Zdieľaj

Dlhé a husté prirodzené riasy – Krásne oči pútajú pozornosť okolia. Pre ženy je najjednoduchšie, ak svoj pohľad zvýraznia vejárom krásnych hustých mihalníc. Neplatí to však len pre ženy. Rovnako aj muži, ktorým príroda nadelila miesto kvalitných mihalníc len pár komických chĺpkov, sa nemusia ostýchať vyskúšať niektorý z našich tipov, ktoré sme pre vás zosumarizovali, aby ste mali riasy krásne, odolné a husté – bez rozdielu pohlavia. Samozrejme. viac sa zameriame na starostlivosť spojenú s odstraňovaním a nanášaním make-upu, ale nezabudneme ani na užitočné domáce rady, prírodné séra na podporu rastu mihalníc, skúsenosti s 3D, 4D a viac „D“ predlžovaním mihalníc a množstvo zaujímavých informácií, ktoré vám určite pomôžu lepšie pochopiť, ako to s tými našimi mihalnicami vlastne je.

Zaujímavé fakty o prirodzených riasach

  • Riasy na očiach (i chĺpky obočia) rastú, vypadávajú a znova rastú v pravidelných cykloch. Priebežne prechádzajú z fázy rastu do fázy pokoja. Nikdy vám za normálnych podmienok nevypadnú všetky naraz.
  • Úbytok aj prírastok mihalníc by mal byť rovnomerný. Ak sú však riasy dlhodobo oslabené, nedostatočne vyživované alebo zničené v dôsledku mechanického, či chemického poškodenia, proces obnovy a rastu bude výrazne spomalený.
  • Dospelý človek má na hornom viečku približne 100-150 rias, na dolnom približne 50-75.
  • Riasy sa svojou štruktúrou podobajú vlasom, majú rovnaký rastový cyklus, iba v rozličných intervaloch. Priemerný denný nárast je 0,15 mm.

Fázy rastu mihalníc

Možno sa vám tieto informácie budú zdať zbytočné, ale práve v pochopení rastového cyklu tkvie tajomstvo úspechu krásnych a hustých mihalníc. Nie sú totiž len estetickou normou pre krásny vzhľad, ale majú svoj veľký význam pri ochrane oka pred prašným znečistením v ovzduší.

  • 1. Aktívna rastová fáza – ANAGÉN: riasy sú aktívne napojené na folikul a vyživované krvou. Fáza trvá 30-45 dní a súčasne je v tejto fáze približne 40% rias. To znamená, že ak chcete riasy dlhšie a odolnejšie, mali by ste im extra dávku živín dodávať pod dobu minimálne 4-6 týždňov. Dokážete tak vždy ovplyvniť 40% rias vo fáze rastu! Možno medzi najlepšími prípravkami pre rast rias nájdete svojho favorita.
  • 2. Prechodná fáza – KATAGÉN: folikul sa zmršťuje, riasa prestáva byť vyživovaná zvnútra, naďalej však zostáva na svojom mieste. Ak riasy vytrhnete práve v tomto dvojtýždňovom prechodnom období, potrvá veľmi dlho, kým na ich miesto nastúpia nové. Folikuly sa totiž ešte nestihli zregenerovať.
  • 3. Fáza pokoja – TELOGÉN: riasa približne 100 dní zotrváva na svojom mieste vo viečku, už však nerastie. Je teda prirodzené, ak vám za deň niekoľko mihalníc vypadne. Nič iné im totiž nezostáva, z kože sú postupne vytláčané a nemá ich čo udržať na pôvodnom mieste.

Zaujímavé je vedieť aj to, že ak si riasy vytrhnete v aktívnej rastovej fáze, potrvá dosť dlho, kým sa rastový cyklus obnoví. Nové riasy nezačnú rásť hneď. Je možné, že po tomto fakte k nim budete pristupovať omnoho šetrnejšie a s veľkou opatrnosťou.

Základné príčiny vypadávania a oslabenia mihalníc

  • Zápal alebo infekcia očného viečka a vlasových folikulov
  • Disfunkcia slzných kanálikov
  • Nutričná podvýživa (rýchle a nezdravé chudnutie)
  • Nevhodné zaobchádzanie s mihalnicami
  • Zaťaženie umelými mihalnicami
  • Alergické reakcie a kožné ochorenie – rosacea, psoriáza, ekzém
  • Problémy so štítnou žľazou
  • Hormonálna nerovnováha (menopauza, mesiace po pôrode)
  • Nebezpečné zranenie oka
  • Chemoterapia

Ako podporiť rast mihalníc?

