Zdieľaj

Problémy s erekciou: Schopnosť dosiahnuť erekciu je viac komplikovaná ako si muži myslia. Váš mozog, nervy, krvné cievy, prúdenie krvi a hladiny hormónov musia spolu dokonale spolupracovať, inak sa nič neudeje. Zatiaľ čo občasné problémy s erekciou sa neviažu na žiadny vek a môžu rovnako postihnúť mladého muža i muža v staršom veku, erektilná dysfunkcia predstavuje dlhotrvajúce problémy s dosiahnutím erekcie, jej udržaním, kvalitou i priebehom. Je úzko spájaná s impotenciou, pretože ťažkosti s dosiahnutím erekcie dokážu v nemalej miere znížiť plodnosť muža a možnosť na prirodzené otehotnenie ženy.

Erektilná dysfunkcia súvisí v 90 % s vaším fyzickým zdravím

Čo by ste na úvod mali vedieť:

  • Erektilná dysfunkcia je charakterizovaná ako trvalá neschopnosť dosiahnuť erekciu uspokojivú pre pohlavný styk po dobu viac ako 6 mesiacov po sebe, ďalej ako neschopnosť udržať stoporený penis počas sexuálneho styku a celková strata záujmu o sex. Ide o príznak, nie chorobu.
  • K sprievodným znakom môže patriť aj predčasná ejakulácia, oneskorená ejakulácia a anorgazmia – neschopnosť dosiahnuť orgazmus.
  • Prevažná väčšina príčin erektilnej dysfunkcie (až 90%) má pôvod v zhoršenom fyzickom zdraví a prehliadaných problémoch s nervami, cievami a hladinami hormónov.
  • Erektilnú dysfunkciu spôsobuje aj požívanie alkoholu a drog, fajčenie, užívanie množstva liekov na predpis (antidepresíva, betablokátory, antihistaminiká).

 

Niekoľko zaujímavých čísel

Erektilnej dysfunkcii sa venuje množstvo výskumov a dlhoročných pozorovaní. Tie posledné priniesli zaujímavé zistenia, mnohé z nich alarmujúce, poukazujúce na chyby v životnom štýle. Podľa odhadov postihuje 5 – 20 % mužov na celom svete v rôznych vekových kategóriách.

Erektilnou dysfunkciou trpí:

  • 12% mužov mladších ako 60 rokov
  • 22% mužov vo veku 60 – 70 rokov
  • viac ako 30% mužov starších ako 70 rokov

Neschopnosť erekcie však postihuje aj omnoho mladšie ročníky, už pod vekovou hranicou 40 rokov. V tomto prípade je rizikovým faktorom číslo 1 fajčenie – bolo príčinou porúch erekcie až u 41% respondentov. Cukrovka si “ukradla” ďalších 27 %. Zvyšné percentá sa podelili medzi úrazy a zranenia, srdcovo-cievne a neurologické ochorenia.

Zoznam príčin, pre ktoré môžete dlhšie trvajúce problémy s erekciou

Už ste isto pochopili, že na to, aby všetko v posteli fungovalo na jednotku a nepociťovali ste zo seba žiadne pocity sklamania, musí vaše telo komplexne spoľahlivo fungovať. Kvalitu erekcie neovplyvní ani sexi vzrušujúca žena, ak sú cievy vo vašom penise nedostatočne prekrvované, alebo ak sa penisu nedostali včas podnety od mozgu. Je však celý zoznam fyzických aj psychických príčin, ktoré schopnosť dosiahnuť erekciu značne znižujú. Pri čom treba zbystriť pozornosť?

Zdravotné problémy

  • Srdcovo cievne ochorenie a zúženie ciev
  • Vysoký krvný tlak
  • Vysoký cholesterol
  • Ateroskleróza
  • Cukrovka
  • Obezita a metabolický syndróm (nadbytok tuku v oblasti brucha a hrudníka)
  • Roztrúsená skleróza
  • Parkinsonova choroba
  • Štrukturálne a anatomické poruchy penisu, napr. Peyronieho choroba (výrazné zakrivenie a deformácia penisu počas erekcie)
  • Hormonálne poruchy (štítna žľaza, nedostatok testosterónu)
  • Ochorenia prostaty
  • Zranenia a chirurgické zákroky v oblasti panvy
  • Ožarovanie v oblasti panvy
  • Alkoholizmus, fajčenie a užívanie drog

 

Lieky na predpis

Niektoré lieky na predpis môžu mať medzi nežiaducimi účinkami na telo muža aj neschopnosť erekcie. Predtým však, ako vysadíte akúkoľvek liečbu, konzultujte tento krok so svojím lekárom. Ten vám pôvodné lieky môže vymeniť za náhradné, s rovnakým liečebným účinkom, ale s menším dosahom nežiadúcich efektov. Úlohou týchto liekov je zmierniť a liečiť vaše zdravotné ťažkosti, preto ich vysadenie môže zhoršiť váš zdravotný stav a v konečnom dôsledku si nepolepšíte ani v sexuálnom živote.

Patria sem napríklad: lieky na srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, diuretiká, lieky na liečbu ochorení prostaty, hormonálna liečba, antidepresíva, opioidné lieky proti bolesti, anticholinergiká a antihistaminiká, lieky proti úzkosti, lieky na spanie (celkovo lieky, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém).

 

Psychické problémy

Ak nie je zjavná anatomická deformácia penisu alebo prítomnosť ochorenia v tele, možno uvažovať aj o mentálnych príčinách, kedy sa erektilná funkcia stáva ťažšie dosiahnuteľnou až problematickou.

