Zdieľaj

Väčšina z nás pri chudnutí využíva rôzne oporné barličky a sme ochotní uveriť v silu zázračných koktejlov a rôznych – občas nie veľmi chutných – nápojových zmesí. Čaje na chudnutie (so svojím popravde nie veľmi dobre zvoleným zaužívaným názvom) evokujú predstavu, že budú chudnúť za vás. To si ale hneď v úvode vysvetlíme – NIE, nebudú chudnúť za vás a nestačí 3 x denne popíjať čaj s označením “čaj na chudnutie” aby ste sa prebytočných kíl zbavili. Zelený čaj, Pu-erh čaj, Roobois čaj a ďalšie iné sú však veľmi dobrým podporným doplnkom a v procese chudnutia sa môžu stať vaším obľúbeným zdrojom tekutín.

Čo dokáže čaj na chudnutie?

Čaje na chudnutie majú zaujímavé vlastnosti:

  1. Dokážu urýchľovať metabolizmus.
  2. Dopĺňajú cenné antioxidanty.
  3. Priaznivo pôsobia na tráviacu sústavu, upokojujú podráždený žalúdok, pomáhajú pri odstraňovaní problémov s vylučovaním.
  4. Očisťujú telo od škodlivín a toxínov, ktoré spomaľujú správne fungovanie organizmu.
  5. Potláčajú pocit hladu a chuť na sladké.

Najlepšie čaje, ktoré podporia vaše chudnutie

Prinášame vám prehľad tých najlepších a overených čajov na chudnutie, ich základné vlastnosti a pre jednoduchšiu orientáciu aj účinok na váš organizmus.

Skôr ako si niektorý z nich kúpite, mali by ste vedieť, že:

1. Kvalita čaju je dôležitá. 20 vreciek za menej ako 1€ dokáže horúcu vodu v šálkach iba zafarbiť a jemne aromatizovať. Radšej si ani nepredstavujte, aké zvyšky a “smietky” tvoria ich základ. V dnešnej dobe je veľa špecializovaných obchodov, kde nájdete čaje a aj iné potraviny a doplnky stravy vo vysokej kvalite.

2. Nájdite si medzi čajmi 3-4 obľúbené druhy a striedajte ich. Ich chuť sa vám nezunuje a o to jednoduchšie ich zaradíte do jedálnička.

3. Dodržiavajte pravidlá prípravy. Sú pre každý čaj rôzne a isto ich nájdete na obale konkrétneho čaju. Nesprávna príprava znehodnocuje účinok čaju.


Zelený čaj

Tento nekorunový kráľ medzi čajmi obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré ochránia telo pred voľnými radikálmi. Množstvom obsiahnutého kofeínu sa najviac približuje káve, navyše sú v ňom cenné flavonoidy a preto dokáže stimulovať a urýchľovať metabolizmus a tiež i zvyšovať inzulínovú senzitivitu. Okrem toho pôsobí aj na zvýšenie energie, a tak budete podávať lepší výkon pri športových aktivitách. Ideálne je vypiť 2 šálky denne.

Pu-Erh čaj

Jeden z najobľúbenejších čajov pri redukčných diétach neobsahuje žiadny kofeín. Priaznivo pôsobí na celú tráviacu sústavu, posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, účinne zabraňuje ukladaniu tuku v tele a výborne sú aj jeho účinky na psychiku – znižuje úroveň stresu a zmieňuje depresívne nálady. V tradičnej medicíne patrí k vysoko ceneným čajom, ktoré majú silu upratať a vyčistiť celý organizmus. Odporúča sa vypiť 3-4 šálky denne, najlepšie pred každým tučným jedlom. Ak si vyberiete kvalitný Pu-Erh čaj, vystačí vám na deň jedna dávka zmesi – môže sa zalievať aj viac krát.

Roobois čaj

Ďalší čaj bez obsahu kofeínu, ktorý má výnimočnú vlastnosť – pôsobiť v mozgu na centrum hladu. Obsahuje zlúčeninu aspalathin, ktorá redukuje stresový hormón. Práve ten má priame napojenie na vyvolanie pocitu hladu a ukladanie tuku. Ak ste v strese, automaticky siahate po kalorickom jedle. No už poznáte riešenie – zalejte si radšej jednu šálku Roobois čaju. Okrem toho znižuje hladinu cukru v krvi, má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém a zmierňuje alergické prejavy.

Biely čaj

Je vzácny spôsobom zberu, procesom spracovania a tiež aj svojimi blahodárnymi účinkami. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov (polyfenoly), a tak je prospešný pre regeneráciu celého tela, nielen pri chudnutí. Dokáže zabraňovať tvorbe nových tukových buniek a podobne ako predchádzajúci čaj, znižuje úroveň stresu a zlepšuje koncentráciu. Je viacnálevový – zmes na jednu šálku môžete po precedení zaliať 3-4 krát.

Čaj Maté

Tzv. zelené zlato indiánov obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako káva (pri kvalitnom zbere a spracovaní dokonca aj viac). Nájdete v ňom viac ako 20 aminokyselín, celý rad dôležitých vitamínov a minerálov (horčík, železo, vápnik, fosfor, …) a tiež i antioxidanty. Má liečivé a omladzujúce účinky, znižuje chuť do jedla, upravuje trávenie a problémy so zápchou, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, podporuje detoxikáciu tela a upokojuje nervový systém.

Oolong čaj

Vďaka vysokej úrovni antioxidantov, konkrétne polymerizovaným polyfenolom, dokáže tento čaj znižovať ukladanie tuku v tele až o 20% (výskum taiwanských vedcov na vzorke 1100 ľudí). Obsahuje katechíny, ktoré v tele redukujú tuky a podporujú spaľovanie energie – urýchľujú metabolizmus. Navyše má Oolong čaj pozitívny vplyv na kardiovaskulárne ochorenia a spomaľuje proces starnutia buniek.

Mätový čaj

Tento obľúbený bylinkový čaj našich babičiek môžete piť neobmedzene. Ak vás trápia problémy s trávením, máte pocit plnosti a ťažkého žalúdku alebo sa vám celkovo zdá vaše trávenie spomalené, tak práve “obyčajný” mätový čaj dokáže optimalizovať tráviaci trakt a utíšiť kŕče.

Zázvorový čaj

Príjemne ostrý výluh čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru v spojení s osviežujúcim citrónom je extra dávkou vitamínov a vzpruhou pre vaše telo. Po vypití zázvorového čaju budete mať dlhší pocit sýtosti, neprepadnú vás návaly vlčieho hladu a tráviace procesy budú lepšie fungovať. Viac o pozitívnych účinkoch zázvoru sa dozviete v našom článku TU.

...

Žiadne komentáre