Predtým ako sa rozhodnete, že vymeníte svoje krátke, oslabené a riedke mihalnice za ich dlhú, silnú a objemnejšiu verziu, mali by ste si prijať zopár nasledujúcich „opatrení“:

Ak máte alergiu, ktorá sa prejavuje aj podráždenými a uslzenými očami, snažte sa spúšťačom čo najviac vyhýbať. Noste so sebou kvapky do očí, ktoré takéto začervenanie zmierňujú. Zabránite tak častému pretieraniu očí, ktoré neprospieva mihalniciam ani pokožke očného okolia.

Konzumujte nutrične bohatú stravu. Mihalnice pre svoj rast potrebujú pravidelné zásobenie vitamínmi C, E, železom, vápnikom a najviac im prospievajú vitamíny skupiny B (viac o ich úlohách v sekcii Aké vitamíny podporia rast mihalníc?)

Vyberajte si iba overenú a kvalitnú kozmetiku. Z krémov na očné okolie vám najlepšiu službu urobí taký, ktorý na túto citlivú pokožku pôsobí upokojujúco a zároveň poskytne veľkú mieru hydratácie. Akékoľvek pnutie v okolí očí spôsobuje, že sa očí viac dotýkate, štípanie a pálenie po použití nevhodnej kozmetiky vedie k šúchaniu očí a opäť ste na začiatku zbytočného mechanického poťahovania mihalníc.

Dostatok spánku aktivuje rast vlasov, nechtov i mihalníc. Obmedzte ponocovanie, ktoré väčšinou končí tak, že si triete oči od únavy (Áno, už sa s tým trením opakujem, ale je to tak). Nezabudnite sa dôkladne, no pritom s čo najväčšou opatrnosťou odlíčiť – najlepšie hneď, ako prídete domov, a na záver dňa môžete použiť napríklad tento aj prírodný kondicionér pre rast rias, ktorý dodá mihalniciam extra dávku živín a stimulátorov priamo do korienkov.

Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Najskôr musia oslabené jedince vypadnúť, aby na ich miesto mohli nastúpiť posilnené. Rastový cyklus má svoje špecifiká, čo znamená, že riasy nebudú dorastať rovnomerne. Najskôr postrehnete zopár predĺžených trsov a postupne ich dobehnú aj ostatné. Ak vás trápia vypadané riasy alebo ak ich momentálne vôbec nemáte, potrvá približne 6-8 týždňov, kým sa ich počet na viečkach obnoví. Samozrejme to záleží od toho, čo bolo príčinou ich vypadnutia a či bola táto príčina odstránená.

Chcete vyskúšať sérum na rast rias?

Určite ste postrehli rôzne reklamy na špeciálne emulzie, ktoré sa podobajú priezračnej tekutej očnej linke. Na to, aby ste získali krásne, dlhé a odolné prirodzené riasy údajne stačí, ak si ich budete pravidelne počas doby niekoľkých týždňov, 1 alebo 2 krát denne, aplikovať ku korienkom rias. Je to však pravda? Musím byť trpezlivá a veriť, že to neboli zbytočne vyhodené peniaze?

Ako fungujú prírodné prípravky na rast mihalníc?

Ako je už z ich názvu jasné, ich hlavnou úlohou je podpora rastu. Mihalnica je kožný derivát podobný chlpu alebo vlasu. Ak chcete podporiť jej rast, štruktúru a pevnosť a predĺžiť rastovú fázu, musíte sa zamerať na výživu od korienku. Preto je väčšina prípravkov na rast mihalníc v podobe séra/tekutiny v malej tube podobnej maskare s tenkým aplikátorom, ktorým si účinné zloženie séra nanášate čo najbližšie k línii, z ktorej mihalnice vyrastajú.

Aké výsledky môžete dosiahnuť pri pravidelnej aplikácii séra určeného na rast rias?

