Zdieľaj

Problémy s erekciou zastihnú skôr či neskôr každého muža, bez ohľadu na vek alebo fyzickú kondíciu. Stačí, že ste rozhodení z práce alebo ste to prehnali s alkoholom cez víkend na oslave. Ženy sa mylne domnievajú, že to ony sú na vine a už vás nepriťahujú, alebo – čo je ešte horšie – že už “nemôžete”, lebo ste si našli iný objekt záujmu. Erekcia nepríde len tak, je to súhrn rozmanitých fyzických a psychických pochodov, hormonálneho profilu a celkové zdravia muža. Tak čo, položme si otázku – “stojí alebo nestojí” vám za to, ako túto nepríjemnosť vyriešiť a vrátiť do spálne naspäť tú správnu atmosféru?

Problémy s erekciou – hlavné príčiny

Vzpriamenie a predĺženie penisu pri stoporení vyžaduje mechanickú alebo psychickú stimuláciu. Navonok “jednoduchý jav mužského tela” je v skutočnosti zladením nervových, cievnych, psychologických aj endokrinných procesov. Vaša strava, množstvo pohybu, liečené aj neliečené zdravotné problémy, neduhy, stres či nervozita majú na kvalitu erekcie väčší dosah ako príťažlivosť ženy sediacej vedľa vás.

Erekcia a vplyv chorôb

Pravdou je, že mnoho chorôb má priamy, alebo nepriamy dosah na váš sexuálny život a bezproblémovú erekciu. Ktoré najčastejšie zdravotné problémy to sú?

  • srdcovocievne ochorenia a problémy s vysokým tlakom
  • zvýšený cholesterol
  • ochorenia močovej sústavy
  • cukrovka
  • Parkinsova choroba
  • Alzheimerova choroba
  • roztrúsená skleróza
  • poranenia chrbta a miechy
  • nadváha až obezita
  • depresia

Erekcia a lieky

V nadväznosti na predchádzajúci zoznam chorôb je dôležité spomenúť, že niektoré lieky síce pomôžu liečiť alebo korigovať ochorenie, nežiadúce účinky liekov však majú dosah na mužské libido, chuť na sex a kvalitu erekcie. Medzi ne patria najmä psychofarmaká – antidepresíva a antipsychotiká a tiež aj lieky na srdcovo-cievne choroby a vysoký tlak.

Nemáme v úmysle vás navádzať k tomu, aby ste lieky z týchto kategórií prestali užívať. Ak však pociťujete negatívne zmeny v oblasti sexuálneho života, zahoďte obavy a zdôverte sa svojmu lekárovi. Na trhu totiž existujú lieky bez týchto vedľajších efektov.

Erekcia a nedostatok testosterónu

Testosterón ako hlavný mužský hormón je zodpovedný za všetky mužské rysy. Testosterón podporuje receptory v mozgu, ktoré stoja za produkciou oxidu dusnatého v tele muža. Ten je priamo zodpovedný za podporu krvného obehu, rýchlosť, akou sa červené krvinky a kyslík dostávajú na miesto určenia. Pôsobí ako neuroprenášač pri sexuálnej stimulácii a rozširuje malé tepny v penise. Vplýva nielen na nástup erekcie, ale i na jej dĺžku a udržanie. Nedostatok testosterónu, ktorý trápi mnoho mužov okolo 50tky a vyššie, preto môže priamo súvisieť s občasne nefungujúcou erekciou, až dlhotrvajúcou erektilnou dysfunkciou.

Erekcia a alkohol + fajčenie

Žiadny výskum o prínose popíjania alkoholu sa na scéne neudržal tak dlho, aby nebol v priebehu krátkej doby vyvrátený. Závislosť na alkohole a cigaretách má pre ľudské telo nežiaduce účinky na mnohých frontoch. Vrátane nedostatočného prekrvenia niektorých častí tela – a teda aj penisu.

Erekcia a nekvalitná strava

Problémy s erekciou často spúšťajú aj nevhodné stravovacie návyky. Tie sa pretavia do zvýšenej hladiny cholesterolu a nadváhy. Nezdravé jedlá stoja za uvoľňovaním škodlivých voľných radikálov, ktoré poškodzujú krvné cievy a tvoria prostredie pre vytváranie cholesterolových ložísk.

Krv a hladiny hormónov však potrebujú stravu bohatú na dôležité minerály a vitamíny, aby spoľahlivo pomohli vtedy, keď to od nich očakávate. Budete potrebovať zdravé tuky, vitamíny A, C a E ako antioxidanty a tiež aj zinok. Vitamíny nájdete ovocí a zelenine (ktoré takisto patria na tanier pre muža 🙂 ) a zinok spolu so zdravými tukmi je zastúpený najmä v morských plodoch a rybách. Pred sexom sa vyhýbajte ťažkým a mastným jedlám

Môže za problémy s erekciou psychika a nervozita?

Jednoznačne, kým nemáte poriadok a pokoj v hlave, nedokážete sa sústrediť ani na fyzické potešenie. Zabudnite na problémy v práci a šéfa, ktorý vám nedá vydýchnuť. Prestaňte na nezmyselne zaťažovať vecami, ktoré sa aktuálne nedajú vyriešiť. Nič z toho vám neujde, alebo naopak, možno budete prekvapení a riešenie príde aj bez vás. Stres je zabijakom kvalitného sexuálneho života. Stresový hormón kortizol obmedzuje tvorbu testosterónu a okrem podráždenosti a zlej nálady, strácate aj záujem o sex, ktorý by zrejme aj tak nefungoval.

Doprajte si oddych a dostatok relaxu. Najlepší sex je vraj ten ráno, kedy je telo zregenerované a pripravené čeliť ďalším úlohám. Veľa pracovných povinnosti, únava, či rozbitie vo fitku z vás neurobí posteľného tigra. Aj penis je súčasťou vášho tela, preto nebude stáť v pozore, ak je zvyšok tela unavený.

Identifikujte spúšťač vašej nervozity – čo vás hnevá a rozrušuje? Kvôli čomu sa necítite vo svojej koži? Nervozita a hnev sú silné emócie, ktoré majú dosah aj na fyziologické zmeny vo vašom tele. Napríklad aj na také nahrnutie krvi a s tým spojené zvyšovanie teploty niektorých častí tela. Teplotné mapy emócií, poukazujú na to, že ak prežívate hnev, znechutenie, úzkosť alebo hanbu, oblasť genitálií ostáva chladná. To sa môže stať aj v prípade, ak sa obávate odhalenia nevery.

...

Žiadne komentáre