteínov a vlákniny.

Povolené je konzumovať: mäso, ryby, vajíčka, olivový olej, kokosový olej, avokádový olej, niektoré druhy mliečnych produktov (s vyšším obsahom tuku), oriešky, semienka, zelenú listovú zeleninu.

Z jedálnička musíte vylúčiť: pečivo, cestoviny, jedlá z múky, zemiakov, ryžu, ovocie a ovocné šťavy.

Tento príklad bol veľmi zjednodušený a existuje veľa výnimiek, ktoré ketodiéta umožňuje. Pozor na koreňovú zeleninu, ktorá obsahuje viac škrobov. Hoci je ovocie zakázané, neskôr si môžete dopriať malé množstvo bobuľovín. Odborníci na ketodiétu vydávajú obsiahle publikácie a na internete sú dostupné stovky zaujímavých receptov.

Ketodiéta rozhodne nie je jednotvárna, no v istých bodoch je tak obmedzujúca, že ju nie je možné v “bežnej kuchyni” dodržať. Najmä ženy, ktoré varia stravu aj pre zvyšných členov rodiny, častokrát zlyhajú, pretože sú oveľa viac vystavené pokušeniam kuchyne a chladničky. Nebudeme vám klamať - v ketodiéte nesmiete denne skonzumovať viac ako 50 g sacharidov. Ak toto číslo prekročíte, už viac nebudete v stave ketózy a celý proces (aj s nepríjemnou úvodnou únavou a malátnosťou) musíte začať nanovo. V domácich podmienkach dokážu dodržiavať ketodiétu iba ľudia s obrovským odhodlaním. 

"Kupovaná" ketodiéta

Tohto sa veľmi šikovne chytili nutriční odborníci, ktorí navrhli instantné ketodiéty. Najznámejšie na našom trhu sú KetoMIX, KetoFit a KetoDiet.

 • Z pohľadu nenáročnej prípravy jedla sú veľmi pútavé. V kuchyni strávite iba minimum času, ak vôbec nejaký. 
 • Nemusíte sledovať zloženie potravín ani obsah sacharidov. Jedlá v práškovej forme sú rovno pripravené tak, aby spĺňali podmienky dodržania ketózy a žiadnym spôsobom vás neohrozili.
 • Šetria váš čas, zjednodušujú stravovanie, pomáhajú chudnúť. 

Avšak nie sú zadarmo. V prepočte vás jedna porcia vyjde 1,50 - 1,70 €, čo v prípade, ak ste sa cez obed stravovali v reštaurácii a cestou domov z práce kupovali niečo na večeru, vás vyjde veľmi podobne. 

#1

KetoMIX

Súčasťou tejto obľúbenej diéty je aj odborné poradenstvo. Pre ženy aj pre mužov


ketomix

1,50 € / porcia

 • Chudnutie začína na tretí deň
 • Kompletné menu, rady a tipy ako schudnúť
 • jedlo hotové za 5 minúť
 • Reálne výsledky
 • Žiadne škodlivé prísady

#2

KetoFit

Špeciálne zameraná na výživové potreby žien


ketofit

1,60€ / porcia

 • Účinná a rýchla diéta
 • vytvorená odborníkmi v ČR
 • Veľa chutí, žiadny stereotyp
 • Nemusíte športovať
 • Online poradňa a jedálničky 

#3

KetoDiet

Vhodná pre vyťažených ľudí. Veľký výber rozmanitých jedál


ketodiet

1,70 € / porcia

 • Vhodná pre mužov aj ženy
 • Rýchly chudnúci účinok
 • Bez nutnosti športovať
 • Rady, návody a jedálničke zdarma

Ketodiéta - rizikové skupiny ľudí

Ketodiéta nie je pre každého, má svoje obmedzenia a skôr, ako sa na ňu vrhnete, mali by ste dôkladne zvážiť svoj zdravotný stav. Aby sme sa dostali k tomu, čo vás pravdepodobne najviac zaujíma, zosumarizovali sme zoznam týchto skupín ľudí, pre ktorých je ketodiéta nevhodná:

 • Deti a mládež
 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Ľudia so srdcovými ochoreniami - angína pectoris, poruchy srdcového rytmu
 • Ľudia, ktorí v minulosti prekonali poruchy príjmu potravy - bulímia, anorexia
 • Pri problémoch s obličkami, pečeňou a vylučovaním
 • Ľudia s cukrovkou typu I.
 • Ľudia s onkologickým ochorením

Ketodiéta - skúsenosti už majú tisíce ľudí. Aký je výsledok?

Ketodiéta dáva reálnu možnosť schudnúť. Patrí medzi striktné diéty, pri ktorých sa nesmie podvádzať. Skúseností ľudí sa delia na tri tábory:

 • na tých, ktorí boli úspešní a schudli až desiatky kilogramov,
 • na tých, ktorým tento typ diéty nevyhovoval a necítili sa dobre ani po úvodných krízových dňoch,
 • a na tých, ktorí nedokázali dodržiavať stanovený režim.

Internetové diskusie, ani názory odborníkov vám nedajú jednoznačný obraz. Ketodiéta je totiž spoločnosťou pomerne kontroverzne vnímaná, no na rozdiel od sezónnych “super účinných” nových diét, je overená rokmi a tento spôsob stravovania má svoj vedecký základ. Ak dodržíte všetky pravidlá a princípy, dodáte telu optimálne zloženie stravy a váš zdravotný stav je vyhovujúci, máte veľkú šancu uspieť. Správne stravovacie návyky sú totiž základ každej redukcie nadváhy. A v tomto prípade totiž platí, že diéta môže byť iba tak úspešná, ako silné je vaše odhodlanie zotrvať.

...

Žiadne komentáre