  • Získate riasy hustejšie a dlhšie.
  • Predĺžite rastovú fázu rias. Tá trvá približne 4-6 týždňov, potom sa rast zastavuje a približne 3 mesiace zotrváva riasa na svojom mieste, kým ju bunky kože nevytlačia a jej miesto nezaujme nová. Riasy v prirodzených podmienkach vypadávajú priebežne, čo znamená, že by ste nemali mať výrazne preriedené až prázdne miesta. Všetko však závisí od vášho aktuálneho zdravotného stavu alebo od spôsobu zaobchádzania s mihalnicami (napr. nešetrné odličovanie, nadmerná záťaž spôsobená umelými riasami,…).
  • Niektoré prípravky sľubujú rýchly nástup účinku a dokonca aj stmavnutie rias.

Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Účinné sérum na rast rias podporí nielen rast pevnejších a objemovo krajších rias, ale dokáže “zobudiť” aj spiace folikuly a nabudiť ich k aktivite, výsledkom čoho je aj väčší počet rias, než bolo zvykom. Dokonca v niektorých prípadoch dôjde k zvýrazneniu pigmentácie a riasy sú tmavšie.
  • Riasy pri takejto aplikácii nemusia dorastať rovnomerne. Spočiatku sa predĺži zopár trsov, v žiadnom prípade ich nezostrihávajte na jednu úroveň. Za pár týždňov sa všetky dorovnajú.
  • Dôležitá je pravidelnosť a s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť takúto procedúru opakovať niekoľko krát do roka – efekt je dočasný a aj tie dlhé krásne mihalnice totiž raz vypadnú, tak nech na ich miesto nastúpia nové v rovnakej kvalite. Výhodou však je, že výdatnosť jednej malej tuby takéhoto prípravku je 3-6 mesiacov, v závislosti od značky.
  • Pozor na alergické reakcie, štípanie očí, kožnú neznášanlivosť. Pri aplikácii k línii mihalníc zvýšte opatrnosť. Niektoré prípravky po nanesení mierne štípu (pália), určite však nie vo veľkej miere. V takom prípade využite možnosť vrátenia tovaru.

Inšpirujte sa recenziami na našej stránke, poprípade preštudujte diskusné fóra a ak vás trápia vypadané, krátke alebo oslabené mihalnice, je použitie séra na rast rias jedným z možných riešení.

[go_pricing id=”classic-gr_58c6eb88ac623″]

Ako získať krásne prirodzené mihalnice? Týchto 5 jednoduchých krokov im určite pomôže

  • 1. Na výbere maskary si dajte záležať. Ideálne by mala obsahovať látky, ktoré podporujú rast prirodzených mihalníc, vaše riasy bez zlepenia predĺžiť (funguje to tak, že mikročasticami svojho zloženia ich „nadstaví“ do dĺžky aj objemu) a hlavne – nezaťažovať ich. Riasenky, ktoré vaše mihalnice zlepujú do zhlukov ich stavajú do neprirodzenej napnutej polohy a pri jednom nešťastnom pohybe sa pripravíte nie o jednu riasu, ale možno aj o 5 naraz. Súčasne sa vyhýbajte takej, ktorá sa hrdí prívlastkom vodeodolná. Pokiaľ sa nechystáte kúpať alebo plakať, nepotrebujete ju. Je 3-4 krát náročnejšie ju z rias odlíčiť ako bežne používanú riasenku.
  • 2. Odličujte sa šetrne. Nikdy si na noc nenechávajte oči ani pleť zaťažené make-upom. Maskara, ktorá zaschne na riasach ich pri dlhom pôsobení vysušuje, oslabuje a upcháva póry. Riasy majú väčšie sklony k lámavosti a dokonca riskujete aj zápalové reakcie na viečkach.

Aká je vaša predstava odličovania maskary? Vezmete odličovač očí alebo micelárnu vodu, nanesiete na vatový tampón a krúžite zhora nadol a triete zľava – doľava? Chyba! Pozrite si tento video postup, ako jednoducho a extra šetrne k mihalniciam je možné aj veľké množstvo maskary odlíčiť.

