Zdieľaj
rast vlasov

Bez rozdielu pohlavia, muži a rovnako aj ženy vypadávaním vlasov strácajú na sebavedomí. Kým u mužov môže ísť s pribúdajúcimi rokmi o nezvratný proces, u žien sa padanie vlasov vo väčšej miere objavuje niekoľkokrát za život. Dokonca aj niekoľkokrát za rok. Ako správne diagnostikovať príčinu padania vlasov? Ako svoju korunu vlasov chrániť? Ak sa aj vy posledné týždne či mesiace pýtate, ako zastaviť padanie vlasov, máme pre vás niekoľko zaujímavých informácií, s ktorými tento problém môžete vyriešiť alebo ho aspoň lepšie pochopiť.

✅Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov

Existuje hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré vaše vlasy padajú, niektoré sú typické pre ženy, iné zase viac postihujú mužov. Padanie vlasov by malo byť pre každého jasným znamením, že niečo s aktuálnym životným štýlom a celkovým zdravotným stavom nie je v poriadku. Pátranie po spúšťači však komplikuje mnoho faktorov - od nedostatku času, až po strachu zo zistenia diagnózy. Čím skôr však zakročíte, tým viac vlasov dokážete zachrániť.

✅Nutričná podvýživa

Hoci máme v obchodoch tony jedla, naša strava môže byť i tak chudobná na základné živiny, ktoré potrebujú zdravé vlasy. Medzi ne patria najmä vitamíny A, B, C, D, E, proteíny a stopové prvky ako železo, meď, horčík, zinok. Zmeňte svoju stravu, zamerajte sa na potraviny, ktoré sú plné najlepších vitamínov pre vlasy, alebo aspoň dočasne stavte na výživové vlasové doplnky s tým správnym zložením.

Zamerajte sa predovšetkým na tie, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach a certifikované ako výživový doplnok s presne určenými hodnotami a zložením. Sledujte recenzie, hodnotenie a diskusie užívateliek / užívateľov pred vami a získate dostatočný obraz na to, aby ste si zvolili ten správny. Niekoľko z nich sme otestovali aj na vlastnej koži a vlasoch a prinášame vám ich prehľad aj recenzie.

Názov

Umiestnenie

Hodnotenie

Cena

Najlacnejšie

Donna Hair

1.miesto


- Zastavenie vypadávania vlasov + podpora rastu nových silnejších vlasov

- Veľa spokojných užívateliek

- Výborný pomer cena/množstvo, aj cena/kvalita

90 kapsúl za cca 23 €

Clinical Hair Care

2. miesto

- Čisto prírodný produkt – český výrobca

-Zlepšenie kvality vlasov a zastavenie nadmerného vypadávania vlasov

- Veľmi dobrý pomer cena/balenie


90 toboliek za cca 17 €

Vlasové hnojivo

3. miesto

-​ Prírodné a bezpečné zloženie

- ​Rýchlejší rast nových vlasov

- ​Zlepšuje nielen kvalitu vlasov, ale aj nechtov


60 tabliet za cca 11 - 12 €

Biohair aktivátor

4. miesto

- ​Prírodné a bezpečné zloženie – telu vlastné a potrebné látky, hyalurón sodný a kolagén

- ​Množstvo spokojných a verných zákazníkov

- ​Jednoduchá aplikácia


75 ml za cca 5 €

✅Hormonálna nerovnováha

Na to, aby sa naše hormóny “zbláznili”, niekedy stačí málo, no inokedy zase ide o vážnejšie zmeny v organizme. U žien sa zvýšené vypadávanie vlasov objavuje v období po pôrode. Približne 3 - 4 mesiace od pôrodu začnú novopečeným mamičkám vlasy padať vo veľkom. Spomínate, aké ste mali krásne vlasy počas tehotenstva? To preto, že boli nadmieru posilnené vo fáze rastu a prestali padať. Ak, tak iba pár vlasov, ktoré ste si vytrhli pri česaní. A teraz je vám do plaču pri pohľade na plný odtok. Vplyvom prudkých hormonálnych zmien, ktoré prebiehajú v tele ženy po pôrode však veľa vlasov prejde do fázy pokoja a vypadnú všetky tie, ktoré mali ešte počas tehotenstva. Podobnými zmenami prechádzajú niektoré ženy aj v období dospievania a menopauzy.

Zhruba po 30. roku života sa zvyšuje premena andrógenov na dihydrotestoterón (DHT). DHT spôsobuje, že vlasy rastú čoraz slabšie, až prestanú rásť vôbec a vlasový folikul odumrie. Androgény sú predovšetkým výsadou mužského tela (preto niektorí muži plešatejú), no v malom množstve sú aj v ženskom tele, a tak môže DHT ovplyvniť aj hustotu vlasov ženského pokolenia.

pôrod a vlasy

✅Ročné obdobie

Zvýšenie padanie vlasov sa objavuje najmä na jeseň a na jar. Na jeseň je dôvodom to, že vlasy sa počas leta oslabili. Nadmerne sa aktivizoval rast vlasov v snahe chrániť vlasovú pokožku pred UV žiarením, čím sa vlasové folikuly vyčerpali. Výživa vlasov sa zastavila, čo sa o pár mesiacov prejaví chumáčmi vlasov na hrebeni. Trvá približne 2 mesiace, kým nerastúci vlas opustí vlasovú pokožku - vypadne a na jeho mieste začne o pár týždňov rásť nový.