Patria sem občasné vypäté emočné stavy (problémy v práci, stres, partnerské nezhody), ale aj dlhodobé depresie, úzkosti, pocity viny a smútku, strach z intimity a zlyhania.

Nie je ničím nezvyčajným, ak sa fyzické a psychické príčin prekrývajú. Muž trpiaci obezitou má problémy s cirkuláciou krvi, čo má dosah na udržanie erekcie a navyše sa k tomu pridáva aj nízke sebavedomie a obava z odmietnutia.

Skutočným výkričníkom je chronický stres, do ktorého sa dostávame postupne a pácha škody na celom tele. Je spoluzodpovedný za vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, obezitu, cukrovku, … Mení spôsob, akým mozog vysiela signály do tela, nepriaznivo ovplyvňuje tok krvi. Chronický stres tak môže prispievať k tomu, že postupne obmedzuje vašu schopnosť dosiahnuť a udržať erekciu.

Viac o príčinách problémov s erekciou sa dočítate TU.

Erektilná dysfunkcia – vyšetrenie: Na čo sa pripraviť?

Diagnostika erektilnej dysfunkcie zväčša pozostáva z viacerých fáz. Na úvod musí lekár – urológ zhodnotiť vašu anamnézu – zaujíma sa o prekonané ochorenia, zranenia panvovej oblasti, aktuálny zdravotný stav, užívanie liekov, sexuálny život a problémy, ktoré vás trápia. Dobrý lekár by mal k pacientovi s erektilnou dysfunkciou pristupovať komplexne, preto sa zaujíma aj o vaše psychosociálne rozpoloženie. Na to mu veľmi dobre poslúžia ucelené dotazníky, používané v medicínskej praxi takmer celosvetovo.

Nezostane však len pri rozhovore, čaká vás aj “klasické” klinické a fyzikálne vyšetrenie, pred ktorým ma mnoho mužov rešpekt, aj obavy a ostych. Lekár kontroluje sekundárne pohlavné znaky, vonkajšie genitálie, prostatu sondou cez konečník, zisťuje krvný tlak a pulzy na dolných končatinách.

Laboratórne vyšetrenia zase z odberu krvi zisťujú hodnoty testosterónu, prolaktínu, lipidov a glykémie. Ak tieto vyšetrenia neposkytnú dostatočný obraz a nezistia sa príčiny, poslednou možnosťou sú špecifické diagnostické testy ( napr. vyšetrenie nočných erekcií, ultrazvuk ciev v penise, neurologické vyšetrenie – vodivosť nervov, …).

 

Erektilná dysfunkcia – liečba a možnosti

Je jedna otázka, ktorá mužov najviac zaujíma – Pri akej miere erektilnej dysfunkcie dostanete od lekára lieky na predpis?

Uvádza sa, že v prípade, ak zlyháte vo viac ako štvrtine pokusov o sexuálny styk.

Medikamentózna liečba erektilnej dysfunkcie v súčasnosti vrátila “do hry” mnohých mužov a s veľkým úspechom, k spokojnosti všetkých strán. V liekoch obsiahnuté preparáty ako sildenafil, tadalafil, vardenafil a avanafil poskytujú mužom nástup erekcie už po 30 minútach od užitia. Užívajú sa pred sexuálnym stykom s mierou efektivity vyššou ako 80% a s dĺžkou trvania účinku od 4 hodín vyššie.

U mužov, u ktorých je diagnostikovaný hypogonadizmus sa v prvom kroku pristupuje k testosterónovej substitučnej terapii (TRT). V ich tele je testosterón na veľmi nízkych hladinách, preto sa počíta s tým, že po doplnení základného mužského hormónu, sa obnoví nielen libido a chuť na sex, ale aj samotná schopnosť dosiahnuť erekciu.

Po zlyhaní prechádzajúcich dvoch možností, existuje aj injekčná liečba, pri ktorej sa účinné látky pichajú v ordinácii priamo do hlavných ciev penisu.

Ak je za vaším problémom psychologický problém, lekár odporučí psychosexuálnu terapiu alebo aspoň párovú terapiu.

Ak ste tak trochu “stratený prípad”, nič nezaberá, dokonca ani krátkodobo, a predsa to nechcete vzdať, je potrebné znova absolvovať diagnostické testy, podstúpiť kombinovanú liečbu, v krajnom prípade zvážiť implantáciu penilných protéz. Takáto protéza je trvalé riešenie, je z plastu a ohybná. Ak zvolíte nenafukovaciu verziu, penis zostáva stále v stoporenom stave. Lepšou možnosťou, vzhľadom na komfort života (a aj močenia) je nafukovateľný implantát, ktorý sa nafukuje v prípade “potreby” špeciálnou pumpičkou. Čo však isto odradí je cena zákroku a implantátu, ktorá sa pohybuje od 3 000 € vyššie.


Záver

Problémy s erekciou netreba podceňovať, zvyčajne by mali byť pre muža signálom, že s jeho telom, cievami, nervami nie je všetko v poriadku. Ak si je vedomý svojich zdravotných problémov, je dôležité ich zmierňovať alebo liečiť. Urológovia nie sú všemocní, potrebujú, aby im pacient dôveroval, iba tak je možné vykonať dôkladné vyšetrenie a nastaviť vyhovujúcu liečbu.

V každom veku dbajte na výživnú stravu a dostatok pohybu. Tieto dva základné prvky spomaľujú starnutie organizmu a oddiaľujú rozvoj viacerých chronických ochorení. Ako ste sa dočítali vyššie, práve tie sú totiž príčinou toho, prečo muži v posteli zlyhávajú.

...

Žiadne komentáre