  • 3. Masírujte očné okolie a viečka. Po tom, ako sa odlíčite, venujte pár minút očnému okoliu. Stačí. ak bruškami prstov opatrne vmasírujete očný krém a pár krát pokrúžite v malých okruhoch v smere a proti smere po očných viečkach. Podporíte cirkuláciu krvi a zásobovanie tejto oblasti živinami. Má to nielen pozitívny vplyv na rast rias, ale predídete aj tvorbe vrások a kruhov či vačkov pod očami.
  • 4. Jedzte zdravo a pite veľa tekutín. Ak je váš pitný režim nedostatočný, dehydrujú sa všetky bunky tela – a zhoršenú kvalitu tých viditeľných isto rýchlo postrehnete – vaša pokožka predčasne starne a má sklony k tvorbe vrások, vaše vlasy vypadávajú, nechty sa lámu, vaše mihalnice sa tvária, že ani nepatria k vám. Okrem dôležitých vitamínov nezabudnite ani na kvalitné bielkoviny. Zvýšený príjem bielkovín aktivuje rast vlasov i mihalníc a posilňuje vlasové folikuly, ktoré ich potom dokážu dlhšie vyživovať – zdroje: mäso, ryby, mliečne výrobky, orechy, strukoviny, olejnaté semienka.
  • 5. Skúste kvalitný kokosový olej. Stačí, ak na dva okrúhle vatové tampóny rozotriete trošku kokosového oleja a na 10 minút priložíte na zatvorené odlíčené oči. Kokosový olej má výborné upokojujúce a hydratačné účinky. Navyše dodáva riasam lesk a pružnosť.

Ďalšie tipy a postupy nájdete i v článku Domáce tipy pre krásne riasy

Aké vitamíny podporia rast mihalníc?

Na to, aby mihalnice rástli, potrebujú kvalitnú výživu. Funguje to tak pri všetkom, či je to pokožka, vlasy, nechty – zbytočne budete investovať do drahých kozmetických procedúr a prípravkov, keď možno trpíte podvýživou nejakého dôležitého vitamínu alebo minerálu. Ak je za oslabenými a vypadávajúcimi riasami nedostatok živín, prečo ich neposilniť v podobe zdravej stravy? Nečakajte však rýchle zázraky a okamžité zmeny k lepšiemu. Nazvime to optimisticky – stabilizácia stavu s postupným zlepšovaním.

Čo najviac prospieva mihalniciam?

Vitamín B3 (niacín) – pri jeho dostatku vydržia riasy v aktívnej fáze dlhší čas a teda aj narastú dlhšie a pevnejšie. Tento vitamín zlepšuje zásobovanie folikulov krvou a živinami, podporuje bunkovú reprodukciu a pomáha telu metabolizovať keratín

Výskyt: hovädzia pečeň, tuniak, losos, slnečnicové semienka, arašidy

Vitamín C – ako najsilnejší antioxidant chráni telo pred škodlivými infekciami a toxínmi, ktoré by potenciálne mohli oslabiť aj riasy. Pomáha telu absorbovať železo, ktoré je nevyhnutné pre prirodzený rast rias. Nedostatok vitamínu C jednoducho postrehnete na vlasoch, nechtoch a mihalniciach – sú suché, lámavé a nechcú rásť.

Výskyt: jahody, paradajky, paprika, citrusové plody, kapusta, karfiol, kel, ananás

Vitamín E – známy antioxidant bojuje proti voľným radikálom a spomaľuje proces starnutia, podporuje cirkuláciu krvi a kyslíka k vlasovým folikulom a umožňuje riasam narásť do plnej dĺžky. Podporuje produkciu zdravých buniek a teda aj tých, ktoré sa podieľajú na tvorbe rias.

Výskyt: väčšina orechov a olejnatých semienok, listová zelenina, kvalitné obilniny, avokádo, vajíčka, ryby

Vitamín H (alebo aj B7 – biotín) – vitamín, ktorý sa inak nazýva aj vitamín krásy, je nápomocný pri vstrebávaní aminokyselín a vďaka nim majú vaše vlasy i riasy dostatok keratínu, aby mohli rásť pevnejšie a počas aktívnej rastovej fázy narástli dlhšie. Zvyšuje prietok krvi vo folikuloch a tie potom dokážu produkovať omnoho zdravšie riasy.

Výskyt: banány, sója, hríby, sardinky, strukoviny

Vápnik – podporuje rast mihalníc, znižuje riziko ich vypadávania a zlomenia pri manipulovaní s mihalnicami

Výskyt: mlieko, mliečne produkty, strukoviny, ryby, vajíčka, brokolica, kapusta, kel, mak, chia semienka, sušené bylinky (bazalka, oregano, tymián)

Dlhé a husté riasy – Často kladené otázky

Môže maskara zničiť moje riasy?