Na jar je zvýšené padanie vlasov spôsobené najmä oslabenou vlasovou pokožkou, ktorá nemá rada mráz. Po zime je presušená, objavujú sa suché až ekzematické svrbivé miesta. Čím viac si škriabete hlavu, tým viac vlasov poškodíte. Preto sa na jar zamerajte najmä na starostlivosť a hydratáciu vlasovej pokožky. Okrem toho, jarný úbytok vlasov súvisí aj s úbytkom spánkového hormónu - melatonínu. Je dokázané, že ľudia s dostatočne dlhým spánkom, majú omnoho menej ťažkostí s padaním vlasov. Počas zimy zažíva ľudské telo prirodzený útlm. Hladina melatonínu je vyššia. S narastajúcim denným svetlom a teplotou v jarnom období, však hladina hormónu melatonínu klesne, čo sa v apríli a máji prejaví zvýšeným vypadávaním vlasov.

✅Problémy so štítnou žľazou

Nadmerná, ale aj nedostatočná činnosť štítnej žľazy má dosah na kvalitu a rast vašich vlasov. To, že niečo s vašou štítnou žľazou nie je v poriadku postrehnete aj podľa ďalších signálov - napr. výrazný prírastok alebo strata hmotnosti, nadmerná potivosť, únava, zhoršená citlivosť na chlad alebo teplo, zmeny srdcového tepu,...

✅Syndróm polycystických vaječníkov

Ženy, ktoré trpia syndrómom polycystických vaječníkov (PCO) sa musia popasovať s viacerými  problémami, ktoré súvisia s netypickou hormonálnou nerovnováhou. Kým vlasy na hlave rednú, objavuje sa ochlpenie na tvári typické skôr pre mužov, zhoršuje sa akné, hrubne hlas, narastá hmotnosť a prehlbujú sa problémy s menštruačným cyklom, najmä s ovuláciou.

✅Užívanie antikoncepcie

Hormóny obsiahnuté v antikoncepčnej pilulke potláčajú ovuláciu, čím vytvárajú v tele ženy neprirodzený stav a zmenu v hladinách hormónov. Pri dlhodobom užívaní môžu spôsobiť postupné oslabnutie vlasov (vlasy rastú tenšie, náchylné na skoré vytrhnutie alebo prasknutie), až v niektorých prípadoch prestanú rasť vôbec, čo sa prejaví citeľným zriedením počtu vlasov. Do kategórie liekov, ktoré sa môžu zapríčiniť o padanie vlasov patria aj lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, artritídy, depresie a srdcovo-cievnych ochorení.

✅Nevhodný vlasový styling

Už dlhšie neviete nájsť ten správny šampón a kondicionér, ktorý by ste dobre znášali? Vlasy sú suché, pokožka hlavy svrbivá alebo mastná?Po poslednom farbení vlasov ste si “zarobili” na alergickú reakciu? Starostlivosť o vlasy je kľúčová v tom, ako dlho nám vlasy v dobrom stave vydržia. Samotný viditeľný vlas je síce už neživým, no ak trpí vlasová pokožka a spolu s ňou a státisíce vlasových folikulov, výsledkom je, že vlas rastie slabý, nevyživovaný a jeho rastová fáza je kratšia. Spôsobujú to najmä dráždivé chemické látky, časté farbenie, stredanie stylingových prípravkov, tepelná úprava vlasov fénom alebo žehličkou - čokoľvek čo naruší prirodzenú rovnováhu vo vlasovej pokožke.

Ak sa pravidelne trápite s rednutím vlasov, zamerajte sa na šetrnejšie vlasové prípravky, ktoré nebudú dráždiť pokožku hlavy. Výborne sú domáce masky a zábaly na vlasy, pravidelná masáž pokožky hlavy a predovšetkým dostatočná výživa zvnútra. Netrápte vlasy šampónmi s obsahom silikónov alebo SLS. Sulftát lauryl sodný má toxický účinok na imunitný systém - degeneruje vlasové folikuly, ktoré už nedokážu vyprodukovať zdravý vlas.

✅Stres a padanie vlasov

Pod vplyvom stresového hormónu kortizolu sa menia aj hladiny hormónov, ktoré majú priaznivý vplyv na rast a kvalitu vlasov. Zrejme sa ešte nestalo, že by ste sa náročnom stresovom období cítili pri sile a príťažlivo. Najskôr si to odnesie pokožka, vlasy, nechty a zaťažené trávenie. Snažte sa čo najviac znížiť hladinu stresu vo svojom živote a faktory, ktoré ho spúšťajú, správnym spôsobom v živote potlačiť.

