Zdieľaj

Možno ste už niekedy niekoho počuli hovoriť, ako mu to hladnému nemyslí. Alebo známu frázu o tom, že sme tým, čo jeme. Správna skladba stravy je niečo, na čo by nemali prihliadať len profesionálni športovci. To, čo do seba dostávame ovplyvňuje ďaleko viac – našu pracovnú výkonnosť a aj to, ako veľmi úspešní budeme v rámci hrania najrôznejších hier.

O hráčoch internetových hier nezriedka platí, že ich stravovacie návyky nepatria ku najzdravším. Vedci už pred niekoľkými rokmi zistili, že hranie video hier vedie k tomu, že tínedžeri jedia viac, než tí, ktorí sa hrám nevenujú. Hráči sa tak vystavovali väčšiemu riziku vzniku obezity a z toho pridružených nepríjemných komplikácií než tomu bolo v prípade nehráčov.


Zdravá strava = lepšia koncentrácia


Iné štúdie a výskumy preukázali, že strava sa priamo podieľa na (hernom) výkone. Je pritom jedno či hovoríme o profesionálnom športovcovi – bežcovi ako je Usain Bolt alebo o hráčovi Counter-Striku či online rulety, ktorý za celý deň poriadne ani neopustí svoju izbu. Nevhodná strava totiž priamo vplýva nielen na fyzické, ale aj
mentálne schopnosti ako pozornosť, koncentrácia či rýchlosť reakcii.

Nick „XLNC“ Ward je profesionálnym gamerom, v prípade ktorého sú rýchle reakcie kľúčové. V rozhovore pre Redbull Ward vyzdvihol výhody zdravého životného štýlu. „Môj prístup a reakcie sú následok dobrého stravovania (…) Umožňuje mi to lepšie sa koncentrovať aj na iné oblasti (počas hry), pretože viem, že sa môžem spoľahnúť na
svoj výstrel,“ uviedol.

Spravte prvý krok

Skúste si taký malý experiment. Vymeňte na niekoľko dní svoj (možno nezdravý) obed za zdravý výživný obed a sledujte svoje výsledky. Možno si povšimnete na seba niekoľkých zmien. Budete menej unavení, menej „uzívaný“, plnší energie a vďaka tomu dosiahnete väčšie úspechy v internetových alebo počítačových hrách. Väčšie, než kedykoľvek predtým. Strategické premýšľanie, sekvencovanie krokov je dôležité nielen pri hrách ako je Counter-Strike. Keď napríklad hráte o tisícky až milióny euro v online kasíne, rozhodne nechcete spraviť neuvážený krok. Spoznajte to najlepšie online kasíno roku 2019 vybrané slovenskými hráčmi a nerozhodnete sa zle. Spravíte prvý krok na ceste k úspechu.

Ako sa stravujú pro hráči

Strava je v prípade profesionálnych gamerov len jednou parciálnou, no významnou
časťou veľkého celku menom životný štýl. Hráči nielen dbajú na to, čo jedia, no aj na to, kedy a ako to skonzumujú. Pro gameri jedávajú viackrát denne (aj šesť až sedemkrát), no vždy len menšie porcie. Ich hladinu cukru tak „neskáče“ ako je tomu u iných ľudí.


Veľa dbajú aj na pitný režim. Preferujú čistú vodu alebo niektorý zo zdravých čajov. Nepijú ju len vtedy, keď už sa dostavujú pocity smädu, ale priebežne počas celého dňa. Vďaka tomu vypijú denne pokojne aj tri alebo štyri litre vody. Viacero z nich si počas dňa nájde čas i na cvičenie. Výsledkom všetkého sú dobré hodnoty hormónov i stresových markerov a samozrejme aj lepší vnútorný pocit.

Ako upraviť svoju stravu


Profesionálni hráči nie sú žiadni atléti, ktorí by podávali fyzicky náročné výkony. Pro gameri strávia za počítačom (sedením) aj dvanásť hodín denne, niektorí dokonca ešte viac. Tomuto by sa mala prispôsobiť aj strava. Obmedziť by sa mali takzvané škrobové či rafinované sacharidy (chleba, ryža, zemiaky či cestoviny), ktoré vedú k riziku reaktívnej hypoglykémie – poklesu energie.

Namiesto nich by ste mali jesť viac komplexných sacharidov ako sú strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zeleninu. Tieto zložitejšie karbohydráty vám prinesú z dlhodobého hľadiska oveľa viac energie a vďaka tomu udržia vašu myseľ „čerstvú“ aj v prípadoch, kedy sa vaše herné dobrodružstvo pretiahne z niekoľkých desiatok
minút na niekoľko hodín.

Nielen sacharidy sú niečo, čo by ste si mali viac sledovať. Vyberajte si zdravšie tuky, ktoré nájdete v avokáde, olivovom oleji, v rybách alebo orechoch. Avokádo a orechy sú plné vitamínu B, ktorý prospieva k odstráneniu stresu a doplneniu energie. Nemenej dôležitá je aj správna skladba proteínov – snažte sa obmedziť prísun červeného mäsa
alebo ťažkých syrov.

Hoci sa to na prvé počutie tak nemusí javiť, správna strava hrá v prípade hráčov veľkú dôležitosť. Ste pripravení zmeniť svoj jedálniček v záujme lepších herných výkonov?

...

Žiadne komentáre