Áno môže. Je to pravda. Veľmi však záleží od vášho výberu, od toho, ako vám maskara sadne a ako ju nanášate. Ako už bolo napísané – vyhýbajte sa vodeodolnej maskare, vytváraniu zlepených zhlukov a nezabúdajte na dôkladné odlíčenie. Maskaru treba po 3-4 mesiacoch meniť, aby sa v nej nerozmnožili choroboplodné zárodky, ktoré stoja za mnohými infekciami oka. A určite je všetkým veľmi dobre známe, že riasenky časom vysychajú, strácajú na svojej „tekutosti“ a predovšetkým funkčnosti.

Čo ak za moje problémy môžu umelé mihalnice?

Túžba po krásnom zvodnom pohľade s dlhými vytočenými mihalnicami zavedie veľa žien do kozmetických salónov. Umelé mihalnice prešli rôznymi spôsobmi aplikácie, zmenila sa ich štruktúra a tvar, môžete si vybrať presne také, aké sa vám páčia, sú podstatne šetrnejšie ako tomu bývalo kedysi, no jedno zostáva nezmenenéna vaše vlastné riasy sa prichytávajú lepidlom – síce kvalitným lekárskym, ale predsa lepidlom.

Podľa toho, ako s umelými mihalnicami zaobchádzate, toľko vám vydržia. Ako prvá by vás mala zaujímať technika manipulácie s nimi. Takéto vylepšenie vydrží približne 4-6 týždňov (plus občasné dopĺňanie odlepených umelých mihalníc) a bude vás stáť od 40-60€.

Krátkodobý efekt je skutočne pôvabný, no majte na pamäti, že vlastné riasy a ich folikuly sa pod váhou umelých rias veľmi oslabujú. Ak nedáte vlastným mihalniciam vydýchnuť, tak po roku s umelými (a pravdepodobne aj skôr), tie umelé už nebude na čo nalepiť.

Cena, ktorú do nich investujete je vysoká a váš problém v podstate ani nemusí vyriešiť. Na trhu nájdete rôzne séra na podporu rastu mihalníc. Tie najlepšie z nich vydržia aj 5 mesiacov a stoja menej ako jedna procedúra s lepením umelých mihalníc. Samozrejme na výsledok si musíte počkať dlhšie ako 3 hodiny strávené u kozmetičky. Pre kúpou produktu, ktorý sľubuje rast prirodzených rias, odporúčame, aby ste si starostlivo prečítali viacero recenzií a urobili svoj názor.

Môžem riasy prečesať kefkou na riasy a vytočiť kliešťami?

Kefka na riasy je dobrým riešením, ak má vaša riasenka predsa len tendencie riasy zlepovať. Kefkou riasy rozdelíte a tak znížite ich zaťaženie a riziko vytrhnutia viacerých naraz. Navyše to potom na očiach aj pekne prirodzene vyzerá.

Chcete pekné vytočené riasy, tak siahnete po kliešťoch na riasy. Ak ich viete správne používať, všetko je v poriadku. Ak ich ale občasne potiahnete, cítite šklbnutie – radšej od kliešťov upustite. Riasy sa zlomia, vytrhnú a do rastového cyklu rias zasiahnete dosť negatívnym spôsobom.

Čo robiť, ak sú moje oči precitlivené? Musím sa vzdať akejkoľvek dekoratívnej kozmetiky?

V súčasnosti existuje veľa produktov dekoratívnej kozmetiky, ktoré sú šetrné aj k citlivým očiam – hypoalergénne. Možno s nimi nedosiahnete intenzívny „wau“ efekt, ale je to určite lepšie ako riskovať podráždenia očí a očného okolia. Zvýšené trenie očí podporuje vypadávanie mihalníc.

Skvelý TIP : Hypoalergénna riasenka, odličovač make-upu a krém na očné okolie vo veľmi peknej darčekovej sade za skvelú cenu– viac info TU

(Všetko oftalmologicky a dermatologicky testované, vhodné pre citlivú pleť, aj pre ženy nosiace kontaktné šošovky.)

 

...

Žiadne komentáre