✅Prirodzené starnutie

Prirodzene sa pribúdajúcimi rokmi preriedi aj tá najhustejšia hriva. Vlasové folikuly dokážu vyprodukovať nové vlasy a živiť ich v období rastu. Po tom, ako vlas vypadne, sa vlasový folikul v štádiu pokoja zregeneruje a zásobuje živinami na tvorbu nového vlasu. Takýto cyklus prebieha dookola, niekoľkokrát za život. Životnosť vlasu je niekoľko mesiacov až 10 rokov. Práve preto dokážu vlasy narásť aj do dĺžky. Avšak čím sme starší, tým sa množstvo aktívnych folikulov znižuje. Niektoré už nedokážu vytvoriť nový vlas, a preto máme vlasov čoraz menej. Významnú úlohu zohráva kvalita stravy a dostatočný prísun živín, ktorými sa vlasové folikuly zásobujú. Bez nich sa na “večný odpočinok” poberú skôr.

✅Genetika a vlasy

Akú kvalitu a množstvo vlasov majú vaši rodičia a starí rodičia? Kedy začali šedivieť, objavili sa kúty alebo lysé miesta? Sú prípady, kedy si ani všemožnými spôsobmi s rednutím a padaním vlasov od istého veku neporadíte. Genetické predispozície sú skutočne silným protihráčom.

✅Androgénna alopécia

Andogénna alopécia je ochorenie, ktoré spôsobuje, že zvýšená hladina dihydrotestorénu oslabuje vlasové folikuly, ktoré vytvárajú čoraz tenšie vlasy. Tie rýchlejšie vypadávajú a nové postupne prestávajú úplne rásť úplne.  Vo veľkej miere stojí za plešatoťou mužov, u žien spôsobuje výrazne “nahé” cestičky vo vlasoch, predovšetkým po období menopauzy. Pri tomto type alopécie vlasy zväčša vypadávajú rovnomerne, z celej plochy hlavy.

✅Alopecia Areata

Kruhovité miesta bez vlasov sú typické pre autoimunitné ochorenie s názvom Alopecia Areata. Predpokladá sa, že ide o útok vlastného imunitného systému na vlasové folikuly. Ochorenie nie je nákazlivé, no väčšinou sa viaže na ďalšie vážnejšie ochorenia. Ak máte v rodinnej anamnéze diabetes typu I.  alebo reumatoidnú artritídu, ste vo väčšom ohrození. Tento typ ložiskovej plešatosti je možné dostať pod kontrolu, nikdy však nie úplne vyliečiť.

✅Ako rýchlo sa dá zastaviť padanie vlasov?

Keď mi po prvom pôrode začali padať vlasy v chumáčoch, chytilo ma veľké zúfalstvo. Nakúpila som množstvo šampónov a vlasových sér, začala užívať výživové doplnky na vlasy a čakala...Prešiel týždeň - nič. Prešiel druhý týždeň - zase nič. Vzdala som to, kúpila ďalšie prípravky, no výsledok rovnaký. Nakoniec sa to ustálilo a vlasy prestali jedného dňa padať. No značne preriedené. Akurát mi začali rásť mini vlásky, ktoré postupne doplnili stav. Netušila som, čo zabralo.

Po druhom pôrode nebola situácia o nič lepšia, no už som bola ochotná konečne si niečo o vlasoch naštudovať skôr, ako nechám v drogérii a lekárni desiatky eur. Pravda je taká, že vlas, ktorý už nie je v aktívnej fáze rastu, vypadne tak či tak, nech ste k nemu akokoľvek ohľaduplní. Či ide o sezónne vypadávanie vlasov na jar a jeseň, alebo obdobie po skúškovom, či po pôrode (po skončení dojčenia), isté percento vlasov na vašej hlave dostane signál, aby už viac nerástli. Vlasové folikuly ich prestanú živiť. A postupne, v priebehu 1 - 2 mesiacov sú čoraz viac vytláčané z pokožky von, až zrazu príde to “čarovné” obdobie, kedy začnú hromadne padať. Obdobie padania trvá približne 2 mesiace a nedá sa zastaviť ani extra kvalitným drahým šampónom. Vlasy totiž teraz musia byť vyživené najmä zvnútra.

Vždy je dobré spomenúť si, čo sa stalo pár mesiacov dozadu, akým zlomom prešlo vaše telo. Niekedy stačí párdňová ťažká brušná viróza a padanie vlasov o dva mesiace je na svete. Preto sa obrňte trpezlivosťou. To je jediné, čo skutočne pomáha. Užívanie výživových doplnkov je nápomocné, no tie vlasy, ktoré už musia vypadnúť v pokožke neudrží. Prípravky na rast vlasov významne zásobujú živinami spiace folikuly, ktoré začnú rýchlejšie vytvárať nové, zdravšie a silnejšie vlasy. Pre správny výsledok by sa mali užívať aspoň 2 - 3 mesiace. Ja osobne mám rada najmä tie, ktoré okrem vlasov zaberajú aj na krajšiu pokožku a nechty.

Ak máte nejaké odporúčania, napíšte nám do komentára.

...

Žiadne komentáre